A Shiver of Snow and Sky

Na lodowatej wyspie Skane niebo przemawia do jej mieszkańców. W bezchmurne noce pojawia się na nim piękna zorza. Jej kolor ma znaczenie. Zielony mówi, że na wyspie panuje harmonia i Bogini jest szczęśliwa. Niebieski oznacza, że zbliża się zamieć. Jest jeszcze czerwony… Czerwony pojawia się rzadko. Czerwony to ostrzeżenie. Siedemnaście lat temu, gdy narodziła się Ósa, niebo rozbłysło...

Siedemnaście lat temu, gdy narodziła się Ósa, niebo rozbłysło czerwienią, a na wyspie rozszalała się plaga, która odebrała życie setkom jej mieszkańców, włączając w to matkę dziewczyny. Tym razem, gdy niebo znów mieni się czerwienią, Ósa musi odnaleźć sposób, by zatrzymać rzeź. Czy uda jej się uchronić mieszkańców wyspy przed niechybną śmiercią?

Przepełniona magią i niezwykłą mitologią klimatyczna powieść fantasy, która przeniesie Cię do chłodnego świata pełnego nadprzyrodzonych mocy i tajemnic! Poznaj lodową wyspę Skane oraz jej mieszkańców, których historia przyspiesza bicie serca. Zaskakujący debiut Lisy Lueddecke zmrozi cię do szpiku kości!

źródło opisu: materiały wydawcy

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Grzegorz książek: 285

Nieprzewidywalna wyspa

Frapująca i fantazyjnie napisana debiutancka powieść Lisy Lueddecke, to przeprowadzka w zimne kraje, gdzie śnieg i lud wyznaczają ścieżki zamarzniętej wyspy Skane.

Wyspa jest nieprzewidywalna, z jednej strony ratuje swoich mieszkańców, a z drugiej, zsyła na nich śmierć, a wszystko zamyka w cyklach kolorów na niebie, które nadają kierunek działania śnieżnemu ludowi.

Bohaterką opowieści jest Ósa, siedemnastoletnia dziewczyna, która postanawia los mieszkańców wziąć w swoje ręce. Nie jest to łatwa sprawa, tym bardziej, że pisarka nie szczędzi kłód i raz za razem, doświadcza swoją bohaterkę.

To powieść, w której upór i odwaga mogą wszystko, to powieść, w której tęsknota za utraconą przeszłością i bojaźń przed niepewną przyszłością potrafią zmobilizować do działania i dać siłę do walki.

Lisa Lueddecke w swojej historii ukazuje czas rewolucji, czas zmian, bo oto na niebie pojawia się czerwona łuna, która zabierze z sobą setki ludzkich istnień, ale daje też nadzieję zmuszając do konfrontacji z przeszłością, a przeszłość nadciąga z nad morza i niesie śmierć.

Tutaj ludowe bajania mieszają się ze śniegiem, po górach chodzą wielkoludy i śnieżni ludzie, a na szczycie góry mieszka Bogini. To do niej zmierza Ósa, prosząc o ocalenie swojego ludu, swoich przyjaciół, a droga jest kręta i niebezpieczna, jednak dziewczyna ma w sobie sporo determinacji i wiary, że wyprawa na sens.

To powieść drogi, lekko baśniowe fantasy, które zadowoli tych, którzy lubują się w śnieżnych historiach z nutą postapokalipsy. Chociaż nie wiadomo, kiedy dzieje się akcja powieści. Jest to historia pełna gwiazd, którym pisarka przypisała wyjątkową rolę i miejsce w książce, co czyni całą opowieść jeszcze bardziej wyjątkową.

Zapraszam do świata siły, cierpienia, determinacji i nadziei, w której walka o to, co niemożliwe, otwiera drogę na górskie szczyty, a tam kryje się prawda pełna gwiazd.

