Karuzela

Agnieszka Lis Wydawnictwo: Czwarta Strona literatura obyczajowa, romans
Czwarta Strona
2017-01-11
2017-01-11
literatura polska powieść obyczajowa rodzina śmiertelna choroba walka z chorobą współczesna obyczajowość

W cierpieniu stajemy się niewidzialni

Trudny temat, który samoistnie wpływa na emocje. Jednak miałam wrażenie, że autorka je trochę stępiła. Co prawda jedna łezka na koniec mi się zakręciła, ale zabrakło mi głębi.

Renata, to typowa matka Polka. Wszystko podporządkowała swojej rodzinie, którą stawia na pierwszym miejscu. Dba o trójkę dzieci, męża i dom. Gdzieś na szarym końcu kolejki znajduje się ona. Swoje problemy zdrowotne ciągle przekłada na ,,potem i później". Kiedy udaje się do lekarza, zderza się z okrutną diagnozą - białaczką. Choroba Renaty wywraca życie całej rodziny do góry nogami. Na pomoc ściągają rodzice kobiety i przyjaciółki. Książka ukazuje walkę z chorobą, reakcję na nią całej rodziny, tej bliskiej i dalszej. Opowiedziana jest ona bez cukrzenia i pudrowania, ze wszystkimi przywarami charakterystycznymi dla małomiasteczkowej ludności, ale także dla tych osób, które nie wiedzą jak zachować się kiedy, nie wiadomo, co powiedzieć czy co zrobić. Nie jest to lekka lektura, ale na pewno warto się nad nią pochylić.

Historia opisana w książce powinna wzbudzać ludzki odruch jakim jest współczucie ,lecz jest napisana w stylu, który zupełnie do mnie nie trafiła. Irytująca rodzina,a szczególnie matka, która tylko myśli o jedzeniu i o tym " co ludzie powiedzą ", koleżanka Daria przejęta własnymi problemam, jakieś powroty do przeszłości,skoki w przyszłość, to dowod ,że autorce nie chodzi o jakość tylko ilość !A jak się pisze o onkologii i chemioterapii, to powinno się zasięgnąć rady fachowców, bo jakieś " duby smalone " wyszły.
Nie polecam.

Książka wciągająca. Gra na uczuciach i wyciska łzy. To tylko powieść. W życiu jest brutalniej. Chociażby to,że w książce dzieci Renaty mogły swobodnie się przemieszczać po szpitalu onkologicznym. Mogły codziennie ja odwiedzać. W realu tak małych dzieci nie wpuszczają na onkologię. Tak czy inaczej o tej książce szybko się nie zapomina.

Książka która zostanie ze mną na zawsze. Wbiła mnie w fotel. Być może fabuła jest mi bliższa ponieważ przeszłam przez podobną diagnozę. Mnie się udało, póki co. Książka dla każdego. Polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

To jedna z tych książek, które wyciskają łzy.

'Karuzela' nie jest jedyną powieścią poruszającą taką tematykę, tyle że do czegoś takiego nie sposób przywyknąć, nie sposób się przyzwyczaić.

Spokojne, bezproblemowe (nie do końca) życie, trójka udanych dzieciaków i nagle...
Brutalne zderzenie z czymś, co nawet trudno sobie wyobrazić.
Odsuwanie, odpychanie od siebie prawdy.
Karmienie się złudzeniami, że już, że zaraz pomogą lekarstwa, terapia i wszystko znowu będzie jak dawniej.

Renata nie poddaje się, walczy, tyle że ma coraz mniej sił.
Gaśnie.
Są wokół niej bliscy, są przyjaciele, starają się pomagać, podtrzymywać na duchu, ale rzeczywistość jest coraz bardziej okrutna.
Jak się z tym pogodzić ? Jak przyjąć to do świadomości ?

Jestem dorosłym facetem a podczas lektury wilgotniały mi oczy.

Poruszająca, głęboko zapadająca w pamięć lektura.

10/10.

To jedna z tych książek, które wyciskają łzy.

Brutalne zderzenie z czymś, co nawet trudno sobie wyobrazić.
Odsuwanie, odpychanie od siebie...

Książka wywołała we mnie mnóstwo emocji. Poruszyła mnie do głębi. Nie mogłam się oderwać. Gorąco polecam.

Choroba nie wybiera- przychodzi kiedy chce, do kogo chce i atakuje. W zagonionym życiu często bagatelizujemy pierwsze objawy, opóźniamy badania, diagnostykę... Tak jest z Renatą, trzydziestokilkuletnią żoną, matką trójki dzieci, borykającą się z codziennymi problemami wychowawczymi, prowadzeniem domu i ..wiecznie nieobecnym, zapracowanym mężem, któremu powszechnieje "proza życia" i zaczyna szukać "odmiany" u kochanki. Kiedy u Renaty zostaje potwierdzona białaczka, życie całej rodziny wywraca się do góry nogami. Godna podziwu jest mobilizacja całej rodziny, aby zachować pozory normalności i pozwolić Renacie na godne przejście uciążliwej terapii. Wnikliwy opis trudnej drogi leczenia Renaty, angażował mnie emocjonalnie. I cały czas razem z rodziną czekałam na cud...I ta świadomość, jak kruchy jest ludzki los i jaką siłę ma prawdziwa miłość....

Moje pierwsze spotkanie z tą autorką okazało się być strzałem w dziesiątkę. Trudna, emocjonalna historia, która nie pozwoli się odłożyć, zanim nie poznasz zakończenia.

Jest to książka, która we mnie wywołała ogromną ilość emocji, od empatii, zrozumienia, poprzez złość, bezsilność prawie do łez.
Jest to historia Renaty, trzydziestoparoletniej mężatki, na co dzień zajmującej się domem i wychowującej 3 dzieci.
Nadmiar obowiązków i chyba chęć spełnienia oczekiwań wszystkich dookoła powoduje, że nie jest ona w stanie zadbać o samą siebie i swoje potrzeby, gdy pojawiają się pierwsze symptomy nadchodzącej choroby skutecznie je ignoruje, a gdy ciągłe zmęczenie nie pozwala na wypełnienie planu dnia, okazuje się już trochę za późno.
Urzekła mnie więź, jaką bohaterka miała z dziećmi, jak umiała sprostać wszystkim przeciwnościom nie raz kosztem własnych potrzeb, relacja z mężem....hmmm wielka miłośc wystawiona na próbę czasu i pokus.
Sama walka z chorobą, emocje (domyślam się że momentami pewnie karykaturalnie przedstawione w stosunku do rzeczywistości) a mimo wszystko czuło się jakąś bliskość z tą rodziną. Wspólnie przeżywało smutki i radości.
Mnie bardzo poruszyła i dlatego ją polecam