Hotel Angleterre

Wydawnictwo: Marginesy
Hotell Angleterre
historyczna
Ag2S

Rok 1940. Georg krótko po ślubie zostaje powołany do wojska, żeby bronić granicy z Finlandią. Trafia do jednostki, gdzie musi zmierzyć się z temperaturą sięgającą minus czterdziestu stopni i sadystycznym dowódcą. W obozie wybucha bunt, giną ludzie. Pozostawiona samotnie w Malmö Kerstin, żona Georga, spotyka tajemniczą Violę. Mimo dzielących ich różnic, zaprzyjaźniają się, a wkrótce zawiązuje...

Pozostawiona samotnie w Malmö Kerstin, żona Georga, spotyka tajemniczą Violę. Mimo dzielących ich różnic, zaprzyjaźniają się, a wkrótce zawiązuje się między nimi namiętny romans. Viola czasem znika bez słowa. Prowadzi drugie życie, które niesie zagrożenie nie tylko dla niej.

Gdy po kilku latach Georg wraca do domu, dręczą go wspomnienia z wojny. Próbuje się odnaleźć, marzy o zemście. Kerstin z kolei nie umie pogodzić się z przykrym finałem jej związku z Violą. Wkrótce odkrywa też, że ktoś ją śledzi. Ktoś, kto wie o jej zakazanej miłości i kto grozi, że wyjawi prawdę. Żeby uratować żyć dalej, Kerstin i Georg muszą rozliczyć się ze swoją przeszłością.

Znakomita powieść o drugiej wojnie światowej – o przyjaźni, miłości, buncie i zdradzie – a także o tym, jak wojna potrafi zmienić neutralny kraj i zwykłych ludzi.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Silverq21 książek: 388

Modlitwa o (s)pokój

Druga wojna światowa. Młode małżeństwo - Georg i Kerstin, które dopiero zaczyna się lepiej poznawać. On zostaje wysłany na rubieże Szwecji, by strzec granicy z Finlandią. Ona w tym czasie wraca do rodziców. Dzieli ich odległość i czas. W pewnym momencie te dwa pojęcia zwiążą się w nierozerwalną całość.

Marie Bennett prezentuje perspektywę, która daleka jest od naszych wojennych wyobrażeń. Wybuchy mają miejsce gdzieś w tle. Strzały nie przecinają powietrza z nieznośną regularnością. Mamy za to dwoje ludzi, którzy nie zdążyli zakosztować wspólnego życia, gdy uległo ono dramatycznej zmianie. To, co miało być chwilowym rozdzieleniem, przeistoczyło się w długą rozłąkę.

Historia ma tu wszelkie znamiona intymności. Chwilami można odnieść wrażenie, że zanurzamy się w najgłębsze zakamarki duszy naszych bohaterów. Nie ma znaczenia, czy towarzyszymy Georgowi podczas pobytu w skutym lodem piekle, czy Kerstin zatopionej w niepewności i osamotnieniu. Tu każdy los jest tak samo ważny. Ma znaczenie, którego nie sposób jakkolwiek wartościować.

Z jednej strony współczuję Georgowi doświadczeń, których nigdy nie wymaże ze swojej pamięci. Dni, które trwały tygodniami, zmieniając na zawsze jego duszę i ciało. Z drugiej nie dziwię się też Kerstin. Zawieszonej między mężem, który może nigdy nie wrócić, a aktualnym życiem. Uczuciem, które przestało być tak prosto i idealistycznie definiowane, jak miało to miejsce wcześniej.

Może to brzmieć cokolwiek ogólnikowo, ale staram się jak najmniej wam...

Może to brzmieć cokolwiek ogólnikowo, ale staram się jak najmniej wam zdradzić. To opowieść, która zbudowana jest na niuansach. Drobnych detalach i impulsach, zmieniających spojrzenie na następujące po sobie wydarzenia. Czerń i biel nie mają tutaj zastosowania. Jest tylko wszechobecna szarość. Niepewność jutra, która popycha do przetrwania i łapania tego, co jeszcze zostało z jasnej strony codzienności.

Twarde stąpanie po ziemi miesza się tu z postawą lekkoducha. Wszystko jest kruche, ludzkie, ulotne. I właśnie dzięki temu tak bliskie. Bennett wie, że nie musi paść ani jeden strzał, by rany goiły się do końca życia. Rozumie, że coś, co było proste i normalne, może stać się obce i odstręczające. Pamięta o rzeczywistości, w której jest miejsce na nadzieję, ale taką, którą należy konsekwentnie budować.

