Bez serca

Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Heartless
raven

Autorka, która podbiła serca czytelników słynną Sagą Księżycową, w swojej pierwszej młodzieżowej powieści poza serią urzeka i zaskakuje ekscytującym prequelem Alicji w Krainie Czarów. Na długo przed tym, zanim została postrachem Krainy Czarów – niesławna Królowa Kier – była tylko dziewczyną pragnącą się zakochać. Catherine jest być może jedną z najbardziej pożądanych dziewcząt w Krainie...

Catherine jest być może jedną z najbardziej pożądanych dziewcząt w Krainie Czarów i ulubienicą jeszcze niezamężnego Króla Kier, ale interesuje ją zgoła co innego. Ma talent do pieczenia i wraz ze swoją przyjaciółką chce otworzyć piekarnię, by zaopatrywać Królestwo Kier przepysznymi plackami i innymi słodyczami. Jednak jej matka uważa, że to niedopuszczalne dla młodej kobiety, która mogłaby zostać kolejną Królową.

Na królewskim balu, na którym wszyscy oczekują, że król oświadczy się Cath, dziewczyna poznaje Jesta, przystojnego i tajemniczego błazna. Po raz pierwszy czuje, że to prawdziwe zauroczenie. Ryzykując obrazę Króla i wściekłość swoich rodziców, Cath i Jest adorują się w tajemnicy.

Cath chce sama decydować o swoim losie i zakochać się na własnych warunkach. Ale w świecie przenikniętym przez magię, szaleństwo i potwory, los ma inne plany.

źródło opisu: materiały wydawcy

źródło okładki: materiały wydawcy

mclena | 2017-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2017

"Bez serca" zajęło mi trochę więcej czasu niz sądziłam. Od początku nie mogłam się wciągnąć gdyż sądziłam, że świat tutaj wykreowany przez Meyer będzie utrzymany w fantasy, ale nie tak bardzo bajkowy, jak to ma miejsce w oryginalnej "Alicji w Krainie Czarów". Co więcej, spodziewałam się tytułowej Alicji grającej pierwsze skrzypce, a jej... nie było! Nie było Alicji i to był moment, w którym zrozumiałam jak bardzo autorka wyszła poza dotychczasowe ramy "remake-ów" i jak fantastycznie skomponowała tą historię.

Tak jak już wspomniałam - nie mogłam się wciagnąć, bo oczekiwałam bardziej rzeczywistego obrazu, a juz sama personifikacja zwierząt (pomijając istotnych bohaterów bajki) była trudna do przeskoczenia, do tego sytuacje czesto absurdalne, odwracały uwagę i przez to szybko rezygnowałam z kontynuowania czytania. Dwa dni temu jednak uznałam, że czas się spiąć i albo ja przeczytać, albo sobie darować. I przepadłam. Z każdym rozdziałem byłam coraz bardziej zachwycona i naprawdę nie...

boziaczek | 2017-09-10

"Bez serca" to pozycja nie tylko dla młodzieży. Ci z dorosłych, którzy lubią wariacje na temat baśni, na pewno będą zadowoleni. Po uroczej "Sadze Księżycowej", Marissa Meyer zaprasza nas do świata prosto z książki Lewisa "Alicja w krainie czarów". Pomimo, iż jest to swobodna interpretacja książki, pojawiają się tu znane nam już postacie. A przede wszystkim Królowa Kier, która na naszych oczach z marzycielki i "zwykłej" młodej dziewczyny, staje się okrutną, pozbawioną serca władczynią. Dlaczego tak się stało, trzeba przeczytać!
"Bez serca" na pewno dobrze się czyta i jest przyjemna w odbiorze, jednak do "Sagi Księżycowej" ciężko jej dorównać. Saga ma po prostu to "coś". Nie zachwyciłam się tak jak to było przy poprzednich powieściach Meyer.
Można przeczytać.

FannyBrawne | 2017-10-31
Na półkach: Retelling, Przeczytane

Kiedy zobaczyłam w bibliotece ,,Bez serca” Marissy Meyer nie mogłam się oprzeć pokusie wypożyczenia tej książki. Uwielbiam wszelkie retellingi i próby opowiedzenia znanych historii w inny niż dotychczas sposób, a pomysł na fabułę(próba odpowiedzi na pytanie dlaczego Królowa Kier stała się zła) skojarzyło mi się z moim ukochanym ,,Wicked”. ,,Alicja w Krainie Czarów” to jedna z moich ulubionych książek z dzieciństwa i bardzo chciałam zobaczyć, co zrobiła z nią współczesna autorka. Z podekscytowaniem rozpoczęłam lekturę powieści Meyer.

