Nic nie mów

Okładka książki Nic nie mów Naomi Ragen Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Nic nie mów
Naomi Ragen Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Kobiety to czytają! literatura obyczajowa, romans
Kobiety to czytają!
Anna Maria Nowak
Anna Maria Nowak

Mroczna ścieżka ku boskości

1987

Ta historia to przykład co sekty robią z człowiekiem , z jego wolą, psychiką , że nawet matka pozwala krzywdzić własne dzieci w imię jakiś chorych przekonań i nauk. Człowiek nazywany Mesjaszem to prawdziwy zwyrol brak słów. Książka otwiera oczy i daje do myślenia, uwaga na brutalne opisy maltretowania dzieci(wiem że nie każdy chce czytać takie opisy).

Wow, to trzeba po prostu przeczytać. Wszystko się we mnie gotowało czytając tę książkę.

Trudna, smutna i mroczna książka. Czasem podczas czytania dosłownie brakowało mi tchu. Przerażające jest to, jakie źle pojęta wiara może wyrządzić krzywdy niewinnym istotom. Wiem, że nie można wszystkich wrzucać do jednego worka, ale lektura tej książki mocno zniechęciła mnie do wyprawy do Izraela. Historia oparta jest na faktach, więc przynajmniej niektóre jej elementy zostały zaczerpnięte z prawdziwych wydarzeń, co jest dla mnie niepojęte. Dowiedziałam się rzeczy, o których chyba nie chciałam wiedzieć. Bardzo mną ta książka wstrząsnęła, a opisy w niej zawarte ciągle do mnie wracają.

Mocna książka, która naprawdę mną wstrząsnęła. Opisy zostają w pamięci na długo. Okrucieństwo na uważam, że trzeba o tym pisać. Żeby ludzie mieli świadomość tego, co się dzieje wokół Nas i nie przechodzili obojętnie wobec cudzej krzywdy tylko reagowali.

Książka dla ludzi o mocnych nerwach. Głowni bohaterowie Daniela i Shlomie są tak irytujący i egoistyczni, że gdybym miała okazję ich spotkać w życiu realnym chyba bym udusiła jednego i drugiego 😠 Siódemka dzieci, ojciec marzyciel, egoistą, matka egoistka i idiotka... Po prostu jakaś masakra😠🙁 Książka mimo wszystko mi się podobała, porusza trudny temat, dlatego polecam...

2099

Zastanawiam się, czy nad takimi książkami, które w swej fabule opierają się na bulwersujących i przerażających faktach, powinno się zachować milczenie, czy jednak mimo wszystko dokonywać ich oceny, bo przecież książka (może nie każda) powinna czemuś służyć, mieć jakąś misję, jakieś przesłanie. I chyba właśnie dlatego, aby nadać tej książce taką rangę i zachęcić czytelników do sięgnięcia po nią, zdecydowałam się na przyznanie jej gwiazdek.

"Psychopaci nie potrafią kochać. Potrafią jedynie wykorzystywać swój czar i osobowość, żeby zniewolić ludzi, których sobie wybiorą. Ty, Daniello, zostałaś wybrana. To nie był przypadek. Psychopaci z daleka wyczuwają potencjalne ofiary. Wybierają zagubione, pogrążone w smutku osoby, które straciły pewność siebie."

Książka szokuje od niemal pierwszych stron, na których od razu zderzamy się z przerażającą krzywdą dwójki kilkuletnich dzieci, pochodzących z tej samej rodziny. Powoli, na tle tego niezrozumiałego wprost okrucieństwa, poznajemy rodzinę Danielli Goodman i jej męża Shlomie'go, młodych amerykańskich żydów, którzy po ślubie postanawiają wyjechać do Izraela. Shlomie od samego początku znajomości był marzycielem, wolnym duchem, podążającym za szczęściem, którego upatrywał w zgłębianiu Boga i jego istnienia. Nigdy praktycznie nie pracował, wciąż wiązał się z jakimiś duchowymi przywódcami, w naukach których poszukiwał drogi do boskiej doskonałości. I tak w którymś momencie życia trafił na Menachema Szem Towa, który całkowicie zawładnął i wywrócił do góry nogami całe życie jego i rodziny. Ten, którego nazywali Mesjaszem, okazał się w gruncie rzeczy zwykłym psychopatą, który tak umiejętnie potrafił manipulować ludźmi, że całkowicie podporządkowywali się oni jego oczekiwaniom, poleceniom, sugestiom, który nie dopuszczał sprzeciwu, odmowy, grożąc gniewem Boga i nie dopuszczeniem do jego bliskości. Liczył się tylko cel, jaki sam obrał, za wszelką cenę i wszelkimi środkami dążył do realizacji swojej chorej, narcystycznej żądzy władzy i dominacji. Ślepe wręcz podporządkowanie sobie Danielle, która w pewnym momencie życia straciła grunt pod nogami, zarówno w kwestii swojego małżeństwa jak i panowania nad zachowaniem dzieci, doprowadziło do dramatu malców i traumatycznych przeżyć starszych dzieci, które paraliżował strach przed mówieniem o tym, co dzieje się w rodzinie i które zmuszano do milczenia. Grozę i traumę dzieci potęgował fakt, że matka nie stawała nigdy w ich obronie, przyzwalając niejako na ich krzywdę i udrękę, na okrutne maltretowanie, tortury i zabijanie radości dzieciństwa.

