Aleja starych topoli. Tom 1

Cykl: Aleja starych topoli (tom 1)
Wydawnictwo: Novae Res
giovanna

Kiedy osiemnastoletnia Ewa zostaje wydana za starszego o dwadzieścia lat owdowiałego małżonka swojej starszej siostry, nikt nie ma wątpliwości, że ten zaaprobowany przez jej okrutnego ojca związek nie przyniesie dziewczynie nic dobrego. Szwagier, ojciec trójki dzieci, niecieszący się wśród towarzystwa dobrą opinią, nie budzi w niej jednak odrazy, lecz jako przyszły mąż niesie nadzieję na wyczekiwaną przez lata poprawę losu dziecka niechcianego i odtrącanego przez własnych rodziców tylko dlatego, że nie urodziło się chłopcem. Zahukana i poniewierana ostatnia córka mecenasa Więckowskiego zostaje panią we dworze i jest uwielbiana przez męża, który – podobnie jak ona – pragnie pogrzebać przeszłość na cmentarzu i odciąć się od nielubianego teścia. Dwór wznoszący się od lat na końcu alei starych topoli kryje jednak stare tajemnice, które nie pozwalają zapomnieć o tym, co było.

Kolejna dwutomowa powieść Agnieszki Janiszewskiej, podobnie jak poprzednia ("Szepty i tajemnice") zaprasza czytelnika do ziemiańskiego dworku, do mieszczańskich kamienic Warszawy, a także do Paryża, w którym dobiega właśnie końca szalona belle époque. Namalowany z pietyzmem obraz ówczesnych obyczajów uzupełniają dogłębne portrety psychologiczne poszczególnych bohaterów.

źródło opisu: http://novaeres.pl/

źródło okładki: http://novaeres.pl/

Alicja | 2018-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2018

"Czasami sobie zbyt wiele obiecujemy w życiu" (str 164)
Bardzo przyjemna saga rozgrywająca się u schyłku XIX wieku. Początkowo akcja toczy się w Warszawie, by później przenieść się do malowniczego dworku w Jodłowie, lecz często wraca do stolicy.Tutaj poznajemy naszych bohaterów despotycznego mecenasa i jego całkowicie podporządkowana mu rodzinę.Najmłodsza latorośl 18-latka żyje z poczuciem odrzucenia przez rodziców, wychowywana bez miłości, tolerowana z poczucia obowiązku. Surowe metody wychowawcze, bezwzględne wymagane posłuszeństwo powodują, iż chce się jak najszybciej wyrwać z domu rodzinnego z marzeniami o miłości i okazaniu serca przez innych. Decyzją ojca wychodzi za mąż za swojego szwagra starszego od niej o 20 lat, w dodatku z trójką dzieci. Trudne życie młodej mężatki nienawykłej do stawiania czoła życiowym wyzwaniom, prowadzenia domu i wychowywania pasierbów. Pojawia się też ktoś kto próbuje zburzyć rodzinny spokój i szczęście, a przypadkowe rzeczy pojawiające się w...

Stokrotka | 2017-06-30
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowe
Przeczytana: 30 czerwca 2017

Czy zaaranżowane małżeństwo może być szczęśliwe?
Czy starszy o dwadzieścia lat owdowiały szwagier może zostać dobrym, kochającym mężem?
Jak stać się dobrą matką dla swoich siostrzeńców?
Jakie tajemnice skrywa Andrzej Celiowski – właściciel Jodłowa i w jaki sposób zmarła jego pierwsza żona Maryla?
„Aleja starych topoli” Agnieszki Janiszewskiej to barwna saga rodzinna, w której roi się od niedopowiedzeń i sekretów. Akcja rozpoczyna się w 1890 roku, gdy mecenas Więckowski postanawia wydać swoją osiemnastoletnią córkę Ewę za Andrzeja Celiowskiego, a kończy z chwilą, gdy córka Andrzeja z pierwszego małżeństwa – Klara - wyjeżdża do Paryża.
Powieść wręcz pochłonęłam, wciągnęła mnie bardzo. Odpowiada mi styl autorki i epoka, w której toczy się akcja. Liczę, że w drugim tomie wyjaśnione zostaną wszystkie tajemnice i Ewa wreszcie pozna prawdę o małżeństwie Andrzeja i Maryli.

filozof | 2017-12-16

Piękna,wręcz przepiękna okładka.Taka w stylu belle epoque.
Książka opowiada historię Ewy,wydanej za owdowiałego męża swej siostry.
Najpierw powiem,że powieść mnie urzekła.Jest bardzo mądra i opisuje piękne miejsce.
Bardzo fajne były te opisy,jak się żyło kobietom.WE tamtych czasach.
Dobrze,że teraz są inne.
Ludzie są tu bardzo wyraziści,nie ma plastikowych postacii.
Teraz czytam tom 2.

