Pani zyskuje przy bliższym poznaniu

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
rozmowa, wywiad, teatr, film
Ag2S

Krystyna Janda w rozmowie z Katarzyną Montgomery Aktorka. Żona. Matka. Krystyna Janda. Nie ma w Polsce osoby, która nie znałaby Jej głosu, śmiechu i energii. W każdej ze swoich ról teatralnych czy filmowych zjawiskowa i profesjonalna. Jako Agnieszka w "Człowieku z marmuru" wniosła do kina nieznaną świeżość i nową jakość. W "Przesłuchaniu" poruszyła wszystkich i trwale zapisała się w historii...

Krystyna Janda w rozmowie z Katarzyną Montgomery

Aktorka. Żona. Matka. Krystyna Janda.
Nie ma w Polsce osoby, która nie znałaby Jej głosu, śmiechu i energii. W każdej ze swoich ról teatralnych czy filmowych zjawiskowa i profesjonalna. Jako Agnieszka w "Człowieku z marmuru" wniosła do kina nieznaną świeżość i nową jakość. W "Przesłuchaniu" poruszyła wszystkich i trwale zapisała się w historii kinematografii. W "Tataraku" dotknęła najczulszych strun, w "Boskiej" rozbawiła. Wychowała kolejne pokolenia , które najpierw do Teatru Powszechnego, a teraz do Teatru Polonia i Och Teatru chodzą "na Jandę". Każdy spektakl z Jej udziałem kończy się owacją na stojąco. Zawsze wierna sobie i widzom. Szczera, bezpośrednia, wymagająca, choć bezdyskusyjnie zyskująca przy bliższym poznaniu.

Katarzynie Montgomery opowiada o swoich najważniejszych rolach – tych życiowych i tych zawodowych, o powstawaniu filmów i przedstawień, o kulisach teatru, za które widzowie nie mają wstępu, o miłości, przyjaźni, śmierci i życiu…

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Pani_zyskuje_przy_blizszy...(?)

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Pani_zyskuje_przy_blizszy...»

Monika | 2017-04-20

Rozmowę Katarzyny Montgomery z moją ulubioną Krystyną Jandą przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem i właściwie jednym tchem. Śmiałam się, wzruszałam, podziwiałam, irytowałam. Pełnia emocji. To jest w ogóle bardzo bogata książka. Bogata w treść (rozmowa, fragmenty bloga, recenzje) i bogata w zdjęcia (prywatne i zawodowe).
Kopalnia anegdot, smaczków zakulisowych, wspomnień o przyjaciołach. Książka bardzo osobista. Mądra książka o niebanalnej kobiecie.
Dla kogo? Dla tych, którym Krystyna Janda nie jest obojętna.
Zakończę cytatem ze sztuki "Maria Callas. Master Class"(wielka, wybitna rola Krystyny Jandy).

"Ja wiem, że świat się nie zawali, jeśli od jutra nie będzie przedstawień Traviaty. Ja to wiem. Ale wierzę, że wybierając sztukę, przyczyniamy się do tego, żeby ten świat stawał się piękniejszy i lepszy". Pani Krystyno, ja nie wiem czy świat bez teatru i bez Pani by się nie zawalił. Mój na pewno by się zawalił...

Wspaniała książka, od której odrywałam się tylko wtedy, gdy zmuszały mnie do tego obowiązki. Od zawsze bardzo lubiłam panią Krystynę, zarówno jako człowieka, jak i aktorkę. Po przeczytaniu książki moja sympatia dla jej Osoby wzrosła po stokroć ;).
Polecam, bo warto przeczytać !!!

Degamisz | 2016-05-25
Przeczytana: 25 maja 2016

W przypadku tej książki nie ma co liczyć na jakikolwiek obiektywizm z mojej strony – odkąd pamiętam uwielbiam Krystynę Jandę. Zarówno jako aktorkę ale też jako pisarkę. Fenomenalna kobieta – inteligentna, prawdziwa i szczera w tym co robi, z niesamowitym poczuciem humoru i ogromnym dystansem, zwłaszcza do siebie.

Ta książka niczym nowym nie zaskakuje, przynajmniej mnie. To wszystko już wiem, to wszystko już czytałem/widziałem. Ale nawet pomimo tego czytało mi się znakomicie. Świetna jest też forma książki – wywiad rzeka, przetykany felietonami Jandy, fragmentami bloga czy recenzjami sztuk i filmów w których występowała. Do tego masa ciekawych zdjęć.

Ale jak już wspomniałem – nie jestem obiektywny. I nawet nie chcę i nie będę się silił na jakikolwiek obiektywizm, nie w przypadku Krystyny Jandy, która od zawsze i już chyba na zawsze będzie w moim mniemaniu najlepszą aktorką europejską. Tyle w temacie.

A do książki gorąco zachęcam. Bo Janda to po prostu świetna babka :)

zuszka | 2016-09-15
Przeczytana: 15 września 2016

Uwielbiam Krystynę Jandę, więc nie mogłam nie sięgnąć po tę książkę. Cudowne wydanie! Wzbogacone mnóstwem fotografii i wycinków z gazet i czasopism. Ksiąźka ta jest bardzo osobista. Tak osobista, że momentami zastanawiałam się, jakie intencje miała autorka żeby dzielić się tak intymnymi refleksjami..... Ale chyba między innymi dlatego książka wydaje się być bardzo prawdziwa. Krystyna Janda nie usiłuje pokazać się w jak najkorzystniejszym świetle. Szczerze przyznaje się do swoich wad i życiowych błędów. Nie próbuje też czynić z nich na siłę zalet (jak często dziś mamy z tym do czynienia w książkach przeróżnych celebrytów!!!!!).
Bohaterka przedstawia się taką, jaką miałam okazję ją poznać - wspaniała aktorka, wulkan energii, a jednocześnie człowiek bardzi wrażliwy. Krystyna Janda opowiada piękną historię w ciekawy sposób. Nie zawiodłam się na tej książce!!!!!!

almos | 2016-05-26
Przeczytana: 26 maja 2016

Opasły tom opowiadający o życiu i twórczości wybitnej i powszechnie znanej aktorki. To taki miszmasz, wywiad rzeka, przeplatany starymi felietonami i wpisami z bloga Krystyny Jandy, mamy też recenzje ze spektakli czy filmów w których występowała i sporo świetnych, ale słabo opisanych fotografii. Trochę brakuje mi w książce opinii kolegów aktorów i przyjaciół o aktorce, niemniej to obowiązkowa pozycja dla miłośników talentu artystki, do których mam zaszczyt się zaliczać.

Krystyna Janda to już nasze dobro narodowe, chociaż wciąż wzbudza wielkie kontrowersje, do historii przeszła jej rola Agnieszki w 'Człowieku z marmuru' (sporo o tej roli czytamy w książce), ja lubię bardzo rolę niewidomej kobiety w mało znanym filmie 'Parę osób, mały czas', miałem też przyjemność oglądać ją na scenie. Jestem wielbicielem jej talentu, nie dziw więc, że gdy zobaczyłem tą książkę w Empiku, zacząłem czytać i nie mogłem się oderwać, więc niezwłocznie zakupiłem.

Ta pięknie wydana książka ma formę...

Bożena1 | 2016-12-18
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: grudzień 2016

Bardzo ciekawy wywiad z Panią Krystyną Jandą. Poznajemy w nim nie tylko wybitna polską aktorkę, ale i kobietę, matkę, żonę. Tytuł doskonały - pani Krystyna naprawdę bardzo zyskuje przy bliższym poznaniu.

Muminka | 2017-04-14
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 11 kwietnia 2017

Czytam wiele felietonów Krystyny Jandy, także popełniane przez nią pozycje w rodzaju www.malpa.pl, czy "Różowe tabletki na uspokojenie". Obawiałam się sięgnąć po tę książkę, bo oczekiwania miałam wielkie. Fajnie wydana, w twardej oprawie, bogato opatrzona w różne stylowe fotografie, także z archiwum rodzinnego aktorki. Poszczególne rozdziały traktują o karierze, Andrzeju Wajdzie, kultowym dziś "Człowieku z marmuru", kulisach kręcenia kilku półkowników, w tym "Przesłuchania", działalności komercyjnej- rozkręcaniu dwu teatrów. Dużo jest też o ukochanym Edwardzie Kłosińskim, bo Janda wiele zdradza szczegółów z ich pożycia, szczęśliwego domu jaki stworzyli dla swoich synów, no i dowiedziałam się wiele o jego wybitnym talencie, niestety docenionym raczej poza granicami kraju.
Jest o plotkach, babskich wyjazdach i przyjaźniach, roli Shirley Valentine i Marii Callas, zawodowych sympatiach i antypatiach, zasłużonych twórcach kultury. Czyta się dobrze, opowieść pochłania, no i nie da się...

Szczera rozmowa artystki z widzami - czytelnikami, a jeżeli nie jest szczera, to jest to świetne aktorstwo, w takim razie wychodzi na to, że Pani Janda doskonała jest w tym co robi.:)
Nie, nie, muszę Was wszystkich jednak uspokoić, o aktorstwie, to Pani Janda opowiada, o swoich doznaniach, tych wzniosłych i tych upokarzających, bez żenady ale ze skruchą, chwalić się.., a bo ja wiem, raczej jest dumna z siebie samej, bo teatr, gra, to całe Jej życie. W książce jest wiele anegdot, historyjek, drobiazgów, co czyni tekst wartkim i energicznym, do tego sporo fotografii.

d_st | 2016-05-27
Przeczytana: 27 maja 2016

Oceniłam najwyżej, bo to moja ulubiona postać polskiej kinematografii, wspaniała aktorka, założycielka najlepszych teatrów w Warszawie (pewnie w Polsce też). Niesamowita osobowość, bardzo wyrazista, czasami radykalna a jednocześnie okropnie wrażliwa - "cholerna gwiazda". Jej sposób pisania - charakterystyczny i nie dla każdego, ale jeśli się już Ją uwielbia, to w sposób totalny.

Dominika | 2016-05-29

"Pani zyskuje przy bliższym poznaniu" Krystyna Janda w rozmowie z Katarzyną Montgomery
Krystyna Janda - aktorka teatralna i filmowa, reżyserka, autorka kilku książek, felietonistka, od czasu do czasu piosenkarka, laureatka wielu prestiżowych nagród oraz wyróżnień, w tym Złotej Palmy za słynne "Przesłuchanie", założycielka i fundatorka Fundacji Krystyny Jandy na rzecz Kultury, podsumowując, kobieta - instytucja, ale przede wszystkim wybitna i szanowana, nie tylko w Polsce, aktorka! Książka, którą chciałabym Wam zaprezentować jest zapisem rozmowy Krystyny Jandy z dziennikarką, Katarzyną Montgomery.
Nie bardzo wiem, jak ubrać w słowa moje odczucia po lekturze tej książki, bo wszystko wydaje mi się banalne i mam wrażenie, że nie oddam w pełni tego, kim jest dla mnie Krystyna Janda, ale spróbuję, napiszę od serca, najlepiej jak potrafię.

Krystynę Jandę obserwuję od lat i moja fascynacją jej osobą nie słabnie. Podziwiam jej role filmowe i teatralne, przeczytałam książki jej autorstwa,...