Allegro - kampania grudzień kat. romans

Dziewczyna z daleka

Wydawnictwo: Novae Res
7,45 (443 ocen i 114 opinii) Zobacz oceny
10
29
9
53
8
149
7
124
6
54
5
21
4
6
3
6
2
1
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788380834033
liczba stron
380
język
polski
dodała
Magdalena

Słodko-gorzka opowieść o miłości, zemście i zbrodni, z wielką historią w tle. W pewien styczniowy poranek w domu prawie stuletniej Nataszy Silsterwitz zjawia się młody Anglik, Artur Adams. Przywozi ze sobą kopertę wypełnioną starymi fotografiami i srebrną piersiówkę, na której widok Nataszę ogarnia panika. Kobieta ma pewność, że ten mężczyzna przynajmniej w części zna jej dramatyczną...

Słodko-gorzka opowieść o miłości, zemście i zbrodni, z wielką historią w tle.

W pewien styczniowy poranek w domu prawie stuletniej Nataszy Silsterwitz zjawia się młody Anglik, Artur Adams. Przywozi ze sobą kopertę wypełnioną starymi fotografiami i srebrną piersiówkę, na której widok Nataszę ogarnia panika. Kobieta ma pewność, że ten mężczyzna przynajmniej w części zna jej dramatyczną przeszłość. Przeszłość, o której nie powiedziała nikomu – nawet najbliższej rodzinie.
Adams z determinacją dąży do rozmowy z nestorką, a ona wie, że nie będzie w stanie przed nim uciec. I oto – u schyłku życia – przyjdzie jej wyjawić prawdę o sobie. Przed Arturem, ale i przed własną wnuczką, gdyż to właśnie ich Natasza zabiera w pełną napięcia podróż do przeszłości - na przedwojenną Wileńszczyznę i skutą lodem Syberię.

 

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Oficjalna recenzja
Nowalijki książek: 381

Podróż po bezdrożach historii

Podróż. Jestem nieomal pewien, że to słowo będzie odmieniane przez wszystkie przypadki w kolejnych recenzjach nowej powieści Magdaleny Knedler. Autorka między innymi „Windy”, „Klamek i dzwonków” oraz serii kryminalnej z Anną Lindholm, tym razem zabiera swoich czytelników w sentymentalną (ale nie ckliwą) podróż do przeszłości, której bolesne fragmenty mocno tkwią w świadomości bohaterów „Dziewczyny z daleka”. Zmierzenie się z trudną przeszłością musi dać ukojenie, choć droga do niego obfituje w wydarzenia tragiczne i często wręcz trudne do wyobrażenia. Stare powiedzenie mówi, że „historia jest nauczycielką życia”. Jeśli tak, to dla bohaterów książki Magdaleny Knedler była to mentorka niezwykle wymagająca, surowa i bezwzględna. Tylko silne jednostki były w stanie sprostać jej oczekiwaniom.

Lena Rajska, reportażystka zajmująca się współczesnymi konfliktami zbrojnymi, odwiedza babcię. Natasza Silsterwitz, bo o niej mowa, ma ponad dziewięćdziesiąt lat i mieszka samotnie w domu u podnóży Ślęży. Cieszy się dobrym zdrowiem oraz opinią „starej Niemry” o ostrym języku i trudnym charakterze. Pewnego mroźnego poranka do domu kobiety trafia młody Anglik Artur Adams. Mówi po polsku, a przy sobie ma pamiątki z czasów II wojny światowej. Wywołują one poruszenie u Nataszy, która uświadamia sobie, że człowiek, który do niej trafił, nie zjawił się w domu przypadkiem. Przedmioty, które ma przy sobie, wywołują lawinę niewygodnych wspomnień. Były w życiu pani Silsterwitz wydarzenia, o istnieniu...

Podróż. Jestem nieomal pewien, że to słowo będzie odmieniane przez wszystkie przypadki w kolejnych recenzjach nowej powieści Magdaleny Knedler. Autorka między innymi „Windy”, „Klamek i dzwonków” oraz serii kryminalnej z Anną Lindholm, tym razem zabiera swoich czytelników w sentymentalną (ale nie ckliwą) podróż do przeszłości, której bolesne fragmenty mocno tkwią w świadomości bohaterów „Dziewczyny z daleka”. Zmierzenie się z trudną przeszłością musi dać ukojenie, choć droga do niego obfituje w wydarzenia tragiczne i często wręcz trudne do wyobrażenia. Stare powiedzenie mówi, że „historia jest nauczycielką życia”. Jeśli tak, to dla bohaterów książki Magdaleny Knedler była to mentorka niezwykle wymagająca, surowa i bezwzględna. Tylko silne jednostki były w stanie sprostać jej oczekiwaniom.

