Jak gdybyś tańczyła

Okładka książki Jak gdybyś tańczyła Diane Chamberlain Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Jak gdybyś tańczyła
Diane Chamberlain Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Taniec (tom 1) Seria: Kobiety to czytają! literatura obyczajowa, romans
Taniec (tom 1)
Kobiety to czytają!
Pretending to Dance
Prószyński i S-ka
2017-01-12
2017-01-12
2016-03-24
Michał Juszkiewicz
adopcja kłamstwo literatura amerykańska macierzyństwo poszukiwanie szczęścia powieść obyczajowa relacje damsko-męskie relacje rodzinne rodzina strach tajemnica wspomnienia

Róbcie, jak gdybyście tańczyli

Niezmiennie zachwyca mnie tutaj relacja ojca i córki, ale nie tylko... Kiedy myślę o tej książce, pierwsze co przychodzi mi na myśl to, że można być mamą z wyboru - mamą dziecka, którego może nie urodziłaś, ale które stało się dla ciebie całym światem. Czasem jednak trzeba sobie zadać pytanie, czy ono wie, że jest kochane?

2052

Pogubiłam się i wynudziłam. Jednak po tej autorce spodziewałam się więcej, a przez większość czasu zastanawiałam się, o czym ta książka w ogóle miała być + nie polubiłam żadnego z bohaterów.

Cudowna powieść, przepełniona miłością na wielu różnych poziomach. Autorka tak pięknie pisze o rodzinnych relacjach i uczuciach między ludźmi, że zaczarowała mnie od pierwszego rozdziału 😍 Ciekawa fabuła, niezwykle sympatyczni i pozytywni bohaterowie, a także ogrom dobrych emocji. Trudno było się oderwać od tej książki. Z pewnością będę szukać kolejnych dzieł Pani Chamberlain :-)

Książka bardzo mi się podobała. Po przeczytaniu jej człowiek uświadamia sobie że w życiu nie zawsze układa się wszystko idealnie, ale należy się cieszyć z tego co nam życie daje na każdym etapie. Nikt z nas nie wie co nas czeka i należy każda chwilę wykorzystywać na makasa. Szkoda czasu na złość, zazdrość czy gniew przez którego możemy bardzo wiele w życiu przegapić lub utracić...

I tym razem Autorka nie zawiodła. Mnie nie zawiodła. A jest to bodaj ósma już jej powieść, którą przeczytałam. Znów przeszłość spłata się z teraźniejszością. Jest tajemnica z przeszłości , która powoli odsłania się, by doprowadzić czytelnika do finału. Akcja toczy się powoli, ale naładowana jest emocjami. Pisarka podejmuje trudne tematy, jakim jest zwłaszcza adopcja otwartą, a także życie niepełnosprawnej osoby, człowieka uwięzionego we własnym ciele. Jest też miłość, która gotowa jest na wszystko. Dobre czytanie, tak po prostu.

Mimo zawartych w tej historii naprawdę ciężkich tematów książkę czyta się szybko i przyjemnie. Szkoda tylko, że fabuła jest tak mocno przewidywalna.

I nawet podobała mi się ta powieść, jej powolność, rozwlekanie i pewna świeżość, jakby dziewczęca naiwność w widzeniu świata, które interpretowałam jako celowy zabieg artystyczny pisarki. Bo akcja w powieści toczy się dwuwątkowo, i nie będę spojlerowała jeśli powiem, że jedna część dzieje się współcześnie, gdy główna bohaterka Molly jest już dojrzałą kobietą, a druga to retrospekcja, którą widzimy oczyma 14-letniej dziewczyny. Oba wątki przeplatają się konsekwentnie od pierwszych stron powieści. I jest to fajne i ciekawe, o ile autorka wyraźnie wskazuje perspektywę, przez która odbieramy opisywaną historię. Czy jest to opowieść dojrzałej, w pełni ukształtowanej kobiety, czy też nastolatki, wchodzącej dopiero w dorosłe życie? Bo mniej więcej w połowie książki następuje dziwna wolta i ja zaczynam się gubić, I drażni mnie, że autorka przypisuje dziewczynce emocje i odczucia, których ta, ze względu na swój rozwój emocjonalny, w żaden sposób odczuwać nie może, co z kolei rzutuje na mój odbiór dorosłej Molly. I już nie idę ślepo za Diane Chamberlain, już jej nie wierzę. Jestem w pozycji przyczajonej, nadsłuchującej, gotowa ominąć każdą pułapkę czy wytropić najmniejszą nieścisłość. Powątpiewam i podważam. A przecież nie o to chodzi. Najwidoczniej między mną a autorką zachodzi najzwyklejsza w świecie „niezgodność charakterów”.:)

Nie wiem, jak zacząć tę recenzję. Książkę trudno nazwać beznadziejną, ale z pewnością dużo poniżej moich oczekiwań.

