Plaża za szafą. Polska kryminalna

reportaż
Agora
2017-02-02
2017-02-02
gang literatura faktu mafia obsesja Polska porachunki mafijne półświatek przemoc przestępstwo psychopata reportaż śledztwo zabójstwo zagadka kryminalna

Kryminalne oblicze Polski

Niektórych historii nie znałam, inne mi się przypomniały w trakcie lektury. Całość niewątpliwie warta przeczytania, bo aż trudno uwierzyć, że to historie z życia wzięte.

Niniejsza książka to zbiór reportaży z Polski i o Polsce kryminalnej. Chciałoby się powiedzieć, że to całkiem sympatyczna lektura, choć ich treść taka nie jest. Pan Kącki opisuje wszak wszelkie patologie i odchylenia od normy, a jego bohaterowie to przedstawiciele całego wachlarza społeczeństwa. Mamy tu księdza, który kradnie, aby utrzymać kochankę z ich dzieckiem; drobnych złodziejaszków, którzy kradną monstrancję z kościoła; nieuczciwego komornika; zaginiętego szyfranta; społeczność romską, gdzie dziewczyny zachodzą w ciążę w wieku lat czternastu; chorą psychicznie stomatolożkę, której wypełnianie obowiązków służbowych pozostawia wiele do życzenia; faceta, który kradnie drogocenny obraz po to tylko, aby trzymać go za szafą, czy wreszcie ostatni reportaż, prawdziwa wisienka na torcie – arcybiskup Juliusz Paetz i jego zamiłowanie do przepychu, luksusów oraz młodych mężczyzn.
Treść niektórych reportaży może szokować, jednak historie te napisało samo życie i wydarzyły się one naprawdę. To co uderza to społeczna znieczulica, wiele z tych spraw pozostawiono niewyjaśnionych lub wyjaśnionych, ale tylko częściowo i potem zaniechanych. Mimo, że pokrył je kurz to w świadomości wielu ludzi wciąż są żywe i być może stanowią czyjś wyrzut sumienia. Ta książka to efekt dziesięciu lat pracy autora i muszę przyznać, że przyłożył się do swojej pracy, bo przedstawione historie naprawdę zapadają w pamięć. Podobnych przypadków na pewno jest więcej, ale te tutaj to taki przekrój przez nie. Mam krótki apel- nie zamykajmy oczu na to, co dzieje się w naszym najbliższym otoczeniu i reagujmy na wszelkie nieprawidłowości. To tyle. Siedem gwiazdek (bardzo dobra).

10 lat porządnej reporterskiej pracy. Aż dziwne, że większość tych historii jest dzisiaj zapomniana. Przecież trudno nie pamiętać o jegomościu, który ukradł obraz, aby trzymać go w szafie czy pewnej "damie", która stała się pogromczynią celebrytów. Właściwy zbiór na początek fascynacji reportażami, ale i na poznanie spraw kryminalnych, które jednak różnią się od tych, z którymi na co dzień mamy do czynienia w przekazie medialnym.

"Plaża za szafą.
Polska kryminalna" Marcin Kącki.
Zebrane reportaże autora z lat 2008-2015 pokazują nam smutny obraz polskiego społeczeństwa. Marcin Kącki jest dociekliwym i cierpliwym dziennikarzem, nie ustępuje w drodze do świadków wydarzeń.
Niektóre z reportaży są wstrząsające, inne zabawne, ale wszystkie tak swojskie, nasze, polskie. Mogą się wydarzyć i wydarzyły w każdym mieście czy miasteczku ; u zwykłego Kowalskiego ale też u ludzi ze świecznika. Każdy jest traktowany z taką samą dociekliwością.
Podoba mi się bardzo styl pisania pana Kąckiego, lekki, przyjemny, wciągający. Reportaże zapadają w pamięć i o to chodzi :aby sprawy opisane przez autora pozostały z nami. Bo tylko tak możemy postarać się walczyć z naszą narodową wadą- znieczulicą.

"Plaża za szafą.
Polska kryminalna" Marcin Kącki.

