Małe eksperymenty ze szczęściem

Tłumaczenie: Ryszard Turczyn
Wydawnictwo: Albatros
Attempts to make something of life
VenusInFur

PRAWA DO PUBLIKACJI KSIĄŻKI KUPILI WYDAWCY Z 25 KRAJÓW. KSIĄŻKA PRZEZ 30 TYGODNI UTRZYMYWAŁA SIĘ NA HOLENDERSKICH LISTACH BESTSELLERÓW KSIĄŻKOWYCH. HOLENDERSKA TELEWIZJA KUPIŁA PRAWO DO SERIALOWEJ ADAPTACJI KSIĄŻKI – NA JEJ PODSTAWIE MA POWSTAĆ SITCOM W STYLU BRYTYJSKIEGO „THE OFFICE". Hendrik Groen być może jest stary, ale z pewnością jeszcze nie martwy. Choć ciało odmawia mu...

PRAWA DO PUBLIKACJI KSIĄŻKI KUPILI WYDAWCY Z 25 KRAJÓW.

Hendrik Groen być może jest stary, ale z pewnością jeszcze nie martwy. Choć ciało odmawia mu posłuszeństwa, jeszcze się nie poddał. To prawda, że jego codzienne spacery są coraz krótsze, ponieważ nogi odmawiają mu posłuszeństwa, to prawda, że musi regularnie odwiedzać swojego lekarza rodzinnego. Z technicznego punku widzenia jest zgrzybiałym dziadkiem, nie zamierza jednak siedzieć bezczynnie, czekając na śmierć. Ale czy to jest powód, żeby życie musiało się od razu składać tylko z popijania kawy przy doniczkach z geranium i czekania na koniec?
W krótkich, szczerych i bezpretensjonalnych wpisach do dziennika, śledzimy pełen wzlotów i upadków rok z życia Hendrika Groena, przebywającego w domu spokojnej starości w północnej części Amsterdamu. Hendrik powołuje do życia anarchistyczny KLUB JESZCZE ŻYWYCH STARUSZKÓW, a gdy na horyzoncie pojawia się Eefje, idealna druga połówka, pastuje buty, szczotkuje zęby, przygładza resztki czupryny i rusza do boju, nie bacząc na śmieszne i straszne konsekwencje. Dni szybko mijają i z każdym kolejnym nabieramy pewności, że nie będzie łatwo rozstać się z tym pełnym uroku staruszkiem.

HENDRIK GROEN ROZPOCZĄŁ PISANIE DZIENNIKA NA INTERNETOWEJ STRONIE „TORPEDO MAGAZINE”, POTEM PRZYSZŁA PROPOZYCJA Z WYDAWNICTWA MEULENHOFF, ABY ZROBIĆ Z TEGO KSIĄŻKĘ. O SWOJEJ POWIEŚCI AUTOR MÓWI TAK:
"Ani jedno zdanie nie jest kłamstwem,
chociaż nie każde słowo jest prawdziwe".

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1640,36...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1640,36...»

Jolanta | 2016-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

To nie jest książka, którą czyta się z wypiekami na twarzy, z wielką niecierpliwością od początku do końca. Mimo to wywołuje wiele niezapomnianych emocji i przeżyć. Daje dużo do myślenia i zastanowienia się nad życiem ludzi starych i naszą przyszłą starością.
Choć porusza, jak widać temat poważny, to jednak roi się od żartów i dowcipu, a więc czytając ją, nie sposób się nie śmiać.
To dziennik 83-letniego Hendrika Groena, mieszkającego w domu opieki dla seniorów w Amsterdamie. Trafił tam z własnej woli, gdy zaczął odczuwać pierwsze oznaki niesamodzielności. Jest właściwie najsamotniejszym z pensjonariuszy. Stracił córkę, gdy była dzieckiem, a żona cierpiąca na chorobę psychiczną, od lat przebywa w zakładzie zamkniętym. Tak więc nikt go nie odwiedza.
Mimo, że ta rzeczywistość jest smutna, Hendrik nie zamierza się poddawać i siedzieć bezczynnie czekając na śmierć.
" W oczach ludzi wokół mnie widzę już tylko obojętność. To oczy ludzi, którzy od filiżanki kawy przechodzą do filiżanki...

Hipek | 2017-06-04
Na półkach: Przeczytane, EBook
Przeczytana: czerwiec 2017

Trudno tę pozycję nazwać książką. Jest to dziennik napisany przez staruszka mieszkającego w domu starców. Nie ma on walorów literackich. Jednak bardzo dużą wartością, której dostarcza jest możliwość poznania emocji osoby na krańcu życia. Autor bez pretensji do otoczenia, i do siebie, w czasem zabawny ale zawsze szczerze, przedstawia przemyślenia z codzienności. Mając przegląd całego roku, tak jak zmieniają się pory roku, poznajemy różne stany emocjonalne autora. Książka godna polecenia tym którzy zbliżają się do krańca, o ile mają dystans do siebie. No i również jest to książka dla tych, którym przypadło zajmowanie się osobą w podeszłym wieku.