Lena Rajska, reportażystka zajmująca się współczesnymi konfliktami zbrojnymi, odwiedza babcię. Natasza Silsterwitz, bo o niej mowa, ma ponad dziewięćdziesiąt lat i mieszka samotnie w domu u podnóży Ślęży. Cieszy się dobrym zdrowiem oraz opinią „starej Niemry” o ostrym języku i trudnym charakterze. Pewnego mroźnego poranka do domu kobiety trafia młody Anglik Artur Adams. Mówi po polsku, a przy sobie ma pamiątki z czasów II wojny światowej. Wywołują one poruszenie u Nataszy, która uświadamia sobie, że człowiek, który do niej trafił, nie zjawił się w domu przypadkiem. Przedmioty, które ma przy sobie, wywołują lawinę niewygodnych wspomnień. Były w życiu pani Silsterwitz wydarzenia, o istnieniu których chciałaby skutecznie zapomnieć. Wraz z pojawieniem się Anglika odżywają dawne zdarzenia, zmuszając Nataszę do wyznania prawdy o swojej przeszłości. Prawdy bolesnej i nierozerwalnie związanej z wydarzeniami, które miały miejsce na ziemiach polskich przed i w czasie II wojny światowej. Determinacja niespodziewanego gościa i naciski wnuczki, a może i wewnętrzna potrzeba samej Nataszy sprawią, że nestorka zdecyduje się stawić czoła przeszłości. Prawda, którą wyjawi, na zawsze zmieni życie bohaterom powieści.

„Dziewczyna z daleka” to powieść obyczajowa z mocno rozbudowanym wątkiem historycznym. W postaci i życiorysie Nataszy Silsterwitz odbijają się, jak w lustrze, losy tysięcy Polaków, którym nie było dane spokojne życie, ale egzystencja w cieniu wojny, przesiedleń i prześladowań. Skomplikowane i niedające się jednoznacznie ocenić życie Nataszy, to w równym stopniu efekt jej charakteru, podjętych decyzji, młodzieńczych fascynacji i wielkiej historii, na którą jednak nie miała większego wpływu. Wychowana w dworku na Wileńszczyźnie, bardzo szybko musiała dojrzeć, bo to od jej decyzji zależało życie wielu ludzi. W wyniku splotu różnych wydarzeń wiele traciła i coś zyskiwała, ale w ogólnym rozrachunku trudno jednoznacznie ocenić, czy życie Nataszy było szczęśliwe. Bywało, ale to momenty krótkie, a ceną za chwile złudnej radości okazała się samotność i dojmujące poczucie winy. Przeszłość wpłynęła na teraźniejszość bohaterki, zmuszając ją do życia w kłamstwie.

Trudno napisać o fabule „Dziewczyny z daleka” coś więcej, aby nie zdradzić niczego z opowieści. A ta jest fascynująca, autorka umiejętnie wciąga czytelnika w zawiłe losy Nataszy sprawiając, że od książki trudno się oderwać. Magdalena Knedler przyzwyczaiła już swoich czytelników do bogatej i gęstej narracji, przypominającej najlepsze dokonania tuzów światowej powieści. Opowieść z przeszłości przeplatana jest w książce z wątkami współczesnymi. Z jednej strony daje to szansę na lepsze poznanie Leny, jej relacji z mężczyznami i oczywiście z babcią, z drugiej stanowi kontrast dla relacji Nataszy. Ta dwutorowość narracji sprawia, że czytelnik uczestniczy w stopniowym odkrywaniu tajemnicy z przeszłości, ale ma także możliwość wypracowania własnej opinii na temat życiowych wyborów bohaterki. A przy okazji może zestawić postacie babci i wnuczki, próbując dostrzec podobieństwa, a może wyraźnie zobaczyć różnice między nimi. Trudno bowiem nie zauważyć, że choć w książce Magdaleny Knedler pojawiają się mężczyźni, ba, mają oni wpływ na życie Leny i Nataszy, to jednak jest to powieść o kobietach. Silnych i niezłomnych, które dla miłości i szczęścia gotowe są walczyć do upadłego. Ta ich siła często okazywała się destrukcyjna, o czym przekonała się Natasza, a czytelnik dowie się z toku jej opowieści. Autorka, poniekąd, oddała hołd tysiącom kobiet, których wojenne losy rzuciły do mroźnej otchłani Syberii. 

