Wywiad z Borutą

Okładka książki Wywiad z Borutą Michał Cetnarowski, Łukasz Orbitowski
Okładka książki Wywiad z Borutą
Michał CetnarowskiŁukasz Orbitowski Wydawnictwo: Powergraph, Allegro Seria: Legendy Polskie Allegro fantasy, science fiction
Legendy Polskie Allegro
Powergraph, Allegro
2016-06-30
2016-01-01
Inne

Okładka książki NOISE MAGAZINE nr 1 (49) / 2024 Łukasz Dunaj, Łukasz Orbitowski, Redakcja NOISE MAGAZINE, Piotr Weltrowski
NOISE MAGAZINE... Łukasz Dunaj, Łukas...
Okładka książki NOISE MAGAZINE nr 6 (48) / 2023 Łukasz Dunaj, Łukasz Orbitowski, Redakcja NOISE MAGAZINE, Piotr Weltrowski
NOISE MAGAZINE... Łukasz Dunaj, Łukas...
Okładka książki NOISE MAGAZINE nr 5 (47) / 2023 Łukasz Dunaj, Łukasz Orbitowski, Redakcja NOISE MAGAZINE, Piotr Weltrowski
NOISE MAGAZINE... Łukasz Dunaj, Łukas...
Okładka książki NOISE MAGAZINE nr 4 (46) / 2023 Łukasz Dunaj, Łukasz Orbitowski, Redakcja NOISE MAGAZINE, Piotr Weltrowski, Mateusz Żyła
NOISE MAGAZINE... Łukasz Dunaj, Łukas...

"Legendy Allegro" to projekt filmowy powstały ze współpracy z oskarowym Tomkiem Bagińskim. Podbił szturmem serduszka odbiorców nowymi interpretacjami podań na miarę XXI wieku i świeżymi interpretacjami nostalgicznych przebojów muzycznych. Niestety został on zawieszony, a w zamian dostaliśmy dwie książki. Przed Wami pierwsza z nich.
I powiem od razu - o ile filmy do mnie trafiły, tak książka ni w ząb. Przede wszystkim rzuca się w oczy arogancja autorów. Naczytali się głupot z internetu i myślą, że pozjadali wszystkie rozumy. Niezrozumiałym dla mnie jest fakt, że ta mocno przeciętna książka zgarnęła w roku 2016 roku Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla. Nie jest bowiem ani ciekawa, ani dobrze napisana. Może konkurencja się nie zgłosiła?
Pozycja napisana jest w konwencji dramatu. Zawiera wskazówki dla aktorów. Początek jest napisany wyjątkowo fatalne i zakrawa wręcz o propagandę chrześcijańską wybielającą zbrodnie związane z chrystianizacją. Jestem niemal pewna, że autorzy nie to mieli na myśli, ale wyszedł z tego jeden wielki koszmar. Na szczęście później jest trochę lepiej. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że książka posiada (choć generalnie wątpliwe) pewne walory edukacyjne. Władca piekieł z zaproszoną, sceptyczną reporterką schodzą do podziemi. "Kręgu celebryckiego" konkretnej, gdzie poznajemy postacie z kart polskiej historii osadzone tam i odbywające kary za swoje przewiny. Oczywiście podczas snucia opowieści przez diabła, który okazuje się mieć często decydujący wybór, ba! Podaje się nawet za Galla Anonima. Tak więc poznajemy Bolesława Zapomnianego (władca, którego istnienie neguje się; wspomina o nim jedynie "Kronika wielkopolska"; miał być wymazany z kart historii przez swoją "niegodziwość"; biorąc pod uwagę to, że Piastowie nieźle odwalali to musiało być z niego niezłe ziółko: "Bolesław zaś z powodu srogości i potworności występków, których się dopuszczał, źle zakończył życie i choć odznaczony został koroną królewską, nie wchodzi w poczet królów i książąt Polski"),Leszka Czarnego, Zygmunta Augusta, Stanisława Poniatowskiego, Augusta Mocnego, czy nawet bliższego naszym czasom Bieruta, oraz wymyślne kary jakie odbywają w czeluściach piekielnych.
Cała ta historia jest wyjątkowo trywialna, diabeł wydmuszkowaty, rymuje jak pomylony, a jedyna "cecha charakteru" pani ładnej, to fakt, że ma problemy z alkoholem, co jest wspominane na niemal każdej stronie. Oczywiście diabeł jednak nie byłby sobą, gdyby nie próbował podpisać z nią malutkiego cyrografiku. Obiecuje otworzyć przed dziennikarką wszelkie archiwa, co jest nie rada gratką (Bogowie, sama zaczęłam prostacko rymować),oraz.. wywiad z Hitlerem. Rozbawiło mnie to do żywego, szczególnie że książka w takiej konwencji już istnieje.