Tania | 2016-07-04
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 03 lipca 2016

Adrian Mole lat 13 i ¾ zestarzał się. Nazywa się teraz Hendrik Groen, ma lat 83 i ¼, i mieszka w domu starców na przedmieściach Amsterdamu. I znowu pisze swój sekretny dziennik. Nie stracił trzeźwego spojrzenia na rzeczywistość. Ba! Wyostrzył mu się dowcip i zwiększył dystans do świata. Temperamentny, sympatyczny, pozbawiony infantylizmu staruszek. Wciąga w swoją historię bratania ze śmiercią mackami trzeźwej oceny sytuacji. Swobodnie przekracza tabu (demencja, fizjologia, Alzheimer), nie przekraczając granicy dobrego smaku. Komuna, w której żyje to: nietrzymający moczu niedosłyszący, małostkowi zgryźliwcy i zapominalscy bracia w niedoli starości. Szczytem ekstrawagancji ich egzystencji jest wyłamanie w codziennym harmonogramie, opartym na spokoju i regularności.

Homogeniczność formy, jaką jest dziennik, nie ogranicza autora, który prawdopodobnie jest dużo młodszy od swojego bohatera. To, ile ma lat pozostaje tajemnicą wydawcy, tak jak i fakt, czy Hendrik jest alter ego Hendrika....

Elżbieta | 2017-01-03
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 03 stycznia 2017

„Starość jest teraz w modzie” to zdanie, z końcowych fragmentów tej książki, autor potraktował serio i napisał całkiem zgrabną opowieść o starości w formie pamiętnika spisywanego codziennie przez pensjonariusza domu opieki, lub ładniej:pensjonariusza domu seniora. Książka podobno cieszy się ogromną poczytnością w krajach Europy Zachodniej,ale jej autor pozostaje nieznany. Rozmawiałam o niej z moją dobrą znajomą która wiele lat pracuje w takim domu i ma ogromne doświadczenie w opiece nad osobami starymi. Powiedziała mi,że tej książki nie mógł napisać pensjonariusz, a wręcz jest przekonana, że mógł to zrobić ewentualnie pracownik takiego domu i to ktoś kto pracuje tam niezbyt długo i nie poznał jeszcze dobrze psychiki osób starych. Zapytałam z czego to wnioskuje. Odpowiedziała ,że nie jest możliwe żeby osoba w takim wieku,jak bohaterowie książki, żyła tylko dniem dzisiejszym i planami na najbliższą (co najwyżej roczną) przyszłość. Starsi ludzie żyją głównie przeszłością i nie ma...

VenusInFur | 2016-05-22
Przeczytana: 20 maja 2016

„(Nie)Wesołe jest życie staruszka”

Do lektury sekretnego dziennika Hendrika Groena podeszłam bardzo emocjonalnie. Temat, który podejmuje on w swoim intymnym i szczerym pamiętniku jest mi dość bliski – opiekuję się babcią chorą na Alzheimera – ponadto ta przejmująca książka wskazuje na to, jak smutne, ale i niekiedy optymistyczne może być zapatrywanie się na powolne popadanie w starczą demencję, fizyczne niedomagania i konfrontowanie się z faktem bliskiej śmierci. „Małe eksperymenty ze szczęściem” to zatem bezprecedensowa próba zmierzenia się z tematami tabu, o jakich we współczesnym świecie mówi się coraz bardziej otwarcie, ale bez popadania w patos i przytłaczający lęk przed tym, co może przytrafić się człowiekowi w ostatnim etapie życie.

W tej niezwykle ujmującej książce poznajemy sympatycznego, niespełna 84-letniego Hendrika Groena, który wraz ze swoim przebojowym przyjacielem Evertem i pozostałymi bliskimi mu pensjonariuszami, stara się, by jego ostatnie lata w domu spokojnej...

Meowth | 2017-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2017

Zastanawiałam się, czy można napisać zabawną książkę o starości, demencji i wszelkich niedomaganiach, jakie nękają ludzi w podeszłym wieku. Czy można wzbudzać śmiech, jednocześnie nie przekraczając granicy dobrego smaku i nie poniżając starców opisami ich problemów zdrowotnych i zniedołężnienia.

