Dziewczyna z daleka

Magdalena Knedler Wydawnictwo: Novae Res literatura obyczajowa, romans
Novae Res
2017-02-15
2017-02-15
II wojna światowa literatura polska relacje międzyludzkie strach śmierć tajemnica wspomnienia

Okładka książki PS I życzę Ci dużo miłości Ilona Gołębiewska, Magdalena Knedler, Agnieszka Krawczyk, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Katarzyna Misiołek, Natasza Socha, Małgorzata Warda, Magdalena Witkiewicz
PS I życzę Ci ... Ilona Gołębiewska,&...
Okładka książki Ludzie potrafią latać Rafał Cichowski, Anna Kasiuk, Magdalena Knedler, Jolanta Kosowska, Daniel Koziarski, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Daniel Radziejewski, Alicja Sinicka, Anna Szafrańska, Małgorzata Warda
Ludzie potrafi... Rafał Cichowski, An...

Podróż po bezdrożach historii

Konto usunięte
Konto usunięte

Bardzo mnie ta powieść wciągnęła i wzruszyła. Losy bohaterów z katorgą syberyjską są we współczesnej polskiej literaturze dość popularne. Autorka jednak oszczędziła nam drastycznych szczegółów. W tej powieści bardziej wciągająca jest zagadka i ujawnianie rodzinnych, długo skrywanych tajemnic, kwestia winy, poczucia krzywdy i wyrzutów sumienia. Trochę moim zdaniem zbyt rozbudowana i przeciągnięta część współczesna.

Dosyć przyjemna pozycja, jednak czasami dosyć flegmatyczna.

Dosyć przyjemna pozycja, jednak czasami dosyć flegmatyczna.

Książka niezwykle poruszająca, od samego początku byłam nią zaintrygowana. Twórczość Pani Magdy z każdą książką mnie zaskakuje, czyta się z zaciekawieniem, szczególnie te oparte na faktach.

Bardzo sobie cenię pióro Magdaleny Knedler i uważam jej książki za niezwykle ciekawe, mądre, niosące zawsze jakiś ważny przekaz. Nie zawiodłam się i tym razem.

Do sięgnięcia po tę powieść skusiło mnie nazwisko autorki, przepiękna, zimowa okładka i temat związany z Syberią.

Główną bohaterką jest prawie stuletnia Natasza Silsterwitz (a faktycznie Natalia Horodyńska) z Rubiszek, której bogatym życiorysem można by obdzielić kilka osób. Ma korzenie niemieckie, wileńskie i polskie. Jej przeszłość skrywa wiele tajemnic, również mrocznych. Panna z dobrego rodu, szlachcianka, która przeszła piekło Syberii, a jej losy okazały się mocno pogmatwane i nie brakowało w nich dramatycznych przeżyć. Po latach zamieszkała na odludziu, w Sulistrowicach. Żyła sobie spokojnie aż do pewnego dnia, gdy w jej ogródku pojawił się młody Anglik, Artur Adams, który jak się okazało miał coś wspólnego z przeszłością nestorki. Trzymał przy sobie plik starych zdjęć, na których była Natasza, ale również piersiówkę, którą starsza pani rozpoznała i już wiedziała, że ten chłopak pojawił się w tym domu aby Natasza odkryła przed nim karty z przeszłości.

W całej tej sprawie istotną rolę odegrała też wnuczka Nataszy, Milena Rajska, która jest dziennikarką piszącą książki o przestrzeniach wojny. W całą sprawę zaangażował się też nieco przypadkowy świadek wydarzeń w Sulistrowicach, sympatyczny policjant – Wojtek. Strasznie irytowała mnie Milena. Wskoczyła do łóżka Arturowi, mając jednocześnie chętkę na Wojtka. Sypiała też ze współpracującym z nią fotografem. Generalnie irytująca osoba, która działała mi na nerwy. Przygotowując się do wyjazdu na trzymiesięczną wyprawę do Workuty równocześnie słuchała ze zdumieniem historii z życia swojej babci. Czy jej plany związane z wyprawą na daleką Syberię dojdą do skutku? Na to liczyłam, bo m Workuta jest mi szczególnie bliska, gdyż mieszka tam moja rodzina. Miasto owiane złą sławą, dlatego istniały tam najcięższe gułagi.

Akcja dosyć ciekawa, ale zdecydowanie bardziej interesująco wypadły zdarzenia z przeszłości niż te aktualne. Wszystko umiejscowiono też w interesujących dla mnie obszarach geograficznych, a mianowicie na przedwojennej Wileńszczyźnie, na Syberii I w pięknych okolicach góry Ślęży czyli Sulistrowicach.

To, co przeszkadzało mi w książce, to wrażenie, że każdy temat autorka potraktowała "po łebkach". Nie mogę za wiele zdradzić, ale Syberii czy Wilna było tu mniej więcej tyle "co kot napłakał" . Podobnie z przedwojenną Warszawą. Każdy wątek jakby "odfajkowany" bez porządnego rozwinięcia go. Mamy tu wielką miłość, zdradę, tragedie życiowe, a jednak nie wywołuje to wielkich emocji.

Powieść spowijał jakiś trudny do określenia mrok związany z tajemnicami z przeszłości, z zawieruchą wojenną, z tymi wszystkimi ważnymi historycznie miejscami i ciężarem gatunkowym dotyczącym z przeszłości Nataszy. Książkę pochłonęłam bardzo szybko, aczkolwiek nie polubiłam żadnego z bohaterów, może poza Wojtkiem, który jednak był tu postacią drugo o ile nie trzecio planową. Końcówka książki mocno mnie zdołowała. Czy nie dało się tego zakończyć bardziej pozytywnie? Lektura idealna na zimowe, ponure wieczory, bo pasuje swoim klimatem do auty jaką mamy za oknem. Gdybym czytała ją latem, nie byłoby już takiego wrażenia. Książka interesująca, jednak autorka ma w swoim dorobku dużo lepsze powieści.

Trudne doświadczenia potrafią nas i złamać i zahartować...

Trudne doświadczenia potrafią nas i złamać i zahartować...

Kilka lat temu odkryłam Magdalenę Knedler chyba przy jakiejś świątecznej powieści. Od tego czasu kupiłam kilka jej książek. Nie twierdzę, że są jakieś wyjątkowe, nie spodziewam się cudów, ale mam jakiś sentyment. Jest to na pewno polska pisarka godna uwagi.

Fabuła ok, ale męczące dialogi. Cieżko sie czytało!!!

Fabuła ok, ale męczące dialogi. Cieżko sie czytało!!!

10/52/2021

10/52/2021

Historia opowiedziana dwutorowo. I choć raczej nie polubiłam Nataszy - babci i Leny - wnuczki, to jednak książka mnie wciągnęła. A to za sprawą wątku historycznego. Wszystkie opowieści dotyczące zesłańców i nieludzkich warunków na Syberii muszą chwytać za serce. Wszak to nie fikcja lecz bolesna przeszłość wielu naszych rodaków.

Historia bardzo naciągana, a dialogi między Leną, Arturem i Wojtkiem są idiotyczne, scena z kłótnią w kuchni o płyn do mycia naczyń przechodzi samą siebie. Ten kto czyta raczej literaturę faktu nie będzie miał nic dobrego do powiedzenia na temat tej książki, może jedynie to, że dobrze się to czyta i nic więcej.

• 2017
  • 2017