Czytając „Dziewczynę z daleka” można chwilami odnieść wrażenie, że losy Nataszy są tak skomplikowane, że aż trudno w nie uwierzyć. Znając jednak historię Polski i Europy w XX wieku, mając za sobą lekturę choćby „Innego świata” Gustawa Helinga-Grudzińskiego, czy wspomnień Władysławy Pawłowskiej, łatwiej jest zrozumieć zawiłości losów bohaterki powieści. Bo choć Natasza Silsterwitz jest postacią fikcyjną, to na jej bogaty w dramatyczne wydarzenia życiorys składają się ułamki biografii wielu prawdziwych ludzi, świadków najnowszej historii. Magdalena Knedler z precyzją kreśli tło historyczne powieści. Wymyślonych bohaterów książki umieszcza w prawdziwych (lub lekko zmodyfikowanych) miejscach na przedwojennej mapie Polski, łączy ich z całą plejadą postaci znanych z kart historii i przedwojennej kultury. Czyni to na tyle skutecznie, że podczas lektury „Dziewczyny z daleka” zaciera się umowna granica między fikcją a rzeczywistością, a czytelnik daje się ponieść emocjom, które towarzyszą opowieści Nataszy. Warto przy tej okazji zwrócić uwagę na to, jak wielką pracę redakcyjną wykonała autorka, dbając o warstwę historyczną swojej książki. 

Magdalena Knedler udowodniła już wcześniej, że powieść obyczajowa, aby wywołać emocje i zmusić czytelnika do refleksji, nie musi tkwić w sztywnych ramach gatunku. Nie jest oczywiście tak, że „Dziewczyna z daleka” to tylko bolesna i gorzka opowieść o przeszłości. W części narracji dotyczącej współczesności nie brakuje humoru, jest też szczypta romansu i celne spostrzeżenia na temat wojny we współczesnym świecie - wszak ten temat fascynuje Lenę. Nie jest za to „Dziewczyna z daleka” słodkim ulepkiem, co to, to nie. I nie daje jednoznacznych odpowiedzi na stawiane między wierszami pytania. Dostarcza czytelnikowi mnóstwo emocji i wrażeń sprawiając, że opowieść Nataszy zostaje w głowie na długo po przeczytaniu książki. Wystarczy tylko wybrać się w tę podróż po bezdrożach historii.

Tomasz Radochoński

pokaż więcej

Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (1476)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 493
Pati_Ka | 2018-04-01
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 2018 rok

Mam problem z oceną tej książki. To kolejna pozycja z ostatnio przeze mnie przeczytanych, której akcja toczy się dwutorowo. I znowu wątek historyczny jest zdecydowanie lepszy od współczesnego.
Dwie główne bohaterki powieści to Lena, dziennikarka i podróżniczka oraz jej babka Natalia, tajemnicza kobieta, która po latach wróciła z Niemiec i zamieszkała na stałe w Polsce.
Postać Leny bardzo mnie irytowała. To nerwowa, rozhisteryzowana kobieta,która bez powodu wrzeszczy i rzuca cytrynami (!).
Widać, że autorka skupiła się na postaci Natalii, a na dopracowanie współczesnej bohaterki brakło jej już pomysłu.
Z Natalią jest zupełnie inaczej. Poznajemy ją jako ponad dziewiędziesiecioletnią kobietę i cofamy się powoli w czasie aż do jej młodości spędzonej na Wileńszczyźnie, przypadającej na burzliwe czasy II wojny światowej. Natalia to bardzo intrygująca i niejednoznaczna postać. Miejsce i czasy, w których przyszło jej żyć, zmusiły ją do dokonywania wyborów, dla nas często...

książek: 840
Nina | 2017-03-05
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Ebook, 2017
Przeczytana: 05 marca 2017

Jestem pod wielkim wrażeniem, sądząc po opiniach, wszyscy są. Bo nie można nie być. Przepiękna opowieść o miłości, zdradzie, trudnych wyborach, wszystko w czasie II wojny. Wiadomo, że czasy nie były łatwe, że należało dokonywać wyborów, za które potem, kiedy się przeżyło, płaciło się wysoką cenę - wyrzuty sumienia do końca życia. Poznajemy losy Nataszy, wcześniej Natalii. I pomimo że nie jest ona sympatyczną osobą, pomimo że nie może poszczycić się chlubną postawą w czasie okupacji, nie można nie zapałać do niej sympatią. A jej historia prowadząca nas przez Wileńszczyznę, Syberię, Niemcy, żeby zakończyć się w Polsce, wyjaśnia i pozwala poznać motywy jej postępowania.
Jedno, o co mam pretensje do autorki to zakończenie. To nie tak miało być!

książek: 3269
Anna | 2017-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Pochłonęła mnie ta książka jak przysłowiowa "czarna dziura", w którą wpadłam i trudno mi było z niej wyjść.