Zbiór bardzo ciekawych reportaży. Przyjemnie się czyta. W niektóre historie aż ciężko uwierzyć !

RECENZJA W 7 ZDANIACH: Życie jest tragikomedią, czasem bywa tragiczne, a czasem komiczne, a najczęściej wszystko razem. Tacy są też przestępcy opisani w zbiorze "Plaża za szafą" Marcina Kąckiego. Choć narobili dużo złego, jakoś trudno brać ich serio - jak na przykład złodzieja tytułowej plaży Moneta. Może dlatego tak dobrze to się czyta? Bo opisywane historie są z jednej strony nietuzinkowe, a z drugiej myślimy sobie: "oto Polska" właśnie? Co więcej, wydaje się, że autor nie fantazjował ani nie ubarwiał opisywanych historii. Znam jedną z opisanych spraw z perspektywy nieznanego (i nieopisanego przez Kąckiego) świadka, który potwierdza te "rewelacje". Podsumowując: bardzo ciekawe reportaże, które warto przeczytać.

Autor przedstawia wiele krótkich historii kryminalnych, które miały miejsce w Polsce. Osobiście książka mi się bardzo podobała, a nawet (o dziwo) śmieszyła. Niektóre opowieści są bardzo ciekawe i aż żałuje się, że nie zostały bardziej rozwinięte. Jednakże podobała mi się i polecam

Moją pierwszą refleksją po rozpoczęciu czytania było: „jak mało tu Kąckiego w Kąckim”. Reportaży z „Plaży za szafą” trudno się czepiać, są trudne sprawy, jest reporterska dociekliwość, skrótowy styl, bohaterowie. Jest obiektywizm (pozorny, bo w obiektywizm w reportażu szczerze nie wierzę). Poprawnie wykonana reporterska robota. Gdyby Kącki pozostał na tym poziomie byłby szeregowym wyrobnikiem tego godnego szacunku i obywatelskiego poparcia gatunku. A jednak w miarę czytania coraz bardziej wciągałam się w ten nieco groteskowy i komiczno-tragiczny obraz Polski. Jaki kraj tacy zbrodniarze, gospodynie domowe, szaraczkowie, skromny kasjer, piroman, miłośnik jednego dzieła sztuki (tytułowej „Plaży w Pourville” Moneta),żadni tam źli ludzie, żadni z nich Al Capone… Ich konflikty z prawem spowodowane są życiowymi komplikacjami, brakiem pieniędzy, brakiem perspektyw, chęcią życia godnie. Samo życie. Kiedy od siostrzeńców słyszy się błagalne: „Ciociu, jeszcze tylko jeden włam” to jak odmówić? Tak więc podsumowując, „Plaża” Kąckiego zyskuje przy bliższym poznaniu.

Antologia reportaży o kryminalnej Polsce, które powstawały w latach 2008-2015. Składają się na nią reportaże ukazujące: przestępstwa finansowe, seksualne, zabójstwa.

''Zbrodnia bywa aktem rozpaczy, nadziei albo ostatnią szansą".

Wśród walorów tej książki można wskazać: dynamiczną akcję, wciągającą narrację. Teksty są dobre i na odpowiednim poziomie.

Mam jednak wrażenie, że Marcin Kącki niektóre wydarzenia potraktował ogólnie i skrótowo. Zabrakło mi też jego komentarza, co może pozostawiać niedosyt.

''Zbrodnia bywa aktem rozpaczy, nadziei albo ostatnią szansą".

Mam jednak wrażenie,...

Rewelacyjna to za dużo powiedziane. Dobra, solidna jak najbardziej. Fajnie się to czyta.

Jak w każdym zbiorze są lepsze i gorsze reportaże. Są także i wybitne. Całość to taka 4 z minusem. Bez dwóch zdań całość ciągnie w górę tytułowy "Plaża za szafą".

Polecam bez mrugnięcia okiem.

Polecam bez mrugnięcia okiem.

• Reportaż
  • Literatura faktu