Wstrząsająca i bardzo bolesna książka, a na jej kartach bohaterka, której nie potrafię zrozumieć, a tym bardziej usprawiedliwić, nad którą zastanawiam się, czy jest po prostu zagubioną matką i kobietą, czy nieczułą, obojętną na krzywdę dzieci suką ... , czy chęć doznania bliskości Boga, religijny fanatyzm mogą pozbawić kobietę instynktu macierzyńskiego, pozwalając jej przyglądać się katowaniu własnych dzieci, bądź udawaniu, że nic się na ten temat nie wie? Wiele rzeczy nie mieści mi się w głowie, ale jak widać niewiele wiem na temat takich zdarzeń, metod działania sekt i ich guru.

Książkę szczerze polecam!

"Nic nie mów" to zdecydowanie nie książka dla wrażliwych czytelników. Na pierwszy plan wysuwa się w niej cierpienie dzieci. Cierpienie w sensie dosłownym, spowodowane niewyobrażalną przemocą fizyczną i psychiczną, która została tutaj opisana ze wszystkimi przerażającymi szczegółami.
Co jeszcze bardziej wstrząsające, w ten proceder prawdopodobnie jest zamieszana matka skrzywdzonych dzieci. Czy to możliwe? Jakie wydarzenia mogły spowodować, tak niewyobrażalne traktowanie?
Więcej nie chcę zdradzać, ale na mnie osobiscie ta pozycja wywarła ogromne wrażenie. Nie mam własnych dzieci, a i tak podczas czytania dostawałam gęsiej skórki.
Niewątpliwie temat poruszany w tej książce jest ważny i dobrze zdawać sobie sprawę, że nie jest to problem urojony, tylko realnie istniejące zagrożenie, którego każdy z nas może stać się ofiarą, co bardzo dobrze ukazała autorka.

Początek książki jest wstrząsający i mocno wciągający. Pojawia się mnóstwo pytań. Jak można pozwalać na robienie krzywdy swoim dzieciom? W imię czego?

To co na początku wydaje się być chora sytuacja, zostaje tłumaczone z każdą kolejną strona. W sidła sekty bardzo łatwo wpaść, ale o wiele trudniej się z niej wyplątać. Dzięki bohaterce książki zrozumiałam ten fakt.

Nie wiem dlaczego, ale wydawało mi się, że trzymam w ręku reportaż, pamiętnik, albo przynajmniej historię opartą na faktach, a na końcu dowiaduję się, że "wszyscy bohaterowie tej powieści są wyłącznie owocem wyobraźni autorki i nie należy ich utożsamiać z żadnymi osobami żyjącymi ani zmarłymi".
To że dzieciom, a także dorosłym, dzieje się krzywda pod każdą szerokością geograficzną za sprawą różnyh religii, wiemy nie od dziś, ale nie zgadzam się, aby robić kasę na ludzkim nieszczęściu. A jest to kolejny chłam z tych o polożnych i bibliotekarkach z Auschwitz, chyba, bo raczej nie czytam tego typu książek.
Pomijając już wszystko, cała ta historia jest poprostu nieciekawa. A główne postaci, Daniella i Shlomie to para nudnych i rozlazłych radykalistów, których wsadziłabym do ciemnego lochu i szybko zapomniała, że istnieli.
Patronat LC, Prószyński i S-ka, dzięki...
W skrócie, nie polecam.

To że dzieciom, a także dorosłym, dzieje się krzywda pod każdą szerokością...

Życie pisze różne scenariusze. Niestety i takie, które odbierają mowę i chcemy je jak najszybciej wyprzeć z pamięci. I to przykład takiej właśnie historii.
A miało być tak pięknie. Życie zgodne z religią, wymyślone z młodzieńczą, pełną zapału prostotą, które zamieniło się w rozpaczliwą wegetację w duchowym kaftanie bezpieczeństwa, bez świadomości i poleganiu na własnym, realnym osądzie sytuacji. Dorośli mogą bezgranicznie wierzyć i ufać hipnotyzującemu złotemu cielcowi. Ale gdy są rodzicami diametralnie zmieniają się warunki określające to co mogą, a czego nie. Tutaj wszystko wymknęło się spod kontroli.
Łatwiej przebiec maraton, niż przetrawić tę książkę, a tętno chyba podobne.

• 2017
  • Ebooki

Dodaj cytat z książki Nic nie mów