Malfetto. Północna gwiazda

Okładka książki Malfetto. Północna gwiazda Marie Lu
Okładka książki Malfetto. Północna gwiazda
Marie Lu Wydawnictwo: Zielona Sowa Cykl: Malfetto (tom 3) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Malfetto (tom 3)
The Midnight Star
Zielona Sowa
2017-05-01

Ta książka niestety również pozostanie w mojej głowie jako średniawka, której treści nie zapamiętam. I mimo, że główna bohaterka jest ciekawą postacią, nie jest w 100% moją postacią. Doceniam jaką przemianę przechodzi na przestrzeni całej trylogii i jak jej losy się kończą. Czy polecam? Nie wiem. Jest to taka książka, która jednym się spodoba, innym nie, dla jeszcze innych będzie całkowicie obojętna. Myślę, że jest wiele książek bardziej godnych polecania, a ta trylogia jest taką, którą można przeczytać kiedy już na prawdę nie ma się co czytać.

Tym razem mamy dość spory przeskok czasowy i "Północna gwiazda" zaczyna się ponad rok po zakończeniu poprzedniego tomu. Bohaterowie wiele w tym czasie przebyli, sporo się u nich zmieniło i ciekawie poznawało się różnice, jakie zaszły w ich świecie bądź ich charakterach.
W tej części byłam chyba najbardziej zadowolona z tego, jak rozwinęły się postacie. Mam wrażenie, że właśnie tutaj najwięcej zostali rozpisani – i super, bo tym większe wrażenie robił finał. Finał, który... zaskoczył mnie mocno. Zupełnie nie tego się spodziewałam, nie tego oczekiwałam. Na początku zastanawiałam się czy to dobrze czy źle, ale jak przestałam patrzeć tylko na to, co bym chciała przeczytać i przyjęłam wydarzenia z tej książki na spokojną głowę to doszło do mnie, że bardzo dobre to było zakończenie. Takie słodko-gorzkie, chyba idealne dla tej serii, w każdym innym kierunku byłoby... przesadzone. Zostawiła mnie ta książka w dość dziwnym stanie, ale dziwnym pozytywnie mówiąc.

Historia zawarta w ostatniej części trylogii miała duży potencjał. Mogło z niej wyjść coś na miarę tolkienowskiej podróży do Mordoru. Natomiast w rezultacie czytelnik otrzymuje pobieżnie opisaną fabułę z wieloma skrótami i uproszczeniami. Na przykład, wszyscy jak jeden mąż ulegają argumentom Raffaele, który okazuje się być mędrcem, historykiem i jasnowidzem w jednej osobie. Idąc dalej, dawne konflikty odchodzą w zapomnienie, a największym wrogom się pośpiesznie wybacza. Na deser pojawiają się wątki metafizyczne.
Podsumowując, potencjalnie bardzo dobra książka okazała się kompletnie przeciętna.

Malfetto Północna gwiazda trzecia część cyklu Malfetto autorstwa Marie Lu. Początek wielku fantastycznych historię. Kraina która ledwo zdołała podnieść się po zarazie przed lat. W której wielu z ludzi zostało naznaczonych mrocznym piętnem, a nieliczni z nich otrzymali moce równe bogom. Jednak ich wszystkich nazwano malfetto, uznano za demony i skazano na śmierć. To licznych walkach, prawowici następcy tronu Kenettre zostali zgładzeni, a krajem rządzi bezwzględna królowa Adelina, sieje postrach we wszystkich przymorskich królestwach wraz ze swoją armią róży. W każdej książce potrzebny jest teraz bohater który wyzwoli kraj od tej tyrani jednka tutaj to Adelina jest naszym bohaterem. Tak mało dzieli dobro od zła, choć czy ktoś władający iluzjami też może być pod jej wpływem. Moce malfetto stają się ich zgubą, coraz bardziej ich ciała przestają radzić sobie z tą mocą, Adelina nie jest wyjątkiem. Do tego cały czas czyha na nią inne niebezpieczeństwo. Enzo żyje i pragnie przejąć tron. Ma że sobą wielu sojuszników a ona jest sama. Pozostał z nią tylko Magiano, który zaczyna tracić nadzieje że Adelina wyrwie się ze szponów ciemności. Granica między światem żywych a zmarłych się zaciera. Zaświaty przedzierają się, a mroczne piętna bardziej słabną. Dopiero teraz wątek mocy malfetto zostaje rozwinięty. Walka nie toczy się już o tron, lecz o przetrwanie wszystkich. Zakończenie dokładnie takie jakiego się spodziewałam nie bez powodu od razu gdy przeczytałam tytuł przypomniała mi się seria Piąta fala, jest to trzecie najlepsze zakończenie jakie przeczytałam.

