Książka Roku 2018
Fenrir

„Geniusze fantastyki” zabiorą cię na wyprawę do fantastycznych światów, gdzie rządzi magia, nauka lub wiara; gdzie niemożliwe walczy o prymat z możliwym, a wyobraźnia jest najpotężniejszą siłą we wszechświecie. Nie ma znaczenia, czy po zamknięciu oczu podróżujesz po fantastycznych krainach, przedzierasz się przez postapokaliptyczne pustkowia, badasz nawiedzone miejsca czy mkniesz przez...

Nie ma znaczenia, czy po zamknięciu oczu podróżujesz po fantastycznych krainach, przedzierasz się przez postapokaliptyczne pustkowia, badasz nawiedzone miejsca czy mkniesz przez kosmiczną otchłań – z pewnością znajdziesz tu coś dla siebie!
W twoje ręce oddajemy obszerny zbiór opowiadań autorów związanych lub zaprzyjaźnionych z wydawnictwem Genius Creations. Ta ponad 1000-stronicowa antologia to ich prezent dla ciebie i dla nas z okazji drugiego roku działalności wydawnictwa.
Z prawdziwą przyjemnością zapraszamy do świata „Geniuszy fantastyki”!

źródło opisu: http://geniuscreations.pl/geniusze-fantastyki-antologia/

źródło okładki: http://geniuscreations.pl

Wojciech Gołębiewski | 2018-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2018

Znowu Wiktorski. Z przedmowy:
„Antologia, którą macie przed sobą jest prezentem autorów dla Was, Drodzy Czytelnicy, i dla nas (wydawnictwa Genius Creations) z okazji drugich urodzin. O projekcie, choć teoretycznie nic w Genius Creations nie ma prawa się dziać bez mojej zgody, usłyszałem, kiedy antologia była już gotowa. Całość w tajemnicy przygotował Dawid „Fenrir” Wiktorski. To jego ciężkiej pracy i determinacji zawdzięczamy ten wyjątkowy zbiór opowiadań….”
Na LC wynik słabiutki - 5.95 (77 ocen i 23 opinie) i to właśnie mnie zaintrygowało, a jeszcze gdy w recenzjach na LC ujrzałem niskie oceny z argumentacją:
„…"Fantastyka" jest tu tylko po to, żeby rozwodzić się nad filozoficznymi i teologicznymi zagadnieniami. ..”
……to już wiedziałem, że to LEKTURA DLA MNIE.
Po wymianie wzajemnych uprzejmości twórców zbioru tj Dobkowskiego z Wiktorskim zaczyna się zbiór czterema opowiadaniami Chmielewskiego, na temat którego znajduję notkę ...

Meszuge | 2016-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2016

Sześćdziesiąt cztery opowiadania dwudziestu ośmiu autorów – podobno. Starałem się liczyć, ale się pogubiłem. Gdyby antologia wydana została w formie papierowej, to liczyłaby zapewne z półtora tysiąca stron. Kosztowałaby pewnie też niemało. Jednak, przynajmniej na razie, jest to e-book wydany nakładem Genius Creations, do pobrania gratis ze strony wydawcy.

Kilka znanych nazwisk, ale też debiutanci. Ci ostatni zapewne usatysfakcjonowani wielce mianem geniuszy, ale czytelnicy mogą być nieco mniej zachwyceni, a nawet oszukani takim postawieniem sprawy.

W antologii, zwłaszcza tak wielkiej, sąsiadują ze sobą opowiadania bardzo różnej jakości, ale to oczywiste, spodziewałem się. Poza tym, rzecz jasna, to także kwestia gustu. Moim niezwykle skromnym zdaniem na miano genialnego nie zasługuje żadne opowiadanie, ale jest kilka całkiem niezłych.

Za wyjątkowo irytujące uznaję kończenie opowiadania w najciekawszym momencie, a coś takiego zdarza się w „Geniuszach” kilka razy. Możliwości są...

Yevoni | 2016-05-05
Przeczytana: 05 maja 2016

Moja opinia będzie opozycją do ilości stron w tej książce.

Kompletnie mi się nie podobało. Ani to ciekawe ani odkrywcze. Takie zgąbczanie mózgu naprawdę smętnymi opowiadaniami.

Uświadomiłam sobie właśnie, że ja tej antologii już raczej nie dokończę. To chyba najbardziej nierówny zbiór, z jakim się dotąd spotkałam. Nie chodzi nawet o różnice w poziomie opowiadań, bo one są oczywiste. Tu mamy skrajności wśród autorów: są ci naprawdę dobrzy, siedzący z tego powodu w literaturze profesjonalnie, ale ci dali do "Geniuszy" co najwyżej po jedno, dwa utwory... Jest też reszta. Których część pomysłów na opowiadania osobiście uznałabym za w ogóle niewarte realizacji. Serio. Przeczytałam większość krótszych form z antologii, ale na resztę nie chce mi się tracić czasu. Bo szansa natrafienia na totalny gniot i perłę jest taka sama.

