Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: W.A.B.
Roman ohne U
Aldona Zaniewska
Ag2S

Mistrzowsko skomponowana i trzymająca w napięciu saga rodzinna pióra jednej z najzdolniejszych współczesnych pisarek europejskich. 21 grudnia 2012 roku był dla większości osób zwykłym dniem przedświątecznej gorączki – ale nie dla Kathariny. Tego dnia jej świat po prostu runął w gruzach – w wypadku samochodowym zginął Julius, jej mąż, a wraz z jego śmiercią na jaw wyszły przeróżne sekrety....

21 grudnia 2012 roku był dla większości osób zwykłym dniem przedświątecznej gorączki – ale nie dla Kathariny. Tego dnia jej świat po prostu runął w gruzach – w wypadku samochodowym zginął Julius, jej mąż, a wraz z jego śmiercią na jaw wyszły przeróżne sekrety. Taschler w mistrzowski sposób splata ze sobą kilka wątków – burzliwą historię małżeństwa Kathariny i Juliusa oraz dramatyczne losy Ludoviki – zesłanej na Sybir pianistki – i Thomasa – jej ukochanego. Wygląda na to, że obie kobiety mają ze sobą więcej wspólnego, niż mogłoby się zdawać…

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Alicja | 2017-10-07
Przeczytana: 07 października 2017

Dwie historie; współczesnej przeciętnej wieloosobowej rodziny i rodziny powojennej. Oba wątki w pewnym momencie się zazębiają.W pierwszej historii obserwujemy nienajlepsze relacje małżeńskie, ona kura domowa obarczona wychowaniem dzieci, on weekendowy domownik z kochankami na boku. Ich początki poznania, fascynacja skutkująca szybko owocem miłości, zmieniającym ich relacje. Poznajemy ich postrzeganie związku z każdej strony i jesteśmy w stanie zrozumieć ich postępowanie.Dobroczynną siłę przyjaźni wydobywającą na powierzchnię radość z życia i pozytywne nastawienie do świata.Druga historia jest bardziej bolesna i porażająca. Opowiada o młodym dwudziestolatku, który została złamany dwudziestoletnim pobytem w obozach pracy w Syberii.Upokorzenia jakim poddawano więźniów by ich złamać, zimno, głód, wykończająca praca, bezwzględność i zezwierzęcenie rosyjskich żołnierzy, pragnienie śmierci. Obozowa miłość jako antidotum na przetrwanie. Traumatyczne przejścia bohaterów niszczące ich...

PABLOPAN | 2017-09-06
Przeczytana: 06 września 2017

Chociaż opis na okładce nie zapowiadał niczego szczególnego, jest to jedna z lepszych książek przeczytanych przeze mnie w tym roku. Powiem więcej, jest to powieść niesamowita. Historia w niej opisana nie pozwala myśleć o niczym innym, co sprawia, że nie można się od niej oderwać. Początkowo bałem się, że liczne wątki będą mi się mieszały, ale szybko okazało się, że opowieść jest zwarta i doskonale napisana. Chociaż poruszany temat jest niezmiernie trudny, Autorka udowadnia, że nawet w czasach wojny i znieczulicy, uczucia takie jak miłość oraz wartości takie jak honor wygrywają i, mimo śmierci, odnoszą zwycięstwo. Zachęcam każdego do sięgnięcia po "Powieść bez O", będziecie rozkoszować się każdą sekundą spędzoną z tą książką.

Jeżynka | 2017-10-02
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 02 października 2017

"Powieść bez O" Judith W. Taschler to ledwie 300 stronicowa książka jednak emocji, uczuć i niespodziewanych zwrotów akcji jest w niej tyle że nie sposób oderwać się od czytania.
Z pozoru chaotyczna, opowiadana z kilu perspektyw historia pięknie łączy się we wzruszającą opowieść o miłości i współczesnej rodzinie.

Katherina i Julius to małżeństwo z czwórką dzieci. Ich związek zaczął się od wielkiej namiętności która szybo zaowocowało nieplanowaną ciążą. Mimo obaw postanowili być razem i wspólnie wychować dzieci.
Przeprowadzają się do domu rodzinnego Juliusa gdzie ciągle mieszka jego ojciec Arthur który staje się ogromnym wsparciem dla młodych. Skonfliktowany z synem znajduje nić porozumienia z synową i mocno angażuje się w wychowanie wnuków.
Wydawać by się mogło że życie toczy się spokojnie jednak każdy z bohaterów ma swoje tajemnice które powoli doprowadzają do tragicznego finału.

