Powieść bez O

Wydawnictwo: W.A.B.
Roman ohne U
Aldona Zaniewska
Ag2S

Mistrzowsko skomponowana i trzymająca w napięciu saga rodzinna pióra jednej z najzdolniejszych współczesnych pisarek europejskich. 21 grudnia 2012 roku był dla większości osób zwykłym dniem przedświątecznej gorączki – ale nie dla Kathariny. Tego dnia jej świat po prostu runął w gruzach – w wypadku samochodowym zginął Julius, jej mąż, a wraz z jego śmiercią na jaw wyszły przeróżne sekrety....

21 grudnia 2012 roku był dla większości osób zwykłym dniem przedświątecznej gorączki – ale nie dla Kathariny. Tego dnia jej świat po prostu runął w gruzach – w wypadku samochodowym zginął Julius, jej mąż, a wraz z jego śmiercią na jaw wyszły przeróżne sekrety. Taschler w mistrzowski sposób splata ze sobą kilka wątków – burzliwą historię małżeństwa Kathariny i Juliusa oraz dramatyczne losy Ludoviki – zesłanej na Sybir pianistki – i Thomasa – jej ukochanego. Wygląda na to, że obie kobiety mają ze sobą więcej wspólnego, niż mogłoby się zdawać…

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Alicja | 2017-10-07
Przeczytana: 07 października 2017

Dwie historie; współczesnej przeciętnej wieloosobowej rodziny i rodziny powojennej. Oba wątki w pewnym momencie się zazębiają.W pierwszej historii obserwujemy nienajlepsze relacje małżeńskie, ona kura domowa obarczona wychowaniem dzieci, on weekendowy domownik z kochankami na boku. Ich początki poznania, fascynacja skutkująca szybko owocem miłości, zmieniającym ich relacje. Poznajemy ich postrzeganie związku z każdej strony i jesteśmy w stanie zrozumieć ich postępowanie.Dobroczynną siłę przyjaźni wydobywającą na powierzchnię radość z życia i pozytywne nastawienie do świata.Druga historia jest bardziej bolesna i porażająca. Opowiada o młodym dwudziestolatku, który została złamany dwudziestoletnim pobytem w obozach pracy w Syberii.Upokorzenia jakim poddawano więźniów by ich złamać, zimno, głód, wykończająca praca, bezwzględność i zezwierzęcenie rosyjskich żołnierzy, pragnienie śmierci. Obozowa miłość jako antidotum na przetrwanie. Traumatyczne przejścia bohaterów niszczące ich...

PABLOPAN | 2017-09-06
Przeczytana: 06 września 2017

Chociaż opis na okładce nie zapowiadał niczego szczególnego, jest to jedna z lepszych książek przeczytanych przeze mnie w tym roku. Powiem więcej, jest to powieść niesamowita. Historia w niej opisana nie pozwala myśleć o niczym innym, co sprawia, że nie można się od niej oderwać. Początkowo bałem się, że liczne wątki będą mi się mieszały, ale szybko okazało się, że opowieść jest zwarta i doskonale napisana. Chociaż poruszany temat jest niezmiernie trudny, Autorka udowadnia, że nawet w czasach wojny i znieczulicy, uczucia takie jak miłość oraz wartości takie jak honor wygrywają i, mimo śmierci, odnoszą zwycięstwo. Zachęcam każdego do sięgnięcia po "Powieść bez O", będziecie rozkoszować się każdą sekundą spędzoną z tą książką.

Katarzyna | 2019-01-20
Na półkach: 2019, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 20 stycznia 2019

Dwa światy i ich bohaterki. Kobiety silne, często zdane na radzenie sobie z losem, który jawnie z nich kpi. Mężczyźni dwóch światów. Tego gdzie ból i cierpienie odbierają jakąkolwiek godność i tego, w którym lojalność wobec rodziny walczy z zapatrzeniem w siebie i nową miłością. Świat zmagania się z wychowaniem czwórki dzieci i fanaberiami męża. I ten, który przyjmujemy jedynie na kartach pamiętnika, bo wyobraźni brakuje na objęcie go rozumem.

Współczesna nam Katharina to kobieta matka, żona, piękna gospodyni domowa. Rozpaczająca nad kolejnymi ciążami, a potem z nich dumna i szczęśliwa niepospolitością. Żona wierna i naiwna, niedostrzegająca, zbyt mocno ufająca. Wreszcie przejęta wielką tragedią, która według Judith W. Taschler wydarzyła się w najbardziej odpowiednim z niewłaściwych momentów. Dziwne, prawda? A jednak nie do końca, bo jako wielbicielka teorii efektu motyla sama twierdzę, że każdy z naszych dni zależy od jednej przeszłej chwili, jednego oddechu.

Do rąk Kathariny...

Tatiasza Aleksiej | 2018-04-30

Rewelacyjnie napisana książka.
Saga, pełna poplątanych ludzkich losów .
Wzruszająca, pełna emocji, walki o przetrwanie, niemocy...
Dwa wątki, współczesny i powojenny - rozgrywający się głównie na Syberii. Pod koniec książki wątki te pięknie się łączą.
Rodzina jakich wiele, praca, dzieci, zdrady...
Nigdy nie wiemy co przyniesie jutro.

