Sędzia Di i zjawa

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy

W odległym, położonym przy zachodniej granicy kraju, okręgu Lan-fang, oddzielonym od tatarskich stepów Azji Środkowej rzeką, Sędzia Di mierzy się z jedną z najbardziej przerażających zagadek, jakie kiedykolwiek przyszło mu rozwiązać. Na zalesionym wzgórzu, poza wschodnią bramą miasta, wznosi się licząca kilka wieków świątynia buddyjska, w której straszy zjawa. zostaje tam popełniona seria brutalnych morderstw. Sędzia Di prowadzi śledztwo, które komplikuje sprawa zaginięcia córki bogatego kupca, zniknięcie dwudziestu sztabek złota oraz odkrycie pozbawionych głowy zwłok. Pomysłowy sędzia powoli składa w całość owe dziwne wypadki, aby ujawnić wielce skomplikowaną i makabryczną intrygę.

Abigail | 2014-08-03
Na półkach: Przeczytane, Kryminał
Przeczytana: 03 sierpnia 2014

Wszystko zaczęło się od małego pudełeczka z jadeitowym kamieniem zakupionego w antykwariacie. Miało być prezentem dla żony w kolejną rocznicę ślubu. Żona nigdy go jednak nie otrzymała. Zamiast tego naprowadziło na trop niezwykle tajemniczej zagadki…

Kilka z pozoru niezwiązanych ze sobą zdarzeń okaże się w końcu łączyć punkt wspólny, a z pośród wielu podejrzanych, dzięki przenikliwości sędziego Di oraz odwadze jego towarzyszy zostaje w końcu znaleziona właściwa osoba. Misternie stworzoną intrygę czyni jeszcze ciekawszą tło w jakim została osadzona- miasteczko Lang-Fang z jego uliczkami, domostwami, piwnicami i tawernami oraz z całą galerią interesujących postaci: żebrakami, czarownicami, wyznawcami różnych buddyjskich sekt, a także położona poza jego murami opuszczona świątynia.

Dzięki umiejętnie wyważonemu tempu akcji oraz niewymagającemu językowi dostosowanemu do naszych realiów książkę czyta się szybko i przyjemnie.

Abee | 2013-11-10
Na półkach: Przeczytane, Chiny
Przeczytana: 09 listopada 2013

Z prostej zagadki snuje się historia wielopiętrowa. Finał jest zwycięstwem sposobu dedukcji sędziego Di. Dla tego finału - warto.

dorotka105 | 2012-10-08
Przeczytana: sierpień 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dałam się oczarowac całą serią o Sędzim Di. Pokazuje chiński system sprawiedliwości, gdzie w jednej osobie połączono prokuratora, obrońcę, śledczego i sędziego. Ciekawe jak by wyglądał nasz sytem gdyby wprowadzić niektóre z opisanych rozwiązań ;-)

Emma | 2014-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2014

Książka w stylu Agthy Christie, jednym słowem kryminał z ciekawym wątkiem i interesującym zakończeniem. Owszem"głowy nie urywa", ale świetne czytadło na długi zimowy wieczór.

COMPOSmentis | 2013-08-09

Nie przepadam za kryminałami, ale te mnie urzekły. Seria o sędzim Di zaczęła się ukazywać, gdy zatrudniono mnie w księgarni. To były jedyne książki (poza literaturą dziecięcą), które mnie nie nudziły a jednocześnie można było pochłonąć je w jeden dzień, nie tracąc wątku. Przyjemność czytania raz większa raz mniejsza. Nie wszystkie zagadki są równie ciekawe. Z pewnością jednak warto poznać choć kilka z nich. Nie odmóżdżają a momentami naprawdę uczą histori starożytnych Chin, szczególnie tej codziennej, która do tej pory nie była moja najmocniejszą stroną. Zresztą dalej nie jest, ale już przynajmniej wiem co nieco... Polecam na jesienne wieczory!

ET91ET | 2011-08-26

Bardzo Ciekawe, porywające zagadki! Wciągające!

| 2017-01-25
Anna | 2016-10-19