Kanon Barbarzyńców, t.1

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Antologie [Fabryka Słów]". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Fabryka Słów
978-83-7574-053-0
Kanon, Barbarzyńców
corrum

Wszyscy jesteśmy barbarzyńcami! Walczymy, palimy i gwałcimy - czy okrywają nas niewyprawione skóry czy garnitury. Tak stworzyła nas natura. Za to polubiliśmy Conana, największego barbarzyńcę, jakiego kiedykolwiek nosiła Ziemia. Jakie oblicze miałaby współczesna fantasy, gdyby Robert E. Howard nie wymyślił go przed 75. laty? Odpowiedź jest prosta – natura nie zna próżni. Prędzej czy później...

Wszyscy jesteśmy barbarzyńcami!
Walczymy, palimy i gwałcimy - czy okrywają nas niewyprawione skóry czy garnitury. Tak stworzyła nas natura. Za to polubiliśmy Conana, największego barbarzyńcę, jakiego kiedykolwiek nosiła Ziemia. Jakie oblicze miałaby współczesna fantasy, gdyby Robert E. Howard nie wymyślił go przed 75. laty? Odpowiedź jest prosta – natura nie zna próżni. Prędzej czy później inny autor stworzyłby podobną, choć zapewne nie taką samą postać. Czytając antologię zobaczycie jak wyglądałby bohater skrojony na miarę Conana, gdyby zrodził się w umysłach polskich autorów. W jakich światach przyszłoby mu żyć i walczyć. A wersji jest tyle, ilu autorów, którzy wzięli udział w konkursie.
Nowi barbarzyńcy przemierzają krainy rodem z high-fantasy, pokonują bezdroża postapokaliptycznych rumowisk, przybywają do steam-punkowych światów przyszłości. Osiem opowieści o wielkiej przygodzie.

Spis treści:
Anna Koronowicz - U Źródła
Cezary S. Frąc - Durus
Dawid Juraszek - Żółty kieł
Jewgienij T. Olejniczak - Wyspa Mnichów
Michał Cetnarowski - Ja jestem ogniem
Paweł Majka - Tęsknota Mieczy
Tomasz Bochiński - Valkar i muzyka ciemności
Rafał Dębski - Studnia przeklętych
Robert J. Szmidt - Posłowie

yano20 | 2014-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2014

Bardzo udany zbiór opowiadań! Nie trafiłem na żadne opowiadanie, które by mi się nie podobało (no może z wyjątkiem jednego, które jednak miało ciekawe zakończenie, więc ogólnie wypadło nieźle). Trudno było przerywać czytanie, a jeszcze trudniej było pogodzić się z tym, że książka się skończyła. Zwłaszcza, że na koniec trafiło się chyba najfajniejsze opowiadanie. Książka godna polecenia nie tylko fanom fantasy i barbarzyńców - aktualnie czyta ją moja żona i bardzo jej się podoba :-) Z czystym sumieniem - polecam :-) Trochę się obawiałem, że książka nie spełni moich oczekiwań, że będę zawiedziony i takie tam, zwłaszcza że części autorów zupełnie nie znałem. Ale każdy z nich stanął na wysokości zadania i zaoferował naprawdę dobre opowiadanie. I każde było inne, mimo że motyw przewodni ten sam. Chętnie przeczytałbym tom drugi, jeśli kiedyś zostanie wydany.

Szara | 2013-10-07
Przeczytana: 07 października 2013

Cóż miałam kilka momentów, że chciałam zamknąć tę książkę i więcej do niej nie wracać. Ale jak to często bywa ze "zlepkiem" opowiadań różnych autorów, znajdują się tu opowiadania lepsze i gorsze... "Wyspy mnichów" powiem szczerze nie przeczytałam - za każdym razem po jednej stronie zasypiałam, więc dałam sobie spokój (co robię bardzo rzadko!), a "Studnię przeklętych" przeczytałam nie odkładając książki :) Stąd też moja wyśrodkowana ocena. "Valkar i muzyka ciemności" też całkiem ciekawe... a co ja będę pisać - każdy ma inny gust, może inne opowiadania również się spodobają :D

