Jak gdybyś tańczyła

Tłumaczenie: Michał Juszkiewicz
Cykl: Taniec (tom 1) | Seria: Kobiety to czytają!
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Pretending to Dance
Ag2S

Czy kłamstwo lepsze jest od najgorszej prawdy? Czy wydarzenia z przeszłości mogą wpłynąć negatywnie na przyszłość? Czy rodzina może nas skrzywdzić? Jak pogodzić się z prawdą? Molly ma fajne życie, ciekawą pracę, kochającego męża i… pilnie strzeżoną tajemnicę z przeszłości. Ich rodzina wkrótce się powiększy – pojawi się w niej adoptowane dziecko, tymczasem Molly walczy z niepewnością i lękiem....

Molly ma fajne życie, ciekawą pracę, kochającego męża i… pilnie strzeżoną tajemnicę z przeszłości. Ich rodzina wkrótce się powiększy – pojawi się w niej adoptowane dziecko, tymczasem Molly walczy z niepewnością i lękiem. Czy pokocha maleństwo, którego nie urodziła? Czy będzie dobrą matką? Uświadamia sobie, że prawdziwa rodzina powinna być zbudowana na prawdzie. Dwadzieścia lat wcześniej w tragicznych okolicznościach straciła ukochanego ojca. Nigdy nie wybaczyła bliskim kłamstw, jakimi ją karmili. Odeszła z domu i przed światem udawała sierotę. Teraz musi wyznać mężowi, że jej matka wcale nie umarła na raka, a jej krewni wciąż mieszkają w Morrison Ridge, małej miejscowości w Karolinie Północnej. Co więcej, Molly ma dwie matki – adopcyjną i biologiczną. I obie nigdy o niej nie zapomniały. Molly boi się teraz, że wyznanie prawdy przekreśli jej największe marzenie, by zostać matką i zrujnuje jej małżeństwo. Skoro pragnie być dobrą mamą, musi jednak znaleźć sposób, by pogodzić się ze swoją przeszłością i uwierzyć w przyszłość.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Angelika książek: 494

Róbcie, jak gdybyście tańczyli

Diane Chamberlain jest uznaną autorką powieści dla kobiet, której twórczość poznałam już kilka lat temu, zachwycając się powieścią „Tajemnica Noelle”. Spodobał mi się styl pisania, dwutorowy sposób przedstawienia historii i to, że w książce poruszone zostały tematy niełatwe do omawiania na co dzień. Dziś jestem już po lekturze kolejnej jej książki - „Jak gdybyś tańczyła” - i w niej również odnalazłam te trzy mianowniki. Diane Chamberlain po raz kolejny dostarczyła mi mnóstwa emocji i wzruszeń, a także powodów do refleksji.

Historia opowiada o Molly, kobiecie tuż przed czterdziestką, specjalistce od prawa rodzinnego i kochającej żonie Aidana. Wraz z mężem przeżyła wielką tragedię, jaką jest utrata dziecka i brak szans na poczęcie kolejnego. Obydwoje jednak bardzo pragną powiększyć swoją rodzinę, więc wspólnie podejmują decyzję o adopcji. Molly zdaje się być gotowa na przyjęcie pod swój dach maleństwa i wychowanie go jak własnego, jednak ciągle walczy z wieloma wątpliwościami dotyczącymi otwartej adopcji i zachowania kontaktu z biologiczną matką. Jej rozterki łączą się też bezpośrednio z wydarzeniami z jej przeszłości, którą skrzętnie ukrywa przed ukochanym mężem. Kobieta powoli uświadamia sobie, że nie można zbudować rodziny na kłamstwie i braku uczciwości. Musi zmierzyć się ze swoimi demonami i otworzyć przed Aidanem, w przeciwnym razie nigdy nie ruszy do przodu i nie uwolni się od złych emocji.

