Smutek cinkciarza

Okładka książki Karta nr 117 / 2023 Włodzimierz Brus, Sylwia Chutnik, Dominik Czapigo, Zbigniew Gluza, Ksawery Pruszyński, Redakcja Magazynu Historycznego KARTA, Anna Richter, Aleksiej Rogozin, Małgorzata Szejnert, Roman Umiastowski, Rafał Wnuk
Karta nr 117 /... Włodzimierz Brus, S...
Okładka książki Znak nr 818-819 / 2023 Edwin Bendyk, Dorota Brauntsch, Sylwia Chutnik, Diana Dąbrowska, Kamil Fejfer, Olga Gitkiewicz, Aleksandra Grzemska, Dominika Kozłowska, Małgorzata Lebda, Paweł Majewski, Krzysztof Marciniak, Andrzej Muszyński, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Zośka Papużanka, Janusz Poniewierski, Michał Potocki, Patryk Pufelski, Bianka Rolando, Ola Synowiec, Ola Szmida, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Znak nr 818-81... Edwin Bendyk, Dorot...
Okładka książki Bajki mają moc. Wspierające opowiadania dla dzieci i rodziców Sylwia Chutnik, Marta Iwanowska-Polkowska, Joanna Jagiełło, Grzegorz Kasdepke, Barbara Kosmowska, Aneta Krasińska, Urszula Młodnicka, Ewa Nowak, Joanna Olech, Ewa Świerżewska, Joanna Szulc, Jarosław Żyliński
Bajki mają moc... Sylwia Chutnik, Mar...

Będziesz pan zadowolony...

Zdecydowanie ocena 10/10!!
Przepadłam.
Pochłonęłam na raz tę historię.
Za tę opowieść bardzo dziękuję i szacunek składam ogromny
oraz wyrazy uznania dla autorki.

Można by ująć - historia oparta na ówczesnych faktach,
ballada osnuta wątkiem dansingu i specyficznym klimatem PRLu.
Czyli zarys i idealne osadzenie w rzeczywistości czasów niedostatku.
Każdy Polak
mógłby
to przeczytać
(nie piszę - powinien, ponieważ nie chcę narzucać swoich sugestii,
raczej to moje osobiste, wynikające z przyzwoitości i próby
propozycji zachowania pewnych zjawisk, życzenie).

Codzienna krzątanina, sprawy, załatwianie, "robienie wałków", sposoby na utrzymanie rodziny i próby
zapewnienia jej dostatniej przyszłości... czyli to, co każdy z nas na tym padole przechodzi i doświadcza z łagodniejszymi lub brutalniejszymi perypetiami.
Utrzymać się i najlepiej żyć dostatnio... - to jeden z wątków, wokół którego historia się toczy; jest opowiadana z perspektywy zwyczajnego cinkciarza, jego rodziny a przy okazji zakreślająca tło popkultury i topografii głownie warszawskiej.

Wiele mądrych wniosków i pole do wartościowych przemyśleń pozostawia ta, poniekąd, barwna opowieść.
Każdy szuka "swojego" dancingu, który zaczaruje, czy oczadzi prozę życia i codzienność.
Ważne, aby być na tyle trzeźwym, bo potrafić choć na krótkie chwile
otwierać oczy i mieć odwagę zmierzyć się z realiami.
Polecam ogromnie.

Zdecydowanie ocena 10/10!!
Przepadłam.
Pochłonęłam na raz tę historię.
Za tę opowieść bardzo dziękuję i szacunek składam ogromny
oraz wyrazy uznania dla autorki.

Można by ująć - historia oparta na ówczesnych faktach,
ballada osnuta wątkiem dansingu i specyficznym klimatem PRLu.
Czyli zarys i idealne osadzenie w rzeczywistości czasów niedostatku.
Każdy Polak
mógłby
to...

Rewelacja.
Drobny kombinator i cinkciarz Wiesiek wspomina swoje życie. Akcja toczy się na warszawskich Bielanach. Bardzo trafnie sportretowne czasy PRLu.
Audiobook czytany przez Zbigniewa Buczkowskiego dodaje książce niepowtarzalnego charakteru, w końcu przecież aktor jest znany ze swoich kreacji podobnych postaci i robi to świetnie.

Rewelacja.

