Reguła czterech

Wydawnictwo: Albatros
The rule of four
83-7359-267-9
kamk

Rzym, koniec XV wieku - dwaj posłańcy opuszczają Watykan i galopują do kościoła św. Wawrzyńca. Za zdradę swojego pana, Francesco Colonny ponoszą okrutną śmierć. Zbrodnia wyjdzie na jaw po stuleciach... i pojawią się nowe ofiary związanej z nią tajemnicy. 500 lat później dwaj studenci Uniwersytetu Princeton próbują zgłębić tajemnicę dziwnej księgi z 1499 roku... Czy autorem był rozpustny mnich, gwałciciel i awanturnik czy też wyniosły humanista z potężnego rodu Collonów? Pełna kryptologicznych łamigłówek, opowiada pozornie prostą historię - o człowieku, który we śnie szuka ukochanej. Księga kryje w sobie wielką tajemnicę...

awiola | 2012-03-30
Przeczytana: 30 marca 2012

“Czas to dziwna rzecz. Najbardziej przygniata tych, którzy mają go najmniej”

Ian Caldwell i Dustin Thomason, dwaj przyjaciele od ósmego roku życia, napisali wspólnie wydaną w 2005 r. „Regułę czterech”. Jest to ich debiut literacki. Autorzy inspirowali się twórczością Umbeta Eco, w szczególności dziełem „Imię Róży”. Przyznam się szczerze, że kupiłam tą pozycję ze względu na zachęcający opis, porównujący książkę do „Kodu Leonarda Da Vinci”.

Paul, Charlie, Gil i Thomas to studenci uczelni Princeton, na co dzień przyjaciele zamieszkujący ten sam pokój w akademiku. Toma i Paula łączy zagadka XV – wiecznej księgi „Hypnerotomachia Polifilii” czyli „Walką Polifila o miłość we śnie”, która została napisana w 1499 r. przez domniemanego autora Francesca Colonne. Tom, narrator powieści, jest synem profesora, który poświęcił całe życie na rozwikłanie zagadki tej księgi. Nie wiadomo kto ją napisał, czy był to awanturniczy mnich czy może renesansowy humanista pochodzący z rodu Colonnów. Nikt...

Anka | 2013-02-17

NUDNE JAK FLAKI Z OLEJEM!
Rzucam to, szkoda czasu.

| 2010-06-30
Przeczytana: 2009 rok

Książka wciągnęła mnie bardzo. Pomimo często spotykanych, negatywnych komentarzy na jej temat sięgnęłam po nią i przeczytałam od deski do deski. Świetna na wakacje lub długie zimowe wieczory.
Polecam

Agnieszka | 2012-11-20
Przeczytana: 21 listopada 2012

Książka mnie bardzo rozczarowała. Spodziewalam się wiecej zagadek, tajemnic itp. Powiedziałabym, że jest to raczej zbiór przygód przyjaciół ze studiów niż odkrywanie tajemnicy sprzed lat. Miałam nadzieję, że bedzie dorównywała "Kodom Leonarda Da Vinci" jednak sie zawiodłam, dlatego z nią w porownaniu oceniam ją słabo, ale jako opowieść przygodową kilku przyjaciół jako dobrą.

Jennny | 2015-05-09

Było to moje drugie podejście do tej książki. Generalnie bardzo ciekawa, wciągająca. Idealnie pokazuje "walkę" między miłościami:)) Sam koniec nieco mnie rozczarował. Sama nie wiem dlaczego, brakowało mi przyszłowiowej wisienki na torcie. Niemniej jednak książka bardzo ciekawa, szczególnie gdy ktoś lubi zagadki:)

Esti | 2013-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2013

Nie wiem jak inni czytelnicy, ale ja nastawiałam się na coś zdecydowanie ciekawszego. Jak dla mnie brakowało w niej wszystkiego wartkiej akcji, ciekawej zagadki, napięcia itd. Dlatego po 200 stronach czekania na coś przyciągającego wylądowała w koncie.

Karolina | 2017-02-03

Przed przeczytaniem książki słyszałam o Hypnerotomachia Poliphili. Może dlatego spodziewałam się czegoś więcej po "Regule czterech". Książka jednak jest ciekawa.

Matacz | 2012-11-02
Na półkach: Przeczytane, 2012, Posiadałem
Przeczytana: 22 października 2012

Historia czwórki przyjaciół, którzy będąc na ostatnim roku studiów wpadli na trop sensacyjnego odkrycia zaszyfrowanego w renesansowej księdze. Tyle o treści, bo jak ktoś chce wiedzieć więcej to powinien sam przeczytać.
Książka zbiera średnie noty, ponieważ większość czytelników porównuje ją do publikacji D. Browna. Sam czytałem najpierw Kod Da Vinci i myślę, że gdybym przeczytał książki w odwrotnej kolejności to ocena Reguły czterech była by wyższa, ponieważ nie jest to zła książka. Jest napisana bardzo przystępnym językiem, czyta się ją szybko, akcja jest dynamiczna, a kolejne zagadki ciekawe. Co prawda w niektórych momentach, to z jaką łatwością bohaterzy rozszyfrowują pytania z którymi naukowcy nie mogli sobie poradzić przez wieki, znajdują skomplikowane klucze i z głowy cytują klasyków - zadziwia i przeraża, ale trzeba pamiętać, że to tylko wymyślona historia. Dodatkowo finał wygląda tak, jakby autorzy zorientowali się ile już mają napisanych stron i chcieli jak najszybciej...

Monika | 2017-03-01
Przeczytana: 28 lutego 2017

„… dobry przyjaciel pomaga, gdy tylko go poprosisz, natomiast naprawdę wielki przyjaciel rusza na pomoc, nim się do niego zwrócisz.”

Książka słaba, nudna. Miałam ochotę ją odłożyć i już do niej nie wrócić. Wielkie rozczarowanie. Liczyłam na coś podobnego do „Kodu Leonarda da Vinci” D. Browna.

Nie polecam!

arrow18 | 2014-10-08
Przeczytana: 08 października 2014

Naprawdę fajna i wciągająca książka. Ciekawy temat , nigdy nie czytałam czegoś takiego. Polecam! ;)