Sędzia Di i złote morderstwa

Okładka książki Sędzia Di i złote morderstwa Robert Van Gulik
Okładka książki Sędzia Di i złote morderstwa
Robert Van Gulik Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Cykl: Sędzia Di (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Sędzia Di (tom 1)
The Chinese Gold Murders
Państwowy Instytut Wydawniczy
2006-01-01
2006-01-01
Maryna Ochab
sędzia di kryminał morderstwa chiny

To moje pierwsze spotkanie z tym autorem. Książkę czyta się dość przyjemnie i z zaciekawieniem, bo też i czasy i miejsca są z kategorii "egzotycznych". Miejscami pozwala się uśmiechnąć, miejscami zadumać, generalnie dobra książka do autobusu, zwłaszcza dla zwolenników kryminałów. Sięgając po nią nie wiedziałam, że ma kolejne tomy i choć teraz już mam taką świadomość to na razie nie sięgnę po nie, właśnie ze względu na jej obszar tematyczny. Autor stara się bardzo tłumaczyć wiele kwestii, a także zgrabnie prowadzić wątek, który zostaje wyjaśniony i to na dodatek z umotywowaniem.

Generalnie miła lektura, a jeśli dodatkowo ktoś lubi ciąg dalszy to ta lektura może przypaść mu do gustu.

Cykl 16 powieści holenderskiego autora, wszystkie przetłumaczono na polski. Szkoda, że nie znamy "Celebrated cases of judge Dee" (tłumaczenie na angielski chińskiej powieści z sędzią). Lata 650-700 n.e. Sędzia oraz jego ekipa: sierżant Hoong, Ma Joong, Chao Tai oraz Tao Gan prowadzą śledztwa. Francuski autor Frederic Lenormand wydał 25 tomów kontynuacji serii: Nowe przygody sędziego Di. polecam!

Pierwsza część cyklu. Poznajemy głównego bohatera - Sędziego Di. A ten poznaje swoich przybocznych w dość niecodziennych okolicznościach. Chiao Tai i Ma Joong chcą odebrać mu konie, ten pierwszy celuje do niego z łuku, drugi zmierza ku niemu z mieczem. Ale nasz dżentelmen-sędzia ratuje im skórę, gdy opowiada przejeżdżającemu patrolowi, że owi rabusie to tak naprawdę jego przyboczni, z którymi rozprostowuje kości na treningu szermierki. Oszołomieni jego postawą nasi dwaj "leśni bracia" wstępują do niego na służbę. Z cyklu "Opowieści Ma Joonga":

- Bez trudu położą na nim łapę, kiedy spróbuje sprzedać konie - zauważył Ma Joong. - Handlarze koni są świetnie zorganizowani, kontaktują się stale ze sobą i z władzami. Mają też specjalnie oznakowane podkowy, więc nowicjuszowi w zawodzie trudno sprzedać kradzionego konia, możecie mi wierzyć! - I niewinnym głosem nagle dodał ni stąd, ni zowąd: - Tak mi przynajmniej opowiadano!

W sierpniu 2012 roku przeczytałam całą serię (16 książek) o sędzim Di i napiszę krótko : rewelacyjne klasyczne kryminały!
Czytałam je chronologicznie, ale nie tak jak van Gulik je pisał, ale zgodnie z datami kariery sędziego Di.
Czytane po kolei bardzo zyskują (kiedyś przeczytałam dwa przypadkowo kupione tomy i mnie jakoś nie wciągnęło, a potem w dwa tygodnie "pochłonęłam" całość),bo są nawiązania do zdarzeń, postaci, itd.
Nie wiem, dlaczego tak mało mówi się o tym autorze - umarł w latach 60-tych, sądząc po biografii był niesamowicie ciekawą osobowością. Cieszę się, że koleżanka poleciła mi tego pisarza - dzięki niej go odkryłam.
Jeszcze raz podkreślam to są klasyczne kryminały (tyle, że dziejące się w VII wieku w Chinach),czyli zbrodnia/zbrodnie, wąskie grono podejrzanych i zagadka - które to z nich jest winne.
Dla mnie - na równi z Christie, a więc duży komplement.

Poniedziałek, to dzień zabawy w przypominanie staroci!
Chodzi o to aby w zalewie książkowych nowości przypominać wartościowe perełki sprzed lat.
Zatem coś co odkryłam kilka lat temu i zajmuje poczesne miejsce w mojej biblioteczce!

Seria o Sędzim Di Roberta van Gulika to 16 tomów kryminałów, genialnie osadzonych w VII wieku w Chinach.