Są takie okładki książek, które raz zobaczone, nie pozwalają o sobie zapomnieć. Dla mnie taką niezapomnianą okładką była ta z książki Sylwii Chutnik pt. „Smutek cinkciarza”. Pozornie zwykłe zdjęcie tańczących par a jest na nim wszystko - radość, skupienie, bliskość a przede wszystkim autentyczność i klimat epoki PRL. Kiedy pierwszy raz zobaczyłam tę okładkę, byłam na etapie pisania „poważnej” pracy o literaturze w dobie PRL-u i nawet zaczęłam lekturę książki Chutnik, ale uznałam, że to nie najlepszy czas dla tytułowego cinkciarza. Po latach wróciłam do tej historii i zostałam w realiach minionej epoki na dłużej.

Tytułowy cinkciarz a zarazem narrator tej historii - Wiesiek R. zaprosił mnie do swojego życia. Pozwolił podejrzeć go przy „pracy”, poznał z innymi waluciarzami, odkrył sekrety rodzinne, a przede wszystkim, za pomocą barwnych opisów, odzwierciedlił klimat dansingów popularnych w czasach PRL. Bo Wiesiek to człowiek wesoły, który pod maską uśmiechniętego mężczyzny skrywa smutne wnętrze. I właśnie ten smutek stopniowo wylewa się z Wieśka, aż w końcu doprowadzi go do najgorszego. Brzmiałoby to wszystko jak pięknie wymyślona przez autorkę fabuła, gdyby nie fakt, że Sylwia Chutnik wydała „Smutek cinkciarza” w serii „Na F/Aktach a historia głównego bohatera inspirowana jest aktami sprawy zabójstwa gdańskiego cinkciarza. I choć Nasz Wiesiek to rasowy warszawiak, autentyczność niektórych wydarzeń z jego opowieści sprawia, że nie sposób pozbyć się dreszczy, które towarzyszą Nam w ostatniej części tej pozornie lekkiej i przyjemniej opowieści.

Godna pochwały jest w „Smutku cinkciarza” dbałość o szczegóły. Wiesiek mówi językiem epoki, stosuje słownictwo znane w kręgach handlujących walutą a kolejne rozdziały jego monologu to tytuły szlagierów znanych i lubianych, nie tylko w czasach PRL. Sylwia Chutnik zadbała o to, by czytelnik, nawet ten urodzony po 1989 roku, mógł na moment przenieść się do okresu młodości swoich rodziców czy dziadków i poznać realia czasów, w których przyszło im żyć.

Ale „Smutek cinkciarza” to coś więcej niż powrót do przeszłości. To przejmujący zapis relacji ojca z synem, przedstawiony na dwóch pokoleniach bohaterów, który rzuca cień na całe życie Wieśka i jego rodziny. To wreszcie próba dookreślenia relacji rodzic-dziecko i mąż-żona, które w minionym ustroju wyglądały zupełnie inaczej niż obecnie. I chyba właśnie z powodu tych rodzinnych zależności, opowieść Wieśka, choć niełatwą w odbiorze, czyta się jednym tchem. Aż do zakończenia, które spada na Nas nagle, niespodziewanie i zdecydowanie zbyt szybko.

„Smutku cinkciarza” nie trzeba polecać. Okładka mówi sama za siebie. Pytanie tylko, czy i Tobie nie pozwoli o sobie zapomnieć?

Moim zdaniem najlepsza książka Sylwii Chutnik. Autorka ma już nieco lepszy warsztat niż w poprzednich. Nadal nie jest to arcydzieło, ale można przeczytać.

Ze strony na stronę ciekawsza, oddaje realia dawnych czasów i mimo tego, że inspirowana faktami - intryguje i zaciekawia.

Nie przebija „Innej duszy” i „Bestii”, opisywana sprawa jest nieco mniej interesująca od tej z „Czarnej”, ale książka jest dużo lepiej napisana od „Preparatora” – gdybym miała układać ranking najlepszych książek z serii Na F/Aktach, które jak dotąd przeczytałam, to wyglądałby właśnie tak. W „Smutku cinkciarza” do końca właściwie nie wiadomo, o co chodzi, natomiast czyta się to bardzo dobrze i wcale nie brakuje tego elementu kryminalnego. Sylwia Chutnik pisze świetnie, a historia, którą opisuje, zabiera nas wprost w lata 80. – i robi to naprawdę genialnie. Chutnik na warsztat wzięła sprawę zabójstwa sopockiego cinkciarza Wiesława R. z 1985 roku, jednak akcję przeniosła do Warszawy, co w zasadzie nie ma większego znaczenia – ta seria to fabularyzowane reportaże, więc na taką zmianę można przymknąć oko. Historia opowiadana jest przez Wieśka zza grobu – od początku daje on wyraźne sygnały, że już nie żyje, jednak właściwie do ostatnich stron nie wiadomo, jak umrze. Jednak tak naprawdę to nie sama sprawa jego śmierci jest najważniejsza, ale opowieść o jego życiu. Wiesiek jest świetnym narratorem, opisuje wszystko niezwykle barwnym językiem, jego opowieść niesamowicie wciąga. Naprawdę dobra odsłona serii Na F/Aktach, polecam!