Dziewczyna, która później stała się ucinającą głowy Królową Kier, w młodości miała na imię Catherine i była córką markiza. Cath jest ulubienicą Króla Kier i wszyscy wierzą, że wkrótce dziewczyna zostanie królową. Cath marzy jednak o czymś innym. Chce otworzyć cukiernię, jednak nikt nie traktuje jej marzenia poważnie. Dziewczyna chce udowodnić rodzicom, że to pieczenie jest jej prawdziwym powołaniem i zdobyć niezależność, jednak jej plany komplikuje...

książek: 1965
Harii | 2017-10-06
Przeczytana: 06 października 2017

"To bardzo nierozsądnie nie wierzyć w coś, tylko dlatego że się tego boimy".

Kraina Czarów.
Jak nie zostać oczarowanym?
Muszę przyznać, że podczas czytania "Bez serca" mocno przemawiał przeze mnie sentyment do "Alicji", zarówno książki jak i filmu. Jednak nie okazał się przysłaniać przede wszystkim ciekawej historii.

I, jak to ujął zwracając się do Czytelnika pewien pisarz, Patrick Ness:

"Teraz nadeszła pora, bym przekazał pałeczkę tobie. Opowieści nie kończą się na pisarzach, mimo że w tym wyścigu startuje wielu. Dalej. Weź tę historię i pędź przed siebie.
Narozrabiaj."

Bowiem lektura ta jest inspirowana i ową inspirację przekazuje dalej.
A ja rozrabiam.

kulturalna_szafa | 2018-03-30

Ogólnie to naprawdę byłam ciekawa tej pozycji. Byłam ciekawa bo z Meyer znamy się jeszcze za czasów gdy Egmont wydawał jej powieści i dzięki Bogu, że wydawca się zmienił, bo wyszło to autorce zdecydowanie na dobre.

Zacznijmy od tego, że pokochałam styl pisania autorki i to jak kreuje światy. Meyer ma talent do pisania baśniowym, uroczym językiem, tworząc niesamowite scenariusze pełne wyśnionych postaci i oryginalnych charakterów. Dodatkowym faktem jest jak sprawnie i bezbłędnie wplata w swoje historie znane nam z baśni na których się wzoruje postaci, które jeszcze bardziej nas wciągają w tę historię i powodują lekki zawrót głowy (ale w pozytywnym sensie). Jestem pod wrażeniem rozwoju akcji i oryginalności jej rozwoju, bo niektóre zagrania fabularne mogą zaskoczyć i zdziwić a dodatkowo – oczarować. Niesamowity talent.

Idąc dalej mamy bohaterów, którzy dodają do tej powieści jeszcze więcej magii. Catherine jest niesamowicie skrupulatnie zbudowaną postacią, taką, która pokazuje...

SkrytaKsiążka | 2017-04-27

W nocy miałam sen. Śnił mi się młodzieniec, który stał w sadzie pełnym cytrynowych drzew. Zaraz po przebudzeniu zauważyłam, że w mojej sypialni urosło drzewo cytrynowe, które lekko uszkodziło baldachim. Zanim moja matka kazała je ściąć, zdążyłam podkraść kilka cytryn. Piekłam cały ranek tarty z tych owoców. Wszystko odmierzyłam idealnie i włożyłam w pieczenie całe moje serce. Tarty będą dla Króla na dzisiejszy bal w Zamku Kier.

Książka opowiada o Cath Pinkerton, która jest dziedziczką Skalistej Zatoki Żółwiowej. Jest świetną piekarką, najlepszą w całym Kier. Jej największym marzeniem jest posiadanie własnej cukierni razem z jej służącą - Mary Ann. Pewnego dnia wybiera się na bal, który organizuje Król Kier. Władca wykonuje z nią pierwszy taniec, a wzrok każdego jest skupiony na ubraniu Cath. Był to bowiem bal czarno-biały, natomiast Markiza, jej matka kazała ubrać głównej bohaterce czerwoną suknię. Jak się później okazuje, jej rodzicielka nie bez powodu zmusiła dziewczynę do...

Zakładka | 2017-10-23
Przeczytana: 23 października 2017

Dlaczego książka początkowo mnie bardzo interesowała a później już troszkę mniej? Otóż na początku, czytałam sam opis. I bardzo podobał mi się ten zarys historii oraz pomysł na nią. Jednak później skojarzyłam sobie iż nazwisko autorki jest mi znajome. Tak oto po nitce d kłębka dotarłam do serii, "Saga księżycowa" której nigdy nie skończyłam, gdyż mi się nie podobała. I troszkę mnie to odrzucało od rozpoczęcia przygody w świecie Alicji z Krainy czarów.