„Jak gdybyś tańczyła” to przede wszystkim opowieść o dojrzewaniu. Tym w wieku nastoletnim, kiedy zaczyna się myśleć coraz więcej o płci przeciwnej, imprezach i używkach, a coraz mniej o najbliższej rodzinie. Tym do roli matki, szczególnie adopcyjnej, które wymaga wielkich nakładów miłości i zrozumienia, a także eliminacji wszelkich wątpliwości. Tym, które pozwala podjąć ostateczną i świadomą decyzję o zakończeniu cierpienia w chorobie. I w końcu tym prowadzącym do przebaczenia - sobie i najbliższym osobom. Diane Chamberlain nie boi się poruszać tematów trudnych, wymagających odpowiedniego podejścia i zrozumienia, a robi to w sposób bardzo subtelny i bardzo zbliżony do realizmu. W tej historii pojawia się zagadnienie adopcji otwartej oraz niepełnosprawności. Obydwa te tematy zostały ograne bardzo dobrze. Emocjonalnie i wzruszająco, ale nie dramatycznie, obrazowo i dokładnie, ale nie przytłaczająco. Historia chwyta za serce i skłania do wielu przemyśleń, a mimo to jest niezwykle lekka i przyjemna w czytaniu.

Akcja biegnie dwutorowo: rozdziały dotyczące teraźniejszości niemal czterdziestoletniej Molly, ubiegającej się o adopcję, przeplatane są rozdziałami opowiadającymi o trzynasto- i czternastoletniej Molly, która dorasta w małej miejscowości, gdzie wszyscy mieszkańcy są dla siebie jak rodzina i której codzienność skupia się głównie na opiece nad sparaliżowanym ojcem. Zabieg ten świetnie sprawdza się w przypadku tej konkretnej historii, bo w miarę jak wątpliwości Molly narastają i adopcja zbliża się wielkimi krokami, czytelnik poznaje coraz więcej faktów z jej dzieciństwa, dorastania, zaczyna coraz lepiej rozumieć ją jako dorosłą kobietę i dostrzega to, jak bardzo wydarzenia z przeszłości determinują jej przyszłość.

Ogromnie wzruszyła mnie relacja Molly z jej ojcem, Grahamem i też ogólnie postać tego mężczyzny. Chyba każde dziecko marzy o takim rodzicu - kochającym całym sobą, wspierającym w każdej chwili, zdolnym do rozmowy na każdy temat i sprawiedliwym w swoich osądach. W dodatku, Graham mimo paraliżu nie poddał się, wciąż starał się czerpać radość z życia i spędzać jak najwięcej czasu z córką. Jego postawa jest ogromnie poruszająca i jest on naprawdę fantastycznie wykreowaną postacią. Bardzo fajnym wątkiem w powieści jest jego praca jako psychologa nad terapią „Jak gdyby”, w myśl której jesteśmy w stanie coś zrobić, jeśli przez chwilę poudajemy, że to robimy. Ten pomysł zdecydowanie coś w sobie ma i w wielu sytuacjach się sprawdza. Do niego po części sprowadza się tytuł powieści, który z początku dość abstrakcyjny, po lekturze nabiera sensu i wzruszającego, emocjonalnego wydźwięku.

„Jak gdybyś tańczyła” to kolejna świetna powieść Diane Chamberlain. Ta pisarka potrafi w sposób prosty i przystępny pisać o tematach, które wielu pisarzy przerastają. Fabuła jest ciekawa, bohaterowie sympatyczni i mimo, że akcja płynie dość umiarkowanym tempem, to czyta się z rosnącym zaciekawieniem i książka naprawdę wciąga. Polecam czytelnikom, którzy nie boją się trudnych tematów, a lubią się wzruszać i lubią książki dające do myślenia.

Angelika Paterak

Joanna | 2017-03-06
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 06 marca 2017

