Na nocnej zmianie. Pióra Falkonu

Okładka książki Na nocnej zmianie. Pióra Falkonu Krzysztof Abramowski, Dagmara Adwentowska, Michał Gołkowski, Tomasz Jacek Graczykowski, Agnieszka Hałas, Przemysław K.Hytroś, Justyna Lech, Marek Pietrusewicz, Andrzej Pilipiuk, Marcin Podlewski, Marcin Przybyłek, Tomasz Przyłucki, Tomasz Sobiesiek, Anna Szumacher
Okładka książki Na nocnej zmianie. Pióra Falkonu
Krzysztof AbramowskiDagmara Adwentowska Wydawnictwo: Fabryka Słów fantasy, science fiction
Fabryka Słów
2016-10-28
2016-10-28

Castorama najlepsza.

Castorama najlepsza.

Lubię antologie - taki przegląd możliwości pisarzy w pigułce. Czasem można znaleźć prawdziwą perełkę (w sensie opowiadanie albo pisarza, którego się wcześniej nie znało). Akurat nie tym razem, jednak i tak polecam - kilka opowiadań wg mnie słabych (głównie z tego powodu 6),ale resztę czyta się z przyjemnością.

"Na nocnej zmianie. Pióra Falkonu" to zbiór opowiadań fantastyczno-naukowych autorstwa Krzysztofa Abramowskiego, Dagmary Adwentowskiej oraz kilku innych autorów. Książka została wydana przez Wydawnictwo Fabryka Słów w 2019 roku i składa się z dziesięciu krótkich historii z pogranicza science-fiction, horroru oraz fantasy. Jest to miłe zaskoczenie dla fanów tego gatunku, którzy chcieliby w krótkim czasie zanurzyć się w świat tajemniczych i niebezpiecznych historii.

Każde opowiadanie jest w pełni samodzielne, ale są ze sobą powiązane jedynie poprzez motyw pracy na nocnej zmianie – sytuacje związane z pracą nocną, czy to w laboratorium, kopalni czy na stacji kosmicznej, powodują, że bohaterowie są narażeni na różnego rodzaju niebezpieczeństwa, jak też stają przed zagadkami godnymi największych detektywów.

Zarówno autorzy, jak i ich opowiadania są bardzo zróżnicowani pod względem stylu i podejścia do tematu - od dramatycznego sci-fi z elementami grozy, po opowiadania o humorystycznym zabarwieniu. W każdej z opowieści zwraca uwagę osobliwy sposób opisu krajobrazów i detali, co pozwala na wykreowanie oryginalnego, interesującego świata z jego własnymi prawami i logiką, a także ciekawych postaci, które są mocno osadzone psychologicznie.

Niektóre opowieści wydają się być bardziej rozbudowane, inne zaś pozostają trochę niedopowiedziane, jednakże każda z nich wprowadza nas w ciekawy świat i atmosferę, która utrzymuje się przez całe opowiadanie. Jednocześnie, historia zawarta w każdym z opowiadań nie pozostawia narodu w oczekiwaniu, ponieważ akcja przeprowadza się w szybkim tempie, z licznymi zwrotami akcji.

Podsumowując, "Na nocnej zmianie. Pióra Falkonu" to bardzo dobry wybór dla fanów fantastyki naukowej, którzy lubią krótkie formy literackie. Opowiadania są różnorodne, ale zawsze trzymające w napięciu, a styl pisania autorów sprawia, że z łatwością można się wczuć w opisywane sytuacje. Gorąco polecam!

Kierując się absolutnie subiektywną oceną, do poczytania ze zbiorku mógłbym polecić:
- Anna Szumacher - "Na nocnej zmianie"
- Tomasz Sobiesiak - "Astralker: Drugie dno"
- Agnieszka Hałas - "Panicz z Ertel-Sega"
- Dorota Panecka - "Bohaterowie"
- Marcin Przybyłek - "Future Fame"

Mix znanych i mniej znanych autorów. Różne style i różne historie. Niektóre z rozpoczętych historii krzyczą, żeby je kontynuować.

