Na końcu ulicy

Prószyński i S-ka
2022-08-09
2022-08-09
Michał Juszkiewicz

Kayli Carter wraz ze swym mężem kupują dużą działkę na której budują swój wymarzony dom. Podczas budowy mąż Kayli ulega wypadkowi w wyniku czego umiera. Od tego czasu kobieta pozostaje sama z córeczką i niedokończoną budową. Mimo, że targają nią sprzeczne uczucie dotyczące domu postanawia go wykończyć i zamieszkać w nim. Pewnego dnia w jej pracy pojawia się starsza kobieta, która ostrzega ją przed zamieszkaniem w nowym domu. Po tej informacji, w dotychczas spokojnym życiu Kayli zaczynają dziać się dziwne i tajemnicze wydarzenia. Czy rzeczywiście ziemia na której stoi nowo wybudowany dom skrywa jakieś mroczne sekrety z przeszłości ? Co wie sąsiadka Kayli - Ellie Hockley , która wróciła po 45 latach do rodzinnego domu by zająć się schorowaną matką i bratem. Kobiety zbliżają się do siebie na tyle ,że któregoś razu Ellie opowiada Kayli historię ze swoich młodzieńczych lat i tragicznym finale swojej zakazanej miłości.

Czy Ellie faktycznie wraca po latach, żeby pomóc swojej rodzinie? Czy szuka winnych zbrodni sprzed lat chcąc zemścić się ? Co łączy ją z ojcem Kayli? A przede wszystkim jaką tajemnicę skrywa w sobie dom Kayli wybudowany na końcu ulicy?

Książkę czyta się z zapartym tchem chcąc znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania.

Czytałam już wiele lepsze książki tej autorki. Przez tą jakoś trudno było mi przebrnąć. Jedynie zakończenie bardzo mi się podobało.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Lektura jak dla pensjonarek. Wielkie rozczarowanie, temat interesujący, ale potraktowany powierzchownie. Ot taka sobie historyjka wiejąca nudą.

Powieść z gatunku "literatury zaangażowanej", poruszającej problemy segregacji rasowej oraz walki z nią w południowych stanach USA. Czyta się szybko, akcja toczy się wartko, choć trudno byłoby doszukać się w tej opowieści szczególnych walorów literackich. To raczej fabularna publicystyka, lekka aczkolwiek niekoniecznie przyjemna, jeśli chodzi o opisywaną rzeczywistość.

Uwielbiam tą autorkę, nigdy nie zawodzi. I tak jest tym razem książka pełna tajemnic, napięcia akcja dzieje się dwutorowo, w dwóch okresach czasu. Połączenie miłości , sensacji i prawdy o niesprawiedliwości na tle rasowym w latach 60

Fajna historia, ale czasami za długie i nużące opisy. Jednak warto przeczytać

Fajna historia, ale czasami za długie i nużące opisy. Jednak warto przeczytać

Kolejna doskonała powieść Diane Chamberlain. Znowu nie mogłam oderwać się od książki, by poznać losy naszych bohaterów. Książka podzielona jest na rok 2010 i 1965. Lubię taki zabieg autorski, gdy raz przenosimy się w przeszłość, by zaraz znaleźć się w teraźniejszości. Czasy młodości Elli i jej wybory szczególnie urzekły moje serce i z przyjemnością, a właściwie niecierpliwością wypatrywałam w książce tych rozdziałów, by poznać losy naszej bohaterki. Co może łączyć Kayle i Elle? Książka jak się okazuje skrywa wiele mrocznych tajemnic, które z każdą przeczytaną stroną odkrywamy. Jest to poruszająca historia, którą gorąco Wam polecam.

Przeczytałam już wiele książek tej autorki i znam ją od lat. Po Chamberlain sięgam, gdy mam ochotę na powieść obyczajową, rodzinna historię z jednocześnie ważnym społecznie tematem w tle.

Ten tytuł to opowieść o demonach z przeszłości, tajemnicach, wykluczeniah i rasizmie. Czytałam te historie i nie dowierzałam, jak bardzo kolor skóry może ludzi poróżnić. Miałam wielką nadzieję na happy end, a jednocześnie bałam się, że on nigdy nie nastąpi.

Przerażające jest to, ze choć może ta konkretną historia to fikcja literacka, ale jej podobnych wydarzyło się w rzeczywistości niezliczona ilość.

Mi pękało serce momentami. To bardzo dobra i ważna książka.

Kiedy mąż Kayli ginie w wypadku podczas budowy ich wymarzonego domu, kobieta mimo wszystko postanawia się tam przenieść wraz z córeczką. Ewidentnie jednak ktoś nie chce, by tam zamieszkała i probuje wszelkimi sposobami ją stamtąd przegonić. Dleczego komuś zależy, żeby tamto miejsce zostało niezamieszkane? Co z tym wspólnego ma sąsiadka pani architekt.

Autorka zabiera nas do świata pełnego tajemnic z przeszłości. Narracja poprowadzona została z perspektywy dwóch osób i w różnych przestrzeniach czasowych, dzięki czemu możemy zobaczyć w jaki dokładnie sposób dawne wydarzenia wpływają na teraźniejszość. Akcja nabiera tempa z każdą przeczytaną stroną, a czytelnik zostaje wciągnięty w wir zdarzeń, w których jeden kamyczek często porusza całą lawinę. Bohaterowie skonstruowani przez pisarkę są wyraziści, choć niejednoznaczni, a ich przeżycia mocno wpływają na emocje odbiorcy. Możemy poczuć strach, bezradność, beznadzieję czy rozgoryczenie lecz momentami także radość graniczącą z ekscytacją.

Chamberlain znakomicie splotła ze sobą wszystkie wątki jak pasma włosów w perfekcyjnie wykonanym warkoczu. Uwielbiam fabuły z historią w tle, a ta pozycja dostarczyła mi wiele takich elementów. Po pierwsze dodano do treści prawdziwe postaci oraz wydarzenia z przeszłości z dozą aspektów społecznych, obyczajowych bądź politycznych dotyczących lat '60 XX wieku w USA. Na pochwałę zasługują też poruszane przez autorkę tematy segregacji rasowej, działalności Ku Klux Klanu, walki o sprawiedliwość i równość. Niemniej to również poruszająca powieść o uprzedzeniach, buncie, odwadze niespełnionej miłości oraz grzechach, które mają wpływ na dalsze życie.

Autorka zabiera nas...

Jest to 21 książka Diane Chamberlain, którą przeczytałam. Każda z nich dała mi satysfakcjonującą rozrywkę. Musiał więc przyjść moment na pozycję, która mnie rozczaruje.

Gdyby celem autorki było przedstawienie historii naiwnej, infantylnej dziewczyny o mentalności lalki Barbie misję uznałabym za zakończoną sukcesem. Mamy też drugą bohaterkę. Aż dziw, że nie są spokrewnione - tak zbliżone mają histeryczne osobowości. Żadnej z nich nie udało mi się polubić. Na szczęście autorka nie utraciła talentu budowania dynamiki powieści. Chyba tylko to ją nieco uratowało. Sama historia w tle zamieszek rasowych i prześladowań Ku Klux Klanu wydała mi się zbyt płytko przedstawiona. Niczym marna podróbka Grishama. Zabrakło emocji. Niestety to jedna z najsłabszych książek Diane Chamberlain.

• Egzemplarz recenzencki
  • Przeczytane 2023
  • Diane Chamberlain

Dodaj cytat z książki Na końcu ulicy