Tatiasza Aleksiej | 2017-09-28

Bardzo ciekawa i wciągająca saga rodzinna, której akcja rozpoczyna się w 1890 r.
Tajemnice rodzinne - jest ich bardzo dużo, powodują lekkie napięcie.
Zaaranżowane małżeństwo, do tego przyszły mąż wdowiec, ojciec trojga dzieci, których matką była siostra... Dla młodziutkiej Ewy, wszystko wydaje się lepsze od tego co doświadczyła w rodzinnym domu.
Emocje, sekrety, miłość, zawiłe relacje międzyludzkie... dobrze się czytało :)

Biblioteczka Rudej | 2017-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2017

Bardzo lubię styl Pani Agnieszki,lubię gdy dużo się dzieje,a akcja toczy się leniwie. To dobrze napisana historia rodzinna. Zgłębiamy tajemnice,które nie powinny ujrzeć światła dziennego,poznajemy miłość i aranzowane związki,które na przekór wszystkiemu mogą być udane. Poznajemy Andrzeja i Ewę,a także dzieci z jego pierwszego związku w tym niepokorna Klarę,która za nic ma to co ludzie powiedzą i podąża swoją wytyczona drogą.
Jakie to szczęście,że mam na czytniku drugi tom:)

cymelium | 2018-05-16
Przeczytana: 16 maja 2018

Zgadzam się z większością opinii o tej książce. Wciągająca saga. Ta opowieść jest tak napisana, że czytelnik nie zorientuje się kiedy dotrze do ostatniej kartki. Dlatego dobrze jest mieć pod ręką tom drugi.
Polecam

Pośredniczka | 2017-03-15
Przeczytana: 15 marca 2017

„Aleja Starych Topoli” to zręcznie nakreślone historia o życiu i błędach, które powiela każde pokolenie oraz o miłości, która czasami dojrzewa z wiekiem. Pełna intryg i tajemnic rodzinnych opowieść o sukcesach, porażkach i uczuciach ludzi, których nie mieliśmy szansy poznać. Te książki wciągają na długie godziny i zapewniają doskonałą rozrywkę.
Cała recenzja :

Kate1404 | 2017-05-24
Przeczytana: 23 maja 2017

Bardzo fajnie opisana historia rodziny. Czytało mi się szybko i z wielką przyjemnością.

Rybana | 2018-01-30

Bardzo leniwie snująca się saga, ale rodzinne sekrety intrygują, dodają smaczku i sprawiają, że książkę czyta się z przyjemnością. Chociaż moim zdaniem historia mogłaby być napisana z większą energią oraz wzbogacona o więcej szczegółów dotyczących czasów, w których się toczy.

Kuba | 2017-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2017

Oj słabiutko. Gdyby nie data na początku książki (1890 rok), oraz kilka (dosłownie kilka), nawiązań do czasów w których dzieje się akcja książki to stwierdziłbym, że może się ona równie dobrze dziać w dwudziestoleciu międzywojennym, a nie XIX wieku. Brak jakiegokolwiek klimatu tamtych czasów. Postacie płaskie, bardzo papierowe, u niektórych raczej brak pomysłu na nie. Główna bohaterka Ewa to głupiutka idiotka, tak irytująca, że dziwi mnie dlaczego z niej zrobiono główną bohaterkę, bo nie potrafi ona myśleć ani czegokolwiek przeżywać, momentami zachowuje się gorzej niż jakaś dwunastolatka. Postać jej męża nie lepsza, mm wrażenie, że Andrzej potrafi tylko zawadiacko się uśmiechać i mrugać okiem. Na tym ma polegać jego urok osobisty? Na tiku w oku? Właściwie to prawie wszyscy są tutaj tacy z góry określeni na dobrych lub złych, żadna postać się nie rozwija duchowo ani mentalnie, nikt się nie zmienia, nie dojrzewa, nie toczy żadnych przemyśleń.
To co najbardziej boli to to, że...