Geniusze fantastyki

Okładka książki Sprzedawcy marzeń Krystyna Chodorowska, Piotr W. Cholewa, Grzegorz Chudy, Anna Hrycyszyn, Anna Kańtoch, Marta Magdalena Lasik, Joanna Nałęcz, Małgorzata Pudlik, Katarzyna Rupiewicz, Alicja Tempłowicz, Agnieszka Żak
Sprzedawcy marzeń Krystyna Chodorowsk...

Okładka książki Wywiad z Borutą Michał Cetnarowski, Łukasz Orbitowski
Wywiad z Borutą Michał Cetnarowski,...
Okładka książki Fantazmaty 1 Piotr Borlik, Kamila Dankowska, Piotr Gruchalski, Wojciech Gunia, Agnieszka Hałas, Alicja Janusz, Dawid Kain, Magdalena Kucenty, Kazimierz Kyrcz jr, Jacek Łukawski, Paweł Majka, Tomasz Przyłucki, Krzysztof Rewiuk, Ahsan Ridha Hassan, Marcin Rusnak, Andrzej W. Sawicki, Agnieszka Sudomir, Anna Szumacher, Alicja Tempłowicz, Istvan Vizvary, Michał J. Walczak, Dawid Wiktorski
Fantazmaty 1 Piotr Borlik, Kamil...
Okładka książki Na nocnej zmianie. Pióra Falkonu Krzysztof Abramowski, Dagmara Adwentowska, Michał Gołkowski, Tomasz Jacek Graczykowski, Agnieszka Hałas, Przemysław K.Hytroś, Justyna Lech, Marek Pietrusewicz, Andrzej Pilipiuk, Marcin Podlewski, Marcin Przybyłek, Tomasz Przyłucki, Tomasz Sobiesiek, Anna Szumacher
Na nocnej zmia... Krzysztof Abramowsk...

Przede wszytkim nie znalazłem żadnego geniusza. Zbiór słaby i nudny. Nie moje klimaty.

Trudno mi ocenić tę książkę. Właściwie to czytałem ją bardzo długo ponieważ z reguły było to jedno lub dwa opowiadania które czytałem po skończeniu innej książki. Na więcej nie starczało mi cierpliwości.
Oczywiście nie znaczy to, że wszystkie z opowiadań są marne. Jak to zwykle bywa z takimi zbiorami – są lepsze i gorsze, świetne i słabe. Nie mogę po tak długim okresie wskazać które z nich najbardziej mi przypadły. Ale myślę, że mogę polecić do przeczytania właśnie w takiej formie – jedno lub dwa opowiadania jako przerywnik pomiędzy innymi książkami.

Nie jestem wielbicielką fantastyki ale uporałam się z tą pozycją. Co prawda czytanie zajęło mi chyba z miesiąc, ale nie dało się czytać więcej niż dwa opowiadania dziennie. Ponad sześćdziesiąt opowiadań, ponad dwudziestu autorów. Niektóre mi się nawet podobały, inne niestety nie, były i takie, których nie rozumiałam. Myślę, że " Geniusze fantastyki" są gratką, ale tylko dla wielbicieli tego gatunku.

Ćwiczenia z wyobraźni - tak bym opisał ten zbiór opowiadań.
Jest tu pełne spektrum tak światów przedstawionych - od typowego fantasy poprzez alternatywny świat do futurystycznych komandosów w pozaziemskiej dżungli - jak i tematyki - od lekkich i zabawnych do ukazujących poważne i trudne dylematy.
Jednak, jak to zwykle w zbiorach opowiadań, rozrzut jakości jest spory: są tu perły jak i opowiadania, których w ogóle nie zrozumiałem.

Ćwiczenia z wyobraźni - tak bym opisał ten zbiór opowiadań.

