Zdrajca tronu

Tłumaczenie: Agnieszka Kalus
Cykl: Buntowniczka z pustyni (tom 2)
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Traitor to the Throne
bunixx21

Los pustyni spoczywa w jej rękach​. Druga część Buntowniczki z pustyni, bestsellerowej powieści według „New York Timesa”, autorstwa laureatki nagrody Goodreads dla najlepszego debiutującego pisarza w 2016 roku. Zaledwie kilka miesięcy temu Amani Al-Hiza, pragnąc wolności, uciekła z domu położonego na końcu świata i zaczęła przemierzać bezkresne piaski magicznej pustyni w towarzystwie...

Los pustyni spoczywa w jej rękach​.

Zaledwie kilka miesięcy temu Amani Al-Hiza, pragnąc wolności, uciekła z domu położonego na końcu świata i zaczęła przemierzać bezkresne piaski magicznej pustyni w towarzystwie tajemniczego obcokrajowca, Jina.

Teraz jednak sytuacja diametralnie się zmienia. Kiedy Amani wbrew własnej woli trafia do epicentrum reżimu – pałacu sułtańskiego – przyświeca jej jeden cel: obalenie tyrana.

Zapomnij o wszystkim, co wiesz o Miraji, o rebelii, o dżinach i Jinie oraz Niebieskookiej Bandytce. W Zdrajcy tronu jedyne, czego możesz być pewien, to to, że nic nie jest pewne.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Gwiazdopatrznia książek: 1030

Dziewczyny z pustyni nie płaczą

Amani Al-Hiza dorastała z bronią w ręku. W poszukiwaniu wolności uciekła z domu i przemierzyła piaski magicznej pustyni w towarzystwie tajemniczego Jima. Nawet w najgorszych koszmarach nie śniło jej się, że stanie w pierwszym szeregu rewolucji i doprowadzi ją to do pałacu sułtana, a jednocześnie epicentrum walki z reżimem. Amani postanawia zrobić to, co leży w jej nieposkromionej naturze – obalić tyrana.

Podobno w „Zdrajcy tronu” jedyne, czego możemy być pewni, to tego, że nic nie jest pewne. Przed lekturą książki, spojrzałam na to ostrzeżenie z przymrużeniem oka, ale po przeczytaniu „Zdrajcy tronu”, mogę jedynie przeciągle gwizdnąć i zawołać „jasny gwint, mieli rację!”. Zbyt wielu rzeczy się nie spodziewałam!

Dżiny, książęta, wrogie armie, toksyczny harem, wybuchowe rewolucje i plany zakrawające o szaleństwo. Jedno jest pewne: Alwyn Hamilton uwielbia zwroty akcji przyprawiające nas o zawrót głowy! Zbierałam szczękę z podłogi raz za razem. A kiedy już naprawdę dawałam głowę, że autorka nie może mnie zaskoczyć czymś nowym… No cóż, dostawałam czytelniczy cios w splot słoneczny. Czytałam tę książkę przez całą noc, aż zaczęło świtać. Pod wpływem emocji nie miałam szans na sen, ani nawet później na spokojny dzień.

Cóż, że polska rzeczywistość za oknem, skoro świat Amani pochłania nas tak, że czujemy palące słońce, niepewny krok na piasku i ciężar rewolucji na barkach. Nie mamy co liczyć na to, że nasi rewolucjoniści będą unikać kłopotów. Z każdą stroną podziwiamy coraz mocniej nieugiętość Amani, waleczność Shazad i przebiegłość Rahima.

Świat wykreowany przez autorkę jest pełen obietnic, które spełniają się, ale nie w sposób jakiego oczekiwaliśmy. Historyjki i wierzenia znaczą tam więcej niż prawda, moc bierze się z samej duszy świata, a w krwi ludu płyną stare opowieści.

„Zdrajcę tronu” zdecydowanie ominęła klątwa drugiego tomu. Uff! Alwyn pozostawia nas w ekscytującym oczekiwaniu, ale i z wielce satysfakcjonującym uczuciem, że właśnie przeczytało się historię, której nie zmieniłoby się nawet o kropkę.

Anna Gajewska

Opinie czytelników (2027)
MarCyśka | 2018-11-01
Na półkach: Mam! 😍, Przeczytane
Przeczytana: 01 listopada 2018

Owszem. Podobała mi się pierwsza część, ale nie sądziłam, że kolejna sprawi, że wciągnę się w tę opowieść wraz z burzą piaskową i zapachem prochu strzelniczego! Niesamowita historia pełna rewelacyjnych postaci i zwrotów akcji! Naprawdę nie spodziewałam się aż tak świetnej powieści.