I powiem od razu - o ile filmy do mnie...

Zabawne połączenie legend, historii Polski oraz współczesnej polityki osobą szarej eminencji Boruty. Do tego domina i dramat polskich przywar. Szkoda, że takie krótkie bo aż kipi od możliwości.

Przegląd bogów słowiańskich, potem królów polskich, a pod koniec polityków. Początek interesujący i wciągający, końcówka rozczarowująca.
Taka tam rozrywka pomiędzy innymi książkami.

Taka tam rozrywka pomiędzy innymi książkami.

Szybko, przyjemnie i z pazurem. Dawno się tak nie ubawiłem.

Szybko, przyjemnie i z pazurem. Dawno się tak nie ubawiłem.

Z dużą sympatia odnoszę się do produkcji grupy Allegro, jednak udźwiękowiona superprodukcja z udziałem Krystyny Jandy trochę rozczarowuje, wywiad prowadzony trochę statycznie, momentami nudnie. Niemniej ciekawe i mocno ironiczne są nawiązania do władców polskich i czasów pogańskich – całkiem zgrabnie skonstruowana fabuła.

Świetna i tylko żal, że tak krótka. Fajne, ciekawe przypomnienie historii, legend, pomysłowa podróż do piekieł i mistrzowski duet Jandy i Drabka w audiobooku.

Krótka forma, świetna prezentacja audio - taka pobudzająca wyobraźnie i zmysł węchu także (ta siarka:)). Otwarte, niekonwencjonalne i ociupinkę zaskakujące zakończenie.

Jakoś pod koniec sierpnia wyczytałem wreszcie jak to z nagrodą Zajdla było - i czym prędzej ściągnąłem nagrodzone opowiadania (ze strony nagrody Zajdla albo Legend Polskich).
Męczyłem je trzy dni - sen mnie morzył, ja walczyłem, ale niestety dwa razy nie dałem rady. Ale się udało - i za to olbrzymie brawa (dla mnie).
Opowiadanie nudne, słabe. Pani reporter naiwna, Boruta pretensjonalny. Wszystko ciągnie się powoli, zero napięcia... Generalnie nudy. Zastanawiam się w jaki sposób opowiadanie to dostało nominację do nagrody Zajdla, a tym bardzie w jaki sposób ją wygrało. Pewnie kwestia filmów Allegro - lubię co znam i przenoszę pozytywne emocje z jednego medium na inne.
Zdecydowanie nie polecam, choć nieźle usypia (więc może jako środek para-medyczny...)

Opowiadanie nudne, słabe. Pani reporter naiwna, Boruta...

Jak się dobrze bawić, na wysokim poziomie i sprawić przyjemność innym.
Wziąć kilku ludzi z pomysłem, jajem, chłonną głową, wrażliwych, uzdolnionych, z dystansem, potem wsadzić ich do wora, pomieszać, sprawić żeby sami się dobrze bawi i czekać na rezultaty.
Proste. Szalenie proste. I jakie dobre.
Trochę trudno mi ocenić "Wywiad z Borutą"' jako autonomiczne dokonanie. Skuszona filmami Tomka Bagińskiego z serii "Legendy Polskie Allegro" sięgnęłam i po ebooka i audiobooka.
Dobre skojarzenia i żart (rymowanki Boruty - kapitalne, a w wersji audio - aktor grający Tomek Drabek - świetny (w filmach zresztą też)) - taka zabawa - dla mnie świetna.

Jak się dobrze bawić, na wysokim poziomie i sprawić przyjemność innym.
Proste. Szalenie proste. I jakie dobre.
Trochę trudno mi ocenić "Wywiad z Borutą"' jako autonomiczne dokonanie....

Końcówka ratuje tę pozycję, ale mimo wszystko nie ma rewelacji. O ile Boruta ma charakter i jako postać jest świetnie wymyślona, o tyle Wanda jest bardzo nijaka. Nawet w wersji audiobooka, który swoją drogą jest dużo lepszy od wersji pisanej. Żebym został dobrze zrozumiany: nie jest źle, ale jest zaledwie 'ok'.

• Audiobooki
  • 2016