„Sędzia Di i złote morderstwa” nie została napisana przez autora jako pierwsza ale chronologicznie ukazuje rozpoczęcie detektywistycznej kariery sędziego pokoju. Przedstawiona tu jest podróż sędziego do nowego miejsca pełnienia obowiązków, zdobycie pomocników (spod ciemnej gwiazdy) i rozwiązanie pierwszej, głośnej zagadki kilku morderstw.

Każda książka może być czytana odrębnie ale prawdziwą przyjemność sprawia zagłębienie się w całej serii. Fantastycznie opisane Chiny, ich kultura, sztuka, życie zarówno wyższych sfer jak i zwykłych biedaków.

Autor, holenderski dyplomata i sinolog (żył 1910 - 1967),wiele lat spędził w Chinach i Azji. Zarówno w dzieciństwie, jak w dorosłym, zawodowym życiu. W kryminalnej serii o przygodach chińskiego Sherlocka Holmesa, opisał Kraj Środka w sposób niebywale atrakcyjny dla „zachodniego” człowieka. Koloryt, sztuka, architektura, ale i natura, klimat, charaktery ludzi... i kryminalne zagadki rozwiązywane dedukcją, rozumem, czasem podstępem. Mnie po prostu zachwyciła ta seria!
Gorąco ją Wam polecam, chociaż nie jest łatwa do zdobycia! Ale warto poszukać!

Poniedziałek, to dzień zabawy w przypominanie staroci!

„Sędzia Di i złote morderstwa” nie...

Lekki kryminał na jedno letnie popołudnie. Miło się czytało, niczego nie urwało, kolejne części (wyszło chyba szesnaście) raczej sobie daruję, chyba że nie będę miał co czytać (czyli sobie daruję). Ciekawa odmiana po europejskim klimacie w kryminałach, chociaż i tak wiele elementów było zeuropeizowanych (moim zdaniem niepotrzebnie).

Po raz pierwszy miałam w ręku książkę Roberta van Gulika, trafiło na pierwszy tom serii czyli „Sędzia Di i złote morderstwa”. Książeczka jest niewielka, czyta się ją naprawdę lekko i szybko. I pewnie jest to zasługa nie tylko rozmiarów, także ciekawej treści. Watek kryminalny ciekawy, rozwiązanie wyjaśnione i umotywowane. Do tego powieść jest zabawna, nie ma, oczywiście, momentów, w których czytelnik wybucha śmiechem, ale całości lektury towarzyszył mój uśmiech. Miałam tu także lekko chiński klimat- może nie do końca, bo kilka rzeczy autor „przybliżał” ludziom Zachodu, czyli zmieniał, a to już niestety mi się nie podobało. W dodatku dla mnie dużym utrudnieniem były chińskie nazwiska, musiałam bardzo się skupić, aby nie pomylić bohaterów. Ale książka mi się podobała, oczywiście bez wielkich ochów, jednak nabrałam ochoty na kolejne części. Jest to pozycja lekka, jednak nie ogłupia, a bohaterów da się polubić i w kolejnych częściach spotykać jak starych, dobrych znajomych.

Przeczytałam całość i nadal nie potrafię się połapać w tym, co sędzia, a raczej postać sędziego pokoju w tej powieści przedstawiła. Teoretycznie wszystko zostało wyjaśnione, jest jasne i klarowne, chyba mój ciasny umysł nie potrafi w prosty sposób pojąć wszystkich poszlak i poskładać w jedno.

Lekki kryminał w chińskim anturażu sprzed wieków. Sędzia pokoju Di obejmuje swoje pierwsze stanowisko na prowincji i z miejsca musi odkryć kto zamordował jego poprzednika. Przyjemne czytadło.

Kolejny tom przygód sędziego Di, po który sięgnąłem. O tyle nietypowy, że opowiadający o młodości sędziego - właśnie w tym "odcinku" spotyka on swoich późniejszych przybocznych. Sama zagadka kryminalna ciekawa, złożona, chwilami wręcz zaskakująca. Mniej uważni czytelnicy pogubią się jednak, bo zapamiętywać trzeba nieraz drobne szczegóły i powiązania między licznymi bohaterami. Akcji jako takiej prawie tu nie ma. Di to odpowiednik panny Marple. Człowiek, który walczy dedukcją.

A przy tym jest irytująco opryskliwy.

PS. Wkurza mnie, że to fikcyjne miasto i fikcyjna prowincja, a część zwyczajów autor sobie wymyślił, by przybliżyć postać zachodnim czytelnikom.

• Chiny
  • Kryminały