Wyzwanie czytelnicze LC

Książka o czytaniu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
literatura, eseje, czytanie
nawka

Wszyscy jesteśmy czytelnikami. Mamy swoje ulubione książki, miejsca do czytania, sposoby układania na półkach i wspomnienia związane z czytaniem. Ale samą „anatomią czytania” nie zaprzątamy sobie głowy zbyt często. Bardziej zajmuje nas treść książek. Tymczasem nasze zwyczaje czytelnicze, sposoby ustawiania książek, zakładania stron, ulubione miejsca do czytania - wszystko to mówi o nas wiele. A książki, które czytaliśmy przez całe życie, w naszej pamięci układają się w rodzaj autobiografii. Pamiętamy o pewnych wydarzeniach, uczuciach, przełomach właśnie w związku z lekturami, które wtedy czytaliśmy. Wędrowanie śladem książek czasem otwiera kolejne szufladki w pamięci.
W Polsce nie mamy wielu takich książek o książkach i czytaniu - w przeciwieństwie choćby do literatury anglosaskiej - książka Justyny Sobolewskiej stara się tę lukę wypełnić. Składa się z głosów wielu czytelników i jest tak naprawdę nieukończona, bo każdy mógłby dodać do niej coś od siebie. Może też być zachętą do tego, by każdy czytelnik sporządził sobie własny katalog przyjemności związanych z czytaniem.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Wioleta Sadowska | 2016-10-13
Przeczytana: 13 października 2016

"Tymczasem wśród czytelników mamy kochanków dworskich i namiętnych. Dworscy z największym zgorszeniem patrzą na zagięte rogi i – nie daj Boże! – notatki na marginesie. Namiętni zaś potrafią robić z książkami zakazane rzeczy: czytać w wannie albo w saunie, a nawet wyrywać kartki".

Czytanie, książki i szeroko pojęta literatura to mój styl życia - płaszczyzna, którą nigdy nie jestem do końca nasycona. Nie zdziwicie się więc pewnie, jeśli powiem wam, że gdy tylko dowiedziałam się o istnieniu tej książki, szybko ją zdobyłam i zaczęłam zgłębiać, pomimo innych piętrzących się stosów literatury wokół mnie. Jeden wieczór w zupełności mi wystarczył, by przeczytać ją od przysłowiowej deski do deski.

Justyna Sobolewska to dziennikarka, krytyczka literacka, która publikuje swoje recenzje i teksty o literaturze w tygodniku "Polityka", a także współpracuje z TVP Kultura. Z wykształcenia jest polonistką, ukończyła Uniwersytet Warszawski. Laureatka PIK-owego Lauru (2015), który jest przyznawany...

Izabela Pycio | 2016-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2016

"A więc jakim jesteś czytelnikiem?"

Potrzebowałam publikacji będącej interesującym przerywnikiem pomiędzy innymi gatunkami książek. Sięgając po tę propozycję liczyłam, że dzięki niej spojrzę niejako z zewnątrz na własną pasję czytania, tej szczególnej miłości do książek, niecierpliwego wyczekiwania na każde spotkania z nimi. Dostałam potwierdzenie, że moje pozorne dziwactwa związane z nawykami i rytmem czytania nie są wcale tak mocno odosobnione, jak mi się wydawało. Cieszy świadomość, że przymus oddawania się lekturze wszystkiego, co wpadnie w ręce, zgłębiania książek nawet z obcych mi dziedzin, swoistego uzależnienia, dopada także innych. Nałóg czytania z własnej perspektywy, intymnie, mocno subiektywnie, na bazie własnych doświadczeń, pragnienia zdobywania kolejnych porcji wiedzy, wyzwalania za każdym razem nieco innej mieszanki emocji, poznawania własnej osobowości. Nawet powrót do tej samej książki, niesie za sobą różne melanże nakładających się wspomnień, obrazów, zapachów,...

