Mów do mnie

Tłumaczenie: Magdalena Rychlik
Seria: Kobiety to czytają!
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Every Fifteen Miuntes
Magdalena Rychlik
literatura piękna
Ag2S

Eric Parrish, ordynator oddziału psychiatrii szpitala Havermayer General, ulokowanego na przedmieściach Filadelfii, nie może narzekać na brak sukcesów zawodowych. Dzięki zaangażowaniu całego personelu medycznego i pielęgniarskiego jego oddział został uznany za drugi w kraju pod względem jakości opieki. Tymczasem życie osobiste psychiatry pozostawia wiele do życzenia. Po rozstaniu z żoną zmaga się z obowiązkami samotnego ojca, usiłując zapewnić siedmioletniej córce jak największe poczucie bezpieczeństwa.
Nagle cały świat Erica zaczyna drżeć w posadach za sprawą nowego pacjenta. Siedemnastoletni Max cierpi z powodu nieuchronnie zbliżającej się śmierci jego ciężko chorej, ukochanej babci. To w połączeniu z silną nerwicą natręctw oraz obsesyjnymi, naładowanymi przemocą fantazjami na temat pewnej dziewczyny czyni z niego pacjenta stanowiącego potencjalne zagrożenie. Przymusowe rytualne czynności powtarzane co piętnaście minut pomagają wyciszyć emocje chłopakowi u progu załamania.
Kiedy dziewczyna stanowiąca obiekt jego obsesji zostaje znaleziona martwa, a on sam znika bez śladu, zaniepokojony Eric wyrusza na poszukiwania. Zaangażowanie psychiatry wzbudza podejrzenia policji. Na domiar złego jedna z podwładnych wnosi wyssane z palca oskarżenie o molestowanie seksualne. Czyżby ktoś manipulował rzeczywistością, aby w przemyślny sposób zniszczyć życie doktora Parrisha? Trzymający w napięciu dreszczowiec znanej autorki bestsellerów oddaje czytelnika we władanie bezwzględnego psychopaty. W starciu z zamaskowanym ludzkim drapieżnikiem każda minuta jest na wagę złota.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Justyna książek: 464

Perfekcyjna, tajemnicza i przepyszna mieszanka

Eric Parrish jest bohaterem wielopłaszczyznowym, który w powieści zmaga się z wieloma życiowymi problemami. Rozwód z żoną, walka o prawa do opieki nad dzieckiem i specyficzni, często nieprzewidywalni pacjenci jego kliniki psychiatrycznej. Jego długi staż na owym stanowisku przynosi mu wiele sukcesów, ale w nieoczekiwanym momencie jego życia wszystko się komplikuje i nie pozostaje mu nic. Musi zmagać się z rzeczywistością, udowadniać swoją rację i niewinność oraz pogodzić wszystkie jego obowiązki. Jego przywiązanie do niektórych pacjentów wcale mu w tym nie pomaga, a wręcz przeciwnie, rozprasza go i perfekcyjny doktor traci grunt pod nogami.

Bohaterowie powieści są bardzo dobrze i barwnie skonstruowani. Każdy z nich ma swój jedyny w swoim rodzaju charakter, a czytelnik nie wie czego się może po nim spodziewać. W powieści „Mów do mnie“ każda z osób ma swoją własną i niepowtarzalną historię, przeszłość oraz problemy w życiu. Niektórzy z bohaterów nie radzą sobie z nimi, lub radzą w zły sposób. Są oni nieprzewidywalni i dzięki temu akcja potrafi zaskoczyć czytelnika w dosłownie każdym momencie. Nie każdy jest tym, za kogo się podaje. Wygląd i pokazywane światu swoich problemów może diametralnie różnić się od rzeczywistości. Nikt nie jest pewny ani do końca prawdziwy.

Autorka w książce porusza wiele istotnych problemów rodzinnych, zawodowych, ale i psychologicznych. Obserwować możemy problemy rodzinne doktora, rozwód oraz brak porozumienia się. Nacisk postawiony jest również na znajdującą się pomiędzy nimi córkę, która gubi się w całej sytuacji i nie wie, co ma robić. U jednego z pacjentów - Matta - poruszony jest temat psychiatryczny. Autorka przedstawia zmiany w jego osobowości, które mają miejsce po śmierci bliskiej osoby. Jednakże czytelnik wyraźnie widzi, że problemy Matta sięgają dużo głębiej i jego przeszłość odgrywa tu znaczącą rolę. Można więc powiedzieć, że my, jako osoby czytające zapisaną historię, również mamy okazję zapoznać się z ową profesją i choć przez chwilę poczuć się jak psychiatrzy diagnozujący swojego niezrównoważonego pacjenta.

Znajduje się tu także wątek kryminalny, ponieważ na kartach powieści ma miejsce pewna zbrodnia. Jest ona ściśle powiązana z jednym z bohaterów, który do końca historii jest nieco tajemniczy i nieodgadniony. Jego osoba jest prawdziwą zagadką i nie wiemy, czego możemy się po nim spodziewać. Dzięki temu emocje nieustannie towarzyszą akcji.