Zonk | 2015-03-14
Przeczytana: 13 marca 2015

Mam mieszane uczucia, jak ocenić tę książkę. Dwa lub trzy opowiadania są naprawdę bardzo dobre, a pozostałe niestety średnie, a w kilku przypadkach wprost grafomańskie. Momentami miałem ochotę przerwać czytanie mdłych wypocin któregoś z autorów i przekartkować natychmiast do następnego tytułu, tak przerażała mnie zarówno forma i treść czytanych akapitów. Jakoś jednak dałem radę, dlatego średnia ocena to 6/10. Ale gdyby nie te kilka perełek w zalewie szlamu, nota byłaby o połowę lub nawet o 2/3 niższa.

wujo444 | 2014-08-16
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 15 sierpnia 2014

Słabiutko - ze dwa opowiadania są przeciętne(Tęsknota Mieczy oraz Valkar i muzyka ciemności), jedno ok (Wyspa Mnichów), reszta słaba. Pan Dębski szczególnie rozczarował, bo raz, że wbrew założeniom antologii napisał o Conanie (a miało być o jego spadkobiercach i pociotkach), to jeszcze wykazał się wyjątkową ignorancją w zakresie oryginału, bo że Conan czytać umiał jestem pewny, a i co do posiadania stalowego miecza mam spore przekonanie. Można odpuścić.

Antoniuss | 2016-03-30
Przeczytana: 21 marca 2016

Cierpliwość jest cnotą. Przekonałem się o tym po raz kolejny podczas lektury tego zbioru, gdyż bardzo mało brakowało, a bym odłożył go na półkę z napisem ,,może nigdy?". Ale przemogłem się i zmęczyłem pierwsze opowiadania. Nie żeby były bardzo złe, w każdym było coś ciekawego. Może poza drugim, oryginalnym jak cios maczugą w łeb... I bohater trzeciego (prawie bliźniak Conana, wszystko potrafiący, dumny, potężny bohater, ale...charakteru i osobowości w nim za grosz) nieco mnie odstręczał... I ta ,,Wyspa mnichów", w której główny bohater jest barbarzyńcą chyba tylko dlatego, że tak wypada... Ale to bez znaczenia, gdyż o wszystkich zastrzeżeniach zapomniałem gdy zacząłem czytać kolejne opowiadania. W ,,Jestem ogniem" wreszcie zobaczyłem idealnego barbarzyńcę z wyboru, który nie jest nim dlatego, że cywilizacja do niego nie dotarła, ale takiego który nią zwyczajnie gardzi. Dalej było już tylko lepiej: wspaniale bawiłem się przy ,,Tęsknocie mieczy", która jest jednocześnie...

Isil | 2011-11-30

Cóż, wielkie rozczarowanie, rzadko które opowiadanie nadaje się do przeczytania.

odoaker | 2011-07-25
Przeczytana: 24 lipca 2011

Jedno z opowiadań zawartych, mianowicie "Ja jestem ogniem" Michała Cetnarowskiego w ogóle nie przypadło mi do gustu. Inne, np. "Wyspa mnichów" lub "Valkar i muzyka ciemności" przeciwnie! Bardzo mi się spodobały! W ogóle bardzo fajny zbiór!

borys_ru | 2012-09-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Fantasy, 2012
Przeczytana: 12 września 2012

Po przeczytaniu kilku recenzji byłem nastawiony negatywnie, co chyba pomogło w strasznie pozytywnym zaskoczeniu. Historie są jak dla mnie świetne, co prawda barbarzyńcy w tej antologii to nie taki wzorcowy Conan, ale dla mnie to nawet lepiej, po przez to parę razy miałem całkiem spore zaskoczenie pod koniec historii. Polecam.

Jezier | 2013-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2013

All in all, po pierwszym bardzo przeciętnym opowiadaniu i dwóch kolejnych - stanowczo poniżej przeciętności, pozostałe okazały się przeciętne + lub dobre, dobre-. Zatem - można przeczytać.

wdrodzenapiwo | 2011-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2011

Bardzo lekki i przyjemny zbiór opowiadań. Czyta się bardzo szybko. Osobiście oprócz opowiadania "Durus" i "Ja jestem ogniem", wszystkie opowiadania na bardzo dobrym poziomie.