Amani trafia do pałacu Sułtana, gdzie zmuszona jest być mu posłuszną. Tam odkrywa wiele rzeczy i dowiaduje się wielu informacji, które pomogą rebelii w obaleniu rządów Sułtana. Poznaje nowych ludzi, ale ku jej zdziwieniu spotyka również tych znanych od lat. Komu może zaufać w miejscu pełnym arogancji, żądzy władzy i nienawiści? Nawet sam Dżin nie byłby w stanie odpowiedzieć na to pytanie. W tej książce do samego końca nic nie jest pewne!

FannyBrawne | 2018-09-21

Pierwsza połowa ,,Buntowniczki z pustyni” nie porwała mnie, była nawet dosyć nudna. Jednak ostatnie sto stron naprawdę mnie wciągnęło i przeczytałam je z zapartym tchem. Za drugi tom zabrałam się z nadzieją, że Alwyn Hamilton utrzyma tendencję zwyżkową.

Amani dołączyła do grupy rebeliantów, ukrywających się na pustyni i dążących do obalenia Sułtana i osadzenia na tronie jego syna Ahmeda. Amani wreszcie znalazła miejsce, gdzie może być sobą, ale jej obecne życie nie jest wolne od zmartwień. Dziewczyna wciąż nie jest w stanie w pełni rozwinąć swoich umiejętności Półdżina. Do tego jej ukochany Jin nagle znika. A to dopiero początek kłopotów, bowiem Amani wbrew własnej woli zostanie sprowadzona do pałacu Sułtana.

Pierwsze sto stron niespecjalnie mi się podobało. Ponownie odczułam wrażenie chaosu i braku ekspozycji, do tego nie rozumiem, dlaczego autorka zamiast opowiedzieć wydarzenia chronologicznie wrzuciła nas w moment rozgrywający się w dość dużym odstępie czasowym od finału...

Blue-eyedPassionate | 2017-09-10
Przeczytana: 05 września 2017

Cóż Niebieskooka Bandytka podbiła moje serce stanowczo w drugiej części.
Hm... po pierwszym tomie byłam lekka sceptyczna, ale zdecydowanie drugi tom sprawił, że uwielbiam tą serię...
Książka napisana w lekkim, przyjaznym stylu, gdzie upływały nie tylko kartki, ale czas. Boże to już ta godzina, a ja mam jeszcze do przeczytania ten rozdział.

Muszę przyznać, że wszystkie wydarzenia w pałacu Sułtany są tym brakującym elementem całej historii, gdzie kryje się mnóstwo intryg, przebiegłości i walki o przeżycie.
Cóż życie w haremie jest ciężkie o tym przekonała się nasza bohaterka i polubiona, a wcześniej znienawidzona Shira.
Trzeba przyznać, ze w tym tomie polało się krwi, zwłaszcza na królewskim pieńku, a kat miał wyjątkowo dużo roboty. Uwielbiam to w książkach młodzieżowych, że legendy rodzą się i rozrastają do wielki rozmiarów, jak również potrafią przewidzieć niektóre losy.
Zdecydowanie zakończenie najlepsze przy tej serii. Takie jak powinno być.
Nic dodać nic ująć.
Kocham...

Beata | 2017-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2017

Świetna powieść.Pełna wartkich akcji, nietuzinkowych sytuacji, charakternych bohaterów i niesamowicie klimatyczna.Jeśli pierwszy tom Was zaciekawił to od drugiego trudno będzie się Wam oderwać.Gorąco polecam.

Jabłuszkooo | 2017-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2017

Kolejny tom cudownej i niepowtarzalnej historii o Amani, Niebieskookiej Bandytce, Półdżinie to coś obok czego nie można przejść będąc obojętnym. Cudowna pustynna historia w której dosłownie wszystko może się wydarzyć. Czytelnik nie może być pewien niczego, zwroty akcji pojawiają się niemal tak często jak piasek na kartach powieści. A nuda? To słowo nie istnieje w ustach autorki i potrafi to udowodnić swoimi książkami. Rebelia poszła naprzód, Książę Buntownik robi co w swojej mocy, by wolność stała się czymś codziennym dla mieszkańców Miraji. To historia, która żyje niczym nieśmiertelny Dżin. Trzeba ją poznać. Po prostu trzeba! Moje przekonanie, że to będzie jedna z najlepszych serii w tym roku jest na najlepszej drodze do potwierdzenia tego. Gorąco polecam!

Fragment tekstu pochodzi z mojego bloga, po ciąg dalszy zapraszam tutaj:

Chodząca-Parodia | 2018-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2018

Wzięłam się za "Zdrajcę tronu" zaraz po przeczytaniu "Buntowniczki z pustyni" i na samym początku byłam trochę skołowana, bo miałam wrażenie, że coś pominęłam w poprzednim tomie. Dopiero później odnalazłam się w tym wirze wydarzeń zafundowanym przez Alwyn Hamilton.

Autorka poszła w bardzo dobrym, choć ryzykownym kierunku. Amani znalazła się w sytuacji, w której znalazło się wiele bohaterek książkowych przed nią. To mogło się nie udać. Jednakże ten wątek został poprowadzony we właściwy sposób: Amani starała się wykorzystać jak najlepiej sytuację, choć czysto teoretycznie nie miała wielkiego pola do popisu.

