Hotel Angleterre

Wydawnictwo: Marginesy
Hotell Angleterre
historyczna
Ag2S

Rok 1940. Georg krótko po ślubie zostaje powołany do wojska, żeby bronić granicy z Finlandią. Trafia do jednostki, gdzie musi zmierzyć się z temperaturą sięgającą minus czterdziestu stopni i sadystycznym dowódcą. W obozie wybucha bunt, giną ludzie. Pozostawiona samotnie w Malmö Kerstin, żona Georga, spotyka tajemniczą Violę. Mimo dzielących ich różnic, zaprzyjaźniają się, a wkrótce zawiązuje...

Pozostawiona samotnie w Malmö Kerstin, żona Georga, spotyka tajemniczą Violę. Mimo dzielących ich różnic, zaprzyjaźniają się, a wkrótce zawiązuje się między nimi namiętny romans. Viola czasem znika bez słowa. Prowadzi drugie życie, które niesie zagrożenie nie tylko dla niej.

Gdy po kilku latach Georg wraca do domu, dręczą go wspomnienia z wojny. Próbuje się odnaleźć, marzy o zemście. Kerstin z kolei nie umie pogodzić się z przykrym finałem jej związku z Violą. Wkrótce odkrywa też, że ktoś ją śledzi. Ktoś, kto wie o jej zakazanej miłości i kto grozi, że wyjawi prawdę. Żeby uratować żyć dalej, Kerstin i Georg muszą rozliczyć się ze swoją przeszłością.

Znakomita powieść o drugiej wojnie światowej – o przyjaźni, miłości, buncie i zdradzie – a także o tym, jak wojna potrafi zmienić neutralny kraj i zwykłych ludzi.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

miki24gr | 2017-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2017

Bardzo wciągająca i interesująca powieść z czasu II wojny światowej, tym razem w innym ujęciu. Akcja toczy się w mroźnej Szwecji, gdzie oprócz bombardowań nie było co prawda bezpośrednich działań wojennych, jednak ludność dotkliwie odczuła czas wojny. Główny bohater trafia do obozów pracy, gdzie w skrajnie trudnych warunkach musi walczyć o zachowanie godności i znaleźć odpowiedź na pytanie o istotę człowieczeństwa. W tym czasie jego żona odkrywa smak miłości do innej kobiety...
Fabuła jest bardzo ciekawa, narracja kilkutorowa, język barwny i plastyczny, tempo powieści żywe. Zakończenie książki zostawia miejsce na wnioski własne czytelnika, a sama powieść ma szansę zapaść w pamięć na dłużej. Polecam!

kodoga | 2017-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2017

Odpowiadając na pytanie o czym jest książka “Hotel Angleterre” nie użyłabym okładkowego określenia, zgodnie z którym jest to książka o drugiej wojnie światowej. Owszem, akcja osadzona jest w Szwecji, w okresie wspomnianej wojny, która jest tu jednak tylko ( czy może aż?) pretekstem do snucia opowieści o człowieku, jego naturze, jego reakcjach na trudne, czasem skrajnie trudne sytuacje. Wojna, w której zresztą Szwecja - jak wiadomo - zachowała neutralność jest w książce potraktowana bardziej jak zjawisko uniwersalne stymulujące określone zachowania jednostek i społeczności. Zresztą sama autorka podkreśla, że wszystkie postacie tej książki, a także wszystkie zdarzenia z nimi związane są wymyślone, jedynie tło opowieści starała się oddać w miarę zgodnie z historyczną rzeczywistością . Tak więc gdyby autorka zdecydowała się osadzić akcję w czasie jakiejkolwiek innej wojny, mogłoby to pozostać prawie bez wpływu na opisane losy/wybory/odczucia bohaterów. Piszę o tym tylko aby...

Matylda Saresta | 2017-01-13

Super opowieść! Wciąga od pierwszej strony i choć chciałam ją odłożyć dwa razy, bo to nie moja tematyka, to jednak nie mogłam... wpadłam w wir prawdziwej historii!

Polecam bardzo!!!

laurence | 2017-01-22
marcin-em | 2017-01-21
Martunka | 2017-01-21
Patronaty tygodnia

Przedstawiamy pierwsze nowości wydawnicze tego roku, które ukazały się pod naszym patronatem. Na jakie tytuły warto zwrócić uwagę? Sprawdźcie, co polecamy!