Grzegorz Śmiałek

"Gdzie niebo mieni się czerwienią" Lisy Lueddecke to fajna, młodzieżowa książka fantasy. Niestety moim zdaniem książka jest niedokończona.
Gdyby autorka opisała życie ludzi przed ucieczką do Skane, rozbudowała wątek ich przeprawy i tego jak żyją, jakie są ich relacje książka byłaby ciekawsza. Tak samo sprawa się ma z wyprawą Ósy w góry.
Nie było żadnego wątku, który by mnie zaskoczył, mocno przewidywalna. Bohaterowie też nie mieli "tego czegoś".
Jedyną pozytywną postacią jest Ivar, którego pokochałam za odwagę i dobre serce.

Książkę czyta się szybko i nawet przyjemnie, jeżeli się nad nią nie rozmyśla.

WielkiBuk | 2018-02-18
Przeczytana: luty 2018

Przy nieco zmarnowanym potencjale opowieści, która mogła przemówić także do dorosłych czytelników, „Gdzie niebo mieni się czerwienią” Lisy Lueddecke oczaruje młodych odbiorców aurą wiecznej, północnej zimy, którym niestraszne gatunkowe schematy.

Matylda Saresta | 2018-02-28

Ociekająca klimatem młodzieżówka fantasy.
Wyspa, Bogini, zagrożenie i pradawne, zapomniane wierzenia i rytuały.

Jedna dziewczyna ma ocalić wszystkich. Czy jej się uda?
Bardzo dobra narracja - czyta się samo.

Polecam - wciąga w świat, naznaczony Czerwoną Klątwą w 5 sekund:)

Veronica | 2018-02-27

Podchodzę z pewnym dystansem do współczesnych powieści fantasy,może wynika to z faktu,że te na które trafiałam były. . .nijakie.
Trudno mi wystawiać ocenę takiego typu powieściom,bo jest to gatunek w którym wszystkie chwyty są dozwolone i nie bardzo jest się czego przyczepić.Dla mnie im więcej w baśni jest nietypowości i akcji,tym jest ona ciekawsza.

Skuta lodem miejscowość Skane.Losy jej mieszkańców zależne są od nastroju Bogini,ta natomiast daje im znaki za pomocą zorzy.I tak światło zielone-jest dobrze,światło niebieskie- idzie zamieć,a czerwone-idzie katastrofa.I tak któregoś dnia na niebie pojawia się czerwona zorza.Mieszkańcy wiedzą już ,że to zły omen i najprawdopodobniej pojawi się zaraza,która pozabija większość ludzi.
Siedemnastoletnia Osa,której poprzednim razem zaraza zabrała matkę, chce pomóc mieszkańcom,dowiedzieć się dlaczego Bogini ich tak karze i zapobiec katastrofie.Wyrusza w samotną podróż w niebezpieczne góry,by odnaleźć Boginię,tymczasem mieszkańcy...

Achaja | 2018-05-08
Przeczytana: 05 maja 2018

Zachęcona przez oszczędne i zdawkowe recenzje aczkolwiek pochlebne, postanowiłam sięgnąć po tą pozycję, duży wpływ na wybór miała też piękna i tajemnicza okładka zwiastująca coś innego. Nie zawiodłam się. Historia jest prosta, bohaterka stereotypowo wyjątkowa, ale jak później się dowiadujemy bardzo interesująca. dostajemy doskonale opisany świat przedstawiony z wieloma szczegółowymi elementami co do topografii. Bohaterzy są mniej jednak nadal ciekawie opisani, szczególnie ich uczucia względem siebie, sytuacji w której się znaleźli oraz względem innych bohaterów. Bardzo podobały mi się opisy nie tylko ze strony głównej bohaterki, ale również i innych. Język jest kwiecisty, czasem poetycki, ale bardzo przejrzysty. Mimo to czyta się bardzo dobrze. Bohaterzy są młodzi ale doświadczeni, wielowymiarowi, z głębia. Historia rozwija się powoli, ubarwiona historią, piękne opisy drogi jaką bohaterowie musieli pokonać. Dużym minusem jest zbyt mały opis rozwiązania na końcu książki. w...

