Język cierni. Opowieści snute o północy i niebezpieczna magia

Okładka książki Język cierni. Opowieści snute o północy i niebezpieczna magia Leigh Bardugo
Okładka książki Język cierni. Opowieści snute o północy i niebezpieczna magia
Leigh Bardugo Wydawnictwo: Mag Cykl: Grisza (tom 0.5-2.5-2.6) fantasy, science fiction
Grisza (tom 0.5-2.5-2.6)
Wojciech Szypuła

Baśnie z mroku i cierni

Przepięknie ilustrowane wydanie

Przepięknie ilustrowane wydanie

Chyba najlepsze baśnie jakie czytałam w życiu.
Bynajmniej nie dla dzieci ( chyba że dla tych w wieku późnonstoletnim).
Szerokie spektrum ludzkich zachowań i kierujących nimi motywacji. Każda z opowieści zmusza do refleksji i z każdej płynie więcej niż jeden morał.
Polecam, szczególnie dla osób interesujących się psychologią.

Chyba najlepsze baśnie jakie czytałam w życiu.
Bynajmniej nie dla dzieci ( chyba że dla tych w wieku późnonstoletnim).
Polecam, szczególnie dla osób interesujących się psychologią.

Książka ta była prezentem pod choinkę od mojego brata i zabrałam się za nią nie wiedząc nic o tym uniwersum. Nie żałuję jednak ani minuty.
Każda z prezentowanych nam baśni jest niesamowicie oryginalna. Znane motywy przeplatają się, zmieniają i mieszają w taki sposób, że nigdy nie wiemy, co czeka nas za rogiem, a każde z tych meandrów prowadzi do zaskakującego zakończenia. Naprawdę, te opowieści bywają nieźle pokręcone, często w dość mroczny sposób.
Choć polskiemu tłumaczeniu z pewnością niczego nie brakuje, to cieszę się, że czytałam tę książkę po angielsku, bo język i styl tych opowiadań jest naprawdę cudny, wzbogaca jeszcze specyficzny ton i atmosferę każdego z nich.
Chociaż zbiory mrocznych baśni nie są teraz niczym nowym, to po ten naprawdę warto sięgnąć, nawet w ciemno. Tu nic nie jest tym, czym się wydaje. Zagłębiając się w "Język cierni" warto byc uwaznym, nie tylko dlatego, że możecie się pokaleczyć (choć to realna możliwość). Tu ścieżki wiją się w niespotykany sposób, a każdy szczegół drogi ma znaczenie. I to nie jedno.
Warto też wspomnieć o pięknym, i pomysłowym, ilustrowanym wydaniu, które dodaje całości uroku.

Macie czasem tak, że jakaś książka bierze Was totalnie z zaskoczenia? Bo to właśnie zrobiła w moim przypadku Leigh Bardugo w "Języku cierni". Sięgnęłam po tę książkę, bo zbliżał się koniec roku i chciałam sobie dobić trochę książkowy challenge, więc stwierdziłam, czemu nie sięgnąć po dodatki ze świata Griszów skoro są na Legimi i nie są długie. No i jak od "Żywotów świętych" się odbiłam totalnie i uważam, że ta książka ma cel jedynie komercyjny, bo wyraźnie widać, że autorka nie ma pomysłu na kolejne historyjki tak tutaj jestem absolutnie zakochana.
"Język cierni" to w zasadzie zbiór sześciu naprawdę dobrych i trzymających wysoki poziom opowiadań o charakterze baśni, ale tych z gatunku klasyków braci Grimm czy Andersena (którymi autorka też jawnie się inspiruje, czasem bardziej widocznie, czasem mniej). To są historie z mrocznym zwrotem akcji, gdzie nie zawsze musimy dostać szczęśliwe zakończenie, żeby być usatysfakcjonowanym, gdzie jest brutalnie i zastanawiasz się jakim cudem ktoś to mógłby dziecku czytać na dobranoc. Uważam, że to najlepsza książka Bardugo jaką czytałam do tej pory (znam tylko całą "Trylogię Grisza" i "Szóstkę Wron" - "Królestwo Kanciarzy" jest w planach w najbliższej przyszłości). Polecam serdecznie i spokojnie możecie po nią sięgnąć bez jakiejkolwiek znajomości świata Griszów.

Świetny dodatek do Grishaversu. Myślę, że mógłby być uznany za Standalone, jeśli kogoś interesowałby taki baśniowy format, a nie chciał zagłębiać się w główne serie (polecam się jednak zagłębić).

2052

DNF 23%.

Nie mogę powiedzieć, czy książka jest zła, czy dobra, bo zwyczajnie jestem nią kompletnie niezainteresowana i łapię się na tym, że wzdycham zirytowana przy każdej zmianie opowieści. Ale chociaż popatrzyłam sobie na ładną okładkę.

DNF 23%.

Zbiór jest interesujący oraz bardzo klimatyczny. Myślę, że będzie ciekawy nie tylko dla czytelników cyklu. Baśnie są doprecyzowane, wątki bardzo zgrabnie prowadzone, postacie także nie ucierpiały przez krótką formą. Polecam

Lubię takie baśnie. Co jakiś czas, odpoczywając od kryminałów i fantastyki, sięgam właśnie po ten gatunek. Ten zbiór naprawdę mi się spodobał. Zainteresował mnie, pochłonęłam go w dwa dni :) choć muszę przyznać, że nie są to baśnie, które czytałabym swoim dzieciom. Niektóre były niepokojące a nawet straszne. Szczególnie ta o wiedźmie i znikających dziewczynkach. Moją uwagę przykuła także opowieść o bardzo mądrym lisie i oczywiście ta o syrenach. Polecam, choć jeśli ktoś szuka tu griszów to nie znajdzie.

Właśnie dlatego kocham baśnie i bajki - za ich różnorodność i tą wspaniałą cechę, że jedną historię można opowiedzieć w różny sposób.
Te kilka opowiadań zrobiło na mnie wielkie wrażenie. I nie powiedziałabym, że są dla dzieci. Nie wiem, kto chciałby opowiadać historię Dziewczynki zamieszkałej u wiedźmy swoim dzieciom. Ale to moja opinia.
Polecam za to wszystkim młodym dorosłym i dorosłym, aby choć na chwilę spojrzeć na znane historie z zupełnie odwróconej perspektywy.

Polecam za to wszystkim młodym...

Bardzo dobrze napisane baśnie, trzymały równy poziom. Miały w sobie dużo mroku, smutku, ale także sporo mądrości.

Leigh Bardugo Język cierni. Opowieści snute o północy i niebezpieczna magia Zobacz więcej