Zamieszczam listę przeczytanych opowiadań z ocenami:
ŚREDNIA: 5.08/10
"Pierwsze zdanie" - Michał Chmielewski (5.5/10)
"Wszystkich świętych" - jw. (4/10)
"Zachwianie równowagi emocjonalnej" - jw. (2/10)
"Zombie w naszym mieście" - jw. (3/10)
"Bunt maszyn" - Michał Cholewa (6/10)
"Polowanie na Patriotyczną Ostrygę" - jw....

Jaki prezent urodzinowy może sprawić sobie i swoim czytelnikom wydawnictwo? Nową powieść, czy może zbiór opowiadań? Rzecz jest dość łatwa do przewidzenia. A co, jeśli taka okazjonalna pozycja będzie nie dość, że złożona z ponad 1000 stron tekstu, ale i dostępna zupełnie za darmo? „Geniusze fantastyki”, bo o tym zbiorze mowa, został wydany z okazji drugiej rocznicy powstania wydawnictwa Genius Creations. Jak na prawdziwy prezent przystało, jest nie tylko obfity w treść, dostępny dla każdego, ale – przede wszystkim – tak urozmaicony, że powinien przypaść do gustu nawet najbardziej wymagającemu czytelnikowi fantastyki.

Skąd jednak pomysł na taki, a nie inny tytuł? Nawiązanie do nazwy wydawnictwa jest oczywiste, jednak, mimo wszystko, ta kwestia zastanawia i budzi różne reakcje. Wątpliwości powinien rozwiać już pierwszy kontakt z samą antologią: począwszy od liczby stron, która szacowana...

miharu | 2016-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2016

Kilka pierwszych opowiadań przeczytałam z pozytywnym nastawieniem, które ulatywało w miarę czytania. Dobrnęłam do połowy - "dobrnęłam" to właściwe słowo, bo przyjemności z czytania nie doświadczyłam. Zmuszałam się do kolejnego tekstu, i kolejnego, chcąc wreszcie trafić na coś fajnego. W końcu zwyczajnie brakło mi napędu, a żadnego dobrego opowiadania nie znalazłam. Nawet przeciętnego nie było. Nikt i nic na świecie nie zmusiłoby mnie do kontynuowania lektury. Te opowiadania są jakieś takie... sama nie wiem. Odpychające.

Bacha85 | 2016-03-29
Przeczytana: marzec 2016

Geniusze fantastyki to obszerna antologia wydana nakładem przez Genius Creations jedynie w formie elektronicznej. W e-booku, który możemy za darmo pobrać ze strony wydawnictwa, znajdziemy aż sześćdziesiąt cztery opowiadania dwudziestu ośmiu autorów. Trudno jednoznacznie określić tak obszerny zbiór. Co niezmiernie mnie zaskoczyło, to wysoki poziom zamieszczonych w nim tekstów, gdyż miałam obawy, że w przypadku bezpłatnie dostępnej antologii spotkam się raczej z przeciętnej jakości prozą.

Spośród autorów jakich znajdziemy na łamach tej ponad tysiąc stronicowej książki nie zaskakuje obecność pisarzy mocno związanych z wydawnictwem Genius Creations, takich jak Jacek Wróbel, Marcin Jamiołkowski, czy Marta Krajewska. Natrafimy tu na debiutantów i twórców z dłuższym stażem. W związku z tym możemy się spodziewać ogromnej różnorodności stylów i przemieszania gatunków, które zbiorczo można określić jako fantastykę.

Ciężko spamiętać sześćdziesiąt cztery opowiadania, tym bardziej, że...

Jakub | 2018-12-05
Przeczytana: 04 listopada 2018

Ćwiczenia z wyobraźni - tak bym opisał ten zbiór opowiadań.
Jest tu pełne spektrum tak światów przedstawionych - od typowego fantasy poprzez alternatywny świat do futurystycznych komandosów w pozaziemskiej dżungli - jak i tematyki - od lekkich i zabawnych do ukazujących poważne i trudne dylematy.
Jednak, jak to zwykle w zbiorach opowiadań, rozrzut jakości jest spory: są tu perły jak i opowiadania, których w ogóle nie zrozumiałem.

Mateusz | 2016-03-26
Przeczytana: 26 marca 2016

1600 stron opowiadań, a wśród nich fantastyki jak na lekarstwo.

Siemomysła | 2016-10-04
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 03 października 2016

W antologii znajduje się między innymi moje opowiadanie. Polecam jednak nie ze względu na to, a na fakt, iż to naprawdę potężny zbiór opowiadań wielu różnorodnych autorów i z pewnością może posłużyć jako swoisty przewodnik przy wybieraniu przyszłych lektur.