Okazuje się, że można. Z jednym wszelako zastrzeżeniem: że nie pisze się książki prawdziwie zabawnej, a jedynie udającej wesołość. Powieść ta, a właściwie dziennik, opisujący codzienność w domu starców, tylko pozornie jest śmieszna, pod szatą trefnisia kryje się wielki smutek i gorycz. I nawet jeśli uwagi i spostrzeżenia bohatera, zapisywane z prawdziwie wisielczym chwilami humorem, budzą uśmiech, zaraz nasuwa się przygnębiająca refleksja: starość to w gruncie rzeczy bardzo smutna kraina. I wcale nie tylko dlatego, że walczyć trzeba z ograniczeniami fizycznymi. Rezydenci domu starców pełni są jeszcze energii, pomysłów, wielu z nich ciągle dopisuje intelekt i poczucie humoru, pomimo...

joaśka | 2016-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2016

To jeden z przypadków, gdy dostajesz w ręce niezłą książkę, ale i tak narzekasz, bo nie jest ona tak dobra, jak myślałaś/eś. Spodziewałam się (wiem..naiwnie) spełnienia tych zapowiedzi z tylnej okładki zapowiadających łzy ze śmiechu i chwil pełnych wzruszeń. Chyba poczucie humoru autora nie do końca pokrywa się z moim, bo ledwie parę razy się usmiechnęłam a zamiast wspomnianych wyżej chwil zadumałam się kilka razy nad przemijalnością, starością i śmiercią. I wszystko.

moch | 2016-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2016

Nie jest to literatura najwyzszego lotu, ale temat jaki porusza po prostu "łyta za serce". Podobnie jak po obejrzeniu "Pora umierać" z Danutą Szaflarską (rewelacja!!!) poczułam niesamowitą empatię w stosunku do osób starszych. Wcześniej to było raczej uczucie współczucia i szacunku, a po tej lekturze i seansie czuję jak szalenie trudno jest być "poczwarką" uwięzioną w kokonie. Przecież to kwestia czasu, gdy wszyscy znajdziemy się po drugiej stronie. Możemy udawać, że nas to nie dotyczy, ale dotyczy i to z każdym rokiem coraz bardziej, a autor tego dziennika pokazuje jak do końca zachować godność. Polecam gorąco!!!

teresai | 2018-03-23
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 23 marca 2018

Dziennik starszego pana, który po osiemdziesiątce zostaje hipsterem ;-)
Kupuje sobie elektryczny skuter, iPoda i hipsterskie swetry.
Zakochuje się we wspaniałej kobiecie, cieszy się z przyjaźni z łobuzowatym Evertem i aktywnie uczestniczy we wszystkich inicjatywach Klubu StaŻy.
Cieszy się życiem, bo....jeszcze żyje.
I chociaż życie w Domu Opieki nie jest szczytem jego marzeń i ma swoje niedogodności, to nie marudzi, tylko działa.
Książka bardzo prawdziwa.
Śmieszna, smutna, gorzka, wzruszająca i poruszająca.
Zlepek różnych chwil, przeżyć i emocji.
Od zupełnie trywialnych do bardzo podniosłych.
Bo starość to nietrzymanie moczu, szuranie nogami, spacery z balkonikami, rozgotowane jedzenie bez soli, kolejki do windy, pomarszczone ciało i pogarszająca się pamięć, amputowane nogi, złamane biodra, demencja, ale także codzienne ocieranie się o śmierć i utrata tych, których się kocha.

Kasiula30 | 2016-05-22
Przeczytana: 21 maja 2016

Na książkę trafiłam totalnym przypadkiem, szukając prezentu dla siostry :).
Pani w jednej z księgarni poleciła mi właśnie "Małe eksperymenty ze szczęściem" i jestem jej za to bardzo wdzięczna.
Zaraz po tym jak wręczyłam prezent, postanowiłam w sposób iście bezczelny porwać książkę i ją przeczytać.
Książka urzekła mnie już od pierwszych stron swoim poczuciem humoru, wielkim dystansem do nie oszukujmy się starości i śmierci.
Nasz główny bohater- Hendrik, mieszkaniec jednego z amsterdamskich domów spokojnej starości,mimo sędziwego wieku, postanawia zacząć prowadzić dziennik.
Dzięki dziennikowi dowiadujemy się jak wygląda codzienne życie mieszkańców, jakie mają problemy ale w głównej mierze mamy tutaj pełną humoru historię z wątkiem miłosnym :).
Pozycja obowiązkowa! Pełna ciepła, genialnego poczucia humoru,dystansu,lekkiego sarkazmu ( stosunek Hendrika do innych mieszkańców - boskie!! )i umiejętności pogodzenia się z tym co czeka nas wszystkich. Książka skierowana jest do...