Ω Mroczne Piętna były błyskiem światła na burzowym niebie, ulotną ciemnością przed świtem. Nigdy wcześniej nie istniały i już nigdy istnieć nie będą.
⭐️
Ω Spoiler/zapowiedź: Po zdobyciu korony Adelina rusza na podbój świata. Niestety owy świat zaczyna pokazywać skutki pojawienie się malfetto i ich talentów – dary obracają się przeciwko ich posiadaczom. Aby wszystkich ocalić zwaśnione strony muszą połączyć siły i udać się w prawdopodobnie ich ostatnią podróż – do Zaświatów.
⭐️
Ω Z zakończeniem tej trylogii zwlekałam ładnych parę lat, ale nie żałuję, bo teraz, jako bardziej doświadczony czytelnik, byłam w stanie zwrócić uwagę na więcej elementów niż bym była w przeszłości🤓. Ogólnie rzecz biorąc na ostatnich stronach ogarnęła mnie wielka nostalgia, której do tej pory jeszcze tak nie odczuwałam przy książkach @marieluthewriter . Ciężko było mi puścić nici tych bohaterów, nawet jeśli wiem, że w każdej chwili mogę do nich zajrzeć ponownie. Niemniej jednak książka sama w sobie okazała się bardzo dobrym zakończeniem dla tak wspaniałej trylogii. Dziwi mnie jednak jej obszerność, a w zasadzie jej brak🤭. W trzecim tomie Lu poruszyła wątek, którego można się było od początku spodziewać, jednak na zupełnie innym poziomie🤯. Patrząc na ilość informacji dotyczących miejsc, postaci i wydarzeń, według mnie, pozycja miała duży potencjał na bycie najgrubszą częścią serii, w której poruszane wątki mogłyby być rozwinięte i objaśnione w 100%. Tu, w tych lekko ponad 300 stronach, autorka wrzuca nas na głęboką wodę, a bohaterowie, praktycznie bez mrugnięcia okiem, ryzykują życie dla domniemanej teorii odnośnie sposobu na ocalenie świata. Cóż, banda samobójców😅! Ale trzeba przyznać, że odważnych, charyzmatycznych i walecznych, o których nie idzie zapomnieć i warto poznać ich na własną rękę zagłębiając się w świat Malfetto💫🤯🐺⚔️🥀🤓.

⭐️

Lu kończy trylogię w dobrym stylu. Nie chcę spojlerować, ale kto czytał pozostałe części, raczej nie będzie zaskoczony. W finale tęczowych jednorożców i "żyli długo i szczęśliwie" nie ma, choć nie jest to też jakaś depresyjna końcówka, po której wszystkiego się odechciewa.
Na największą pochwałę zasługuje w "Malfetto" wybór na bohaterkę osoby, która jest przeważnie bardziej "zła" niż "dobra". Adelina nieustannie nurza się w moralnie wątpliwym błotku, zabija, zdradza, torturuje, a jednak nie można jej skreślać. Coś jest w tej dziewczynie, coś, co nie pozwala nam jej nie współczuć. Cóż, pogratulować pisarce, że potrafiła umiejętnie poprowadzić tak niewdzięczną charakterologicznie postać.
Całe tło historii jest już słabsze, wtórne (super moce i ich koszt),niemniej jednak interesująco opisane.
Cieszę się, że po cyklu "legenda" Marie Lu nie rozczarowała mnie i znowu mogłam się cieszyć ciekawą lekturą - młodzieżową czy nie młodzieżową, nieważne. :)

