Podróżowanie z Beniaminem

Seria: Stehlík
Wydawnictwo: Dowody na Istnienie
Moje cesta do ztracena. Putování s Benjaminem
Stehlik

David, dobrze sytuowany mężczyzna, po tragicznej śmierci żony zostaje sam z ośmioletnim synem. Nagle jest wolny, czuje, że nic go już nie trzyma w Pradze i wreszcie ma okazję zbliżyć się do własnego dziecka, o którym nic nie wie. Dlatego wpada na pomysł, że wyruszą razem „zagubić się w Nieznane”. Dla chłopca to wspaniała przygoda, dla ojca próba odnalezienia sensu życia. Jadą przed siebie, coraz dalej i dalej, ale wakacje się kończą, a chłopiec nie stawia się na rozpoczęcie roku szkolnego. Ojciec przestaje interesować się swoją firmą. Obaj przekraczają nie tylko kolejne granice państw, ale i granice własne – między ojcem i synem. Nie znają celu swojej podróży, nie podążają w żadnym określonym kierunku, chcą tylko być razem, zagubieni tak, żeby nikt nie wiedział, gdzie są, a rzucone bez zastanowienia słowa o „zagubieniu się w Nieznanym”, niczym w greckiej tragedii, tylko czekają, żeby się wypełnić.

źródło opisu: http://instytutr.pl/pl/dowody-na-istnienie-wydawnictwo/

źródło okładki: http://instytutr.pl/pl/dowody-na-istnienie-wydawnictwo/

marper | 2017-01-12
Przeczytana: 11 stycznia 2017

Jestem zły na autora po przeczytaniu tej książki. Owszem, czyta się ją świetnie (do fabularnego twista), język jest plastyczny, momentami jest zabawnie, jeszcze częściej wzruszająco. I to w tej książce jest naprawdę dobrze wyważone. Ale autor poszedł, moim zdaniem, na wygodne skróty. Co zrobić żeby być blisko syna po śmierci matki? No koniecznie wymyślić, że jest się tak bogatym, że można się udać w Nieznane na kilka miesięcy i finansami w ogóle się nie przejmować. Wierze, że są osoby które mogą sobie na to pozwolić, ale dla mnie o wiele ciekawsze (i o wiele prawdziwsze) byłoby poczytanie jak główny bohater radzi sobie w relacji ojcowskiej po 8 godzinach pracy, po których go czeka codzienna proza życia: sprzątanie, robienie zakupów, gotowanie.. Jak w całej tej rutynie (i przecież zmęczeniu) być ojcem, który jest blisko dziecka. Drugie uproszczenie autora, to praktycznie brak trudności z pogodzeniem się ze śmiercią swojej żony. A dlaczego? A bo to depresyjna kobieta była. I jak jej...

Olga_Nieduza | 2016-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2016

To bardzo wzruszająca (nie w tani, ani nie w efekciarski sposób) książka. Poruszające studium żałoby i rodzenia się bliskości między ojcem i synem. Dobre pokazanie psychiki dziecka, co wcale nie jest takie proste jak mogłoby się wydawać, bowiem dzieci nie są tak proste jak mogłoby się wydawać. Napisana nienachalnie poetyckim językiem. Myślę że moja ocena byłaby jeszcze wyższa gdyby nie [SPOILER] melodramatyczne i przekombinowane zakończenie. Wydaje mi się, że było aż za bardzo. Za dużo wszystkiego w nim było. Dla mnie popsuło to odbiór książki, która do momentu wyprawy w rumuńskie góry trzymała w napięciu.

dorota_eulalja | 2017-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2017

Wspaniały język książki przyćmiewa wszystko - że się nie lubi głównego bohatera, wtrącanych na siłę motywów religijnych, być może też swego rodzaju rozrzewnienia, zwłaszcza pod koniec książki.
Poza tym jako była mieszkanka Pragi, uwielbiam czytać fragmenty jej poświęcone.

Aleksandra | 2017-04-05
Przeczytana: 03 kwietnia 2017

Bardzo wartościowa książka. Sporo mądrej treści o relacji ojca z synem. Czasem zabawna, czasem zaskakująca a wielokrotnie bardzo wzruszająca. Moim zdaniem warto przeczytać.

kszyp | 2016-12-29
Przeczytana: 25 grudnia 2016

Świetna książka o relacji ojciec-syn

Malgorzata | 2017-07-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam-ebook