Plaża za szafą. Polska kryminalna

Wydawnictwo: Agora SA
literatura faktu
L_Settembrini

Choć reportaże wciągają dynamiczną akcją i uwodzą tajemnicą, są przede wszystkim opowieścią o Polsce, w której zbrodnia bywa aktem rozpaczy, nadziei albo ostatnią szansą. Marcin Kącki zabiera nas w kryminalną podróż po Polsce: do Wdzydzów, gdzie dwóch przyjaciół zaplanowało terrorystyczny atak na międzynarodowy koncern, do Konstancina, gdzie mieszkała przebiegła pogromczyni celebrytów,...

Marcin Kącki zabiera nas w kryminalną podróż po Polsce: do Wdzydzów, gdzie dwóch przyjaciół zaplanowało terrorystyczny atak na międzynarodowy koncern, do Konstancina, gdzie mieszkała przebiegła pogromczyni celebrytów, Sanoka, gdzie gangiem rządziła kobieta, i Poznania, gdzie złodziej za szafą urządził sobie muzeum jednego, za to wybitnego obrazu. Te historie mrożą krew w żyłach, a jeszcze bardziej zdumiewają. Bo Polska kryminalna to jedno z najdziwniejszych miejsc na światowej mapie zbrodni.

Niewiele przeczytałem powieści kryminalnych, rzadko oglądałem filmy, a seriale kryminalne omijałem z daleka. Nudziły mnie, bo życie daje po mordzie najbardziej wymyślnym pomysłom literackim i scenariuszom. Poznałem to życie, gdy wpychałem się miedzy zbrodnie i karę z notesem, ołówkiem i długim nosem - a książka to efekt 10 lat tej reporterskiej roboty.
Marcin Kącki

W reportażu najlepsze jest to, ze nie trzeba niczego wymyślać, a i tak działa jak kryminał. U Kąckiego tak właśnie jest. Najpierw jest mistrzowskie pierwsze zdanie ("Po wypadku miała wpisać kwotę odszkodowania za utratę marzeń, ale zapomniała, o czym marzyła".), a potem mistrzowska historia. I tak w kółko, aż się wierzyć nie chce, a wierzyć trzeba, bo to dziennikarstwo w najlepszej postaci. Kącki ciągle gdzieś idzie, na kogoś czeka, próbuje złapać i zadać pytanie. Jest namolny, bezczelny i nigdy odpuszcza. Jeżeli Ryszard Kapuściński pisał z perspektywy lecącego ptaka, a Jacek Hugo-Bader z perspektywy wałęsającego się psa, to Marcin Kącki pisze z perspektywy natrętnej muchy.
Filip Springer

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

angela | 2017-02-03
Na półkach: E-book, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 02 lutego 2017

Marcin Kącki w pełnej krasie... Plaża za szafą to właściwie przekrój Polski i Polaków, naszej mentalności, przyzwyczajeń, cwaniactwa ... Wiele reportaży, których nie proponuję czytać "jednym ciągiem". Po każdym z nich trzeba trochę pomyśleć i odsapnąć przed następnym. Książka jest podzielona na pięć części (medical thriller, kryminalna polka, tropy, podwójne dno i dotyk), każda podejmuje inny wątek. Jest tu kilka reportaży już mi znanych, jest wiele, które światło dzienne oglądają dopiero teraz. Przy kilku się wzruszyłam, część mnie oburzyła a jeszcze inne rozśmieszyły. Największe wrażenie zrobił na mnie reportaż Szczelina, o molestowaniu siatkarek przez ich trenera. Wzruszyły mnie matki, które murem stanęły za swoimi córkami, uwierzyły im i złożyły doniesienia do prokuratury. Ten fragment książki pokazuje, ze ten okropny temat przestaje być tabu, że rodzice walczą nawet wbrew środowisku, że ostracyzm można (ciężko, bo ciężko)jednak przeżyć. Najważniejszy jest drugi człowiek...

Zbiór reportaży z całej Polski ale najczęściej z Wielkopolski. Opis spraw znanych jak historia pana Peatza oraz zaskakujących jak kradzież obrazu Moneta. Po przeczytaniu tych tekstów człowiek musi odczekać chwilę, przemyśleć, ułożyć sobie w głowie bądź tez sięgnąć po telefon by zgłębić opisywaną historię. Książka podzielona jest na rozdziały o różnej tematyce dlatego każdy znajdziemy coś dla siebie.

Komórka_z_Książkami | 2017-02-06

"Plaża za szafą. Polska kryminalna" to zbiór kilkunastu błyskotliwie napisanych reportaży traktujących o wielu patologiach obecnych w Polsce. Czyta się to bardzo szybko, bowiem teksty są lapidarne i nasączone treścią. Każdy reportaż kończy puenta, niestety często prowadzi ona do wniosku, że potencjalnym bohaterem historii mógłby być każdy z nas.

grace | 2017-02-08

Zbiór reportaży podzielonych na 5 części:
1. medyczne-min. jak ratownik medyczny zabił żonę, o psychicznej ortodontce z ustosunkowaną mamusią, jak firma nie podała na ulotce skutków ubocznych leku, o szukaniu nerki dla 5-letniego smyka
2.kryminalne-m.in. Anna z Konstancina nabiera bogatych, o nauczycielce co walczyła w szkole o zdjęcie krzyża
3. Sensacyjne-m.i. kuriozalna kradzież jedynego obrazu Moneta w Polsce,ksiądz napada na kasę w supermarkecie, fałszywy komornik, który miał plan jak zająć konto Orlenu
4. Społeczne-min. problemy grodzonego osiedla (mój ulubiony),profanacja w kościele-zjedzona hostia, jak prokuratura przez 8-miesięcy nie powiadomiła rodziny o zgonie, zaginiony szyfrant Zielonka, kradzież pieniędzy w Agencji Wywiadu
5. Obyczajowe-m.in. molestujący trener siatkówki,sprawa arcybiskupa Paetza

Ciekawe-ku nauce, refleksji i przestrodze.

chichi1982 | 2017-02-22
Today | 2017-02-18
Przeczytana: 19 lutego 2017
Annie1984 | 2017-02-18
Przeczytana: 17 lutego 2017
Polska kryminalna z perspektywy natrętnej muchy

W reportażu najlepsze jest to, że nie trzeba niczego wymyślać, a i tak działa jak kryminał. U Kąckiego tak właśnie jest – pisze o najnowszej książce Marcina Kąckiego „Plaża za szafą. Polska kryminalna” Filip Springer. Ten zbiór 24 reportaży o Polsce kryminalnej – jednym z najdziwniejszych miejsc na światowej mapie zbrodni – właśnie ukazuje się nakładem wydawnictwa Agora. Przeczytajcie fragment jednego z nich.

Patronaty tygodnia

W tym tygodniu w księgarniach pojawią się m.in. bałkańska opowieść napisana sercem zakochanej kobiety, spektakularny finał cyklu fantasy „Krucze pierścienie”, reportaż o kryminalnej Polsce i kryminał z elementami horroru. Polecamy nowości wydawnicze, które ukazały się pod naszym patronatem.