Sędzia Di i czerwony pawilon

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy

Sędzia Di w drodze powrotnej ze stolicy przejeżdża przez Rajską Wyspę. Tamtejszy sędzia pokoju i stary przyjaciel sędziego Di, Lo, prosi, by Di rozwiązał za niego zagadkę samobójstwa, rutynową sprawę , jak ją określa. Niebawem Lo ucieka z cieszącej się złą sławą wyspy, która prosperuje dzięki hazardowi i prostytucji. Chcąc nie chcąc, sędzia Di zajmuje się rozwiązłym życiem pięknej kurtyzany, ma do czynienia z gwałtem i morderstwem oraz zostaje uwikłany w sprawę makabrycznej zbrodni, popełnionej przed trzydziestoma laty.

Nasumi | 2012-10-06
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 05 października 2012

Bardzo sympatyczne kryminały, którego główną postacią jest Sędzia Di. Przypomina mi on strasznie Herculesa Poirot, zmienia się tylko otoczenie. Ta sama dobra zabawa, pomimo, że lato się już skończyło, polecam jako wakacyjną lekturę.

Abee | 2013-10-28
Na półkach: Przeczytane, Chiny
Przeczytana: 26 października 2013

Kochliwy kolega wplątuje Di w intrygi na pewnej specyficznej wyspie. Okrutna kurtyzana, tajemnicze morderstwa.. Dużo dzieje się. Dobra pozycja.

Michal Zacharzewski | 2014-09-29
Przeczytana: 23 sierpnia 2014

To kolejna cześć wielotomowej opowieści o sędzim pokoju imieniem Di, spisanej przez holenderskiego dyplomatę Roberta van Gulika. Część o tyle nietypowa, że przenosimy się w niej do Kantonu, gdzie świat chiński przeplata się z arabskim. Tarcia polityczne w stolicy przekładają się na to, co dzieje się w tym zakątku świata. A dzieje się niedobrze - od lat przecież religie i narody nie potrafią obok siebie żyć.

Czyta się to nieźle. Jest zagadka kryminalna, obraz społeczności, zwyczaje poszczególnych grup. Wszystko spisane prostym, zwięzłym językiem, nieźle pasującym do chińskich urzędników. Aż dziwne, że z tego nobliwego staruszka chińskie Hollywood zrobiło jakiegoś wymiataczo-komandoso-magiko-wariata. Widać w kinie wszystko jest możliwe ;)

COMPOSmentis | 2013-08-09

Nie przepadam za kryminałami, ale te mnie urzekły. Seria o sędzim Di zaczęła się ukazywać, gdy zatrudniono mnie w księgarni. To były jedyne książki (poza literaturą dziecięcą), które mnie nie nudziły a jednocześnie można było pochłonąć je w jeden dzień, nie tracąc wątku. Przyjemność czytania raz większa raz mniejsza. Nie wszystkie zagadki są równie ciekawe. Z pewnością jednak warto poznać choć kilka z nich. Nie odmóżdżają a momentami naprawdę uczą histori starożytnych Chin, szczególnie tej codziennej, która do tej pory nie była moja najmocniejszą stroną. Zresztą dalej nie jest, ale już przynajmniej wiem co nieco... Polecam na jesienne wieczory!

dorotka105 | 2012-10-08
Przeczytana: sierpień 2012

Dałam się oczarowac całą serią o Sędzim Di. Pokazuje chiński system sprawiedliwości, gdzie w jednej osobie połączono prokuratora, obrońcę, śledczego i sędziego. Ciekawe jak by wyglądał nasz sytem gdyby wprowadzić niektóre z opisanych rozwiązań ;-)

saaariii | 2011-11-22
Przeczytana: 2009 rok

Bardzo dobry kryminał, jak każde dzieło Roberta van Gulika. Jestem jego wielką fanką.

ET91ET | 2011-08-26

Bardzo Ciekawe, porywające zagadki! Wciągające!

Dominik Aziewicz | 2010-08-07

Świetna