Stówka. Przeczytaj to jeszcze raz

Okładka książki Stówka. Przeczytaj to jeszcze raz
Anna Dziewit-MellerJustyna Sobolewska Wydawnictwo: OsnoVa publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
OsnoVa
2021-05-19
2021-05-19

Bardzo fajny zbiór esejów o 100. utworach literackich bądź poetyckich, które były z różnorakich powodów ważne dla autorek niniejszej książki. Z przyczyn oczywistych (nostalgia) najbardziej rezonują w czytelniku osobiste - a jednak zaskakująco wspólne - wspomnienia i refleksje na temat literatury czytanej w okresie dziecięcym i nastoletnim, kiedy druga część książki - z kilkoma wyjątkami, w których moje doświadczenia czytelnicze pokrywały się z retrospekcjami autorek - składa się na interesujący zbiór wskazówek ku eksploracji gatunków i dorobku twórców nie / mniej znanych.

"Stówka..." to jedna z ciekawszych "książek o książkach", w których autorki dzielą się niebanalnymi ciekawostkami, spostrzeżeniami i wspomnieniami o czytanej / przeżywanej literaturze. A na tle wielu książek w rodzaju "100... 1000..." itp. "które musisz przeczytać..." prezentuje się tu naprawdę nieoczywistą listę bez wątpienia wartościowych pod wieloma względami lektur. Polecam!

przygotowuję się do remontu mieszkania. oglądam tzw. metamorfozy i nieustannie pytam. a gdzie oni mają książki? doceniam, że autorki Stówki pozwoliły nam trochę pobuszować po swoich regałach. w duchu - pokaż mi swoje książki a powiem ci kim jesteś. urodzona pomiędzy felietonistkami mogłam wyłapywać lektury formacyjne i zjawiska, które mnie, w tym samym mniej więcej czasie, dotyczyły lub ominęły. nie mogło zabraknąć dzieciństwa - wszak my wszyscy stamtąd. i warto wracać. dokupiłam sobie wydanie Alicji w krainie czarów z rysunkami Tove Jansson (choć Alicja tak głupio w życiu mnie ominęła, że aż do dziś się wstydzę). i znów czytałam baśnie Andersena, bo uznałam, że za mało ich przeczytałam synowi. książki o książkach inspirują. pomagają przełamywać impas czytelniczy. mieszją życie i literaturę. i choć nie wiem, czy autorki mają większe prawo niż inni do opowiadania, o książkach i zaklepywania sobie autorów. to zrobiły to. podjęły wysiłek zapisania i to ich anegtoty przetrwają trochę dłużej niż nasze.

Czyta się całkiem lekko, aczkolwiek bardziej spodobał mi się sam styl pisania obu autorek niż ich rekomendacje. Oczywiście, to kwestia zupełnie subiektywna, a rozczarowanie wynika po prostu z innego gustu i zbyt wygórowanych oczekiwań z mojej strony. Niemniej jednak, nie żałuję lektury, spędziłam nad książką kilka sympatycznych wieczorów. Czekam na kolejne publikacje Justyny Sobolewskiej, którą po prostu uwielbiam. Jej pasja do literatury jest niesamowita, absolutnie.

Podczytywana między innymi książkami. Niektóre ze wspomnianych pozycji czytałam, inne sobie przypomniałam (te z czasów dzieciństwa), kilka tytułów zapisałam do przeczytania. Lubię czytać o tym co ludzie czytają, więc podobało mi się. I polecam - ku inspiracji.

Zbiór recenzji. Do przekartkowania.

Zbiór recenzji. Do przekartkowania.

Bibliofilska książka do podczytywania. Wybór jest oczywiście wielce subiektywny, ale jeśli ktoś lubi książki o książkach, to będzie usatysfakcjonowany. W moim odczuciu za dużo tu pozycji z literatury dziecięcej i młodzieżowej, ale rozumiem koncept, że jest to wędrówka od samych korzeni. Na plus przywołanie poezji, która często jest pomijana. Kilka pozycji zapisałam, a nie ma nic przyjemniejszego niż czerpać inspirację od innych czytelników.

Kolejna książka Sobolewskiej o książkach, która mi się nie podoba. Tym razem napisana na spółkę z Dziewit-Meller i to zdecydowanie wyszło książce na dobre. Okładka zdradliwa, ja notorycznie widziałam napis "słówka" zamiast "stówka". Dwa pierwsze rozdziały nie dla mnie, bo to o książkach dla dzieci i młodzieży, a to mnie nie interesuje. Potem mamy też podział na studia i dorosłość, trochę sztuczny moim zdaniem, ale niech będzie, rozumiem taki zamysł. Wielkie minus za spis treści, nazwy rozdziałów nie nazywają się tak jak książki, które są w nich opisywane, więc utrudnienie, jak się przykładowo chce do czegoś wrócić albo w ogóle wybrać coś dla siebie ze spisu treści, to niestety się nie da - dla mnie masakra. Sporo z tytułów proponowanych to dość siermiężne książki spod etykietki "klasyka", a z tym dałam sobie spokój jakiś czas temu, zmurszałe lektury nie przetrwały próby czasu i nie sprawiają mi radości, więc podziękuję. Bo ja proszę Państwa jestem hedonistką i robię rzeczy po to, żeby mi było miło.

A to jest taka książeczka do czytania pomiędzy i w międzyczasie. Można przy niej odpocząć od książek i wręcz przeciwnie - nabrać na nie ochoty. Ze stu polecanych przez Annę Dziewitt-Meller i Justynę Sobolewską pozycji, czytałam mniej więcej jedną trzecią. Krytyczki przypomniały mi o kilku historiach z dzieciństwa i naprowadziły na parę nowych tytułów, które od razu wpisałam na listę „do przeczytania”. Stówka na szczęście nie była nużącą czy nadętą wyliczanką. To pisany pod klucz zbiór anegdot o autorach, garść ciekawostek okołoliterackich oraz dwie osobiste mapy czytelnicze. Można czytać na wyrywki i na raty. Można, ale i nie trzeba.

Lubię recenzje Justyny Sobolewskiej, znam jej "Książkę o czytaniu", to dzięki niej sięgnęłam do opowiadań Kornela Filipowicza, drugiej autorki nic nie czytałam. Muszę też przyznać, że bliżej mi do felietonów tej pierwszej, może dlatego, że więcej książek z jej listy przeczytałam.
Podobał mi się ten "subiektywny wybór najważniejszych książek", był okazją do przypomnienia swoich lektur, wynotowania tytułów, które warto poznać.
Poruszył mnie tekst o Jarosławie Iwaszkiewiczu pt. "Mężczyźni nie płaczą", poczułam wspólnotę wrażeń dotyczącą lektury powieści Manna "Czarodziejska góra" czy "Piotrusia" Leo Lipskiego.
Warto przeczytać, żeby odświeżyć lub uzupełnić swój zestaw czytelniczy, a może też upewnić się w słuszności pominięcia pewnych pozycji. Wszystkiego nie da się przeczytać. Pozostaje przyznać słuszność Sandorowi Maraiowi, którego cytuje Sobolewska: "Czytać w każdej chwili. Kiedy myślę o możliwościach i zaniedbaniach w lekturze, zszokowany konstatuję, jak krótkie jest życie".

Erudycyjny, osobisty i pięknie napisany przegląd lektur, które miały na autorki wpływ od dzieciństwa do dorosłości. Świetny przegląd lektur z różnych półek. Grozi wydłużeniem stosiku do czytania, ale można sobie też przypomnieć niektóre swoje lektury sprzed lat.

Dodaj cytat z książki Stówka. Przeczytaj to jeszcze raz