" Jak gdybyś tańczyła " - to wzruszająca powieść obyczajowo - psychologiczna , poruszająca wiele istotnych wątków problematyki współczesnej rodziny. To ciekawa historia w której fakty z przeszłości głównej bohaterki , jej kłamstwa nie pozwalają na zrealizowanie najskrytszych marzeń o szczęśliwej rodzinie, lęku przed odrzuceniem i niemożnością budowania stabilnej i trwałej przyszłości . Dopiero pokonanie bariery niszczycielskiej siły kłamstwa pozwala na optymistyczne spojrzenie w przyszłość.
"Jak gdybyś tańczyła" - to słowny testament pozostawiony w liście umierającego ojca do nastoletniej córki błędnie interpretującej wydarzenia rozgrywające się w jej najbliższym otoczeniu.
Pojawiający się w powieści motyw tańca (Molly uwielbiająca tańczyć, podobnie jej biologiczna matka - nauczycielka tańca)- to rodzaj niewerbalnego komunikowania się ze światem, ujawniania szeregu uczuć od bólu przekraczającego granice wytrzymałości i cierpienia ( jak w przypadku śmiertelnej choroby ojca...

Mollinka_90 | 2018-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2018

Mam mieszane uczucia po lekturze kolejnej powieści pani Chamberlain. Z jednej strony stworzyła dość zajmującą historię, podejmującą co najmniej dwa trudne tematy. Opisała ją w dwóch perspektywach czasowych - jedną jako nastoletnia narratorka, drugą z punktu widzenia dorosłej już kobiety. Jednak znów opowieść wydaje się trochę naciągana, a rodzina Molly tak bardzo zakręcona i tak bardzo irytująca, że nawet tak spokojna osoba jak ja, czytała to z trudnością.

Molly jest córką zyskującego sławę psychologa. Graham cierpi na stwardnienie rozsiane, które wkracza w coraz poważniejszą fazę, unieruchamiając go na wózku inwalidzkim bez możliwości wykonywania jakichkolwiek ruchów. Uwięziony w swoim ciele nieprzeciętny umysł cierpi. Cierpią również najbliżsi Grahama - jego żona Nora i dawna ukochana, Amalia. Jedna z nich jest biologiczną matką Molly, druga ją przysposobiła. To trudna sytuacja dla 14-latki, miotającej się między dwiema matkami. W dodatku rodzina Grahama to stara rodzina z...

Joanna | 2017-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2017

kolejna cudowna książka tej autorki. jak tylko dostała się w moje ręce przeczytałam ją poza kolejnością i nie zawiodłam się. po prostu nie mogłam się oderwać.
znów autorka porusza bardzo trudne tematy: brak posiadania swojego dziecka i adopcja, choroba stwardnienie rozsiane.
tak wszystko przedstawione, że bardzo mną wstrząsnęło.

kajsa | 2017-03-14
Przeczytana: 14 marca 2017

Diane Chamberlain w swej twórczości zawsze podejmuje tematy ważkie,trudne,często bardzo kontrowersyjne.Tak też stało się w przypadku "Jak gdybyś tańczyła".

Molly przez wiele lat nosi w sobie bolesną tajemnicę. Mimo tego, pozornie jest szczęśliwą kobietą.Ma kochającego męża,planują powiększenie rodziny.Gdy okazuje się,że posiadanie dziecka drogą naturalną nie jest możliwe,para decyduje się na otwartą adopcję i wtedy powraca przeszłość...
Jeśli bohaterka nie upora się z tym, co przeżyła jakiś czas temu,wie,że nie będzie szczęśliwą mamą i żoną.
Decyzja,którą podejmuje,na nowo pozwala jej spojrzeć na przeżycia sprzed lat,przewartościować swe oceny i otworzyć się na swą życiową rolę.

"Jak gdybyś tańczyła" to książka,która skłania do refleksji,niełatwych przyznaję.Długo zastanawiałam się,co bym zrobiła,znalazłszy się na miejscu Molly.Odpowiedzi wciąż poszukuję w sobie.

Izabela Pycio | 2017-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2017

"...popędziłam główną drogą, przed siebie, wciąż przed siebie, byle dalej od tych ludzi, od wszystkich, których znałam - i których kochałam - dopóki nie zyskałam całkowitej pewności, że już nic nas z powrotem nie połączy."