Równolegle do tej historii poznajemy losy Thomasa i Ludovicki, Austriaków zesłanych na Syberię...

Pośredniczka | 2017-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2017

„Powieść bez o” jest pozycją jedyną w swoim rodzaju. Tę książkę się przeżywa i analizuje, całkowicie się w niej zatracając. Biorąc ją do rąk byłam raczej sceptycznie do niej nastawiona, myślałam, że to nie dla mnie, ale bardzo się cieszę, że jednak postanowiłam dać jej szansę.

Cała recenzja na:

Sebastian Woźniak | 2017-08-17
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 15 sierpnia 2017

Wciągająca historia a właściwie dwie historie. Jedna rozgrywająca się na Syberii tuż po II wojnie a druga współcześnie. Osobiście uważam, że wątek współczesny jest dużo lepiej napisany. Trochę niewiarygodny był dla mnie mąż bohaterki, który co chwilę zmieniał zdanie ale rozumiem, że ten zabieg był potrzebny do zamknięcia obu historii na końcu książki. Będę wypatrywał następnych książek tej autorki.

zaczytana | 2017-08-10
Przeczytana: 09 sierpnia 2017

Literatura wysokich lotów, nawet dla tych, którzy nie chcą czytać o wojnie. Sięgnij. Warto.

To moje drugie wyjątkowe spotkanie z pisarką.

LaylaA | 2017-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2017

Nie wiem czy zauważyliście, ale bardzo lubię czytać książki, w których poruszany jest temat wojny. Dlatego po przeczytaniu opisu tej książki, bardzo chciałam ją przeczytać, więc dzisiaj przychodzę do was z recenzją książki, która nie zrobiła na mnie dobrego wrażenia na początku, ale potem było tylko lepiej.

Kiedy zaczynałam zapoznawać się z tą książką, byłam bardzo zdziwiona, gdyż wydawało mi się, że autorka wprowadza niesamowicie dużo...

tree | 2017-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2017

Jednym, w dodatku zapartym tchem. Nie mogłam się od tej historii oderwać. Doskonale napisana literatura.

janielka | 2017-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2017

Powieść bez O to historia trzech rodzin. Napisana przepięknie, wzruszająca i pełna napięcia opowieść. Katharina, matka czwórki dzieci, pewnego dnia dostaje zlecenie napisania biografii pewnego mężczyzny. Zgadza się, jest to jej jedyne źródło zarobku, pisanie biografii rodzinnych.
Powiem szczerze, że na początku nie byłam przekonana do tej książki. No i co znowu nie miałam racji. Jest to niesamowita historii, z zaskakującym zakończeniem (przynajmniej dla mnie).
Czytałam ją z zapartym tchem, ciekawa co będzie dalej.
Trochę o historiach rodzin przedstawionych w powieści. O pierwszej już troszkę pisała. Katharina i Juluis małżeństwo z czwórką dzieci, on jet weekendowym mężem ona mieszka z teściem, który jej bardzo pomaga. Od razu powiem, że nie było tak od początku. Kiedyś było to zgodne małżeństwo mieszkające razem. Jednak jak doszło do tego, ze Julius mieszka z dala od musicie się już dowiedzieć sami.
Kolejne losy to Julius i Arthur, czyli ojciec i syn i ich zagmatwane życie. Tak to...

pulcinella | 2017-09-11

Po świetnej "Nauczycielce" bardzo dobra "Powieść bez o". Chyba lubię powieści pani Taschler:) Narracyjny misz-masz dobrze robi tym opowieściom, ładnie zestawia punkty widzenia. Fabuła "Powieści bez o" najpierw wydawała mi się nieco przekombinowana, ale później pomyślałam sobie, że prawdę mówiąc nie ma w niej nic niemożliwego, życie pisze dziwniejsze scenariusze.Bohaterów nie polubiłam, no może oprócz Arthura, ale bardzo mnie oni zainteresowali, a reszta to samo życie, wcale nie takie fajne.

Uzależniająca narracja

14 czerwca ukazała się „Powieść bez o”, książka autorstwa Judith W. Taschler. To mistrzowsko skomponowana i trzymająca w napięciu saga rodzinna pióra jednej z najzdolniejszych współczesnych pisarek austriackich.