Plaża za szafą. Polska kryminalna

Wydawnictwo: Agora SA
literatura faktu
L_Settembrini

Choć reportaże wciągają dynamiczną akcją i uwodzą tajemnicą, są przede wszystkim opowieścią o Polsce, w której zbrodnia bywa aktem rozpaczy, nadziei albo ostatnią szansą. Marcin Kącki zabiera nas w kryminalną podróż po Polsce: do Wdzydzów, gdzie dwóch przyjaciół zaplanowało terrorystyczny atak na międzynarodowy koncern, do Konstancina, gdzie mieszkała przebiegła pogromczyni celebrytów,...

Marcin Kącki zabiera nas w kryminalną podróż po Polsce: do Wdzydzów, gdzie dwóch przyjaciół zaplanowało terrorystyczny atak na międzynarodowy koncern, do Konstancina, gdzie mieszkała przebiegła pogromczyni celebrytów, Sanoka, gdzie gangiem rządziła kobieta, i Poznania, gdzie złodziej za szafą urządził sobie muzeum jednego, za to wybitnego obrazu. Te historie mrożą krew w żyłach, a jeszcze bardziej zdumiewają. Bo Polska kryminalna to jedno z najdziwniejszych miejsc na światowej mapie zbrodni.

Niewiele przeczytałem powieści kryminalnych, rzadko oglądałem filmy, a seriale kryminalne omijałem z daleka. Nudziły mnie, bo życie daje po mordzie najbardziej wymyślnym pomysłom literackim i scenariuszom. Poznałem to życie, gdy wpychałem się miedzy zbrodnie i karę z notesem, ołówkiem i długim nosem - a książka to efekt 10 lat tej reporterskiej roboty.
Marcin Kącki

W reportażu najlepsze jest to, ze nie trzeba niczego wymyślać, a i tak działa jak kryminał. U Kąckiego tak właśnie jest. Najpierw jest mistrzowskie pierwsze zdanie ("Po wypadku miała wpisać kwotę odszkodowania za utratę marzeń, ale zapomniała, o czym marzyła".), a potem mistrzowska historia. I tak w kółko, aż się wierzyć nie chce, a wierzyć trzeba, bo to dziennikarstwo w najlepszej postaci. Kącki ciągle gdzieś idzie, na kogoś czeka, próbuje złapać i zadać pytanie. Jest namolny, bezczelny i nigdy odpuszcza. Jeżeli Ryszard Kapuściński pisał z perspektywy lecącego ptaka, a Jacek Hugo-Bader z perspektywy wałęsającego się psa, to Marcin Kącki pisze z perspektywy natrętnej muchy.
Filip Springer

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

anika | 2017-02-24
Na półkach: 2017, Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 24 lutego 2017

Interesujący zbiór reportaży dotyczących spraw znanych szeroko, jak i takich, które były mi nieznane. Jedne z nich oburzają, inne śmieszą, jeszcze inne powodują, że człowiek otwiera oczy ze zdziwienia jak coś było możliwe.
Jedno czego mi w tej książce brakuje, to jakiegoś komentarza czy opisywane sprawy są charakterystyczne dla całej Polski (co sugerowałby podtytuł - "Polska kryminalna") czy regionu Wielkopolski, bo jednak zdecydowana większość historii miała miejsce w Wielkopolsce.

filipinka | 2017-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2017

Jeśli komuś podobała się „Polska odwraca oczy” Kopińskiej, to sądzę, że „Plażą za szafą” będzie podobała się jeszcze bardziej.

Kącki jest jak Chuck Norris, który podobno nie zna litości, bo litość boi się go poznać. A więc drąży i dręczy, jest natrętny jak mucha. Zadaje niewygodne pytania konsekwentnie próbując dotrzeć do sedna sprawy. W jego tekstach oglądamy polski kalejdoskop ofiar i przestępców, spraw śmiertelnie poważnych i czasem zabawnych. Niektórych świetnie speuntowanych.

Viol | 2017-03-04
Przeczytana: 03 marca 2017

Bardzo cieszyłam się na tą książkę, tym bardziej, że Kącki opisał historię, która miała miejsce na terenie Wdzydz (nie Wdzydzów jak błędnie odmienił autor!). Jest to jedno z miejsc, z które odwiedzam od dzieciństwa, rzut butem od mojej rodzinnej miejscowości.