Nudna i płytka pod względem formy i treści. Zdania budowane bardzo poprawnie z niezwykle bogatą fabułą. Problemy poruszane są bolesne, a ich nadmiar przytłacza i nie pozwala skupić się na jednym, zasadniczym temacie. Wydawało mi się, że sprawa otwartej adopcji stanowi myśl przewodnią, ale dużo było mowy o nieuleczalnej chorobie układu nerwowego doprowadzającej do niepełnosprawności. Jeden z głównych bohaterów cierpiał na stwardnienie rozsiane i jemu autorka poświęciła co najmniej połowę książki. W tym temacie dużo się działo i to, właśnie, ta część powieści, była dla mnie najciekawsza i wzbudziła prawdziwe emocje. Na przestrzeni całości, moje uczucia ulegały przemianie, gdyż sytuacja zmieniała się. Zabrakło jednak płynności i dynamiki.

Spodziewałam się, że najważniejsze wydarzenia będą związane z dorosłą Molly. Autorka bardzo długo kluczyła i naświetlała sytuację bohaterki z wczesnego dzieciństwa. Przedłużała, zbaczając z tematu, wykorzystując tematy zastępcze, w sposób nudny i niepotrzebny. Problemy związane z dorastaniem czy dojrzewaniem w sferze erotycznej mogła sobie darować lub poświęcić temu zagadnieniu inną książkę.

Podobał mi się sposób, w jaki pani Diana przedstawiła sprawę adopcji otwartej. Zastosowała metodę dwutorowości, bowiem Molly sama była dzieckiem wychowywanym w takiej rodzinie i jej sytuacja zdrowotna postawiła przed nią podobne wyzwanie. Dwie pary matek i każda z nich ukazana z innej perspektywy, co sprawia, że ich odbiór jest inny. Różne charaktery, postawy i sytuacje, oraz powody, dla których doszło do adopcji. Obawiałam się, że dostanę obraz paczchorkowej rodziny, ale nie. Bardzo fajnie autorka pokazała kontakty i hierarchię ważności. Autorka bardzo pobieżnie potraktowała czas przygotowań do adopcji, ich dojrzewania do pewnych decyzji i to z obydwu strony, tej oddającej dziecko i tej, która to maleństwo przysposabiała. Tu pani Chamberlain mogła ukazać mnóstwo emocji, wątpliwości i walki samych ze sobą, a tymczasem wszystko przebiegło szybko i prawie, bezboleśnie.

W powieści nierówno rozłożone są wątki oraz ich kontynuacja. Stworzony jest wielki chaos. Za wiele kwestii wprowadzonych jest do jednej fabuły i przez to jedne tematy są nadmiernie rozpamiętywane, a inne nazbyt pobieżnie potraktowane. Sam finał zbyt cukierkowy, wyidealizowany i kompletnie niepasujący do charakteru powieści, ale ok, nie czepiam się. Bardziej przeszkadzał mi brak wyważenia tematycznego.

Oj dawno nie sięgałam po książki tej autorki bo ciągle ich brakowało w mojej bibliotece.
Tym bardziej z ciekawością sięgnęłam po kolejną powieść wybitnej autorki.
Jak w przypadku każdej jej książki, nie zawiodłam się. W ciągu zaledwie 2 dni pochłonęłam ponas 500 stron więc chyba ten fakt mówi sam za siebie.
Przepiękna powieść o życiu ukochanej osoby, która jest chora nieuleczalnie. To co nam się wydaje gdy patrzymy na taką osobę nie ma nic wspólnego z tym, z czym się ona na co dzień zmaga. Ile trudności musi pokonywać każdego dnia, ile masek musi przybierać co rano żeby nie ranić swoich bliskich. Z iloma przeciwnościami musi się mierzyć i stwarzać do tego dobrą minę.
Brakuje mi nawet słów żeby opisać to wszystko, co można wynieść z tej powieści. Ile emocji w sobie skrywa i ile bólu.... Każdy ma swój ból i każdy z nim próbuje się zmierzyć na swój sposób... Pytanie tylko wszystkim starczy na to sił i czy każdy zrozumie każdego??

Tym bardziej z ciekawością sięgnęłam po kolejną powieść wybitnej autorki.
Przepiękna powieść o życiu ukochanej osoby, która jest chora...

Wynudziłam się niemiłosiernie... Lub inaczej, z każdą kolejną przeczytaną stroną marzyłam, żeby dotrwać do końca. Chyba najsłabsza z książek Chamberlain. Mimo, że porusza trudne tematy (wątpliwości przed adopcją, nieuleczalna choroba bliskiej osoby) to cała konstrukcja fabuły i retrospekcje były męczące.

• 2017
  • Diane Chamberlain