Hotel Angleterre

Marginesy
2017-01-11
2017-01-11
Dominika Górecka
debiut literacki II wojna światowa literatura szwedzka małżeństwo manipulacja miłość nienawiść powieść obyczajowa przemoc rozstanie samotność szantaż Szwecja śmierć zdrada zemsta żołnierz

Modlitwa o (s)pokój

Według mnie "Hotel Angleterre" to bardzo dobra i wartościowa powieść, jednak nie jestem przekonana czy odpowiednia na tę porę roku. Ciągłe niepowodzenia, zawody, krzywdy dotykające bohaterów towarzyszą nam bowiem podczas jej lektury od samego początku. Szwecja podczas drugiej wojny światowej. Poznajemy losy młodego małżeństwa, Georga i Kerstin rozdzielonych kilka miesięcy po ślubie, gdy Georg zimą 1940 roku zostaje powołany do szwedzkiej armii, aby bronić granicy z Finlandią. Trafia do jednostki na dalekiej północy, gdzie przyjdzie mu się zmierzyć z ekstremalnie niskimi temperaturami, przy których to nie wróg, a braki w aprowizacji i wyposażeniu oraz sadystyczny dowódca stanowić będą śmiertelne zagrożenie. Gdy wybucha bunt, w trakcie tłumienia którego giną ludzie, Georg trafia do obozu pracy. Pozostawiona w Malmö Kerstin, osamotniona odnajduje pocieszenie w przyjaźni, a ostatecznie w ramionach tajemniczej sąsiadki Violi. Kerstin ulega obsesyjemu, pełnemu namiętności uczuciu. Odkrywa z czasem tajemnice Violi, a gdy ta znika, nie może poradzić sobie z porzuceniem. Gdy po kilku latach rozstania Georg wraca z tułaczki do domu, będą musieli wraz z Kerstin stoczyć walkę o odbudowanie ich kruchego małżeństwa, zmierzyć się z wojennymi traumami i brakiem więzi w ich pozbawionym bliskości związku. Czy starczy im na to siły i determinacji? Piękna, ale trudna powieść o miłości, zdradzie, zemście w trudnych wojennych czasach.

Bardzo dobra książka, przeczytałam ją całkiem szybko. 9/10 bo czytałam jeszcze lepsze. Ogólnie jak na debiut autorki, to naprawdę genialny warsztat i jestem ciekawa, czy Marie Bennet napisze coś jeszcze, czym zaskoczy.

Książka napisana na dobrym pomyśle lecz nie dopracowana, fabuła przyspiesza pod koniec a epilog kończy się aż zbyt dobrze i w sposób oczywisty.
Niemniej wplecenie miłości i fascynacji Kerstin do Violi w fabułę wojenną nadało akcji czegoś nieoczywsitego.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jakby skończyło się na samym wątku Georga w obozach, byłoby 8/10. Ale wątek Kerstin, z niespełnioną miłością, pobytem w Szwecji, wątpliwościami itp męczył mnie, stąd niższa ocena. Koniec też pozostawił sporo do samodzielnej interpretacji i snucia wizji przyszłości.

1964

Ta książka opowiada losy młodego małżeństwa, Georga i Kerstin, których spokojne życie, przerywa na samym początku związku wojna i powołanie do służby. Kilka miesięcy zamienia się w kilka lat. Młodzi w zasadzie nie zdążyli się w pełni poznać, nacieszyć sobą, okrzepnąć w małżeństwie. On na dalekiej północy przeżywa bardzo ciężkie chwile, a trzyma go przy życiu myśl o żonie. Ona zaś musi wrócić do rodziców. Traci nadzieję na powrót męża, żyje wojenną codziennością i rozwijającą się przyjaźnią z Violą. Ta zupełnie inna od Kerstin dziewczyna, staje się kimś więcej niż tylko przyjaciółką Kerstin... Do czego doprowadzi ta znajomość?
Pierwszy raz tę książkę zobaczyłam kilka miesięcy temu u kuzynki, skusiła mnie okładka, niestety to nie była jej książka, a pożyczona od znajomej. Dorwałam ją w swojej bibliotece i czytałam z wielką przyjemnością. Uwielbiam takie historie, które rozwijają się na przestrzeni wielu lat. A w dodatku tutaj tłem jest wojna...
Owszem, to obszerna książka, ale czyta się ją z fascynacją i niesłabnącą ciekawością!

Doceniłem gdy przebrnąłem przez całą książkę, a potem chwila refleksji, wspomnienia dziadków (druga wojna) i moje ze stanu wojennego, oraz czasu sprzed 1989 roku. Polecam wszystkim narwańcom, którzy chcą Świata zero jedynkowego, on taki nie jest. A pod koniec czytania proponuję w tle muzykę z płyty Stanisława Soyki "Tolerancja"

Ciekawa tematyka , bardzo przyjemnie i szybko się czyta

Ciekawa tematyka , bardzo przyjemnie i szybko się czyta

Opowieść o miłości, zdradzie, wojnie i poszukiwaniu siebie . Bohaterami książki są Georg i Kerstin, którzy biorą ślub tuż przed tym jak mężczyzna dostaje powołanie na wojskowe szkolenie. Ma przebywać poza domem kilka miesięcy, które wydłużają się do kilku lat i przysparzają mu wielu cierpień. Jego żona zmuszona zamieszkać z rodzicami, żyje w oczekiwaniu na męża, aż pewnego dnia poznaje Violę. Nowo poznana kobieta szybko zajmuje znaczące miejsce w życiu Kiersten. Gdy George powraca do domu małżonkowie muszą poznać się na nowo i zdecydować czy nadal chcą być razem, bo nie są już tymi samymi osobami. Akcja tej niezwykłej opowieści rozgrywa się w Szwecji w czasie II wojny światowej. Polecam

Ciekawie przedstawiona historia osób przeżywających wojnę. Historia mężczyzny - Georga który zostaje powołany do wojska, jednak przez sadystycznego dowódcę trafia do kolonii karnej oraz jego świeżo poślubionej żony - Kirsten która pozostając w domu tęskni w pierwszych latach za mężem, w późniejszych za miłością.
Obaj żyli w innych światach, wojna zmieniła ich definitywnie. Wcześniejsze wybory życiowe narzucają wyrzuty sumienia.
Czy to małżeństwo ma szansę przetrwania?

Obaj żyli w innych światach, wojna zmieniła ich definitywnie....

To jest bardzo fajna powieść. Pomimo objętości czyta się bardzo szybko, bo treść jest bardzo ciekawa. Szwecja, II wojna światowa, życie na froncie, miłość. Wszystko to tworzy zgrabną i bardzo interesującą całość.

• Ebooki

Marie Bennett Hotel Angleterre Zobacz więcej