Znowu Wiktorski. Z przedmowy:
„Antologia, którą macie przed sobą jest prezentem autorów dla Was, Drodzy Czytelnicy, i dla nas (wydawnictwa Genius Creations) z okazji drugich urodzin. O projekcie, choć teoretycznie nic w Genius Creations nie ma prawa się dziać bez mojej zgody, usłyszałem, kiedy antologia była już gotowa. Całość w tajemnicy przygotował Dawid „Fenrir” Wiktorski. To jego ciężkiej pracy i determinacji zawdzięczamy ten wyjątkowy zbiór opowiadań….”
Na LC wynik słabiutki - 5.95 (77 ocen i 23 opinie) i to właśnie mnie zaintrygowało, a jeszcze gdy w recenzjach na LC ujrzałem niskie oceny z argumentacją:
„…"Fantastyka" jest tu tylko po to, żeby rozwodzić się nad filozoficznymi i teologicznymi zagadnieniami. ..”
……to już wiedziałem, że to LEKTURA DLA MNIE.
Po wymianie wzajemnych uprzejmości twórców zbioru tj Dobkowskiego z Wiktorskim zaczyna się zbiór czterema opowiadaniami Chmielewskiego, na temat którego znajduję notkę po końcu czwartego z adresem strony nieosiągalnej. Może kiedyś była.. Na LC powtarzają notkę z książki, a ja tyle wiem, że autor to rocznik 1986. Ma dwie książki na LC, oceny dobre, jedną pobrałem, bo za darmo: http://najpierwprzeczytaj.pl/ebook/203/zrobilbym-cos-zlego
I przeczytałem. Bomba! Świetne! Dałem 8/10. Dobrze, że ją przeczytałem, bo łatwiej mnie ocenić opowiadania. Dobrze się bawiłem w trakcie ich czytania, szczególnie podobały mnie się rozmowy duchów na cmentarzu oraz oświadczenie Boga, że w niedziele ma wolne. Lekki styl, zabawne pomysły, trochę absurdu, a w efekcie żart intelektualny, który przypomina mnie humor Marka Twaina. Pewne 7/10
Michał Cholewa (ur.1980) dr matematyki, autor wielotomowego „Algorytmu wojny”, na LC 25 pozycji, związany z grupą Kańtoch; tutaj - dwa jego opowiadania. Mój niebezpieczny atak śmiechu zaczął się w pierwszej fazie buntu maszyn, kiedy:
„…bardzo poważny poseł, traktujący kodeksy ruchu drogowego szczególnie luźno, został przez własny samochód wywieziony za miasto, a następnie kopnięty prądem z zapalniczki i pozostawiony na lodzie…”
Lekkość krótkiego „Buntu maszyn” zniszczona została w drugim, za długim „Polowaniu na Patriotyczną Ostrygę”, przez wyrafinowane spekulacje nużące dla przeciętnego czytelnika; po prostu według mnie autor przedobrzył, lecz i tak moja wspólna ocena obu jest 7/10
Rafał Cuprjak (ur.1977) - dwa opowiadania. Nie będę oceniał, bo żenada, a pretensje mam do Dawida Wiktorskiego i zaczynam rozumieć niską ocenę całej antologii na LC
Maria Dunkel (ur.1993!!) - pięć opowiadań. Zacząłem kolejne recenzować, w trakcie trzeciego załamałem się, bo wszystkie moje odczucia oddaje jedno: podziw. Podziw dla odwagi, by nie powiedzieć tupetu, pisać tyle, na każdy temat, nie mając nic odkrywczego do powiedzenia. Płycizna i amatorszczyzna; ja tego nie przyswajam, ja tego nie kupuję
No cóż, czterech pierwszych autorów (13 utworów) daje pewne wyobrażenie o zróżnicowaniu całego wyboru (wg mojej oceny autorów - remis 2 do 2),a 68 opowiadań przekracza możliwość oceny wszystkich. Nie będę więc Państwa męczył, antologię polecam i wysoko oceniam na 7/10, bo jeśli nawet nie wszystkie opowiadania na taką ocenę zasługują, to sama idea wydaje się pożyteczna, a dodatkowym atutem jest wolny do niej dostęp.
Aby symbolicznie rozstrzygnąć remis na korzyść atrakcyjnych utworów, zaznaczam obecność Anny Kańtoch (ur. 1976) - arabistki, działaczki Śląskiego Klubu Fantastyki z jej uroczą „Sztuką porozumienia” (8/10). Dodam, że autorkę już znałem, recenzowałem jej dwie książki i wróżyłem udaną literacką przyszłość

Znowu Wiktorski. Z przedmowy:

Strasznie nierówna.

Strasznie nierówna.

Jest kilka ciekawych opowiadań. Części nie udało mi się przeczytać.

Jest kilka ciekawych opowiadań. Części nie udało mi się przeczytać.

Z tych wszystkich opowieści tylko kilka pretenduje do miana geniuszu. Reszta wydaje się napisana w pośpiechu, byleby upchnąć ich jak najwięcej.

Najgorsze opowiadanie - Dawid "Fenrir" Wiktorski, przerost formy nad treścią normalnie.

Mało fantastyki, zero geniuszu.

Mało fantastyki, zero geniuszu.

• E-booki
  • Ebooki