Książka o czytaniu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
literatura, eseje, czytanie
nawka

Wszyscy jesteśmy czytelnikami. Mamy swoje ulubione książki, miejsca do czytania, sposoby układania na półkach i wspomnienia związane z czytaniem. Ale samą „anatomią czytania” nie zaprzątamy sobie głowy zbyt często. Bardziej zajmuje nas treść książek. Tymczasem nasze zwyczaje czytelnicze, sposoby ustawiania książek, zakładania stron, ulubione miejsca do czytania - wszystko to mówi o nas wiele. A książki, które czytaliśmy przez całe życie, w naszej pamięci układają się w rodzaj autobiografii. Pamiętamy o pewnych wydarzeniach, uczuciach, przełomach właśnie w związku z lekturami, które wtedy czytaliśmy. Wędrowanie śladem książek czasem otwiera kolejne szufladki w pamięci.
W Polsce nie mamy wielu takich książek o książkach i czytaniu - w przeciwieństwie choćby do literatury anglosaskiej - książka Justyny Sobolewskiej stara się tę lukę wypełnić. Składa się z głosów wielu czytelników i jest tak naprawdę nieukończona, bo każdy mógłby dodać do niej coś od siebie. Może też być zachętą do tego, by każdy czytelnik sporządził sobie własny katalog przyjemności związanych z czytaniem.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

awiola | 2016-10-13
Przeczytana: 13 października 2016

"Tymczasem wśród czytelników mamy kochanków dworskich i namiętnych. Dworscy z największym zgorszeniem patrzą na zagięte rogi i – nie daj Boże! – notatki na marginesie. Namiętni zaś potrafią robić z książkami zakazane rzeczy: czytać w wannie albo w saunie, a nawet wyrywać kartki".

Czytanie, książki i szeroko pojęta literatura to mój styl życia - płaszczyzna, którą nigdy nie jestem do końca nasycona. Nie zdziwicie się więc pewnie, jeśli powiem wam, że gdy tylko dowiedziałam się o istnieniu tej książki, szybko ją zdobyłam i zaczęłam zgłębiać, pomimo innych piętrzących się stosów literatury wokół mnie. Jeden wieczór w zupełności mi wystarczył, by przeczytać ją od przysłowiowej deski do deski.

Justyna Sobolewska to dziennikarka, krytyczka literacka, która publikuje swoje recenzje i teksty o literaturze w tygodniku "Polityka", a także współpracuje z TVP Kultura. Z wykształcenia jest polonistką, ukończyła Uniwersytet Warszawski. Laureatka PIK-owego Lauru (2015), który jest przyznawany...

Izabela Pycio | 2016-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2016

"A więc jakim jesteś czytelnikiem?"

Potrzebowałam publikacji będącej interesującym przerywnikiem pomiędzy innymi gatunkami książek. Sięgając po tę propozycję liczyłam, że dzięki niej spojrzę niejako z zewnątrz na własną pasję czytania, tej szczególnej miłości do książek, niecierpliwego wyczekiwania na każde spotkania z nimi. Dostałam potwierdzenie, że moje pozorne dziwactwa związane z nawykami i rytmem czytania nie są wcale tak mocno odosobnione, jak mi się wydawało. Cieszy świadomość, że przymus oddawania się lekturze wszystkiego, co wpadnie w ręce, zgłębiania książek nawet z obcych mi dziedzin, swoistego uzależnienia, dopada także innych. Nałóg czytania z własnej perspektywy, intymnie, mocno subiektywnie, na bazie własnych doświadczeń, pragnienia zdobywania kolejnych porcji wiedzy, wyzwalania za każdym razem nieco innej mieszanki emocji, poznawania własnej osobowości. Nawet powrót do tej samej książki, niesie za sobą różne melanże nakładających się wspomnień, obrazów, zapachów,...

