Książka Anny Kamińskiej "Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak" została nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Autobiografia, biografia, wspomnienia. Dziennikarka i autorka książek. Publikowała między innymi w tygodniku „Wysokie Obcasy” („Gazeta Wyborcza”) oraz w magazynach: „Pani”, "Zwierciadło”, „Uroda Życia”, "Malemen" i „Sukces”, pracowała też jako wydawca wielu programów w telewizyjnych. Autorka książek Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych (2010),Miastowi. Slow food i aronia losu (2011),a także porywających biografii Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak (2015) oraz Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz (2017).
Za Simonę…, która rozeszła się w nakładzie kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy, otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego.
Najbardziej drażni ludzi to, że ryzykujemy życie dla czegoś, co wydaje się kompletnie bezużyteczne, nikomu niepotrzebne. Ale może to jest po...
Najbardziej drażni ludzi to, że ryzykujemy życie dla czegoś, co wydaje się kompletnie bezużyteczne, nikomu niepotrzebne. Ale może to jest potrzebne tym, którzy to robią! Może oni po prostu potrzebują tego, żeby żyć.
IG: ksiazki_wloczykija
Owa Książka Anny Kamińskiej zabiera czytelników w porywającą podróż przez życie Haliny, postaci, która uosabia ducha i zmagania kobiet w minionej epoce himalaizmu.
Haliny Kruger-Surokomskiej całą miłością były góry. Dzielna, twarda z żywiołem. Paliła fajkę, przeklinała, urzekała uśmiechem. W 1975 roku jako pierwsza Europejka stanęła na ośmiotysięczniku. Jej sukcesy przetarły drogę kolejnym himalaistką, w tym Wandzie Rutkiewicz. Niemniej jednak Halina zawsze pozostawała w jej cieniu.
To dzieło oferuje intymny portret życia Haliny, uchwycenie jej radości i smutków, gdy porusza się po oczekiwaniach społecznych, miłości i odkrywaniu siebie. Dzięki żywej opowieści i lirycznej prozie Kamińska ożywia świat, który jest zarówno nostalgiczny, jak i prowokujący do myślenia.
Jednym z głównych atutów tej książki jest eksploracja feminizmu. Rzuca światło na wyzwania stojące przed kobietami w czasach, gdy ich głos był często uciszany lub ignorowany. Zniuansowany portret podróży Haliny pozwala czytelnikom zastanowić się nad postępem w zakresie równości płci, jednocześnie przyznając, że wciąż jest wiele do zrobienia.
Co więcej, autorka umiejętnie włącza elementy historyczne do narracji, zapewniając czytelnikom głębsze zrozumienie kontekstu społeczno-politycznego, w którym rozwija się historia Haliny. To połączenie historii dodaje warstwy bogactwa do fabuły i tworzy poczucie autentyczności, które utrzymuje czytelników zaangażowanych od początku do końca.
Oprócz głębi tematycznej pokazuje talent Anny Kamińskiej do tworzenia postaci. Halina wyłania się jako złożona i wiarygodna bohaterka, której doświadczenia rezonują z czytelnikami na wielu poziomach. Jej podróż służy jako inspiracja do rozwoju osobistego i przypomina nam wszystkim, że odporność i determinacja mogą prowadzić do głębokich przemian w nas samych jak i w życiu.
Anna Kamińska tka na kartach swoich biografii niepowtarzalne i niezapomniane portrety silnych i wyjątkowych kobiet.
Po Simonie chwyciłam Wandę i poraziła mnie jej historia, a raczej jej chorobliwa ambicja.
Te dwie kobiety mają ze sobą wiele wspólnego, niestety wiele też cech negatywnych. Niemniej takie historie powinny być opowiadane.