Sędzia Di i chiński wzór

Cykl: Sędzia Di (tom 15)
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
The willow pattern
kryminał, zagadki, sędzia di

Sędzia Di zostaje mianowany gubernatorem nadzwyczajnym w imperialnym mieście nękanym przez zarazę i suszę. Przyboczni sędziego pomagają władzom stłumić powstanie ludowe. W tym czasie arystokrata, członek jednego z najstarszych chińskich rodów, ulega wypadkowi w opuszczonej rezydencji.Sędzia Di stara si e rozwikłać tajemnicę rozbitej wazy, a także wyjaśnic sprawę śmierci służącej.Obfity tomik w ziezwykłe zwroty akcji, przemocy i wątki romansowe.

tombak90 | 2013-06-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2013

To moja druga powieść Van Gulika, podobała mi się zdecydowanie bardziej niż pierwsza (Sędzia Di i Poeci), choć tamta też zła nie była. Tutaj jednak sporo się działo - mamy ciekawą intrygę, dobrze opisane sylwetki podejrzanych, co nieco akcji (walki z uprzątaczami zwłok) i przede wszystkim intrygujące zakończenie, gdzie Di po raz kolejny układa wszystko w logiczną całość. Niczym u Christie ma się na końcu pretensje do samego siebie na zasadzie "miałem wszystko podane na tacy, jak mogłem na to nie wpaść?" Kolejnym plusem książki jest oczywiście sceneria, ale o tym już nie piszę, bo to plus niemal wszystkich powieści Van Gulika. Bardzo polecam.

COMPOSmentis | 2013-08-09

Nie przepadam za kryminałami, ale te mnie urzekły. Seria o sędzim Di zaczęła się ukazywać, gdy zatrudniono mnie w księgarni. To były jedyne książki (poza literaturą dziecięcą), które mnie nie nudziły a jednocześnie można było pochłonąć je w jeden dzień, nie tracąc wątku. Przyjemność czytania raz większa raz mniejsza. Nie wszystkie zagadki są równie ciekawe. Z pewnością jednak warto poznać choć kilka z nich. Nie odmóżdżają a momentami naprawdę uczą histori starożytnych Chin, szczególnie tej codziennej, która do tej pory nie była moja najmocniejszą stroną. Zresztą dalej nie jest, ale już przynajmniej wiem co nieco... Polecam na jesienne wieczory!

Abee | 2013-11-24
Na półkach: Przeczytane, Chiny
Przeczytana: 24 listopada 2013

Sędzia Di w mieście ogarniętym zarazą. Rozwiązuje zagadkę związaną ze starą gwardią tego miasta. Hermetyczne środowisko daje się w końcu rozłożyć na części pierwsze. Ale jakoś średnio to zajmująca pozycja. Nie pasjonuje i nie porywa. Ciekawy przypis o powstaniu czegoś, co jest w kulturze europejskiej kojarzone z nazwą "chiński wzór". Dla tego przypisu dodatkowa gwiazdka na plus.

dorotka105 | 2012-10-08
Przeczytana: sierpień 2012

Dałam się oczarowac całą serią o Sędzim Di. Pokazuje chiński system sprawiedliwości, gdzie w jednej osobie połączono prokuratora, obrońcę, śledczego i sędziego. Ciekawe jak by wyglądał nasz sytem gdyby wprowadzić niektóre z opisanych rozwiązań ;-)

saaariii | 2011-11-22
Przeczytana: 2010 rok

Bardzo dobry kryminał, jak każde dzieło Roberta van Gulika. Jestem jego wielką fanką.

g0ldenflower | 2016-07-01
Meowth | 2016-03-07