Porwane. Boko Haram i terror w sercu Afryki

Wydawnictwo: Czarne
Die geraubten Mädchen: Boko Haram und der Terror im Herzen Afrikas
literatura faktu
Ag2S

O Boko Haram wiadomo mniej niż o reżimie Północnej Korei, choć to jedna z najbardziej okrutnych organizacji terrorystycznych na świecie, a na jej czele stoi znany z fanatyzmu Abubakar Shekau. Kierując się prawem szariatu, sekta walczy o utworzenie w Nigerii kalifatu, współpracuje z Al-Kaidą i przysięgła wierność Państwu Islamskiemu. O jej istnieniu Zachód dowiedział się w kwietniu 2014 roku,...

O jej istnieniu Zachód dowiedział się w kwietniu 2014 roku, gdy krzyczący „Allah Akbar" żołnierze Boko Haram porwali z internatu w niewielkim mieście Chibok dwieście siedemdziesiąt sześć dziewcząt. Miliony internautów, aktywiści, politycy, w tym Michelle Obama, zjednoczyli się pod hasłem #BringBackOurGirls.

Bauer dotarł do części dziewcząt, którym cudem udało się uciec z niewoli na bagnach Sambisy. Przerażone opowiedziały mu o koszmarze i przemocy pod sztandarem Koranu. Ich relacje dokumentują zbrodnie i dają wgląd w strukturę organizacji, która w ostatnich latach zamordowała więcej ludzi niż Państwo Islamskie.

W książce autor nie tylko opisuje dramat kobiet, lecz także ostrzega, że fala uderzeniowa przemocy i chaosu łatwo dotrze z Nigerii do Europy.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
jusola książek: 3521

Żyłam z Boko Haram

Agnes, Batula, Clara, Gajar, Jummai (Talatu), Jara, Lydia, Mairo, Rabi, Rachel, Sadiya, Sakinah, Salamatu, Zarahu.

13, 14, 16, 17, 21, 24, 25, 33, 38 i 41 lat.

Akuszerka, handlarki, rolniczki i uczennice.

Bohaterki reportażu „Porwane. Boko Haram i terror w sercu Afryki”.

Zdecydowały się pokazać swoje twarze i dać imiona ponad 60. dziewczętom i kobietom, uciekinierkom z obozów niewolników Boko Haram, z którymi nagradzany niemiecki reporter Wolfgang Bauer rozmawiał od lipca 2015r. do stycznia 2016r. Mało tego – twarze ponad 276 dziewczętom, które Boko Haram uprowadziło z internatu w mieście Chibok (Nigeria) w 2014r. A nadto twarze wielu tysiącom kobiet, które – jak się przypuszcza – znajdują się w niewoli Boko Haram.

13, 14, 16, 17, 21, 24, 25, 33, 38 i 41 lat.

Akuszerka, handlarki, rolniczki i uczennice.

Bohaterki reportażu „Porwane. Boko Haram i terror w sercu Afryki”.

Boko Haram - „Książki to grzech”, „Zakazać zachodniej oświaty”, „Nowoczesne wychowanie to grzech” albo „Zwodzenie przez przytaczanie fałszywych faktów to grzech” – tak można by przetłumaczyć nazwę organizacji, która współpracowała z Al-Kaidą, przysięgła wierność Państwu Islamskiemu i terroryzuje Nigerię. I choć nie sięga jeszcze Europy i Ameryki, to – jak twierdzi Wolfgang Bauer – „większość obserwatorów jest jednak zgodna, że sekta pewnego dnia zaatakuje także na Zachodzie. Nie wolno nam ignorować przemocy Boko Haram.” A tak początkowo stało się w samej Nigerii. Terrorystyczne zbrodnie organizacji zaczęły się w latach 2010-2011, ale wydawały się być jednymi z wielu okropieństw życia w państwie, na którego terenie ściera się muzułmański świat północnej Afryki (ukierunkowanej na Arabię Saudyjską) z chrześcijańskim południowej (spoglądającej w stronę Ameryki). Północ i południe różni się nie tylko sferą wartości religijnych, kulturowych, politycznych, ale i ekonomicznych, wynikających z warunków bytowych. Sama państwowość nigeryjska jest zaś słaba, co daje siłę Boko Haram, która niekiedy jawić się może – paradoksalnie – jako „namiastka porządku i sprawiedliwości”* w skorumpowanej i obojętnej wobec najbardziej potrzebujących rzeczywistości.