„Hotel Angleterre” to debiut, który może wzbudzić zawiść doświadczonych pisarzy. Opowieść stworzona z precyzją, zbudowana na złożonych bohaterach i odcięta od sentymentalizmu. Prezentująca bogatą i brutalną rzeczywistość zarazem. Unikająca prostych rozwiązań i jednoznacznych odpowiedzi. Dająca za to szerokie spojrzenie na życie dwojga ludzi, których los poddał wielu próbom, choć nie pozbawił szansy końcowego wyjścia na prostą.

Patryk Rzemyszkiewicz

miki24gr | 2017-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2017

Bardzo wciągająca i interesująca powieść z czasu II wojny światowej, tym razem w innym ujęciu. Akcja toczy się w mroźnej Szwecji, gdzie oprócz bombardowań nie było co prawda bezpośrednich działań wojennych, jednak ludność dotkliwie odczuła czas wojny. Główny bohater trafia do obozów pracy, gdzie w skrajnie trudnych warunkach musi walczyć o zachowanie godności i znaleźć odpowiedź na pytanie o istotę człowieczeństwa. W tym czasie jego żona odkrywa smak miłości do innej kobiety...
Fabuła jest bardzo ciekawa, narracja kilkutorowa, język barwny i plastyczny, tempo powieści żywe. Zakończenie książki zostawia miejsce na wnioski własne czytelnika, a sama powieść ma szansę zapaść w pamięć na dłużej. Polecam!

Darze pewnym sentymentem powieści opisujące losy ludzkie podczas wojny. W przypadku "Hotelu" II wojna światowa jest tylko fasadą do przedstawienia osobistych zmagań bohaterów. Zatem treść nie skupia się na opisie historii działań wojennych w Szwecji. Nie docieramy na front, gdzie rozgrywałyby się dramaty żołnierzy pośród ginących od kul współtowarzyszy, a w mroźne regiony północnej granicy szwedzko-fińskiej i to na bardzo krótko.
Autorka początkowo oddaje głos Georgowi, skupiając się na grupie młodych ludzi powołanych do służby, na relacjach dowódca - podwładny i wszelkich konsekwencjach z tego wynikających. Druga część należy do Kerstin i jej perypetii podczas nieobecności męża. Natomiast ostatnia część to połączenie obu tych światów i lepsze zapoznanie się z bohaterami podczas odbudowywania relacji i stawiania wspólnego życia na nogi.

To książka o rozdarciu i niezrozumieniu. Po kilkuletniej rozłące, mając za sobą i odmienne doświadczenia, ciężko jest zacząć znów razem żyć....

zaczytana | 2017-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2017

Marie Bennett opowiada o tym, jak trudno jest budować przestrzeń porozumienia pośród tajemnic i kłamstw. Jak niebezpieczna może być przyszłość zawsze wtedy, kiedy uświadamia nam, że nie jest rozliczona. „Hotel Angleterre” to poruszająca wyobraźnię opowieść o miłości i niespełnieniu,o życiowej bierności oraz uległości, o ludziach będących marionetkami w rękach losu i o tym, że wojna jest sumą wszelkich możliwych absurdów, lęków, upokorzeń.

kodoga | 2017-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2017

Odpowiadając na pytanie o czym jest książka “Hotel Angleterre” nie użyłabym okładkowego określenia, zgodnie z którym jest to książka o drugiej wojnie światowej. Owszem, akcja osadzona jest w Szwecji, w okresie wspomnianej wojny, która jest tu jednak tylko ( czy może aż?) pretekstem do snucia opowieści o człowieku, jego naturze, jego reakcjach na trudne, czasem skrajnie trudne sytuacje. Wojna, w której zresztą Szwecja - jak wiadomo - zachowała neutralność jest w książce potraktowana bardziej jak zjawisko uniwersalne stymulujące określone zachowania jednostek i społeczności. Zresztą sama autorka podkreśla, że wszystkie postacie tej książki, a także wszystkie zdarzenia z nimi związane są wymyślone, jedynie tło opowieści starała się oddać w miarę zgodnie z historyczną rzeczywistością . Tak więc gdyby autorka zdecydowała się osadzić akcję w czasie jakiejkolwiek innej wojny, mogłoby to pozostać prawie bez wpływu na opisane losy/wybory/odczucia bohaterów. Piszę o tym tylko aby...

ejwa1960 | 2017-02-24
Na półkach: 2017, Do biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 24 lutego 2017

Książka podzielona została na trzy części.Pierwsza część w sumie najciekawsza opisuje jak Georg krótko po ślubie z Kerstin zostaje powołany do wojska.Zostaje z grupą żołnierzy wysłany w dziką głuszę gdzie panują ogromne mrozy,śnieg i warunki nie nadające się do życia.
W drugiej części opisana jest historia Kerstin żony Georga.
Trzecia opisuje jak po czterech latach spędzonych w obozach karnych Georg próbuje odnaleźć się w nowej powojennej rzeczywistości,zbliżyć się ponownie do swojej żony co nie jest łatwe,gdyż jego żona jest już zupełnie inną kobietą.
Książka warta przeczytania.

izabela81 | 2017-03-04
Na półkach: 2017 rok, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 27 lutego 2017

Biorąc do ręki tę powieść, nie miałam pojęcia, że mam do czynienia z debiutem, których ostatnio miałam okazję sporo poznać. A niniejsza publikacja jest naprawdę zaskakująca pod każdym względem.

