Plaża za szafą. Polska kryminalna

- Data wydania:
- 2017-02-02
- Data 1. wyd. pol.:
- 2017-02-02
- Liczba stron:
- 328
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788326824708
- Wydawnictwo:
- Agora
- Tagi:
- gang literatura faktu mafia obsesja Polska porachunki mafijne półświatek przemoc przestępstwo psychopata reportaż śledztwo zabójstwo zagadka kryminalna
- Kategoria:
- literatura faktu
- Data wydania:
- 2017-02-02
- Liczba stron:
- 328
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788326824708
- Tagi:
- gang literatura faktu mafia obsesja Polska porachunki mafijne półświatek przemoc przestępstwo psychopata reportaż śledztwo zabójstwo zagadka kryminalna
Choć reportaże wciągają dynamiczną akcją i uwodzą tajemnicą, są przede wszystkim opowieścią o Polsce, w której zbrodnia bywa aktem rozpaczy, nadziei albo ostatnią szansą.
Marcin Kącki zabiera nas w kryminalną podróż po Polsce: do Wdzydzów, gdzie dwóch przyjaciół zaplanowało terrorystyczny atak na międzynarodowy koncern, do Konstancina, gdzie mieszkała przebiegła pogromczyni celebrytów, Sanoka, gdzie gangiem rządziła kobieta, i Poznania, gdzie złodziej za szafą urządził sobie muzeum jednego, za to wybitnego obrazu. Te historie mrożą krew w żyłach, a jeszcze bardziej zdumiewają. Bo Polska kryminalna to jedno z najdziwniejszych miejsc na światowej mapie zbrodni.
Niewiele przeczytałem powieści kryminalnych, rzadko oglądałem filmy, a seriale kryminalne omijałem z daleka. Nudziły mnie, bo życie daje po mordzie najbardziej wymyślnym pomysłom literackim i scenariuszom. Poznałem to życie, gdy wpychałem się miedzy zbrodnie i karę z notesem, ołówkiem i długim nosem - a książka to efekt 10 lat tej reporterskiej roboty.
Marcin Kącki
W reportażu najlepsze jest to, ze nie trzeba niczego wymyślać, a i tak działa jak kryminał. U Kąckiego tak właśnie jest. Najpierw jest mistrzowskie pierwsze zdanie ("Po wypadku miała wpisać kwotę odszkodowania za utratę marzeń, ale zapomniała, o czym marzyła".), a potem mistrzowska historia. I tak w kółko, aż się wierzyć nie chce, a wierzyć trzeba, bo to dziennikarstwo w najlepszej postaci. Kącki ciągle gdzieś idzie, na kogoś czeka, próbuje złapać i zadać pytanie. Jest namolny, bezczelny i nigdy odpuszcza. Jeżeli Ryszard Kapuściński pisał z perspektywy lecącego ptaka, a Jacek Hugo-Bader z perspektywy wałęsającego się psa, to Marcin Kącki pisze z perspektywy natrętnej muchy.
Filip Springer
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Kryminalne oblicze Polski
„Plaża za szafą” to zbiór reportaży publikowanych w latach 2008 – 2015 przez Marcina Kąckiego. Autor uzupełnia kryminalną mapę Polski o miejsca, w których nastąpiły jakieś bardziej lub mniej wstrząsające wydarzenia. Pokazuje ludzką naiwność, żądzę posiadania, konformizm, brutalność, ślepotę moralną. Przywołuje historie przedziwne i niewyobrażalne, ale też te bardziej pospolite i możliwe do wyobrażenia. Reportaże Kąckiego dotyczą różnych spraw: życia w cygańskiej społeczności, uchybień instytucjonalnych, kradzieży, defraudacji, molestowania i zabójstw. Autor dotarł do wielu osób, wykazał się ogromną determinacją podczas zbierania informacji – przeprowadzania rozmów z osobami związanymi z daną sprawą. Ciekawość to pierwszy stopień do piekła. W przypadku Kąckiego ciekawość to pierwszy stopień prowadzący do odkrycia prawdy o piekle polskim. Kolejny raz okazuje się, że to właśnie reporter jest tą osobą, dzięki której nieprzyjemna, spychana na margines prawda – ignorowana przez tych, którzy powinni dążyć do jej odkrycia – wychodzi na jaw.
Autor konstruuje z zebranego materiału wciągające, rozwijające się stopniowo opowieści. Czytając kolejne reportaże, możemy odnieść wrażenie, że mamy przed sobą krótkie kryminały – za każdym razem chcemy dotrzeć jak najszybciej do końca historii i poznać rozwiązanie zagadki. Nie zawsze jednak to rozwiązanie dostajemy… W „Plaży za szafą” znajdziemy teksty lepsze – zawierające ciekawsze i bardziej trzymające w napięciu historie, lepiej skomponowane, z idealnym ostatnim zdaniem – i gorsze, w których zabrakło jakiegoś istotnego elementu. Treść każdego reportażu jest skondensowana. Kącki próbuje przyszpilić sens przywoływanych zdarzeń, posługując się prostymi zdaniami – nie kusi go bardziej metaforyczne, literackie przedstawienie tematu. Reporter przede wszystkim relacjonuje zdarzenia, raczej nie komentuje ich bezpośrednio, można jednak czasem dostrzec jego opinię migającą gdzieś słabo między kolejnymi zdaniami.
