Zostały po niej sekrety

Okładka książki Zostały po niej sekrety
Diane Chamberlain Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Przed burzą (tom 2) Seria: Kobiety to czytają! literatura piękna
literatura piękna
Data 1. wydania:
2009-05-26
Michał Juszkiewicz
Michał Juszkiewicz

Od czasu do czasu lubię zrobić przerywnik na powieść obyczajowo- psychologiczna a niewielu autorów jest w tym gatunku tak dobrych jak Diane Chamberlain. Do kompletu przeczytanych jej 20 książek brakowało mi już tylko tej. I chyba jest jedna z najlepszych. Ostrzegam - szalenie wciągająca. Uwielbiam gdy książka mnie tak pochłonie ze nie pójdę spać póki nie skończę. Tym razem autorka tak kunsztownie wywiodła mnie w pole zakończeniem ze byłam tym jeszcze bardziej zachwycona. Jak zwykle u niej ciekawa historia, dopracowane postaci, doskonałe tempo i to coś co zostaje na dłużej by jeszcze chwilę o niej pomyśleć.

Interesująca od pierwszych stron. Kibicowałam za innym optymistycznym zakończeniem jednak pod koniec książki łza się zakręciła w oku...
Autorka kontynuowała dalsze losy bohaterów którzy zmagali się z potworami wydarzeń sprzed roku, ponadto zmagali się z życiem codziennym które rzucało im non stop kłody pod nogi

Poprawna, moim zdaniem to słowo najlepiej opisuję tę książkę, nie jest zła, czyta się przyjemnie. Nie wiedząc, że jest to druga część sięgnęłam najpierw po tę, jest na tyle dużo objaśnień i retrospekcji, że spokojnie można ją przeczytać jako niezależną powieść bez pogubienia się w fabule.

Książka o rozliczeniu się z trudną przeszłością. Jedna nieprzemyślana decyzja i tragiczne konsekwencje. Z tym musi żyć Maggie. Oprócz tego akcja koncentruje się na tajemniczym zaginięciu Sary Weston. Stopniowo na kartkach powieści odkrywa się tajemnice jej życia.
Lubię kiedy w kontynuacjach autorzy rozwijają wątki, które nie zostały domknięte w poprzedniej części. Tak jest w tej powieści. Każdy rozdział jest przyporządkowany innemu bohaterowi. Wiele tematów zostało tu poruszonych: funkcjonowanie osoby z FAS, życie z piętnem sprawcy, niespełnione uczucie, tragedie rodzinne. Wiele razy byłam zaskoczona a finał to prawdziwy wulkan emocji. Interesujące było pojawienie się pewnej postaci , która pozornie wydaje się być przyjazną osobą mającą szlachetne intencje, ale czy na pewno? Więcej nic nie napiszę żeby nie zdradzić szczegółów tym, którzy nie czytali.
Historia mnie wciągnęła, to jedna z tych książek gdzie jak siądzie się do lektury tak chce się ją przeczytać do końca.

Ciężko napisać cokolwiek, żeby nie zrobić spoilera pierwszej części, ale spróbuję choć trochę was zachęcić.

Diane porusza w tej serii wiele ważnych problemów - depresja poporodowa, zespół poalkoholowy u dzieci, nastoletnia miłość, zdrady małżeńskie, rozbite rodziny, śmierć dzieci, niepełnosprawność cielesna, jednym słowem wiele dramatów, które dotyczą zwykłych ludzi. Nie jestem w stanie opisać wszystkiego. Tutaj główny wątek tworzy Keith i jego trauma po pożarze oraz jego matka Sara, która znika bez śladu.

Ta seria bardzo mnie urzekła, na co największy wpływ mają umiejętności autorki. Przelewa myśli na papier tak dobrze, że książki wzbudzają emocje i stają się jeszcze bardziej autentyczne. Kreacja bohaterów jest niesamowicie dobra. Z wielką przyjemnością wczuwałam się w ich trudną sytuację. Raz po raz Diane udowadnia, że żadne tematy nie są jej obce i porusza często te najbardziej bolesne dla ludzi.

Zostały po niej sekrety" to druga część cyklu "Przed burzą".
Powieść, tak jak pierwsza część, została napisana z perspektywy kilku bohaterów, lecz głównie poznajemy historię Sary, po której właśnie owe tytułowe sekrety pozostały.
Książka ciut mniej ciekawa niż jej poprzedniczka, ale czyta się z zaciekawieniem i przyjemnością.
Mnie bardzo zaciekawiła postać tajemniczej Jen, która za wszelką cenę starała się uwieść Keitha i zaprzyjaźnić z Maggi.
Śmiało można czytać jako samodzielną powieść, gdyż autorka bardzo dużo nawiązuje do pierwszej części, szczególnie za pomocą pamiętników Sary.
Ponieważ powieść jest z serii "Kobiety to czytają", na końcu książki zamieszczone są pytania do dyskusji i samodzielnych przemyśleń.
Polecam obie części!!!

Zostały po niej sekrety" to druga część cyklu "Przed burzą".
Mnie bardzo zaciekawiła postać tajemniczej...

Diane Chambarlain czytuję dla rozrywki, jako przerywnik, ot takie babskie czytadełka, z reguły całkiem przyzwoite i pozwalające się zrelaksować. Autorka porusza ważne tematy ale czyni to w sposób bardzo lekki, powiedziałabym nawet z lekka powierzchowny. Jednak zazwyczaj jej książki czyta się szybko i bez większych zgrzytów. No właśnie... zazwyczaj... Bo albo ja już wyrosłam z jej książek, albo ta pozycja nie jest najlepszą pozycją w dorobku Diane. Niby się dzieje, jest tragedia, jest pożar, giną ludzie, młoda dziewczyna trafia do więzienia, potem z niego wychodzi i stara się odnaleźć w starej społeczności. Dzieje się, a jednak jest jakoś tak bezpłciowo. A historia rodziny Maggie po prostu żywcem wyjęta z brazylijskiej telenoweli.
Pod koniec lektury coś leciutko drgnęło, Ale to coś to za mało, żeby ocenić tę książkę wyżej niż "przeciętna".

Niezbyt sprawnie napisana książka, choć przedstawione zdarzenia są ciekawe. Brakuje tła psychologicznego postaci, autorka jakby ślizga się po powierzchni tej historii. Brakuje głębi, język też nie zachwyca.

Kontynuacja 1 tomu z tym że gorsza.

Kontynuacja 1 tomu z tym że gorsza.

Diane Chamberlain Zostały po niej sekrety Zobacz więcej