Nie do końca powiedziałabym, że jest to książka o drugiej wojnie światowej. Choć akcja osadzona jest w Szwecji, w czasie, kiedy w Europie panowała wojna, to jednak jest to opowieść o człowieku, o jego naturze, a sama wojna pozostaje gdzieś w tle. Nie ma wybuchów bomb, strzałów z karabinów. Jest młode małżeństwo - Georg i Kerstin, które już na początku swojego wspólnego życia zostaje okrutnie rozdzielone przez los. Georg w 1940 roku zostaje powołany do wojska, aby bronić granicy z Finlandią. Tam zastają go trudne warunki, którym musi sprostać, a przy tym zachować swoją godność. Temperatura sięgająca minus czterdziestu stopni, głód, strach, sadystyczny dowódca Cedrenius - wszystko to prowadzi do wybuchu buntu w obozie, w wyniku którego giną ludzie.

"Ktoś musi zapłacić za śmierć...

Matylda Saresta | 2017-01-13

Super opowieść! Wciąga od pierwszej strony i choć chciałam ją odłożyć dwa razy, bo to nie moja tematyka, to jednak nie mogłam... wpadłam w wir prawdziwej historii!

Polecam bardzo!!!

szczypiorek5 | 2017-03-08
Przeczytana: 08 marca 2017

Wahałam się między oceną dobrą a bardzo dobrą, stanęło na tym ostatnim bo jednak historia mnie na tyle wciągnęła ,że chciałam znać jej zakończenie. Okładka trochę okłamuje przyszłego czytelnika . Bo i tytułowy hotel jest tylko epizodem i to nieznaczącym (wszystko mogło się wydarzyć i bez niego) , i nie jest to tak naprawdę książka o wojnie a raczej o ludziach na których losach położyła się ona cieniem. Ta siódma gwiazdka również za porcję wiedzy o Szwecji okresu wojny.

Maromira | 2017-03-05
Przeczytana: 05 marca 2017

Jest 1940 rok. Georg, podobnie jak tysiące Szwedów, otrzymuje powołanie do wojska, aby bronić granic z Finlandią. Trafia do jednostki dowodzonej przez sadystycznego dowódcę i to przed nim, a nie przed Finami będzie musiał się bronić. Tymczasem pozostawiona w Malmö świeżo poślubiona żona Georga, Kerstin, próbuje utrzymać pracę w fabryce. Osamotniona zbliża się do nowej sąsiadki, Violi, która ukrywa przed swoją kochanką prowadzone przez siebie drugie życie.

Wbrew temu, co twierdzi opis z tyłu okładki – swoją drogą po raz kolejny czytelnik w blurbie otrzymuje streszczenie ¾ książki – nie jest to powieść o drugiej Wojnie Światowej. Wojna toczy się tu na drugim planie, nawet gdy przedstawione są losy Georga w obozie wojskowym. Tragedia jaką jest wojna, rozgrywa się gdzieś w tle, owszem wpływa na czyny bohaterów, na to, gdzie trafiają i jakie podejmują decyzje, ale nie jest jakimś kluczowym elementem istnienia głównych postaci [w sumie z całej trójki jedynie dla Violi przebieg wojny...

Anka | 2017-03-06
Przeczytana: 06 marca 2017

Powieść wciągnęła mnie mniej więcej po przeczytaniu 1/4 treści. Chociaż II wojna światowa to nie do końca moje klimaty, ta opowieść niekoniecznie jest o wojnie. Przeczytałam z przyjemnością.

Napisanie ambitnej powieści historycznej nigdy nie będzie łatwe

Pisanie o historii nie jest rzeczą prostą, zwłaszcza, gdy chodzi o okres tak trudny jak druga wojna światowa. Marie Bennett postanowiła wyjść problemowi naprzeciw i za temat swojej pierwszej powieści wybrała losy młodego szwedzkiego żołnierza. Zapraszamy do lektury wywiadu z autorką "Hotelu Angleterre".

Patronaty tygodnia

Przedstawiamy pierwsze nowości wydawnicze tego roku, które ukazały się pod naszym patronatem. Na jakie tytuły warto zwrócić uwagę? Sprawdźcie, co polecamy!