Już od pierwszej strony zaintrygował mnie nieznajomy, leżący w styczniowy poranek, pod krzakiem w ogródku Nataszy Silsterwitz w Sulistrowicach niedaleko Ślęzy. A potem napięcie i emocje już tylko rosły i wciągały w coraz bardziej intrygujący świat wspomnień z dalekiej przeszłości; poprzez Wileńszczyznę, Workutę i Kołymę na dalekiej Syberii, Niemcy.

Artur Adams, bo to on okazał się tym tajemniczym nieznajomym, przyjechał do Polski z Brighton, aby wyjaśnić i poskładać w całość to, co zdarzyło się niemal 70 lat temu. Jego pojawienie się, a zwłaszcza srebrna piersiówka i plik zdjęć, które ma ze sobą, wywołują w Nataszy prawdziwy szok. Wie, że już nie uniknie powrotu do zdarzeń sprzed lat, że wreszcie będzie musiała wyjawić skrywane tajemnice, lęki i sekrety, przyznać się do popełnionej zbrodni, zdrady.

Jestem pod ogromnym wrażeniem tej książki. Czytałam i nie mogłam się...

książek: 5985
kajsa | 2017-03-24
Przeczytana: 24 marca 2017

Wydawałoby się,że "Dziewczyna z daleka" to kolejna historia wojenno-kresowa,których ostatnio się namnożyło.Jednak tego typu ocena byłaby poważnym uproszczeniem.
Magdalena Knedler tak zbudowała fabułę swej powieści,że historia w niej opowiedziana wyjaśnia się prawie do ostatniej strony. I niby czytelnik już wszystko wie o tajemniczych i tragicznych losach bohaterów,a tu okazuje się,że autorka znowu zaskakuje,komplikując historię postaci.
Wiele osób,recenzując tę książkę,używa słowa "podróż". Dziwne,ale mnie,mimo że tak często o niej mowa,nie przyszło ono głowy w trakcie lektury."Dziewczyna z daleka" nieodparcie kojarzy mi się ze słowem MIŁOŚĆ tak różnie tu widzianym i rozumianym.Rzeczywiście,okazuje się, bardzo blisko jej do nienawiści,ale potrafi ją pokonać i przetrwać wiele lat.I w tym właśnie tkwi jej siła.

książek: 1694
itysiek_reads | 2017-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2017

Nie raz wspominałam o tym, że z polskimi autorami mi nie po drodze, a wystarczy się tylko przełamać, przeczytać i otrzymujemy kawał dobrej historii. Książkę wygrałam w konkursie, opis bardzo mnie zaintrygował i jak już pewnie wiecie - uwielbiam książki, których tło stanowi wątek zagadek z przeszłości, tajemniczych historii i utraconych miłości. Wszystko to odnajdziemy w książce Magdaleny Knedler.

Pewnego ranka przed domem starej kobiety, Nataszy Silsterwitz, znikąd pojawia się Artur Adams, młody człowiek, który budzi obawy w sercu Nataszy. Posiada on rzeczy, które nie powinny znaleźć się w jego posiadaniu, a jeśli już, to jakim cudem? To wydarzenie przywołuje lawinę wspomnień z czasów wojny, okupowanej Wileńszczyzny, czyli młodości kobiety. Jej historia jest na tyle mroczna i tragiczna, że nie podzieliła się nią z nikim, nawet z rodziną. Po kilkudziesięciu latach następuje jednak punkt zwrotny – pojawienie się Artura – który sprawia, że Natasza chce raz na zawsze rozprawić się z...

książek: 1488

Ta powieść również na mnie jak i na większości czytelników wywarła ogromne wrażenie.
Nie mogło być inaczej, bo losy Nataszy są tak skomplikowane, że aż trudno w nie uwierzyć.
Powieść napisana jest dwutorowo, gdzie opowieść współczesna, przeplatana jest wątkiem z przeszłości.
Zaczyna się bardzo niewinnie od znalezienia w śniegu przez Lenę wnuczkę Natalii nieprzytomnego mężczyzny, . Jest nawet trochę humoru i nic nie zapowiada , że dalsza część powieści będzie taka pełna emocji.
Bo znaleziony mężczyzna Artur od lat szukał Natalii, na prośbę swojego dziadka i poparciu babci.
A dlaczego. Tego nie zdradzę, bo tego nie można opisać w kilku słowach. Koniecznie trzeba przeczytać tą powieść . To w większości opowieść a raczej spowiedź starej kobiety, która w imię miłości a raczej zazdrości popełniła w młodości wiele błędów, żeby później przez całe dalsze życie za nie żałować i żyć w samotności.
Piękna i wzruszająca powieść, która na pewno długo zostanie w mojej pamięci.

