Zgłosuj na książki roku 2017

Tłumaczenie: Hanna Pasierska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The House at the Edge of Night
Ag2S

Porywająca saga rodzinna. Cztery pokolenia, miłość i tajemnice, których świadkiem jest tylko urzekająca mała wyspa. Lekarz Amedeo Esposito, podrzutek z Florencji, przyjeżdża na Castellamare w poszukiwaniu pracy. Nieoczekiwanie znajduje tam przyjaciół, dom, rodzinę i swoje miejsce na ziemi, gdzie czas odmierza coroczna procesja Świętej Agaty, patronki wyspy. Amadeo otwiera bar w Domu na...

Amadeo otwiera bar w Domu na Skraju Nocy. Choć miejscowi uważają ten budynek za przeklęty, właśnie to miejsce stanie się sercem wyspy. Tutaj urodzi się czwórka dzieci Amadea i Piny, a później ich wnucząt i prawnucząt.
Castellamare wraz z czterema pokoleniami energicznych Espositów żegluje przez burzliwe stulecie, poddając się zmianom niesionym przez wojnę, recesję i… turystów. Zmieniają się reżimy, wychodzą na jaw zdrady, zawiązują się nieoczekiwane przyjaźnie, a Dom na Skraju Nocy trwa niezmiennie pośród szumu morza.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Dom_na_skraju_nocy-p-33493-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Dom_na_skraju_nocy-p-33493-1-30-.html

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 762

Cztery pokolenia na skraju nocy

„Dom na Skraju Nocy” przedstawia czytelnikowi barwne losy rodziny Esposito, mieszkającej na pełnej uroku, a zarazem nieco klaustrofobicznej włoskiej wysepce Castellamare. Tu lekarz Amedeo, podrzutek tułający się po wsiach w poszukiwaniu pracy, znajdzie swoje miejsce, otwierając bar w tytułowym Domu na Skraju Nocy i zakładając rodzinę, której losy będziemy śledzić przez cztery pokolenia i niemal sto lat.

Catherine Banner w swojej debiutanckiej powieści przedstawia rozbudowaną historię rodziny na tle historii Europy i świata. Jak wskazuje na końcu książki, opierała się na licznych źródłach historycznych i literackich, co dodaje jej opowieści wiarygodności i autentyczności. Jak na debiut zadziwia kunszt, z jakim kreuje każdą z korowodu barwnych postaci, nadając im odmienny charakter i pewną głębię osobowości.

W stylu przywodzącym na myśl powieści Isabel Allende, autorka tworzy łańcuch wydarzeń z pełnymi uroku legendami i podaniami w tle. Są tu bliźnięta urodzone w osobnych domach, wyspa nękana klątwa łez, jaskinia czaszek i cuda świętej Agaty. Radość z narodzin dzieci i uroki prostego życia przeplatają się z okropnościami wojny i rodzinnymi dramatami. Książka tętni życiem w rytm corocznych odpustów ku czci świętej Agaty, patronki wyspy. Kto się tu urodził pragnie uciec i poznać świat – ale kto wyjedzie, już zawsze będzie tęsknił za wąskimi uliczkami wyspy, werandami porośniętymi kwiatami bugenwilli i oleandra oraz za nieustannym szumem morza.

Obawiałam się przesłodzonej...

Obawiałam się przesłodzonej opowieści o idyllicznym życiu na prowincji, jednak na szczęście moje obawy się nie spełniły. „Dom na Skraju Nocy” to o wiele więcej, to słodko-gorzka opowieść o zmaganiach z losem, kryzysem, lokalnymi i światowymi konfliktami, która w piękny sposób pokazuje, że mimo przeciwności, a może właśnie dzięki nim, można odnaleźć w życiu sens i uniwersalne wartości.

Agnieszka Kruk

kajsa | 2016-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2016

Dom na skraju nocy to przepiękna i pochłaniająca bez reszty historia rodziny Esposito oraz mieszkańcow urokliwej wysepki Castellmare.
Protoplasta rodu,Amedeo, przybywa tam na początku XX wieku jako przyszły lekarz.Miejsce to rzuca na niego czar ze względu na swą urodę,ale też historię związaną z legendą świętej Agaty.Bohater szybko zapuszcza tu korzenie,czuje,że to jego raj na ziemi.Po pewnym czasie zmienia stan cywilny oraz...profesję.
Cała historia opisana przez Catherine Banner skupia się wokół Domu na skraju nocy,miejsca szczególnego i magicznego.To tu przychodzą na świat kolejni członkowie rodziny,rozgrywają się rozliczne dramaty i romantyczne uniesienia,jak i i codziennie spotykają na plotkach mieszkańcy.
Oprócz pięknie ukazanej sagi autorce udało się pokazać coś jeszcze-a mianowicie rozwój cywilizacji. Widać to najlepiej,obserwując zmiany zachodzące na wyspie.
Jedyne co jest tam niezmienne to św. Agata czuwająca nad ludźmi,choć i jej,jak się okazuje w zakończeniu potrzebna...