Wolfgang Bauer w reportażu przybliża narodziny organizacji (od pokojowego ruchu „poszukiwaczy sensu”, poprzez partyzantkę, do armii), skład etniczny (Kanuri i Fulbe), próbuje odtworzyć jej strukturę, co nie jest wcale łatwe. Opisuje zmiany w jej funkcjonowaniu na przestrzeni kilkunastu lat (ogromna brutalizacja). Pokazuje, jak wielką siłą mentalną ona dysponuje. W odbiorze społecznym przypisywane są jej przywódcom magiczne moce. W tle zaś przedstawia funkcjonowanie samej Nigerii i stan zainteresowania jej problemami ze strony Europy i Ameryki. Mottem całego reportażu można by uczynić znaczącą refleksję: „Jeśli przymykamy oczy na czyjąś przelewaną krew, wkrótce będziemy patrzeć na własną.” A jej jest w tym świecie bardzo dużo. Krwi mężczyzn, kobiet i dzieci.

Wymienione z imienia bohaterki reportażu ilustrują kobiecy los w tym jakże dalekim, nie tylko geograficznie, od Europy świecie. Surowe nakazy obyczajowe i sankcje za ich nieprzestrzeganie. Nawracanie na „właściwy” islam. Wszelakie ograniczanie wolności osobistej. Przemoc. Porwania. Zmuszanie do małżeństw, także ponownych, z oprawcami i gwałty. Niechciane ciąże i dzieci, na które nie można spojrzeć z miłością. A gdy uda się uciec i powrócić do domu (jeśli jest) – piętno tej, która „żyła z Boko Haram”. Szykany, bo przecież któż im zaufa, skoro młode kobiety giną w samobójczych zamachach? Niepewność dalszego losu. Ponieważ reporter oddaje głos samym kobietom, często opowiadane przez nich historie kończą się długim milczeniem. „Wszyscy pytają, co zrobię. Nie wiem.”

Naiwnością jest sądzić, że niemiecki reporter pojechał do Nigerii notować wyznania kobiet, by wzruszona Europa mogła im pomagać. Tak się, oczywiście, także zadziało. Mądre pomaganie jednak, wsparcie, które nie narazi osoby, która doznała traumatycznych doświadczeń, na jeszcze większe lub ponowne niebezpieczeństwo, nie jest łatwe. Wolfgangowi Bauerowi zależy, byśmy wiedzieli. Nie odwracali oczu. Nie udawali, że nas nie dotyczy. Obojętność jest największym złem. Jest tożsama z akceptacją, przyzwoleniem na nie. Pozwala złu rosnąć. Dobrze to wiemy z historii.

Wolfgangowi Bauerowi w wywiadach towarzyszył Andy Spyra, fotograf. Fałszywym imionom z pierwszych wersów recenzji nadał prawdziwe twarze. Spójrzcie w oczy tym kobietom. One na nas patrzą.

Justyna Radomińska

* http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,127763,21817842,wolfgang-bauer-nie-bylem-przygotowany-na-to-ze-bede.html

Saudyjskie-Wielbłądy | 2017-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2017

Wolfgang Bauer - niemiecki reporter udał się do Nigerii, aby poznać historie kobiet, którym udało się uciec z niewoli Boko Haram - jednej najbardziej okrutnych organizacji terrorystycznych. Jej nazwa w wolnych tłumaczeniach oznacza „Książki to grzech” „Zakazać zachodniej oświaty” „Nowoczesne wykształcenie to grzech” czy „Zwodzenie przez przytaczanie fałszywych faktów to grzech”.

Opowieści faktycznie są przerażające, a Autorowi na pewno uda się zaszokować co bardziej wrażliwych czytelników. Na szczęście tym razem, w przeciwieństwie do swojej wyprawy szlakiem przemytników ludzi, którą opisał w książce „Przez morze. Z Syryjczykami do Europy” nie pomógł w przedostaniu się na teren Unii Europejskiej nielegalnych imigrantów (za ten czyn nie został skazany, albowiem zrobił to z.... pobudek humanitarnych i nie brał za to pieniędzy, nie słyszałem jednak nic o tym, żeby ich z własnej kieszeni utrzymywał).