Po więcej moich recenzji zapraszam na Instagram: https://www.instagram.com/niefikcyjna/

Trochę obawiałam się sięgnięcia po tę książkę, widząc mierne oceny, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Bardzo przypadł mi do gustu styl powieści - jego gawędziarstwo i lekkość, byłam w stanie całkowicie uwierzyć, że narratorem rzeczywiście jest były cinkciarz. Widać również, że autorka z przyjemnością bawiła się formą i opowiedzianą przez siebie historią. Realia PRL-owskie stwarzają doskonałe tło opowieści. Podoba mi się również koncepcja powieści - chociaż ton jest lekki i zabawny, to jednak finał historii jest tragiczny, jak również ciężkie są niektóre tematy poruszane przez narratora.
"Smutek..." jest ciekawą pozycją, warto po nią sięgnąć.

Kolejna pozycja serii na f/aktach. Tym razem przenosimy się w „cudowne” czasy PRL-u. Taka nastała na nie teraz moda, a Sylwia Chutnik przypomniała o realiach. Zrobiła to, poprzez opowieść cinkciarza, patrz/ osoba, która w okresie istnienia Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej prowadziła nielegalny obrót walutami, to znaczy skupowała i sprzedawała dolary amerykańskie, a także inne waluty wymienialne i bony dolarowe PeKaO/za wikipedia.
Zabawa, wódka,dancingi, putany, nielegalny handel walutą, nocne życie, a w tym wszystkim znaleźć trzeba miejsce dla rodziny, bo: „ Rodzina jest jak obca waluta o najlepszym kursie, to jest darmowa wódka w pięciogwiazdkowym hotelu, to jest sztos”. Sratatatata, czekaj Wojtek lata. Wiecie co, mam dużo złości przez tę historię opowiedzianą przez Króla Sprytu, Wieśka-cinkciarza szukającego przykrywki dla swoich zachowań, poczynań, usprawiedliwiania pijaństwa, rozwiązłości, a to wszystko-dla rodziny. Wiesiek dobrej rodziny nie miał w dzieciństwie, więc stworzyć chciał swoją, lepszą, choć początki były w kij trudne. Cóż, po lekturze stwierdzam, coś jednak nie pykło. Skończył fatalnie, ale o tym, to już wam sam opowie, pod warunkiem, że sięgnięcie po jego historię. Czarny humor, realia PRL-u, dla mnie-mocna, bolesna, podnosząca ciśnienie. Chylę czoła przed panią Sylwią Chutnik, że z takiej ludzkiej wydmuszki, z tak banalnej historii, wycisnęła tak wiele emocji, wskrzeszając przy tym PRL-owskie klimaty.
„Wspomnienia są czymś, co jest najgorsze dla psychiki człowieka. Już się pozbierało w sobie, już się za robotę wzięło, a tu-trach!- przypomina się jedno, drugie. A to obraz zamglony, jakieś słowo niepotrzebne. Uderzenie ręki o policzek.”

Trzeba by było zacząć od tego, kim był cinkciarz. Według definicji cinkciarz to potoczne określenie osoby, która w okresie istnienia Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej prowadziła nielegalny obrót walutami, to znaczy skupowała i sprzedawała dolary amerykańskie, a także inne waluty wymienialne i bony dolarowe PeKaO. Słowo pojawiło się pod koniec lat 50.

W 2015 roku umorzono śledztwo w sprawie zabójstwa dawnego cinkciarza. Mimo że wszystko wskazywało na syna, nie zebrano wystarczających dowodów.

Historia opowiedziana jest z perspektywy samego cinkciarza. Książka rewelacynie oddaje klimat PRL-u. Przedstawia środowisko cinkciarzy, prostytutek, klimat dancingów. Bardzo mi się podobało. Ciekawe postacie, klimat, komizm sytuacyjny. Polecam.

W 2015 roku umorzono...

Ciekawa opowieść, która przeniosła mnie do czasów młodości moich rodziców. Niestety, im bliżej końca, tym bardziej miałam dosyć nawiązań do bajek. Napięcie zamiast rosnąć, opadało. Mimo wszystko polecam! Szybko się czyta i przyjemnie.
P.s. Wychodzi na to, że główny bohater miał dwie twarze. Tę złą, drugą twarz poznaliśmy w opisie córki na końcu. Szkoda, że autorka tego wątku szybciej nie dodała do powieści.

• Ebooki