Jolka | 2018-11-18
Przeczytana: 17 listopada 2018

Dawno nie czytałam coś tak na prawdę dobrego a wręcz rewelacyjnego.Żałuję ,że pomimo iż książkę dawno kupiłam dopiero wzięłam ją do rąk.

"Powieść bez O " to mistrzowsko skomponowana i trzymająca w napięciu saga rodzinna,która opowiada o losach wielu ludzi, którzy pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego ,jednak los złączy ich w niesamowity sposób.
Początek lektury wydaje się być trochę pokręcony,jednak kiedy autorka wplotła do niej historię Thomasa i Ludoviki książka nabrała sensu i niesamowitej aury.Powiem szczerze,ze czytając powieść dostałam gęsiej skórki a to oznacza ,że mam w dłoni niesamowitą perełkę,którą trzeba się delektować.
W książce mamy dwie pary bohaterów,których los na koniec połączy.
Katharina i Julius młodzi małżonkowie,którzy wychowują czwórkę dzieci.Z pozoru przykładne małżeństwo ale nikt nie wie,że mąż ma drugie życie z kochanką.
Ludovika i Thomas poznali się w bardzo niesprzyjających okolicznościach, w miejscu, gdzie ich jedyną misją było przeżycie oni...

Jeżynka | 2017-10-02
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 02 października 2017

"Powieść bez O" Judith W. Taschler to ledwie 300 stronicowa książka jednak emocji, uczuć i niespodziewanych zwrotów akcji jest w niej tyle że nie sposób oderwać się od czytania.
Z pozoru chaotyczna, opowiadana z kilu perspektyw historia pięknie łączy się we wzruszającą opowieść o miłości i współczesnej rodzinie.

Katherina i Julius to małżeństwo z czwórką dzieci. Ich związek zaczął się od wielkiej namiętności która szybo zaowocowało nieplanowaną ciążą. Mimo obaw postanowili być razem i wspólnie wychować dzieci.
Przeprowadzają się do domu rodzinnego Juliusa gdzie ciągle mieszka jego ojciec Arthur który staje się ogromnym wsparciem dla młodych. Skonfliktowany z synem znajduje nić porozumienia z synową i mocno angażuje się w wychowanie wnuków.
Wydawać by się mogło że życie toczy się spokojnie jednak każdy z bohaterów ma swoje tajemnice które powoli doprowadzają do tragicznego finału.

Równolegle do tej historii poznajemy losy Thomasa i Ludovicki, Austriaków zesłanych na Syberię...

"Powieść bez O" jest to bardzo emocjonalnie napisana książka. Historie które przedstawiła nam autorka są fascynujące, przeżywałam każdą stronę.
Wręcz nie można się od niej oderwać. Dwie historie, które nie mają ze sobą na pierwszy rzut oka nic wspólnego.
Daleka odległa Syberia oraz ciepło domowego zacisza w Austrii.
Nic bardziej mylnego, wszystko do siebie pasuje.
Trochę denerwowała mnie postać męża głównej bohaterki,
nie potrafiłam go zrozumieć i ta jego ciągła zmiana zdania.
Jednak rozumiem że autorka zrobiła specjalnie taki zabieg żeby obie historie wzajemnie się przeniknęły.
Książkę serdecznie polecam, ja jestem zachwycona.

Madi | 2018-03-19
Na półkach: 2018, Przeczytane, Obyczajówka
Przeczytana: 19 marca 2018

Na początku powieść wydawała mi się dziwna, trochę chaotyczna,ale w miarę czytania,a w szczególności gdy pojawiły się dzieje spisane przez Thomasa z zesłania na Sybir powieść zaczęła wciągać i nabierać innego wymiaru.
Całość historii i tej współczesnej i tej z czasów powojennych pięknie połączyła się na końcu w jeden wątek i to właśnie dzięki zakończeniu powieść zyskała u mnie dodatkowe gwiazdki.

cymelium | 2018-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2018

Tytuł - intrygujący
Okładka - zachwycająca
Opowieść - wzruszająca i refleksyjna

,,Tak to już jest, że każdy widzi, co chce zobaczyć, i ma to bardzo wiele wspólnego z jego wewnętrznym stanem."
To jest najlepsze podsumowanie po skończonej lekturze.

Książka niesamowita. Pogmatwane losy, które się łączą i przenikają. Tajemnice, które wpływają na życie. Przeznaczenie....los....który zmienia to życie.
Myślę, że każdy znajdzie w tej książce coś dla siebie. Coś, co zmusi go do zamyślenia, do refleksji.
Polecam

Sebastian Woźniak | 2017-08-17
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 15 sierpnia 2017

Wciągająca historia a właściwie dwie historie. Jedna rozgrywająca się na Syberii tuż po II wojnie a druga współcześnie. Osobiście uważam, że wątek współczesny jest dużo lepiej napisany. Trochę niewiarygodny był dla mnie mąż bohaterki, który co chwilę zmieniał zdanie ale rozumiem, że ten zabieg był potrzebny do zamknięcia obu historii na końcu książki. Będę wypatrywał następnych książek tej autorki.