Poruszenie sumień Europejczyków ma wpłynąć zdaniem autora na poprawę losu...

Mariolka | 2017-03-19
Przeczytana: 21 kwietnia 2018

Mocne i całkiem przystępnie napisane.

joan_stark | 2017-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2017

Ta książka opowiada o bardzo groźnej sekcie z Nigerii, Boko Haram, o której wiemy bardzo niewiele, o której nie mówi się praktycznie wcale na forum międzynarodowym. To się powinno zmienić, ponieważ, jak sam autor sugeruje, Boko Haram nie poprzestanie na Nigerii czy Afryce - równie dobrze może migrować w kierunku Europy. Powinniśmy chociaż postarać się ich poznać i być świadomymi zagrożenia.
Autor przedstawia historię kobiet porwanych ze swoich wiosek i miast w busz, gdzie były zmuszane do małżeństw z bojownikami i rodziły im dzieci, gdzie po ucieczce nie miały się do kogo zwrócić o pomoc. Pomiędzy historiami tych kobiet autor przedstawia historię powstania Boko Haram i pokazuje czytelnikowi, jak ich bojówki zajmują kolejne miasta i wsie, nie cofając się już do buszu.
Przerażający obraz, o którym powinno się głośno mówić.

Petroniusz | 2018-08-17
Przeczytana: sierpień 2018

Opowieść podręcznych – ale takich prawdziwych…
To dzieję się naprawdę, dzieję się na naszej ziemi i dotyka to ludzi takich jak my

Przepraszam, nie takich jak my

Dotyka to Afryki

Zapomnianego kontynentu, źródła surowców i niewolniczej siły roboczej. Kontynentu na którym może wydarzyć się prawie wszystko a i tak tego nie zauważymy.

Afryka to miejsce gdzie dzisiejsze granice państw nie maja wiele wspólnego z naturalnymi – a są pozostałością po XIX europejskim kolonializmie – wyjątek to chyba Sudan Południowy który powstał niedawno - opłakanym zresztą skutkiem.

Podobnie jest w Nigerii – póki co siódmy liczby ludności kraj na świecie (Ale przy tym przyroście, wkrótce już trzeci), podzielony wewnętrznie na wszelkie możliwe sposoby, plemiennie, religijnie, społecznie.
Działa tam Boko Haram – robi to od lat, wierzy w Państwo Boga na ziemi, państwo obłędnie rozumianego Islamu. W którym kobiety mają nosić burki i rodzić dzieci.

Boko Haram to quasi Państwo, taki lokalny ISIS, próbujący...

rudarecenzuje | 2017-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2017

Boko Haram to najkrócej mówiąc powstała w Nigerii sekta, domagająca się wprowadzenia w kraju szariatu i zakazania zachodniej oświaty. Do osiągnięcia swych celów chętnie wykorzystuje broń, terror i różnego rodzaju przemoc, w tym porwania i morderstwa. Znęcają się i pastwią nad uprowadzonymi kobietami, ale w przeciwieństwie do mężczyzn, rzadko padają one ofiarą zabójstw.

„Terrorystyczna sekta wyrosła na obszarze, który należy do najbiedniejszych na świecie. Większość ludności żyje za mniej niż dolara dziennie. Prawie trzy czwarte ludności to analfabeci. Nigeria ma największy na świecie odsetek dzieci nieuczęszczających do szkoły”.

Nigdy nie słyszałam o tej grupie. Co ciekawe, na liście organizacji terrorystycznych figuruje ona obok tak znanych ugrupowań jak choćby Al-Kaida. Przejmująca sytuacja kobiet w Nigerii i związki z terroryzmem sprawiły, że tytuł ten był dla mnie obowiązkowy, odkąd ujrzałam go w zapowiedziach. Fakt, że na ten temat niczego wcześniej nie słyszałam, dodatkowo...