„Plażę za szafą” warto przeczytać dla przypomnienia sobie tego, że ludzie, których mijamy codziennie na ulicy, nie zawsze są dokładnie tacy, na jakich wyglądają. Pozory mylą. Pod powierzchnią dostępnego nam na co dzień świata kryją się najróżniejsze patologie, dziwactwa, cierpienia, choroby. Dopiero korzystając z pracy reportera, czytając jego książkę, możemy zajrzeć pod podszewkę rzeczywistości i kolejny raz zdziwić się, że historie zaczerpnięte prosto z życia mogą być znacznie mniej prawdopodobne niż literacka fikcja.
Magdalena Paździor
Popieram [ 9 ]
Opinie [42]
Autor przedstawia wiele krótkich historii kryminalnych, które miały miejsce w Polsce. Osobiście książka mi się bardzo podobała, a nawet (o dziwo) śmieszyła. Niektóre opowieści są bardzo ciekawe i aż żałuje się, że nie zostały bardziej rozwinięte. Jednakże podobała mi się i polecam
Pokaż mimo toMoją pierwszą refleksją po rozpoczęciu czytania było: „jak mało tu Kąckiego w Kąckim”. Reportaży z „Plaży za szafą” trudno się czepiać, są trudne sprawy, jest reporterska dociekliwość, skrótowy styl, bohaterowie. Jest obiektywizm (pozorny, bo w obiektywizm w reportażu szczerze nie wierzę). Poprawnie wykonana reporterska robota. Gdyby Kącki pozostał na tym poziomie byłby...
więcejAntologia reportaży o kryminalnej Polsce, które powstawały w latach 2008-2015. Składają się na nią reportaże ukazujące: przestępstwa finansowe, seksualne, zabójstwa.
więcej''Zbrodnia bywa aktem rozpaczy, nadziei albo ostatnią szansą".
Wśród walorów tej książki można wskazać: dynamiczną akcję, wciągającą narrację. Teksty są dobre i na odpowiednim poziomie.
Mam jednak wrażenie,...
Rewelacyjna to za dużo powiedziane. Dobra, solidna jak najbardziej. Fajnie się to czyta.
Pokaż mimo toJak w każdym zbiorze są lepsze i gorsze reportaże. Są także i wybitne. Całość to taka 4 z minusem. Bez dwóch zdań całość ciągnie w górę tytułowy "Plaża za szafą".
Polecam bez mrugnięcia okiem.
"Co za szafą??? 🤯" a no plaża, plaża warta 7 milionów zł hehe a czemu za szafą? Tego już się dowiecie po przeczytaniu książki.
więcejPozycja ukazuje 24 historie z oblicza kryminalnej Polski. Scenariusze tych historii są wręcz niewiarygodne, gdyż och autorem jest nic innego jak życie.. A cóż może nas zaskoczyć bardziej niż nie zwykły ludzki żywot?
Polecam serdecznie, jedne czego...
Nie skończyłam ale czuję się w obowiązku ostrzec potencjalnych czytelników. Nie sięgajcie po tę książkę! To jakaś pomyłka, historie kompletnie poszatkowane, poświęcając zaledwie kilka stron na "reportaż" autor wprowadza po dziesięć postaci pobocznych rozgrzebując wątki by następnie rzucić je w cholerę. Jestem mocno rozczarowana, pierwszy raz od bardzo dawna zostawiam...
więcej7/10
Pokaż mimo to"Plaża za szafą" to zbiór krótkich historii, których akcja rozgrywała się w Polsce. Po przeczytaniu każdej nich otwierałam coraz szerzej oczy a szczęka wędrowała coraz niżej... kto by pomyślał, że mamy taki pomysłowy naród? Na podstawie niektórych z tych wydarzeń mógłby powstać film kryminalny z naprawdę dobrą fabułą. Te historie naprawdę są warte poznania. Niektóre z nich...
więcejMarcin Kącki w "Plaży za szafą" przywołuje swoje mniej lub bardziej znane reportaże dotyczące spraw, który w swoim czasie bulwersowały, zadziwiały, a czasem po prostu wzruszały całą Polskę. Jest tu o kradzieży jedynego 'polskiego' Moneta, o tajemniczym samobójstwie agenta i trenerze młodych siatkarek, który doprowadzał do stanów depresyjnych swoje zawodniczki i ich...
więcejBardzo fajna ciekawa książka którą się dość szybko i płynnie czyta. Niektóre historie bardzo zadziwiają.
Pokaż mimo to