Jak gdybyś tańczyła

Okładka książki Jak gdybyś tańczyła Diane Chamberlain Patronat LC
Okładka książki Jak gdybyś tańczyła
Diane Chamberlain Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Taniec (tom 1) Seria: Kobiety to czytają! literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
2017-01-12
Data 1. wydania:
2016-03-24
Michał Juszkiewicz
adopcja kłamstwo literatura amerykańska macierzyństwo poszukiwanie szczęścia powieść obyczajowa relacje damsko-męskie relacje rodzinne rodzina strach tajemnica wspomnienia

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Róbcie, jak gdybyście tańczyli

503 175 39

Jest to powieść o walce z procedurami adopcyjnymi i marzeniach związanych z posiadaniem dziecka oraz trudnych wyborach.
Właściwie to takim tematem przewodnim tej powieści jest więź rodzinna. Więź pomiędzy dzieckiem, a jego rodzicami: ojcem, matką i matką adopcyjną. Początkowo Molly ten układ akceptowała, ale z wiekiem zaczęła wszystko analizować i dopiero kiedy sama ma zostać matką adopcyjną zaczyna rozumieć jakie to było trudne dla wszystkich.
Autorka powieści przez cały czas prowadzi nas poprzez przeżycia głównej bohaterki, i te z przeszłości i te z teraźniejszości. Wraca wiele wspomnień, jest dużo niedopowiedzeń, wiele niewyjaśnionych spraw. Ojciec Molly był osobą niepełnosprawną, a zarówno wspaniałym psychiatrą, który wymyślił metodę „Jak gdyby” dzięki której wiele osób potrafiło poradzić sobie z wieloma trudnościami. Kiedy w tragicznych okolicznościach Molly traci swojego ukochanego ojca, wyjeżdża z rodzinnego domu. Nie chciała mieć nic wspólnego z ludźmi, którzy karmili ją kłamstwami.
Molly poznaje Aidana i tworzą bardzo udane małżeństwo, ale do pełni szczęścia brakuje im dziecka, które niestety nie pojawia się na świecie. W końcu decydują się na otwartą adopcję, która polega na tym iż biologiczna matka dziecka może brać czynny udział w jego wychowaniu. Niestety przeszłość Molly nie pozwala jej cieszyć się z tego, że niedługo ramionach będzie trzymała maleńką istotkę. Coraz częściej ma wyrzuty sumienia, że tyle lat ukrywa przed mężem prawdę o sobie. Każdy związek powinien być zbudowany na prawdzie, ale jej taki nie był.
Czy Molly przełamie swoje leki? Czy Molly wyjawi prawdę Aidanowi? Czy pogodzi się z przeszłością by uratować przyszłość?
Na te pytania Wam nie odpowiem, ale powiem Wam tylko, że powieść ta wywołuje wiele emocji od szczęścia począwszy na prawdziwym wzruszeniu skończywszy. Książkę czytałam z zapartym tchem, ciągle czekając na to co będzie dalej. Nie mogłam wręcz się od niej oderwać Gdyby nie to, że trzeba chodzić spać i trzeba jeść skończyłabym ją po kilku godzinach. Natomiast jeśli Wy chcecie wiedzieć więcej to musicie koniecznie sięgnąć po tę lekturę.

To moje pierwsze spotkanie z tą autorką. Szczerze, wydawało mi się, że Diane Chamberlain pisze pospolite romansidła. Sama nie wiem czemu żywiłam takie przekonanie 🤷‍♀️ Na szczęście pomyliłam się. Lektura tej książki bardzo mnie poruszyła. Pozornie lekka fabuła kryje w sobie wiele treści a w miarę czytania orientujemy się, że w tej książce nic nie jest takie jak nam się z początku wydawało.

Bohaterką powieści jest Molly, dojrzała kobieta ubiegająca się z mężem o otwartą adopcję. Jednak, wydarzenia z przeszłości nie pozwalają jej zamknąć drzwi za tym co było. Skrzywdzona dziewczynka coraz częściej daje o sobie znać. Pozornie idealne życie zaczyna się chwiać, co jest nieuniknione, gdy jego filary zbudowane są na kłamstwie.