Komórka_z_Książkami | 2017-03-31

Mocna, chwilami wstrząsająca książka, poruszająca problem mało znany w Polsce. O ile o zbrodniach Al Kaidy, czy Państwa islamskiego wiemy już dość dużo, o tyle o Boko Haram słyszy się zdecydowanie mniej. Książka Bauera przybliża nam strukturę i sposób działania tej zbrodniczej organizacji, jednocześnie kierując nasz wzrok na ludzkie tragedie, rozgrywające się z Nigerii i całej północnej Afryce. Książka, obok nie powinno się przechodzić obojętnie. Warto przeczytać do końca łącznie z zakończeniem, które przynosi lekko niepokojące informacje. Polecam, jedna z lepszych książek 2017 roku.

rednog | 2017-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2017

Pisanie o kobietach i wojnie nigdy nie jest łatwe. Świat zwrócił się ku Nigerii, gdy w 2014 roku ponad 250 dziewczynek zostało porwanych przez nieznaną nam jeszcze wówczas organizację - sektę - Boko Haram. Wtedy właśnie dowiedzieliśmy się strasznej prawdy o roli kobiet w wojnie w Nigerii. Jak czytamy w książce Wolfganga Bauera "Porwane", kobiety grają w tym starciu najgorszą z ról - uważane są za naczynia - pojemniki do rodzenia kolejnych pokoleń wojowników. Prawie wszystkie z bohaterek książki - kobiet, które były porwane przez Boko Haram i którym udało się uciec - zostały wydane za swoich oprawców i prawie wszystkie mają z nimi dzieci. Przez to już nigdy nie bedą szanowane w swoich społecznościach, do których udało im się wrócić. "Porwane" to historie kobiet - opowiedziane przez nie same - i komentarze autora, dopowiedzenia i zarys historyczny. Ta niewielka objętościowo książka, to jedyny na polskim rynku reportaż o tym co dzieje się w Nigerii w ostatnich latach. O Boko Haram...

kasiarzyna | 2018-02-12

„Boko Haram zmusza uprowadzone do wysadzania się w powietrze w samobójczych zamachach. W Nigerii prawie codziennie młode kobiety zabijają się na tłocznych placach. Większość pod przymusem”. Autor słucha kobiet, które uciekły z niewoli sekty. Sekty, która zaczęła się od niewielkiej grupy modlitewnej, a która rozwinęła się w armię liczącą kilkadziesiąt tysięcy zbrojnych. Wiara w jedynie słuszną prawdę, przymusowe nawracanie, zakaz książek i innej niż własna edukacji, silny przywódca i… niewyobrażalna bieda. Przepis na sukces, mierzony tysiącami zabójstw?

przepiękne portrety kobiet. wstrząsające foto

Anna Ploch | 2018-02-19
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 19 lutego 2018

Mocna książka. Ale to dlatego że okrucieństwo człowieka wobec człowieka nie skończyło się w 1945. Ono trwa. Ludzie ludziom to czynią. Kawałek dalej od nas ale w chwili gdy my idziemy po zakupy lub pijemy kawę. My mamy bezpieczeństwo i spokój gdy tam....

Olga Kowalska | 2018-09-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Reportaż
Przeczytana: 07 września 2018

Jeśli literatura faktu, to taka o niskiej saturacji. Taka, która nie potrzebuje wielkich słów i wymyślnych metafor. Taka, które nie potrzebuje reportera, który podkoloruje co bledsze fragmenty. Właśnie taka jak 'Porwane".

Wolfgang Bauer w swoim reportażu oddaje głos pokrzywdzonym kobietom, a pomiędzy ich historie wplata garść niezbędnych faktów na temat Boko Haram. Portrety bohaterek, które wykonał Andy Spyra, sprawiają, że przestają one być dla nas anonimowe, a ich historie wybrzmiewają głośniej, wyraźniej.

Macie czasem takie wyobrażenia, które sprawiają, że chcecie zamknąć oczy, potrząsnąć głową, splunąć przez lewe ramie i udawać, że nigdy nie pojawiły się w Waszej głowie? Macie czasem takie myśli, że kiedyś, że komuś i że coś strasznego - tak strasznego, że odrzucacie je od siebie niczym rozgrzaną rączkę od rondla? Ja miewam. I naprawdę nic nie zabolało mnie w tej książce bardziej niż fakt, że moje największe lęki urzeczywistniły się w czyimś życiu.

I choć nie łatwo o tym...