Pomysł na tę książkę był niemniej interesujący. Powrót do tego bajkowego świata był dla mnie swoiście sentymentalną historią. Dlaczego? "Alicja w Krainie Czarów" byłą moją pierwszą samodzielnie przeczytaną książką, a raczej historyjką. Jednak jak na 5-letnie dziecko, było to spore osiągnięcie. Zatem ta historia o dziewczynce i szalonym Kapeluszniku, zawsze będzie się dla mnie dobrze kojarzyła.

Całość rozwijała się bardzo miarowo. Stopniowo wzrastało napięcie jaki moje zainteresowanie książką. Zarówno wprowadzenie do całości jak i...

| 2017-05-09
Przeczytana: 09 maja 2017

Zanim stała się Królową Serc, była tylko dziewczyną, która chciała się zakochać. Gurl! Don’t fall!
Marissa Meyer znana jest w Polsce z serii The Lunar Chronicles. Serii retellingów znanych wszystkim baśni. Przez Kopciuszka, Czerwonego Kapturka, Roszpunkę aż po Królewnę Śnieżkę ( w między czasie jeszcze dostajemy krótką historię Złej Królowej od lusterka ). Jak się okazuje, autorka może nas wszystkich zaskoczyć i to nie raz. Ponieważ chwyta się również znanej wszystkim Alicji w Krainie Czarów. Z tą różnicą, że nie pisze o samej Alicji. Chwyta się jednak historii Królowej Serc. Złej królowej, która siała terror w Krainie Czarów.

Długo przed tym, gdy Królowa Serc stała się postrachem Krainy Czarów, była prostą dziewczyną, która po prostu chciała się zakochać. Catherine może i była jedną z najbardziej pożądanych dziewczyn w królestwie, ulubienicą nieżonatego Króla Serc, jednak tak naprawdę pragnęła czegoś innego. Nie chciała być królową. Dziewczyna była bardzo zdolnym piekarzem i...

Lexie | 2017-10-01
Przeczytana: 01 października 2017

Przygotowując się na premierę tej książki, przeczytałam "Alicję w Krainie Czarów". Początkowo byłam bardzo pozytywnie nastawiona, ale ostatecznie nie podobała mi się. Zawsze biorę książki zbyt dosłownie, a ona wydawała się dla mnie po prostu zbyt absurdalna. Chyba musiałabym przeczytać jakieś dogłębne opracowanie, żeby inaczej spojrzeć na twór Carrolla.
Meyer stworzyła książkę, która w idealnych proporcjach łączy szalony świat kreowany przez Carrolla z literaturą YA. Ta książka jest tak cudowna. Przesycona baśniowym klimatem. Urocza i taka lekka w odbiorze. Już od pierwszego zdania byłam zaczarowana! Wywołuje głód nie tylko na opisywane łakocie, ale również na ciągłą lekturę. Naprawdę ciężko się oderwać. Bardzo polubiłam główną bohaterkę. Myślę, że opis zmian, jakie w niej zaszły był bardzo dobrze poprowadzony. Chociaż trzeba przyznać, że przemiana Kapelusznika była najbardziej szokująca. Autorka naprawdę wiedziała co robi!
Figiel był moją ulubioną postacią. Zabawny i tajemniczy....

Monika Szulc | 2017-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2017

Catherine marzy o własnej cukierni, by uszczęśliwiać mieszkańców Kier swoimi wypiekami. Pragnie, obmyśla i po cichu dąży do realizacji swoich planów, lecz jej rodzice przewidzieli dla niej inną przyszłość. Ma zostać królową, a awanse władcy krainy nie pozostawiają wątpliwości, że dziewczyna nie ma nic do gadania. Kiedy Cath poznaje Jokera – Jesta, zaczyna postrzegać życie z innej strony, a jej przewrotne serce może doprowadzić ją do zguby. Bohaterowie muszą zmierzyć się nie tylko z uczuciami, ale i Dżabbersmokiem, który terroryzuję mieszkańców Kier.

Długo wyczekiwana książka Marisy Meyer, w końcu trafiła w moje ręce i nie ukrywam, że autorka po raz kolejny spełniła moje oczekiwania, a mój zachwyt rósł z każdą kolejną stroną. Początek jest spokojny i choć bardzo przyjemny, nie zaskakuję. Poznajemy miłą i sympatyczną dziewczynę, która ma talent cukierniczy i pragnie wraz z przyjaciółką realizować się w tym kierunku. Czytając tę historię nieustannie myślałam o przepysznych wypiekach...