Niezwykle wzruszająca i ciepła powieść, mocno nasycona emocjami, z ogromną przyjemnością zagłębiamy się w nią. Towarzyszymy głównej bohaterce podczas trudnego oczyszczania przeszłości z bolesnych wspomnień, zdobywania wiedzy na temat własnej tożsamości, silnego pragnienia rozpoczęcia nowego etapu życia w spokoju, spełnieniu i radosnej gotowości do ofiarowania miłości nowemu członkowi rodziny. Decyzja o adopcji wywołuje mnóstwo obaw, czy jest się dostatecznie dojrzałym, odpowiednio przygotowanym, albo wystarczająco dobrym, aby zaopiekować się dzieckiem. W tym naturalnym procesie upewniania się co do swojej wartości, z pewnością nie pomagają skrywane tajemnice, chronione sekrety, poczucie krzywdy, wyrzuty sumienia czy zerwane na kilkanaście lat więzi z bliskimi....

Nina | 2017-02-27
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2017
Przeczytana: 27 lutego 2017

Nie od dziś wiadomo, że bardzo lubię książki Pani Chamberlain. Jak do tej pory, chyba tylko jedna z nich leciutko mnie zawiodła, pozostałe czyta się naprawdę wyśmienicie, pomimo pewnej schematyczności i nie zawsze łatwych tematów w nich podejmowanych. Tak było i tym razem. Zostałam wessana w akcję tej książki, w rodzinne tajemnice, w otwartą adopcję, w stwardnienie rozsiane, w niemoc, którą ta choroba ze sobą przynosi, w uwięzienie we własnym ciele, które już nie daje rady. Wzruszeń przy lekturze nie zabraknie, to Wam gwarantuję.

Eli1605 | 2018-02-07
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 07 lutego 2018

Poruszająca książka obyczajowo - psychologiczna. Mamy tu wiele wątków: miłość, nienawiść, adopcja, zakłamanie, ciężka choroba i opieka nad ciężko chorym, eutanazja, tajemnice i wybaczenie. Diana Chamberlain nie zawodzi. Lubię czytać jej książki.

Tatiasza Aleksiej | 2017-06-18

Ciekawa, porusza trudne tematy, skłania do refleksji, pełna emocji...
Kłamstwo goni kłamstwo...
Stwardnienie rozsiane, utrata dziecka, adopcja...

miki24gr | 2017-03-15
Przeczytana: 15 marca 2017

Jak przystało na powieść Diane Chamberlaine- i ta jest bardzo dobra i porusza ważną tematykę.
Natomiast ja podczas czytania pierwszych 300 z 400 stron miałam wrażenie, że brnę przez przydługi prolog. Wiedząc mniej więcej, w jakim kierunku potoczy się akcja (bo autorka już wcześniej uchyliła rąbka tajemnicy), cierpliwie czekałam na jakieś przyspieszenie akcji książki i akcji mojego serca, jednak nic takiego nie nastąpiło. Ostatnie 100 z 400 stron okazało się po prostu przydługim zakończeniem, nie pozostawiającym miejsca na refleksje własne. I to tyle. Umiarkowanie polecam.

Madi | 2018-06-30
Na półkach: 2018, Przeczytane, Obyczajówka
Przeczytana: 30 czerwca 2018

Piękna,mądra i wzruszająca powieść.
Powieść poruszająca kilka trudnych tematów jakimi jest straszna choroba- stwardnienie rozsiane,utrata dziecka i histerektomia oraz otwarta adopcja.
Przez cały czas czytania napięcie nie ustępuje( choć po części można domyśleć się finału),pojawiają się co rusz to nowe emocje i refleksje,by na końcu poznać mroczną tajemnicę rodzinną w całej odsłonie.
Akcja dzieję się dwutorowo co jeszcze bardziej rozgrzewa atmosferę.
Z jednej strony poznajemy burzliwe dojrzewanie Molly i jej "pierwszy raz"oraz ogromną miłość do chorego ojca,a z drugiej śledzimy losy dorosłej już Molly i jej zmagania z adopcją i przeszłością.
Pod koniec obie te historie łączą się i dają obraz na całość.
Jest to powieść o miłości, wybaczaniu i zaakceptowaniu prawdy,a tytuł "jak gdybyś tańczyła",to po prostu forma terapii i zarazem mądre słowa ,żeby żyć jak gdybyś tańczył.
Mnie się ogromnie PODOBAŁA!