Znalazłam tutaj same pozytywne opinie, opis na okładce książki krzyczy: KUP! Żarło, żarło i zdechło... Książka jest poprawna, ale tylko tyle. Nie wciągnęła mnie bez reszty, nie wołała do mnie odłożona na stole. Niektóre historie były intrygujące, inne zupełnie nudne. Spodziewałam się czegoś mocnego, po czym strach będzie spacerować wieczorami po nieoświetlonych ulicach i spać przy otwartych drzwiach. Czuję się mentalnie niedopieszczona.

angela | 2017-02-03
Na półkach: E-book, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 02 lutego 2017

Marcin Kącki w pełnej krasie... Plaża za szafą to właściwie przekrój Polski i Polaków, naszej mentalności, przyzwyczajeń, cwaniactwa ... Wiele reportaży, których nie proponuję czytać "jednym ciągiem". Po każdym z nich trzeba trochę pomyśleć i odsapnąć przed następnym. Książka jest podzielona na pięć części (medical thriller, kryminalna polka, tropy, podwójne dno i dotyk), każda podejmuje inny wątek. Jest tu kilka reportaży już mi znanych, jest wiele, które światło dzienne oglądają dopiero teraz. Przy kilku się wzruszyłam, część mnie oburzyła a jeszcze inne rozśmieszyły. Największe wrażenie zrobił na mnie reportaż Szczelina, o molestowaniu siatkarek przez ich trenera. Wzruszyły mnie matki, które murem stanęły za swoimi córkami, uwierzyły im i złożyły doniesienia do prokuratury. Ten fragment książki pokazuje, ze ten okropny temat przestaje być tabu, że rodzice walczą nawet wbrew środowisku, że ostracyzm można (ciężko, bo ciężko)jednak przeżyć. Najważniejszy jest drugi człowiek...

czytankianki | 2017-03-13
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: luty 2017

O ile Maestro i Białystok Marcina Kąckiego były znakomite, to po lekturze Plaży za szafą miałam mieszane uczucia. Zbiór tekstów z lat 2008-2015 opatrzono podtytułem Polska kryminalna, tymczasem znajdziemy tu również opowieści o adopcji, „kradzieży” krzyża w szkole, osiedlach strzeżonych czy nepotyzmie w środowisku lekarzy. I to właśnie one mówią więcej o naszym społeczeństwie niż historie rodem z pitawala.

Reportaże kryminalne są siła rzeczy monotematyczne, niemniej niektóre z nich wyróżniają się dzięki bohaterom. Trudno będzie zapomnieć na przykład Annę, która zamieszkała w podwarszawskim Konstancinie, ponieważ chciała żyć jak tamtejsze zamożne panie i w tym celu zaciągała liczne pożyczki na konto znajomych. Do nietuzinkowych postaci na pewno można zaliczyć księdza napadającego na banki oraz skromnie sytuowanego olkuszanina, który skradziony obraz Moneta przechowywał w skrytce za szafą rodziców i tylko od czasu do czasu go podziwiał. Nie do końca kryminalna, ale wyjątkowo...

Komórka_z_Książkami | 2017-02-06

"Plaża za szafą. Polska kryminalna" to zbiór kilkunastu błyskotliwie napisanych reportaży traktujących o wielu patologiach obecnych w Polsce. Czyta się to bardzo szybko, bowiem teksty są lapidarne i nasączone treścią. Każdy reportaż kończy puenta, niestety często prowadzi ona do wniosku, że potencjalnym bohaterem historii mógłby być każdy z nas.

Zbiór reportaży z całej Polski ale najczęściej z Wielkopolski. Opis spraw znanych jak historia pana Peatza oraz zaskakujących jak kradzież obrazu Moneta. Po przeczytaniu tych tekstów człowiek musi odczekać chwilę, przemyśleć, ułożyć sobie w głowie bądź tez sięgnąć po telefon by zgłębić opisywaną historię. Książka podzielona jest na rozdziały o różnej tematyce dlatego każdy znajdziemy coś dla siebie.