Izabela Pycio | 2016-10-05
Przeczytana: 05 października 2016

"Dziwne, że na tej wyspie, gdzie wszyscy wiedzieli o twoich sprawach wcześniej niż ty sam... można było tutaj pozostać człowiekiem głębokim jak ocean..."

Bardzo ciepła saga rodzinna, pełna blasków i cieni obrazujących życie człowieka, nieuchronnej wymiany pokoleń, trwałości najcenniejszych uniwersalnych ludzkich wartości. Napisana interesująco, z lekkością i wdziękiem. Wypełniona wieloma emocjami, ciekawymi zdarzeniami, naprzemiennie bolesnymi i radosnymi. Fascynujące i zachwycające koleje losu, wystawianie na próbę przez historyczne wydarzenia, nieoczekiwane perturbacje, silne namiętności, wstydliwe sekrety, haniebne uczynki, ambitne pragnienia, zawiedzione nadzieje, porzucone marzenia. Poszukiwanie tożsamości, wędrówki po świecie, powroty do własnych korzeni, docenianie rodzinnych więzi i bezwarunkowego wsparcia. Chatherine Banner wspaniale odmalowała klimat niewielkiej wyspy leżącej obok Sycylii, powierzchowność jej mieszkańców, utrwalone zwyczaje, chwile jakby zatrzymane w...

Iwona | 2016-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2016

Ta przez długi czas zapomniana przez ludzi maleńka wysepka nieopodal Sycylii ma jakąś magiczną moc. Przyciąga zaborczą i obsesyjną miłością albo wręcz przeciwnie – wypycha ludzi w wielki świat, każe szukać nowych doznań. Ale to też jest złudne. Po latach z pokorą do niej wracają. Może nie potrafią żyć bez jej niejednoznacznych uroków, a może to sama święta Agata, ku której czci co roku odbywa się wielki pochód, zmusza ich do powrotu. A może to cuda przez nią uczynione mają takie działanie.

Na tym tle, nieco magicznym, trochę poetyckim, autorka snuje prawie stuletnią opowieść o dziejach pewnej rodziny. Jej założycielem (dosłownie, bo nic nie wiemy o jego przodkach – jest znajdą) jest Amedeo, doktor, który przybywa na wyspę w poszukiwaniu pracy. Już sam początek jest trochę niezwykły. Tej samej nocy dwie kobiety rodzą synów. Wiele wskazuje na to, że ojcem jednego i drugiego jest Amedeo. Tak zaczyna się kilkupokoleniowa saga, prowadząc czytelnika przez cały wiek dwudziesty, kończąc...

elenkaa | 2016-10-01
Przeczytana: 30 września 2016

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2016/10/188-dom-na-skraju-nocy-catherine-banner.html

"Dom na skraju nocy" od samego początku zauroczył mnie okładką, ale również i tytułem. Wiedziałam, że musi on coś znaczyć i że pewnie jakiś tajemniczy dom będzie odkrywał znaczącą rolę w fabule.

Amedeo Esposito jest młodym, początkującym lekarzem, który szczęśliwym zrządzeniem losu dostaje posadę miejscowego medyka na pięknej, włoskiej wyspie Castellamare. Życie go nie rozpieszczało, wychowany w sierocińcu Amadeo zdaje sobie sprawę z tego, jakim szczęściem jest wykształcenie. Wyspa jest świadkiem jego miłości, tworzącej się rodziny, tragedii i tajemnic skrywanych przed bliskimi. Początkowo Amadeo wynajmuje pokój w pensjonacie, jednak po pewnym czasie zaczyna się interesować opuszczonym i nieco zrujnowanym budynkiem zwanym Domem na skraju nocy. Według miejscowych dom jest przeklęty, jednak nie zniechęca to bohatera do jego zakupu i przekształcenia w...

Liza | 2017-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2017

W pierwszej części poznajemy „zbieracza opowieści” Amedea, który jako jedyny doktor na wyspie zostaje wezwany do porodu żony hrabiego. Czytelnik poznaje też jego przeszłość: podrzutka i sieroty, przyjazd na odciętą od świata wyspę, uwikłanie w romans z mężatką, ślub z Piną i zamieszkanie w Domu na Skraju Nocy. Amedeo pokochał wyspę, swój dom, ale to też miejsce ciasne, czasami pełne podłości, sekrety i tajemnice długo tutaj nie pozostają ukryte, o skandalach wie każdy.

Podobała mi się determinacja bohaterów, by prowadzić własny bar, biznes; ulubioną bohaterką została Marie-Grazie. Od dziecka była chorowita i trochę niepełnosprawna (w przeciwieństwie do swoich braci), była „życiem, które mogło nigdy nie zostać przeżyte”. Kibicowałam jej w romansie z angielskim lotnikiem, nawet wtedy kiedy ten musiał odejść.

Ta saga rodzinna oprócz tego porusza wiele innych tematów jak: strata synów na wojnie, brak aklimatyzacji w rodzinnym mieście po wstrząsającej wojnie (rozdział pt. Miasto...

eR_ | 2016-09-26
Przeczytana: 26 września 2016

PRZEDPREMIEROWO.