„Gdzie niebo mieni się czerwienią" to mroźna opowieść o świecie rodem z dawnych czasów, gdzie ludzie walczą o swoje przetrwanie nie tylko między sobą, czy samą naturą, ale i z bytami o wiele potężniejszymi od nich samych, z przeznaczeniem. Przeplatana elementami różnych wierzeń i kilkoma naprawdę zaskakującymi zwrotami akcji wciąga i nie pozwala się oderwać nawet na chwilę. Autorka miała naprawdę ciekawy pomysł na fabułę i świetnie poradziła sobie z jego realizacją, a także kreacją bohaterów, których po prostu nie da się nie lubić. Mamy tutaj wszystkie elementy ciekawej historii. I choć nie jest to powieść bez wad, to myślę że jest to świetna pozycja młodzieżowa dla każdego, kto szuka fantastycznego świata by móc wyrwać się z życia codziennego. Polecam <3

Cudowna debiutancka książka Lisy Lueddec . Fabuła przyciąga i zaciekawia . Autorka potrafi tak wszystko opisać , że można ułożyć sobie w głowie każdą sytuacje , postać i miejsce . Powieść mrozi krew w żyłach ...
Książka zawiera wiele mądrych cytatów . Nie jestem nawet w stanie jej opisać w taki sposób by wyrazić to jak ją uwielbiam . To książka do , której chętnie powrócę .

Toffifee | 2018-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

Bardzo przyjemna, lekka i taka inna. W jednym tomie zawarte wszystko, a książka wydaje się taka cała, nic dodać, nic ująć. Spojrzenie na świat od trochę innej strony, wszystko odbierało się jako przyjemne i chciało się poznawać świat dalej. Na pewno sięgnę po więcej książek tej autorki, bo polubiłam jej styl pisania.

bibliotekarka | 2018-04-15
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 15 kwietnia 2018

Czerwień jest ostrzeżeniem. Sprowadza gniew, nieszczęście. Kiedy niebo mieni się czerwienią, nikt nie powinien czuć się bezpiecznie. Nadciąga zło, które nikogo nie oszczędzi.

Mieszkańcy Skane wierzą w przesądy i prowadzą życie zgodne z wolą ich Bogini. Jednak są pewne sprawy, które paraliżują ich strachem. Przede wszystkim czerwień. Kiedy czerwienią zaczyna się mienić niebo, mieszkańcy Skane wiedzą, że od tej pory ich życie się zmieni. Wkradnie się niepokój, śmierć. Przeszłość to kolejna sprawa, która sprawia, że mieszkańcy dostają gęsiej skórki. Przeszłość, która jawi się jako niebezpieczni ludzie o grubej skórze, z naszyjnikami z ludzkich części ciała.

Czerwień i przeszłość dopada mieszkańców Skane. W wiosce zaczyna szerzyć się strach. Ludzie boją się. Nie wiedzą, kiedy mogą spodziewać się nieszczęścia. Ale jest ktoś kto chce działać. Ktoś, kto chce coś w końcu zmienić i zmierzyć się z nadchodzącym złem. Osa, siedemnastolatka, o silnym charakterze. To dzielna dziewczyna, która...

wiesz, gdzie NIEBO MIENI SIĘ CZERWIENIĄ? •
Gdy na wyspie Skane zorza jest zielona wszyscy wiedzą, że panuje spokój, a Bogini jest zadowolona. Kolor niebieski zwiastuje obfite opady śniegu. Jednak mieszkańcy najbardziej obawiają się czerwieni, bo to zwiastuje zagładę. I jak już pewnie wiecie właśnie taki kolor ujrzała Ósa. Jest to dziewczyna, której matka zginęła tuż po jej narodzinach , właśnie w wyniku oddziaływania krwistego koloru sklepienia. Jej okropny ojciec i równie koszmarna siostra obwiniają Ósę o tą tragedię. Dziewczyna może liczyć tylko na Ivara - jej najlepszego przyjaciela. I gdy teraz na powrót pojawia się zorza mieszkańcy boją się o swoje życia, w końcu po tamtej zarazie zginęły setki istnień. Ponadto na wyspę przybywają Ør - najwięksi wrogowie mieszkańców. Główni bohaterowie postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce. Czy jednak to się dobrze skończy? •••••••••••••••●●●●●●●●●●●••••••••
Na wstępie zaznaczę, że książka mi się podobała. Mroźny, skandynawski klimat jest dla...