„Mów do mnie“ to perfekcyjna, tajemnicza i przepyszna mieszanka! Morderstwo, problemy psychiczne, rodzinne, wplątanie w porachunki innych, sukcesy zawodowe, oskarżenia, miłość, zagubienie, samotność i w pewnym momencie także brak zaufania do innych. Autorka stworzyła niesamowicie wciągający świat i bohaterów, którzy porywają czytelnika i idealnie wprowadzają w codzienny, ale skomplikowany obszar życia.

Justyna Ziemińska

Monika | 2019-09-09
Przeczytana: 03 września 2019

Zakochana kobieta bywa niebezpieczna. Zwłaszcza ta odrzucona. Czy lawina nieszczęść spadająca na uznanego ordynatora wydziału psychiatrycznego ma związek z nieodwzajemnionym uczuciem? Kto jest jego wrogiem? Gdzie czai się zagrożenie? Jak potoczy się los małżeństwa lekarza? Kto zdobędzie prawo do opieki nad córką? Świetnie się czyta. Polecam!

JaMajka | 2019-09-03
Przeczytana: 03 września 2019

Całkiem ciekawa książka, psychologiczno- kryminalna oczywiście z lekkim wątkiem romansu.
Jednym słowem miłość, rozwód, śmierć...zawiść i psychoza.

Anonimka | 2019-01-04
Przeczytana: 2018 rok

To była moja pierwsza przygoda z książkami tej autorki. Ot tak musiałam sobie zapełnić miejsce na karcie w bibliotece i wzięłam tę książkę do ręki. Zapowiadała się ciekawie.Już pierwsze strony sprawiły, że polubiłam głównego bohatera, a kartki same się 'przewracały', tak było ciekawie!

W "Mów do mnie" Scottoline dopuszcza się masy przerysowanych sytuacji, z czego czytający szybko zdaje sobie sprawę, a z czasem , im głębiej wchodzi się w lekturę, tym bardziej opisywanie kolejnych wydarzeń zaczyna tworzyć niekorzystny obraz całości.
W przypadku doktora Parrisha można powiedzieć, że życie przestaje go rozpieszczać. Prywatnie jego życie nagle rozchodzi się z wyobrażeniami o szczęściu rodzinnym, a satysfakcjonująca do tej pory praca na oddziale psychiatrycznym zacznie się sypać, jak domek z kart. Kolejne niefortunne zdarzenie wikła go jeszcze bardziej w ciąg kłopotliwych sytuacji, z których nie ma prostego wyjścia.
Od początku do końca to Parrish jest, nie tylko narratorem historii, ale najlepiej rozpisaną postacią w powieści na tle, zaledwie papierowo przedstawianych pionków, łącznie z policją, której funkcje detektywistyczne również przejmuje doktor. Gdzie się nie obejrzeć tam Eric. I nie dziwiłoby to, wszak mamy tu do czynienia z głównym bohaterem. Jednak z czasem...

Iwona | 2018-07-23

Książka poruszająca a zarazem pełna nadziei ,ze ludzie dobrzy nie zrobią nikomu nic złego Polecam

betina360 | 2018-06-21
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 21 czerwca 2018

Eric jest ordynatorem szpitala psychiatrii na przedmiesciach Filadelfii i odnosi sukcesy. Po rozstaniu z zona zmaga sie z obowiazkami samotnego ojca i chce zapewnic to co najlepsze swojej 7 letniej corce. Jego swiat wali sie gdy poznaje 17 letniego Maxa ktory cierpi z powodu smierci ukochanej babci. To w polaczeniu z silna nerwica natrectw i obsesja na temat pewnej dziewczyny czyni z niego niebezpiecznego pacjenta. Gdy dziewczyna zostaje znaleziona martwa jest juz tylko coraz gorzej. Od ksiazki ciezko sie oderwac a koniec szokuje.

Daga | 2018-03-08
Przeczytana: 08 marca 2018

Jak ja nie lubię krytykować przeczytanej książki, ale niestety ta pozycja nie przypadła mi do gustu. Przeciętna, zbyt rozciągnięta w opisach i ogólnie, nudna. Szkoda bo pamiętam, że inne dzieła tej autorki były całkiem niezłe. Jedyne co ratuje to budowa książki, bo czyta się w miarę szybko. Wpadła mi do głowy i zaraz wypadła.

Mysza | 2018-01-18
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 18 stycznia 2018

Bardzo dobrze się czyta, treść daje do myślenia. Uważam, że to wartościowa książka, choć moim zdaniem zakończenie jest przesadzone (stąd trochę niższa ocena). Mimo wszystko polecam.

AgaL | 2017-10-27
Przeczytana: 25 października 2017

Byłam mile zaskoczona - to pierwsza powieść tej autorki, po którą sięgnęłam. Trochę obawiałam się, że może być przereklamowana i mdła. A tymczasem to bardzo dobry thriller psychologiczny - ma wszystko, co niezbędne, aby takim być: wyraźnie zarysowane postacie, wartką akcję z wieloma nieoczekiwanymi zwrotami, szczyptę poczucia humoru i zupełnie zaskakujące zakończenie. Polecam serdecznie fanom dreszczowców i ogólnie dobrych książek.

natalab3 | 2017-08-29
Na półkach: Przeczytane, 2017

Seria Kobiety to czytają z reguły jest całkiem niezła, może nie wybitna ale niezła. To był gniot, nudna, generalnie można by skrócić o 3/4 I chociaż bym nie musiała tyle czasu poświęcić.