Catherine Banner, to młoda autorka, urodzona w Wielkiej Brytanii mająca na swoim koncie tylko kilka powieści, jednak każda wywołała żywiołową reakcję nie tylko krytyków, ale i czytelników.
Jej ostatnia powieść "Dom na skraju nocy", z miejsca zyskała uznanie, a do tej pory są plany wydania jej w 22 językach.

A jest opowieść, zaczynająca się nocą, kiedy pewnego doktora wezwano pilnie do porodu dziecka, pewnej hrabiny, a jednocześnie żona doktora, również oczekuje dziecka.Podczas narodzin swojego dziecka, hrabina rzuca oskarżenie, jakoby niemowlę, było potomkiem doktora, co będzie miało wpływ na dalsze wydarzenia przedstawione w powieści.Potem akcja cofa się wstecz i mamy przedstawione życie naszego, już zaprzyjaźnionego lekarza, od czasu jego narodzin.
Amadeo Esposito, bo tak nazywa się doktor, po latach przybywa na pewną, zapomnianą przez Boga wyspę, gdzie postanawia się osiedlić, a niespodziewanie dla siebie znajduje tu port, z którego nie chce już odpływać.
Bar...

Fantasy-Bestiarium | 2016-11-13

„Dom na Skraju Nocy” autorstwa Catherine Banner przedstawia nam wciągającą sagę rodzinną. Poznamy aż cztery pokolenia rodziny Espositów, która zawiera wiele zaskakujących i miejscami strasznych tajemnic. Miłość i nienawiść przeplatają się razem, sprawiając, że od lektury wręcz nie będziemy mogli się oderwać. Scenerią dla całych wydarzeń jest malownicza wyspa, na której pośród wzburzonego morza postawiono Dom na Skraju Nocy. Jego mieszkańcy podczas mijających pokoleń zaznają wielu skrajnych i silnych przeżyć, krwawych wojen, podstępnych intryg i burzliwych, namiętnych miłości.

Amedeo Esposito jest lekarzem, który za pracą przybył, aż na Castellamare. Po pewnym czasie zadomawia się tam, zakłada rodzinę z ukochaną Piną i postanawia osiąść tam na stałe. Mężczyzna postanawia również otworzyć bar w Domu na Skraju Nocy, który stanie się dla mężczyzny i całej okolicy centrum najważniejszych wydarzeń. Od tej pory wyspa Castellamare i bar w Domu na Skraju Nocy stanie się miejscem, gdzie...

Anna-mojeksiążki | 2016-10-21
Przeczytana: 21 października 2016

‘Dom na skraju nocy” to fascynująca saga rodzinna. Autorka prowadzi nas przez pokolenia zamieszkujące Castellamare. To urzekająca wysepka, na której od pokoleń mieszka niewielka garstka ludzi – nie wyobrażają sobie innego miejsca do życia. Tutaj każdy zna każdego i nic się nie ukryje, ale również można liczyć na wsparcie i pomoc w słabszych chwilach. Na tą wysepkę trafia lekarz poszukujący stałej pracy i swego miejsca, Amedeo Esposito. Mężczyzna jest podrzutkiem wychowanym w sierocińcu, który swe nazwisko zawdzięcza opiekunowi – lekarzowi, który wspierał go w nauce zawodu i był dla niego jak ojciec. Amedeo zostaje na wyspie powitany z otwartymi ramionami, pracy mu nie brakuje, ma swój kąt i grono przyjaciół. Niestety, wdaje się w niepotrzebny romans….

Mija trochę czasu i jakież jest zdziwienie Esposito, kiedy pewnej nocy na świat przychodzi jego syn ze związku z żoną Piną i syn kochanki. Bliźniacy urodzeni z innych matek. Na pewien czas rujnuje to życie zawodowe i rodzinne...

Monika | 2016-12-27
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 24 grudnia 2016

Fenomenalna, wciągająca saga rodzinna napisana z wielkim rozmachem, której punktem kulminacyjnym jest wpływ światowego kryzysu z 2008 r. na życie obywateli mniejszych społeczności. Jest to jedna z lepszych książek jakie czytałam w tym roku.

Magda | 2017-01-18
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: styczeń 2017

Ciepła opowieść o losach rodziny Espositów, których protoplastą był niezwykły chłopiec porzucony przez matkę. Wychowany w przytułku, zaprzyjaźnił się ze starym lekarzem. Sam również wykształcił się na lekarza i po wielu trudach znalazł zatrudnienie na maleńkiej wysepce zapomnianej przez wszystkich. Wysepkę zamieszkują specyficzni ludzie o określonych poglądach i systemie moralnym. Pojawienie się przybysza zmienia nieco życie na wyspie. Odtąd jesteśmy świadkami burzliwego życia Amadea i jego potomków. A wszystko to na tle wojen i przekształceń cywilizacyjnych. Polecam.

Patronaty tygodnia

Przed nami kolejny miesiąc obfitujący w premiery. Dziś polecamy książki, które ukażą się w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Wśród nich znajdą się powieści, kontynuacje cykli i tytuły wyróżnione nagrodami literackimi. Jakie? Sprawdźcie! Polecamy!