Wojciech Gołębiewski | 2014-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2014

Justyna Sobolewska /ur.1972/ to: /za Wikipedią/
„Córka krytyka filmowego Tadeusza Sobolewskiego i historyka literatury Anny Sobolewskiej. Wnuczka pisarki Jadwigi Stańczakowej”.
Dodam, że niedawno recenzowalem rewelacyjne „Dziecko Peerelu - Esej-dziennik” Tadeusza Sobolewskiego, a Jadwiga Stańczakowa /1919-1996/, matka Anny to niewidoma pisarka, bohaterka ekscentrycznej przyjażni z Mironem Białoszewskim.
No to jesteśmy w domu, bo takie środowisko niewątpliwie sprzyja napisaniu przez Justynę wartościowej książki o książkach. Autorka wykonała niesamowitą pracę gromadząc kosmiczną ilość szczegółów i anegdot, mimo, że życie w tym środowisku jej to ułatwiało.
Dostaliśmy arcyciekawe dzieło, od lektury którego nie sposób się oderwać, lecz nie da się go zrecenzować. Przytaczanie wybranych anegdot zubożyłoby samą lekturę, więc nie widzę innego rozwiązania, jak gorąco ją Państwu polecić.

chiara | 2017-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2017

Książka jest podobna do Ex libris Anne Fadiman. Mimo, że takie podobieństwo nie wróży zbyt dobrze, to dzięki naszym polskim anegdotom i osobistym pełnym ciepła wspomnieniom autorki, książka jednak się obroniła.

almos | 2017-02-14
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2017r.
Przeczytana: 11 lutego 2017

Książka o czytaniu książek, autorka pracowicie zebrała masę ciekawostek, cytatów, anegdot związanych z czytaniem. Dosyć to ciekawe ale powierzchowne: miałem wrażenie ślizgania się po tematach. Poza tym odczuwałem pewien niedosyt, bo Sobolewska pisze bardzo mało o wyzwaniach jakie niosą czytelnictwu nowe technologie: audiobooki, internet, smartfony, czytniki. A jak już pisze to negatywnie i często nieprawdziwie. W sumie tak sobie.

Książka o czytaniu, coś dla ludzi z LC... Mamy tu rozdziały o pierwszych zdaniach, o okładkach, o czytaniu więźniów, o klubach książki, itd., trudno nie docenić drobiazgowości i erudycji autorki, niemniej zgadzam się z opinią mpw: dostaliśmy dziełko prymuski, pracowicie skompilowane, ale bez polotu, bez pogłębienia ważnych tematów. To taka pozycja o której się szybko zapomina po przeczytaniu. Trochę szkoda.

Irytuje i dziwi konserwatyzm autorki. I tak, rozdział poświęcony ebookom rozczarowuje, pani Justyna jest wyraźnie na nie i przytacza całą masę...

KrystynaL | 2016-08-19

Justyna Sobolewska w krotkim wstepie do ksiazki wspomina, ze jest to m.in. antologia cytatow o czytaniu . Nalezy traktowac to doslownie. Mamy tu wyrazna dysproporcje miedzy ogromem cytowanych wypowiedzi czy fragmentow ksiazek a niewielka iloscia komentarzy autorki.
Na ksiazke skladaja sie 23 krotkie rozdzialy poruszajace przerozne problemy zwiazane z czytelnictwem. Zdecydowanie brakuje rozwiniecia najciekawszych tematow jak np. o Dyskusyjnych Klubach Ksiazki, czytaniu w wiezieniach czy spotkaniach autorskich.
Ksiazka jest w istocie krotkim zarysem przykladowych aspektow zwiazanych z czytaniem, pisaniem i mowieniem o ksiazkach.
Najciekawsza wydaje sie bibliografia umieszczona na koncu.
Autorka sugeruje kolejne wydanie poszerzone o nowe tematy np. o ksiazkach, ktorych nie konczymy czytac.
Kupujac w tym roku albumy w antykwariatach przekonalam sie, ze wspanialym bylby temat dedykacji jakie do ksiazek wpisujemy.
Otoz, w starych 'Malarzach i miastach' Mieczyslawa Wallisa znalazlam...

czytankianki | 2014-06-20
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 17 maja 2014