Madelin | 2017-03-09
Przeczytana: 08 marca 2017

Oj, słabiutka! Po raz kolejny okazuje się, iż reklama dźwignią handlu. Książka niemalże wszędzie polecana, reklamowana … a jest to niestety przerost formy nad treścią. Jest to interesujący zbiór reportaży dotyczących zbrodni dokonanych w Polsce. Zbiór jest podzielony n 5 kategorii, reportaże: medyczne, kryminalne, sensacyjne, społeczne i obyczajowe. Kącki w sposób ciekawy opisuje dane historie, robi takie zestawienie mentalności Polaków, notoryczne odwracanie głowy od problemu. Niestety czegoś tu zabrakło, a dokładnie mówiąc podsumowania, komentarza, czegokolwiek, co mogłoby w sposób klarowny wyjaśnić ciąg dalszy niezwykłych historii. Momentami szokuje, momentami z niedowierzanie kręcisz głową, że ktoś może być naprawdę tak głupi, a czasami czujesz bezsilność czytając to dzieło. Ogólnie szału nie ma.

Potisz | 2017-03-09

Jakieś to niedookreślone, zdawkowe. W relacjach przewijają się odwołania do tabloidów, a książka jest jakby odnogą szeregu relacji, jakie się w nich ukazały w ostatnim dziesięcioleciu. Dobra, ciut bardziej ambitną i tylko trochę dłuższą niż krzykliwy tytuł na pierwszej stronie i parę zdań na drugiej.
Kącki odnalazł się w szkolnym schemacie sposobu na opis problemu. Jest tu początek (bardzo dobry, zawierający w sobie tajemniczy, mroczny obraz w swej lakoniczności), rozwinięcie (raczej mało obiektywne spostrzeżenia i tendencyjność, która zaznacza się zwłaszcza w wątkach mających podłoże religijne) i mdławe, stwarzające pozory dwuznaczności zakończenie.
Bywają nawet wątki zupełnie odbiegające od głównego nurtu, jak ta o poznańskich Cyganach. Z drugiej strony trafiamy na dość oryginalny profil arcybiskupa Paetza - życzliwa charakterystyka człowieka, sprawiającego wrażenie utraty kontaktu z rzeczywistością, targanego emocjami, którym jako hedonista się poddaje.
Wszystkie te relacje już...

grace | 2017-02-08

Zbiór reportaży podzielonych na 5 części:
1. medyczne-min. jak ratownik medyczny zabił żonę, o psychicznej ortodontce z ustosunkowaną mamusią, jak firma nie podała na ulotce skutków ubocznych leku, o szukaniu nerki dla 5-letniego smyka
2.kryminalne-m.in. Anna z Konstancina nabiera bogatych, o nauczycielce co walczyła w szkole o zdjęcie krzyża
3. Sensacyjne-m.i. kuriozalna kradzież jedynego obrazu Moneta w Polsce,ksiądz napada na kasę w supermarkecie, fałszywy komornik, który miał plan jak zająć konto Orlenu
4. Społeczne-min. problemy grodzonego osiedla (mój ulubiony),profanacja w kościele-zjedzona hostia, jak prokuratura przez 8-miesięcy nie powiadomiła rodziny o zgonie, zaginiony szyfrant Zielonka, kradzież pieniędzy w Agencji Wywiadu
5. Obyczajowe-m.in. molestujący trener siatkówki,sprawa arcybiskupa Paetza

Ciekawe-ku nauce, refleksji i przestrodze.

Polska kryminalna z perspektywy natrętnej muchy

W reportażu najlepsze jest to, że nie trzeba niczego wymyślać, a i tak działa jak kryminał. U Kąckiego tak właśnie jest – pisze o najnowszej książce Marcina Kąckiego „Plaża za szafą. Polska kryminalna” Filip Springer. Ten zbiór 24 reportaży o Polsce kryminalnej – jednym z najdziwniejszych miejsc na światowej mapie zbrodni – właśnie ukazuje się nakładem wydawnictwa Agora. Przeczytajcie fragment jednego z nich.

Patronaty tygodnia

W tym tygodniu w księgarniach pojawią się m.in. bałkańska opowieść napisana sercem zakochanej kobiety, spektakularny finał cyklu fantasy „Krucze pierścienie”, reportaż o kryminalnej Polsce i kryminał z elementami horroru. Polecamy nowości wydawnicze, które ukazały się pod naszym patronatem.