Wojciech Gołębiewski | 2014-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2014

Justyna Sobolewska /ur.1972/ to: /za Wikipedią/
„Córka krytyka filmowego Tadeusza Sobolewskiego i historyka literatury Anny Sobolewskiej. Wnuczka pisarki Jadwigi Stańczakowej”.
Dodam, że niedawno recenzowalem rewelacyjne „Dziecko Peerelu - Esej-dziennik” Tadeusza Sobolewskiego, a Jadwiga Stańczakowa /1919-1996/, matka Anny to niewidoma pisarka, bohaterka ekscentrycznej przyjażni z Mironem Białoszewskim.
No to jesteśmy w domu, bo takie środowisko niewątpliwie sprzyja napisaniu przez Justynę wartościowej książki o książkach. Autorka wykonała niesamowitą pracę gromadząc kosmiczną ilość szczegółów i anegdot, mimo, że życie w tym środowisku jej to ułatwiało.
Dostaliśmy arcyciekawe dzieło, od lektury którego nie sposób się oderwać, lecz nie da się go zrecenzować. Przytaczanie wybranych anegdot zubożyłoby samą lekturę, więc nie widzę innego rozwiązania, jak gorąco ją Państwu polecić.

Renax | 2018-10-31
Na półkach: 2018, Przeczytane, Filologiczne
Przeczytana: 29 października 2018

Książka ciekawa, choć nie do końca się z jej treścią zgadzam. W punktach, w których mówi o zwyczajach czytelniczych, o domowych biblioteczkach przytakuję autorce, ale zarazem kręcę głową, bo jednak widzę Polskę z innej strony, ze strony nieczytania, z domów, w których jest wszystko, poza książkami.
Inna sprawa to ebooki i audiobooki. Pani Sobolewska nie uważa tego za pełnoprawną książkę. A nie do końca tak jest, bo nie jest ona fizyczną książką, ale treściowo tak. Można z taką biblioteczką podróżować, można pomieścić się z woluminami, można wreszcie pożyczyć znajomemu zza siedmiu gór i rzek....
Brakuje też kompletnie tematu blogów książkowych i portali literackich.
Natomiast podpisuję się pod rozważaniami na temat okładek, literatury amerykańskiej i kina dla niedorosłych. Zgadza się to z moimi obserwacjami i jest znakomitym i mądrym podsumowaniem tych tematów.

kryptonite | 2017-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2017

Każdy z nad mógłby w podobny sposób opisać swoją przygodę z czytaniem książek.
Nigdy nie miałam okazji przeczytać pozycji traktującej o czytaniu literatury - o pisaniu powstało mnóstwo pozycji, ale o byciu czytelnikiem? 'Książka o czytaniu' Justyny Sobolewskiej to mój pierwszy raz w tym zakresie. I do tego bardzo udany pierwszy raz. Z czystą przyjemnością zagłębiałam się w felietony o książkach nieprzeczytanych, o miejscach, które czytelnicy danej powieści odwiedzają, o biblioteczkach domowych, lekturach wakacyjnych... Tego mi było trzeba - takiej pozycji na luzie traktującej czytelnika jako osoby pełnej pasji w tym, co robi, ale też i mającej swoje dziwactwa. Taką też siebie kreuje sama autorka (którą osobiście podziwiam i szanuję jako recenzentkę), więc nie jesteśmy sami :-)
'Książka o czytaniu' to bardzo fajny (ups!) przerywnik, dający też trochę rozrywki i dystansu do tego, co kochamy, czyli książki.

chiara | 2017-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2017

Książka jest podobna do Ex libris Anne Fadiman. Mimo, że takie podobieństwo nie wróży zbyt dobrze, to dzięki naszym polskim anegdotom i osobistym pełnym ciepła wspomnieniom autorki, książka jednak się obroniła.

ChristinaL | 2016-08-19

Justyna Sobolewska w krotkim wstepie do ksiazki wspomina, ze jest to m.in. antologia cytatow o czytaniu . Nalezy traktowac to doslownie. Mamy tu wyrazna dysproporcje miedzy ogromem cytowanych wypowiedzi czy fragmentow ksiazek a niewielka iloscia komentarzy autorki.
Na ksiazke skladaja sie 23 krotkie rozdzialy poruszajace przerozne problemy zwiazane z czytelnictwem. Zdecydowanie brakuje rozwiniecia najciekawszych tematow jak np. o Dyskusyjnych Klubach Ksiazki, czytaniu w wiezieniach czy spotkaniach autorskich.
Ksiazka jest w istocie krotkim zarysem przykladowych aspektow zwiazanych z czytaniem, pisaniem i mowieniem o ksiazkach.
Najciekawsza wydaje sie bibliografia umieszczona na koncu.
Autorka sugeruje kolejne wydanie poszerzone o nowe tematy np. o ksiazkach, ktorych nie konczymy czytac.
Kupujac w tym roku albumy w antykwariatach przekonalam sie, ze wspanialym bylby temat dedykacji jakie do ksiazek wpisujemy.
Otoz, w starych 'Malarzach i miastach' Mieczyslawa Wallisa znalazlam...

almos | 2017-02-14
Przeczytana: 11 lutego 2017

Książka o czytaniu książek, autorka pracowicie zebrała masę ciekawostek, cytatów, anegdot związanych z czytaniem. Dosyć to ciekawe ale powierzchowne: miałem wrażenie ślizgania się po tematach. Poza tym odczuwałem pewien niedosyt, bo Sobolewska pisze bardzo mało o wyzwaniach jakie niosą czytelnictwu nowe technologie: audiobooki, internet, smartfony, czytniki. A jak już pisze to negatywnie i często nieprawdziwie. W sumie tak sobie.

Książka o czytaniu, coś dla ludzi z LC... Mamy tu rozdziały o pierwszych zdaniach, o okładkach, o czytaniu więźniów, o klubach książki, itd., trudno nie docenić drobiazgowości i erudycji autorki, niemniej zgadzam się z opinią mpw: dostaliśmy dziełko prymuski, pracowicie skompilowane, ale bez polotu, bez pogłębienia ważnych tematów. To taka pozycja o której się szybko zapomina po przeczytaniu. Trochę szkoda.

Irytuje i dziwi konserwatyzm autorki. I tak, rozdział poświęcony ebookom rozczarowuje, pani Justyna jest wyraźnie na nie i przytacza całą masę...

jolasia | 2018-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2018

O jakże pyszna (choć nie kucharska) jest książeczka Justyny Sobolewskiej. Naprawdę świetna to rzecz, szczególnie dla kogoś kto czytanie traktuje na równi z oddychaniem. Zabawna i erudycyjna jednocześnie. Napisana z klasą i jednocześnie bardzo osobista, wręcz intymna. No i z ulgą oznajmiłam mężowi, że przypadłość moja, którą uważał za niepokojącą dewiację została opisana jako jednostka chorobowa, a mianowicie - abiblifobia, czyli strach przed tym, że nie będzie się miało czego czytać. Wzrok celników, którzy na granicy z błyskiem w oku zabierają się do rozpakowywania pudeł i wypchanych toreb w bagażniku i odkrywają, że to KSIĄŻKI - bezcenny...

czytankianki | 2014-06-20
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 17 maja 2014

Idę o zakład, że książka Sobolewskiej w ogóle by nie powstała, gdyby nie „Ex Libris” Fadiman. Dziennikarka skopiowała większość z jego wątków, dodała cytaty z „Książek i ludzi” Łopieńskiej, wywiadów prasowych z pisarzami, okrasiła własnymi doświadczeniami i wydała. Produkt końcowy nie jest ani odkrywczy, ani nawet zbytnio ciekawy. Dla mnie duże rozczarowanie.