Dawka życia

Tłumaczenie: Hanna Pasierska
Seria: Kobiety to czytają!
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Living With It
Hanna Pasierska
Ag2S

Kiedy jedna decyzja zmienia wszystko… Isobel postanawia nie szczepić swoich dzieci. Podjęła tę decyzję pod wpływem doniesień o poszczepiennych przypadkach autyzmu, aby chronić tych, których kocha najbardziej. Konsekwencje tego wyboru poniosą jej przyjaciele i ich córeczka. Maleńka Iris zaraziła się odrą od nastoletniej córki Isobel. Dziewczynka wyzdrowiała, ale całkowicie straciła słuch....

Kiedy jedna decyzja zmienia wszystko…

Isobel postanawia nie szczepić swoich dzieci. Podjęła tę decyzję pod wpływem doniesień o poszczepiennych przypadkach autyzmu, aby chronić tych, których kocha najbardziej. Konsekwencje tego wyboru poniosą jej przyjaciele i ich córeczka. Maleńka Iris zaraziła się odrą od nastoletniej córki Isobel. Dziewczynka wyzdrowiała, ale całkowicie straciła słuch. Obie rodziny muszą zmierzyć się z odpowiedzialnością, poczuciem winy i pragnieniem zemsty. Z sytuacją, gdy udane z pozoru życie rozsypuje się jak domek z kart. Lizzie Enfield tak jasno i przekonująco wyłożyła argumenty obu stron, że czytelnik czuje się rozdarty. Komu bardziej współczuć? Poruszająca historia, która skłania do refleksji i budzi wiele emocji.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Dawka_zycia-p-34844-1-30-.html

Magda | 2017-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2017

Szczepić czy nie szczepić? Od lat trwa zażarta dyskusja. W towarzystwie wręcz nie wypada na ten temat rozmawiać. Isobel postanowiła nie szczepić dzieci. Dla ich zdrowia i dobra. Miała do tego prawo, jest przecież ich matką. Czy wzięła jednak pod uwagę wszystkie za i przeciw? Czy zdawała sobie sprawę jakie mogą być konsekwencje?

Nie zrobię tego swoim dzieciom! To dewiza przerażonej chorobą autystyczną Isobel. Patrząc na cierpiące dziecko znajomych dochodzi do wniosku, że szczepienie to zło, którego oszczędzi swoim potomkom. Podczas wakacji ze znajomymi jej nastoletnia córka zachorowała na odrę. Choroba rozprzestrzenia się i atakuje roczną córkę Bena i Maggie. Dziewczynka zostaje poddana leczeniu. Wszystko byłoby w porządku gdyby nie fakt, że mała Iris traci słuch. A główną winną, w oczach zrozpaczonego ojca, staje się Isobel.

Pierwsze co rzuca się w oczy to dwutorowa narracja, która pozwala wczuć się w sytuację żądnego zemsty Bena, jak i dręczoną wyrzutami sumienia Isobel....

Izabela Pycio | 2018-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2018

"Niekiedy życie jest łatwiejsze, jeśli się pozostaje w stanie niewiedzy."

Prawo człowieka do popełniania błędów, zbierania życiowego doświadczenia, odbierania lekcji pokory, wszystko ma swoje uzasadnienie, ale też uświadamia, jak często potrafimy się mylić, nieprawidłowo wybierać, poddawać sugestii, społecznej manipulacji, bez odpowiednich refleksji, zastanowienia się. Czynimy to w dobrej wierze, napędzani poczuciem obowiązku, przesyceni strachem, w imię głębokiej miłości. A jednak nasze postawy, uczynki, wahania i bierność, potrafią nie tylko zranić nas samych i bliskich, ale też przyczynić się do dramatu innych. Czy w takiej sytuacji wolno nam potępiać innych, wytykać palcem ich potknięcia, domagać się zadośćuczynienia? Jeśli tak, to w jaki sposób i do jakich granic?

Strata wywołuje smutek i ból, im większa tym bardziej przenika do naszej codzienności, nie pozwala na spokojne funkcjonowanie, zmusza do szukania odpowiedzialnych, ukojenia w zemście, pokazaniu światu, jak wielka...

DomowaKsięgarnia | 2017-08-31

Książkę dobrze się czyta i na szczęście, autorka postanowiła w niej zachować choć trochę dystansu, przedstawiając w niej argumenty osób opowiadających się przeciwko szczepieniom, jak i tych popierających szczepienie dzieci nie tylko w podstawowym kształcie. Mimo to, nie mogę oprzeć się wrażeniu, że książką została napisana jakby na zamówienie. Ma za zadanie uświadomić rodzicom konsekwencje ich wyborów oraz podejmowanych decyzji. I uważam, że mimo prób zachowania obiektywizmu, jest książką proszczepionkową.

Nie dziwi mnie to, biorąc pod uwagę to, co w kwestii szczepień ma miejsce w USA i na całym świecie. W Polsce również. Jeśli komuś, mam na myśli przyszłego rodzica lub osobę już będącą rodzicem, ta książka pomoże w podjęciu decyzji, to dobrze.

Jeśli zaś nie jesteś rodzicem a jedynie wrażliwą duszą i wzruszają Cię dramaty rodzinne oraz krzywda dzieci, znajdziesz w tej książce coś dla siebie. Jeżeli jednak szukasz fikcji literackiej o bardziej zmyślnej konstrukcji fabularnej –...