Idę o zakład, że książka Sobolewskiej w ogóle by nie powstała, gdyby nie „Ex Libris” Fadiman. Dziennikarka skopiowała większość z jego wątków, dodała cytaty z „Książek i ludzi” Łopieńskiej, wywiadów prasowych z pisarzami, okrasiła własnymi doświadczeniami i wydała. Produkt końcowy nie jest ani odkrywczy, ani nawet zbytnio ciekawy. Dla mnie duże rozczarowanie.

encaminne | 2014-02-15
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2014
Przeczytana: 11 lutego 2014

Książki o książkach, książki o czytaniu, o czytelnikach, czytelnictwie, pisaniu... To wszystko, czego książkowemu molowi potrzeba do szczęścia. Poznać zwyczaje czytelnicze ulubionych autorów (jeśli mają czas na cokolwiek poza pisaniem:)), to jak dla gimnazjalisty zerknąć do alkowy ulubionej gwiazdy... Takie mam przynajmniej wrażenie. Dlatego poluję na takie pozycje, pochłaniam z namaszczeniem, notuję, porównuję z własnymi zachowaniami, czerpię garściami i wysysam kwintesencję jak spragniony wody na pustyni. Do ścisłej czołówki moich najukochańszych książek należą więc "Ex libris" A. Fadiman i "Młodszy księgowy" J. Dehnela. Teraz dołączyła do nich pozycja o idealnym w swej prostocie tytule - "Książka o czytaniu czyli resztę dopisz sobie sam" J. Sobolewskiej.

By odnieść się do wszystkiego, co chciałabym o niej powiedzieć, musiałabym stworzyć drugą taką książeczkę, tyle w niej czytelniczych i...

wiesia | 2016-07-27
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 25 lipca 2016

Bardzo dobrze się czytało o czytaniu, ale przecież i o czytelnikach. Jakie pozycje zajmujemy przy lekturze, czy warto zostać klubowiczem, jak układamy książki w swoich biblioteczkach, czy w ogóle da się w tym zachować jakiś porządek?

O tym i o wielu jeszcze innych sprawach związanych z czytaniem pisze Justyna Sobolewska w krótkich rozdziałach i pisze dowcipnie, z humorem, często cytując różnych autorów, którzy już przed nią zastanawiali się nad tym zagadnieniem.
Pyta też pisarzy, dziennikarzy i innych znanych ludzi o ich nawyki czytelnicze i sprawy dotyczące pisania czy czytania. Często przywołuje doświadczenia własne i swoich bliskich.

Świetna książka, zastanawiam się, czy nie warto by jej mieć.

Marcin W | 2016-05-29
Przeczytana: 27 maja 2016

Książka o.. książkach? o czytaniu? Nie, książka o nas - o czytelnikach. Pani Justyna Sobolewska, osoba o ogromnej literackiej wiedzy (dziennikarka "Polityki" , stały gość "Tygodnika Kulturalnego") napisała książkę składającą się z wielu felietonów, z których możemy się dowiedzieć między innymi o tym jakie książki czytają inni pisarze, co czytamy w toalecie, jak układamy książki na półkach (np. wedle wzrostu lub koloru) oraz jakich z "wielkiej klasyki" nigdy nie przeczytaliśmy. Bardzo polecam.

Ekstremalne wyzwanie czytelnicze

Najbardziej frapującą, inspirującą, ambitną, kontrowersyjną i interesującą publikacją tego rodzaju stało się dla mnie opasłe tomisko „1001 książek, które musisz przeczytać” pod red. P. Boxalla, która stała się podstawą najważniejszej listy czytelniczej i zainspirowała mnie do wymyślenia Projektu „1001 książek, które w życiu przeczytam” , który stanowi realizację czytelniczego planu najbliższą mojemu założeniu przeczytania najważniejszych książek na świecie.

Czytanie w wannie to banał, czyli anatomia czytelnika

O intymności, uzależnieniu i radości czytania; personalizowaniu książek i grzechach czytelników; krytyce literackiej, ułomnościach rynku wydawniczego w Polsce i ważnej roli tłumacza, o festiwalu w Szczebrzeszynie - opowiada Justyna Sobolewska.