książek: 1214
Tatiasza Aleksiej | 2017-05-28

Piękna, wzruszająca, mądra...
Akcja toczy się w czasach współczesnych i przenosi do II wojny światowej.
Wileńszczyzna, Syberia, Niemcy, Polska...
Główna bohaterka Natasza - Natalia przez całe życie zmaga się z tym co zrobiła będąc młodą dziewczyną...
Do czego może doprowadzić nienawiść zrodzona z miłości...

książek: 1180
Izabela Pycio | 2017-02-13
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 13 lutego 2017

"Milczała już tak długo, że teraz pod koniec życia, nie widziała sensu w rozgrzebywaniu przeszłości. Nigdy go zresztą nie widziała. Nie chciała naprawiać błędów i szukać przebaczenia czy zrozumienia, nie dążyła do tego, by wytykać komukolwiek winy. Teraz było już za późno."

Zaciekawiła mnie ta historia, jej bieg zaczyna się tuż przed początkiem drugiej wojny światowej i trwa do czasów współczesnych. Wiele w niej silnych emocji, wzruszeń, niedoli, dramatów, niewiadomych, kłamstw, nieokiełzanej zemsty, nieoswojonych obaw i niewypowiedzianych słów. Z każdym rokiem bolesna prawda chowała się coraz głębiej pod warstwami szarej codzienności, traumatycznych wspomnień, mocno przenikliwych obrazów, od których nie można uciec, wciąż pozostawała niezapomniana i nierozliczona. Trudno zabić poczucie wstydu i zdławić wyrzuty sumienia, jeśli człowiek nie potrafi zmierzyć się z nimi. Czasem potrzeba kilku pokoleń, aby prawda wyłoniła się na powierzchnię, pozwoliła właściwie zinterpretować się,...

książek: 247

Wspaniała opowieść, którą pochłonęłam w dwa wieczory. Chociaż nie. Chyba zgodniej z prawdą byłoby napisać - pożarłam! Do ostatniego literackiego okruszka. Cudownie czytało mi się wątek współczesny (duet Artur-Wojtek zasługuje na dodatkową gwiazdkę), ale i skok w przeszłość był bardzo wciągający. Wolałabym jednak więcej Nataszy ( genialna postać! - "Ludzie w jej wieku cierpieli na różne choroby, a najczęściej w ogóle nie żyli" :-), a mniej Natalii. Ocena "Dziewczyny z daleka" byłaby jeszcze wyższa gdyby nie zakończenie. Jak kiedyś spotkam się z autorką twarzą w twarz to... będzie się działo!

książek: 426
Angelic | 2017-09-28
Przeczytana: 28 września 2017

Książka Magdaleny Knedler wywarła na mnie piorunujące wrażenie. Każdy z bohaterów umiejscowionych w niewielkim domku pośród zimowej scenerii otrzymał odpowiednie wprowadzenie, pomimo tego, że historia z przeszłości grała główne skrzypce.
Tragiczne wspomnienia z okresu wojennego odbywały się pod okupacją sowiecką, niemiecką i na zesłaniu do pracy na Syberii. Uczucia Natashy, jej wybory i poczucie winy są namacalne, bardzo dobrze przedstawione i zdecydowanie zmuszają do refleksji.
Książkę czyta się szybko i jest naprawdę wciągająca, a chęć zagłębienia się w tajemnicę i poznania wszystkich wątków historii, nie pozwala się od niej oderwać. Polecam :)

zobacz kolejne z 1466 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Adela także dała mi coś z siebie

Z Magdaleną Knedler – pisarką, recenzentką, felietoniską – autorką m.in. powieści „Pan Darcy nie żyje”, „Dziewczyna z daleka”, „Klamki i dzwonki” oraz trylogii „Nic oprócz...” rozmawiamy m.in. o jej najnowszej książce „Historia Adeli”.


więcej
Patronaty tygodnia

W ten poniedziałek polecamy siedem nowości wydawniczych, które ukazały się pod patronatem lubimyczytać.pl. Co znajdziecie wśród nich? Jak zwykle sporo powieści – niektóre z nich urywają łeb, w niektórych pojawia się pies, a w jeszcze innych – ożywa pewna nieprzeciętna Polka, której zdarzało się iść za głosem serca wbrew konwenansom. Sprawdźcie!


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd