Książka o czytaniu

Wydawnictwo Iskry
2016-05-01
2012-10-17
literatura eseje czytanie

Okładka książki Stówka. Przeczytaj to jeszcze raz Anna Dziewit-Meller, Justyna Sobolewska
Ocena 6,8
Stówka. Przecz... Anna Dziewit-Meller...
Okładka książki Wywiady Press 2014 Elisabeth Åsbrink, Marcin Kącki, Magdalena Rigamonti, Jon Ronson, Justyna Sobolewska, John Sweeney, Mariusz Szczygieł, Paweł Wilkowicz, Jan Wróbel
Ocena 6,0
Wywiady Press ... Elisabeth Åsbrink,&...
Okładka książki Sztuka życia 1(3)/2012 Paweł Dunin-Wąsowicz, Karolina Gruszka, Filip Jaślar, Zbigniew Mikołejko, Daniel Passent, Kinga Preis, Redakcja tygodnika Polityka, Éric-Emmanuel Schmitt, Justyna Sobolewska, Stanisław Tym
Ocena 0,0
Sztuka życia 1... Paweł Dunin-Wąsowic...

Ciekawie jest czytać książkę o książkach, a raczej o innych czytelnikach i ich nawykach, związanych z książkami. Można się zdziwić, że niektóre rzeczy są tak istotne dla innych, a dla nas wcale lub zdziwić się, że nie tylko my zwracamy na coś uwagę.

Na półkach: , , , ,

Bardzo dawno czytałam poprzednie wydanie, teraz przypominam sobie i delektuję się - rozszerzoną wersją. Lubię Autorkę i cenię jej recenzje pisane do czasopism. Książka mi się podoba, mnóstwo w niej ciekawych informacji o przeróżnych aspektach interakcji książka – czytelnik i książka – autor.
Pozycja napisana jest w bardzo atrakcyjny sposób, Justyna Sobolewska przywołuje mnóstwo, częściowo zabawnych, przykładów – sposobów czytania i traktowania książek, przez pisarzy i czytelników, przywołuje tysiące nazwisk wspaniałych autorów z wszystkich epok historycznych i tytułów ich niezapomnianych dzieł. Dodatkowo ujmujący jest ciepły, osobisty ton wspomnień rodzinnych Autorki.
Niektóre rzeczy podziałały na mnie kojąco, np. rozdział „Książki najbardziej nieprzeczytane” - wiadomo, każdy ma mnóstwo takich „wyrzutów”, wielu autorów nie pamięta przeczytanych książek lub tego czy w ogóle je czytało. Niestety, mam podobne problemy i dlatego pociesza mnie częste występowanie takich zjawisk. Lubię szczególnie podejście do sprawy Jerzego Pilcha: „Książek nie czyta się po to, aby je pamiętać. Książki czyta się po to, aby je zapominać, zapomina się je zaś po to, by móc znów je czytać” (Bezpowrotnie utracona leworęczność).
Polecam. Jestem przekonana, że miłośnicy książek znajdą tu wiele ciekawostek i tematów do przemyśleń.
„Wspomnienia o książkach są częścią nas samych. Dlatego, kiedy rozmawiamy o książkach, często mówimy tak naprawdę o nas, o naszej pamięci, a nie o rzeczywistych dziełach” (s. 180)

Bardzo mi się nie podobało, ale to prawdopodobnie dlatego, że spodziewałam się kto wie czego, jakiejś literackiej petardy, w końcu to jest książka dla tych, którzy czytają książki, lubią książki pasjonują się nimi, c'mon. Spotkało mnie rozczarowanie, było dosyć nudno, tematyka różna, chaotycznie podana, w zasadzie te rozdziały tak poumieszczane losowo. Nie lubię chyba czytać o tym, kto co czyta, to tak samo jak z celebrytami jako takimi, mnie naprawdę nie interesuje ich zdanie na żaden temat, ani aktorów, których lubię, ani muzyków, których słucham nałogowo, po prostu. Dlatego też nie chodzę na spotkania autorskie, o czym wielokrotnie wspominałam, ja nie chcę poznawać autora i z nim pogadać, chcę tylko czytać jego książki. Tutaj zadziałała zdaje się ta sama zasada, wolę czytać książki niż o książkach. Za dużo tutaj uwielbienia dla formy, kiedy mnie zajmuje tylko treść.

Bardzo polecam - zwłaszcza molom książkowym!

Ta książka to zbiór felietonów na tematy około książkowe. Bardzo się cieszę że autorka przedstawia różne podejścia do książek i nie narzuca nam swojego zdania w kwestii tego jak czytać się powinno (bo może oprócz e-booków które kocham, a autorka ewidentnie nie przepada)

Wielkim plusem jest styl pisania autorki, który jest lekki i zabawny. Czyta się ją błyskawicznie i wiele razy szeroko się uśmiechnęłam podczas lektury.
Bardzo podobały mi się też anegdoty i "brudne wyznania" pisarzy i ludzi na co dzień zajmujących się książkami.

Minusem może być fakt, że autorka ewidentnie wychowywała się w czytającej rodzinie i nie każdy z nas może się z tym uosobić (dla mnie to coś zupełnie nieznanego) ale nie zepsuło mi to zabawy. Miło było poczytać o doświadczeniach innych ludzi.

Podsumowując, jest to idealna książka na lato ale UWAGA! Na pewno wzbudzi w tobie chęć dopisania wielu książek do twojej listy "do przeczytania"!

Bardzo polecam - zwłaszcza molom książkowym!

Wielkim plusem jest styl pisania autorki, który jest lekki...