Czytając zatapiamy się w dwóch światach i poznajemy dwie Molly, całkowicie od siebie różne. Widzimy, jak wydarzenia z dzieciństwa wpłynęły na dalsze losy dziewczynki. Choć czujemy narastające napięcie, do samego końca nie wiemy co przydarzyło się tego lata bohaterce. Pewne jest, że los nie obszedł się z nią łaskawie.

Czy dorosłej Molly uda się uporać z demonami z przeszłości? A może traumatyczne wydarzenia z dzieciństwa uniemożliwią jej dokonać adopcji? Warto się tego dowiedzieć sięgając po tę pasjonującą powieść.

Moja ocena to 9/10.

Molly wraz z mężem starają się o potomka. Poznają Siennę, która zdecydowała się oddać dziecko do adopcji, wspólnie będą uczestniczyć w procesie tzw. adopcji otwartej. Na Molly jednak ciążą wspomnienia z dzieciństwa, kiedy to sama również miała... dwie matki. Dlaczego jednak nie utrzymuje kontaktu z żadną z nich?
Akcja powieści rozgrywa się dwutorowo, dorosła Molly oczekuje narodzin dziecka Sienny, nastoletnia Molly żyje z liczną rodziną z chorym na stwardnienie rozsiane ojcem na czele... I tajemnicami, które mącą rodzinny spokój. Ale czy warto te najważniejsze ludzkie dylematy trzymać w sekrecie przez lata?
Podobało mi się, choć lekko nie było ze względu na ogrom emocji.

Akcja powieści rozgrywa się dwutorowo, dorosła Molly oczekuje...

To chyba najlepsza powieść Diane Chamberlain jaką dotychczas czytałam. Niezwykle wzruszająca i dająca do myślenia. Porusza tak wiele ważnych tematów. To opowieść o relacjach w rodzinie. O istocie macierzyństwa i adopcji. O tym, że rodzina to nie zawsze mama, tata i dziecko - może być zupełnie inaczej i ma to swoje wady i zalety. O niepełnosprawności i o tym do czego zdolna jest osoba, która kocha nad życie. A także o dojrzewaniu, zmianach, jakie się wtedy dokonują w młodym człowieku.
Przepiękna.

Kolejna perełka autorki. Gorąco polecam.

Kolejna perełka autorki. Gorąco polecam.

Bardzo przyjemna w czytaniu, ciekawa powieść obyczajowa, jednak raczej długo nie pozostanie w mojej pamięci. Główna wada, jaką w niej dostrzegam to przewidywalność: sekretu, który skrywa główna bohaterka domyśliłam się na długo przed końcem. Dodatkowo nie do końca uwierzyłam w takie odcięcie się na lata od rodziny i ukrywanie swojej przeszłości z takich powodów, nawet jeśli realistyczna jest reakcja nastolatki na ukazane wydarzenia, to nierealne jest tkwienie w urazie przez tyle lat i brak zrewidowania swoich poglądów na to, co się wydarzyło wraz z dorastaniem.

Bardzo lubię książki tej autorki i tym razem również się nie zawiodłam.

Bardzo lubię książki tej autorki i tym razem również się nie zawiodłam.

No cóż. Jestem zawiedziona tą pozycją. Nie była strasznie zła, ale wrażenia też na mnie nie zrobiła. Molly poznajemy z wielu restrospekcji z dzieciństwa, mniej z obecnej sytuacji adopcyjnej, co było dla mnie minusem. Jednak to, co najbardziej wyplynęło na mój odbiór to postawa bohaterki. Mogę zrozumieć jej postawę w wieku 14 lat, ale zdecydowanie nie jestem w stanie jej pojąć, gdy ma już lat 38. To, co autorka chciała przedstawić jako wielką tragedię, było przewidywalne i momentami doprowadzało mnie nieopisanej złości. Znając możliwości autorki, liczyłam na zdecydowanie więcej.

Wynudziłam się niemiłosiernie... Lub inaczej, z każdą kolejną przeczytaną stroną marzyłam, żeby dotrwać do końca. Chyba najsłabsza z książek Chamberlain. Mimo, że porusza trudne tematy (wątpliwości przed adopcją, nieuleczalna choroba bliskiej osoby) to cała konstrukcja fabuły i retrospekcje były męczące.