Pojawiają się nowe postaci, bez których nie mogłabym wyobrazić sobie tej kontynuacji. Całość świata przedstawionego została znakomicie uzupełniona w tym tomie. Odkrywamy elementy kulturowe, problemy społeczne, ryzykowne sposoby przetrwania w państwie, gdzie kobiety niewiele znaczą.

Brakowało mi pustyni, która oddawała niesamowity nastrój, ale odkrywanie zakamarków pałacu...

książek: 1946
Sherry | 2017-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2017

W PASZCZY LWA

Wiecie kim była dawniej Amani Al'Hiza? Była dziewczyną marzącą o wyrwaniu się z małego Dustwalk, ponieważ mieszkając tam, czuła się tak, jakby się dusiła. Była dziewczyną z niebieskimi oczami, czyniącymi z niej kogoś nie pasującego do reszty. Była dziewczyną, która trzymając w dłoni rewolwer - nie pudłowała. Była dziewczyną pustyni, piasku i słońca. Dziewczyną wychowaną przy szumie wiatru, huku odpalanej broni i szeptów opowiadających historie stworzeń, niegdyś zamieszkujących te ziemie. Kim teraz jest Amani Al'Hiza? Jest dziewczyną, która za sprawę, w którą wierzy, jest gotowa poświęcić życie. Jest dziewczyną, która ma cel, ma sojuszników i zadanie do wykonania. Jest dziewczyną zdeterminowaną by przetrwać w paszczy lwa, do której trafiła i zatruć fasady tego co tworzy jej kraj od środka. Jesteście gotowi, by jej w tym potowarzyszyć?

Pierwszy tom trylogii opowiadającej historię Amani, kraju rządzonego przez tyrana i nieśmiało rodzącej się rewolucji, mogącej...

czytelniczka550 | 2018-07-31
Przeczytana: 30 lipca 2018

W opisie mamy gwarantowane , że "W Zdrajcy tronu jedyne, czego możesz być pewien, to to, że nic nie jest pewne." i muszę powiedzieć , że to prawda .
Świetnie zaplanowana powieść . Autorka ma świetny sposób opisywania historii młodej buntowniczki i jej przyjaciół . W drugiej części tej bestsellerowej serii znajdziemy więcej akcji , więcej intryg i więcej mocy , pod wieloma względami , niż w pierwszej części . Wąż ze Wschodu też trochę namiesza :-) . Ostatnie rozdziały zaskakują czytelnika .
Tak jak mi obiecano , jedyne czego byłam pewna to , że nic nie jest pewne w tej znakomitej książce .
Chętnie sięgnę po kolejną część .

GORĄCO POLECAM !!!

coffeebooklover | 2018-04-11
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 11 kwietnia 2018

Po dość umiarkowanej "Buntowniczce z pustyni", przyszedł czas na "Zdrajcę Tronu". To była istna PETARDA! Cudownie było wrócić do tego pustynnego, dusznego świata. Wspaniale wykreowani bohaterowie, w tym oczywiście Amani, nasza narratorka, dzięki której poznajemy tok wydarzeń w powieści. Każdą następną stronę przewracałam z wypiekami na twarzy. Trochę brakowało mi Jina, ale z drugiej strony niezmiernie się cieszę, że autorka w tak subtelny sposób wprowadziła do swojej serii wątek romantyczny.
Po tak emocjonującym zakończeniu koniecznie czekam na trzecią część, która podobno już w czerwcu w Polsce :)

sweeciak | 2018-05-17
Przeczytana: 21 kwietnia 2018

“Zdrajca tronu” już od pierwszych stron porywa nas na niebezpieczną przejażdżkę po sułtańskim świecie. Razem z bohaterami knujemy, planujemy i walczymy. Powyższy tom wprowadza nas jeszcze mocniej w świat Niebieskookiej Bandytki, dowiadujemy się więcej, poznajemy historię, która staje się nam bliższa a przez co wciągająca. Także bohaterowie intrygują i zaciekawiają.

Uwiedziona “Buntowniczką z pustyni” bez zastanowienie sięgnęłam po drugi tom “Zdrajca tronu” i przyznam, że znowu przepadłam. Zauroczona pustynią, zniewolona magią dżinów z wypiekami na twarz śledziłam losy Amani. I choć nie jest to powieść, w której znajdziemy ukryte dno, nad którą wzdychają krytycy to jednak ma to co czytelnicy lekkich i przyjemnych powieści lubią. Ta młodzieżowa lektura wciąga i pozostaje w pamięci a czas spędzony przy niej należy do tych udanych. Jeśli pierwszy tom Was nie przekonał zbytnio to myślę, że drugi o wiele bardziej Was skusi do owej historii. Mi pozostaje tylko czekać na trzecią część...

zobacz kolejne z 2017