Ania | 2017-12-05
Przeczytana: 04 grudnia 2017
miki24gr | 2017-09-30
Przeczytana: 30 września 2017

Ciekawa i aktualna problematyka szczepień ujęta w interesującą fabułę- to pierwsze wrażenie na początku książki. Dalej było już gorzej, bo wątki się rozmywały, bohaterowie nie byli przekonani do swoich racji i właściwie autorce zabrakło jakby pomysłu i weny...Lektura stała się wręcz nudnawa i z trudem dobrnęłam do końca.

nieperfekcyjnie | 2017-08-21
Przeczytana: 18 sierpnia 2017

Całą ciążę nosisz pod sercem maleńkiego i, przede wszystkim, zdrowego człowieczka. Kiedy po wielu trudach wydajesz go na świat, jesteś zachwycona, bo Twoje dzieciątko jest idealne w każdym calu. Zmienia się z dnia na dzień, nabierając coraz więcej doświadczenia oraz nowych umiejętności, którymi chwali się wszystkim dookoła. Nagle jedna chwila sprawia, że Twój maluszek traci zdrowie, stając się naznaczonym do końca życia. Kogo będziesz za to winić?

Isobel nie zaszczepiła dzieci, ponieważ boi się poszczepiennych przypadków autyzmu, o jakich było dość głośno. Przez wiele lat niemal zapomina o tym, dopóki jej nastoletniej córki nie dopada odra. Nie działoby się nic wielkiego, gdyby nie fakt, iż w owej chwili znajdują się oni na wakacjach, na jakich przebywa także córka Bena, wieloletniego przyjaciela, która zaraża się chorobą, w wyniku czego traci słuch. Po której stronie staną przyjaciele? Czy można winić...

kawa | 2018-05-16

Oczekiwania miałam większe. A wyszło tak letnio.
Temat bardzo na czasie - problem nie szczepienia dzieci i konsekwencje z tego wynikające.
Grono przyjaciół zostaje wystawione na ciężką próbę - dziecko jednych zaraża się od drugiego odrą. Niewinne zdarzenie pociąga za sobą ciąg dramatycznych sytuacji.
Wobec kogo być lojalnym, kto zawinił, dlaczego tak postąpili? Pytania na które nie ma dobrej odpowiedzi.

Paulina | 2017-11-26
Przeczytana: 23 listopada 2017

"Dawka życia" to dobra książka obyczajowa, poruszająca jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów. Atorka w swojej książce porusza temat, o którym ostatnio było bardzo głośno. Chodzi o spór między rodzicami czy powinni szczepić swoje dzieci, czy też nie.
To cenna lekcja dla każdego rodzica, mądra lektura zmuszająca o myślenia.
Wpleciony temat zdrady i różnych odcieni miłości dodaje smaku tej powieści.
Jak dla mnie świetna pozycja, zmuszająca szukania odpowiedzi.
Zakończenie bardzo udane moim zdaniem, zaskoczyło mnie bardzo.

Kate1404 | 2017-09-09
Przeczytana: 09 września 2017

Książka urzekła mnie piękną okładką i kontrowersyjnym tematem. W rodzinie mam przypadek dziecka, które "prawdopodobnie" ma autyzm po szczepionce MMR. Dlatego moje drugie jest niezaszczepione... Temat tak mi bliski. Spodziewałam się czegoś innego, a to co otrzymałam nie było złe.
Isobel boi się autyzmu i nie szczepi swoich dzieci. Kiedy jedno z nich zachoruje na odrę niestety zaraża maleńką Iris, w skutek powikłań dziewczynka staje się głucha. Tyle wiemy z opisu. Poznajemy punkt widzenia Isobel i Bena (ojca Iris), autorka momentami cofa się w czasie. Ogólnie książka bardzo na plus, zakończenie dające do myślenia.

Maja | 2018-03-03
Przeczytana: 03 marca 2018

Isobel chciała być idealną matką. Nie wiedziałam, że jedna jej decyzja zmieni życie dwóch rodzin. Kobieta postanowiła bowiem nie szczepić swoich dzieci. Podjęła tę decyzję pod wpływem doniesień o poszczepiennych przypadkach autyzmu, aby chronić tych, których kocha najbardziej. Maleńka Iris, córeczka jej przyjaciół, zaraziła się odrą od nastoletniej córki Isobel. Dziewczynka wyzdrowiała, ale całkowicie straciła słuch. Czy ta tragedia położy się cieniem na wieloletniej przyjaźni?

Szczepić czy nie szczepić? Oto jest pytanie. Możecie mnie spalić na stosie, ale ja mam zamiar zaszczepić moje dzieci. Isobel, główna bohaterka tej powieści, podjęła inną decyzję. Zaczęła myśleć o jej skutkach dopiero w momencie, gdy doszło do tragedii.

Ta książka zapowiadała się całkiem nieźle. Myślałam, że to będzie powieść pokroju Kruchej jak lód. I na początku właśnie tak było. Później wszystko zaczęło siadać. Na końcu, wybaczcie mi za to mało profesjonalne określenie, ale było tylko pierdnięcie...