Ostatnio mało która książka sprawiała, że uśmiechałam się do jej stron pełną buzią. Było to spowodowane przede wszystkim wyborem tematyki lektur, więc tym razem postawiłam na coś lekkiego, interesującego i niewymagającego ode mnie ogromnego skupienia. Justyna Sobolewska serwuje nam książkę, w której ciekawe anegdoty z życia pisarzy, krytyków czy petów oraz ich cytowanie przeplatają się z ciekawymi i dowcipnymi spostrzeżeniami autorki. Przeczytamy o czytelniku nieidealnym, o sposobie odbierania literatury, o pierwszych klubach książki, o więźniach czytających na potęgi, o pierwszych zdaniach i najdziwniejszych tytułach, a nawet poznamy ludzi, którzy w toaletach mają osobne półki na książki (co za pomysł!). Całość jak dla mnie jest doskonałą motywacją do czytania, osobiście stworzyłam specjalną listę książek wspomnianych w lekturze (sama bibliografia ma 12 stron!) i zamierzam je teraz regularnie wypożyczać z biblioteki. Jest również zbiorem ciekawostek, które przyjemnie poznać. Czyta się naprawdę lekko, w międzyczasie można się szczerze pośmiać i poznać „z bliska” znane nam z historii literatury osoby.
Czy wiesz w jaki sposób Maciej Robert (poeta i krytyk) układa beletrystykę? „Najważniejszy jest podział na kraje, w ramach danego kraju układam według autorów, chronologicznie według dat ich urodzin, a w obrębie danego autora obowiązuje kolejność ukazywania się poszczególnych pozycji”. Kosmos! U Orwella natomiast specjalne miejsce miały oprawione roczniki pism kobiecych, które przeglądał w wannie.

Prawdziwie twardy orzech do zgryzienia - z jednej strony pozycja fenomenalna: pada tu mnóstwo tytułów, które pragnę dopisać do listy "chcę przeczytać", no i temat jest taki wdzięczny, a z drugiej - przez "zlepkowatość" (to bardziej zbiór cytatów okraszony skąpym komentarzem niż spójny wywód) koszmarnie się to czytało, mam też niedosyt, bo wiele zagadnień nie zostało poruszonych (a jeśli już, to tendencyjnie, jak choćby kwestia ebooków, jakie to one straszne - żeby było śmieszniej, to w takiej formie zapoznawałam się z treścią). Ech.

Naprawdę przyjemna lektura. Czyta się bardzo szybko. W końcu temat nieprzeciętny! Spojrzenie na literaturę w naturalny sposób: dużo o siedzeniu, jedzeniu, przeżywaniu. Justyna Sobolewska jest naprawdę dowcipna, a przy tym niezwykle elokwentna. Miło, że jakimś przypadkiem trafiłam na tę publikację, nie żałuję spędzonego nad nią czasu. Pewne fragmenty wzbudziły we mnie wspomnienie dzieciństwa, początek przygody z książkami — bezcenne chwile.

Dwadzieścia trzy rozdziały plus wstęp. Każdy na kilka lub kilkanaście stron, poświęcony jakiemuś tematowi związanemu z czytaniem; emocjom, pozycjom podczas czytania, traktowaniu książek, wyjątkowym tytułom czy pierwszym zdaniom, odwiedzaniu miejsc znanych z lektury itp. Całość lekka, szybko się czyta, nie skłania do poważniejszych refleksji. Za to może zachęcić do wciągnięcia kolejnych pozycji na listę książek do przeczytania.

Dużo cytatów znanych postaci — pisarzy, poetów, dziennikarzy — z odrobiną wglądu w ich podejście do książek. Niewiele konkretnych informacji (żadnych statystyk, wyników badań). Raczej luźna, plotkarska książka poświęcona określonej tematyce. Miejscami robi się osobista.

Nieco więcej szczegółów tutaj: https://finklaczyta.blogspot.com/2019/08/ksiazka-o-czytaniu-jak-w-tytule.html

Na półkach: , , , ,

Zbiór tekstów o czytaniu i pisaniu, o czytelniczych przyzwyczajeniach, upodobaniach i nawykach. Pięknie i z poczuciem humoru oraz z mnóstwem cytatów. Wspaniale się to czyta.

Dobra bo miła i sympatyczna. Książka oczywiście. Czytelnicze przyjemności i dylematy. Każdy z nas miał z nimi do-czynienia. W podróży albo w pracy... co nie czytacie w pracy !!!!???. W zimowe szare popołudnie albo przed wyjazdem na urlop. Jaki tytuł albo autor, oby nie popsuł nam wakacji. Z kupowaniem książek także występują niezłe jaja. Nie rzadko nabywam dla okładki i kilka razy nie byłem pod żadnym wrażeniem. O, a z układaniem książek to zawsze mam zabawę. W poprzednim mieszkaniu miałem taki "Sajgon" i po prostu się pogubiłem. Coś tam wiedziałem w jakim kącie albo na stole, bądź pod telewizorem... tak z grubsza. Żona do pokoju od pewnego czasu nie wchodziła, bo kurz i piramidy. Gdy się przeprowadzaliśmy co chwilę dokonywałem odkrycia. Jakie ja tam książki znajdowałem. To było nawet lepsze niż wizyta w księgarni. I co ważne nie musiałem płacić... bo wszystkie były moje. Poza tym w toalecie nie czytam i książek nie trzymam. Myślę że moja Pani tego by nie wytrzymała. Wracając do autorki warto przeczytać dla przyjemności i ku pokrzepieniu. Bardzo się ucieszyłem że nie było rozdziału pt. "Dlaczego nie czytamy". Gratuluję i pozdrawiam.