Muszę przyznać że książka nie pochłonęła mnie do końca ale końcowe strony były prawdziwym skarbem. Najpiękniejsze zakończenie jakie kiedykolwiek przeczytałam

Marie Lu,autorka znana z z bestsellerowej serii "Legenda" zamyka historię Adeliny w tej trzeciej,ostatniej i emocjonującej odsłonie serii Malfetto :)

Adelina dopięła swego-jest królową Kennetry,rządzi całymi Morskimi Krainami,ale jej nieograniczona ambicja sprawia,że pragnie podbić jeszcze więcej miast i krain.Rządzi za pomocą strachu i lęku,który wywołuje wśród zwykłych mieszkańców czy buntowników,jeżeli ci spróbują sprzeciwić się jej rządom,karci natychmiastową śmiercią za znieważenie naznaczonych mrocznym piętnem,bezlitośnie i bezwzględnie potraktuje każdego,kto złamie jej nowo ustanowione prawa.Staje przeciwko tym,którzy ją niegdyś skrzywdzili,wykorzystali i zdradzili i dokonuje ostatecznej zemsty,lecz jej moce,mrok,iluzje,które tworzy,ciemność,która ją wypęłnia,zaczynają wymykać się spod jej kontroli i zaczyna tracić całkowicie nad nimi panowanie,co może zagrozić utracie temu,co dziewczyna zyskała-władzę,panowanie,poddanych.
Nadchodzi inne niebezpieczeństwo,które zagraża wszystkim malfetto,każdemu,kto jest naznaczony mrocznym piętnem,a i światu,jaki istnieje,dlatego Adelina będzie musiała zawrzeć sojusz ze swoimi dawnymi przyjaciómi,teraz wrogami ze Bractwa Sztyletu,aby zażegnać zagrożenie,jakie na nich czyha,ale cena ocalenia całego istnienia będzie wysoka,zwłaszcza dla głównej bohaterki....

Cała powieść jest świetna,wciągająca,porywająca.To najkrótsza część ze wszystkich poprzednich,ale to nie zmienia faktu,że jest udanym zwieńczeniem całej serii o dziewczynie,która pogrąża się w mroku,przepełnia jej serce mrokiem,żywiąca się strachem,furią,ale jest też ambitna,inteligentna,wrażliwa,tragiczna,żyjąca przeszłością,okrutna,pałająca nienawiścią tych,którzy ją skrzywdzili,o ludziach,którzy zostali obdarzeni czy być może przeklęci,naznaczeni przez bogów niezwykłymi mocami,zdolnościami.W końcu dowiedzieliśmy się,jak powstały Mroczne Piętna,jakim wydarzeniem zapoczątkowały swe istnienie,powieść opowiadana z perspektywy różnych postaci no i ciekawą sprawą było,to,że głównym bohaterem był czarny charakter,choć prawie całkiem przepełniona mrokiem to miała odrobinę światła w postaci kogoś,kto jej pomagał utrzymać się przy zdrowych zmysłach,opanowaniu i dawał jej tę radość,ukojenie i spokój,jakiego z pewnością potrzebowała.
Zakończenie mnie bardzo pozytywnie zafascynowało,ponieważ trochę przewidziałam,co się stanie z co niektórymi bohaterami,ale takiego to się nie spodziewałam,naprawdę poruszające za serca :)

"Niektórzy mówią,że dawno temu miała księcia,ojca,grupę przyjaciół.Inni powiadają,ze była kiedyś okrutną królową,siejącą złudzenia,dziewczyną,która pokryła świat ciemnością.Jeszcze inni mówią,że kiedyś miała siostrę i że kochała ją bardzo mocno.Być może wszystko to jest prawdą"

Cała powieść jak i seria jest warta i godna uwagi,naprawdę rewelacyjna.Z całego serca polecam :)

Podoba mi się pokazanie tego całego obłędu, zwidów.

Podoba mi się pokazanie tego całego obłędu, zwidów.

1997

Bardzo wciągająca autorka pokochałam za ta powieść jak i za Legendę. Polecam