- Anna Szumacher - "Na nocnej zmianie"
- Tomasz Sobiesiak - "Astralker: Drugie dno"
- Agnieszka Hałas - "Panicz z Ertel-Sega"
- Dorota Panecka - "Bohaterowie"
- Marcin Przybyłek - "Future Fame"

Jak na krajową antologię, i to konkursową, książka wypada całkiem nieźle. Owszem, część tekstów jest wyraźnie słaba, część nie do końca została przemyślana, ale praktycznie wszystkie czyta się gładko, rzadko coś zgrzyta językowo czy psychologicznie, a zaprezentowane pomysły są zadowalająco różnorodne. To prawda, w zasadzie żadne z opowiadań nie zapada głębiej w pamięć, ale lektura jako taka jest całkiem przyjemna.

Zawartość antologii została podzielona na dwa działy - opowiadań konkursowych, oraz zewnętrznych, odrębnie zamówionych u autorów mających już wyrobione nazwisko.

W tej pierwszej puli znalazło się 14 tekstów. Spośród nich z pewnością warte uwagi jest tytułowe opowiadanie Anny Szumacher, zresztą nominowane do Zajdla, co notabene było lekką przesadą (zawieszone na ekspozycji drzwi w Castoramie okazują się prowadzić do szeregu obcych światów - można się o tym jednak przekonać wyłącznie w nocy, gdy market jest już zamknięty),"Wheatherby" Barbary Gwarońskiej Pettersson (klasyczna opowieść grozy o niesamowitym dworze) i "Prosto w słońce" Piotra Janasa (nostalgiczne odkurzanie lotniarstwa, tylko leciutko zahaczające o fantastykę). Na kilka kolejnych tekstów te można rzucić okiem, aczkolwiek mają one rozmaite mankamenty. Są to: "Tarantula dla głupców" Alicji Janusz (egzorcyzmy w kostiumie fantasy; zakończenie jednak jest ni w pięć, ni w dziewięć),"Bohaterowie" Doroty Paneckiej (inwazja na obcą planetę nie przebiega tak, jak powinna; puenta ma kilka dziur logicznych, m.in. dotyczących skafandrów oraz stopnia zniszczenia opuszczonych instalacji),"Ku nieznanym lądom" Dagmary Adwentowskiej (przedłużające się odosobnienie na bezludnej wyspie prowadzi do... mordowania pingwinów; puenta jest dobra i ładnie zamyka króciutką opowieść, ale te pingwiny...) i "Patrząc w jedną stronę" Adama Podlewskiego (technik zazdrości bogaczom emigracyjnej teleportacji na odległe planety bez przeludnienia i korporacji; kto by jednak chciał płacić miliony dolarów, żeby pod obcym słońcem sadzić marchew i w pocie czoła rozbudowywać urządzenie do teleportacji?).

Reszta z części konkursowej niezbyt zadowala. "Dziewiąty poziom" Justyny Lech startuje w sposób mętny, po czym po drodze gubi część informacji i finiszuje pospiesznie i w sposób raczej pretensjonalny (nurkowanie na kolejne poziomy własnej osobowości). "Chronowizor" Marka Pietrusewicza oferuje poszatkowane realia, akcję zaś wieńczy w sposób wątpliwy (do opisanej akcji naprawdę nie trzeba było posyłać najlepszych dostępnych pilotów kosmicznych). "Dno morza" Tomasza Przyłuckiego jest przefajnowaną zabawą konwencją (niby II wojna światowa, ale w innych realiach, steampunkowa, z zatopionym sterowcem niepotrzebnie noszącym nazwę "Wilhelm Gustloff"). Tak samo jest z "Uwierz w szczura" Przemysława Hytrosia (no fajnie, szczur wspomagany technologicznie, ale niby czemu miałby być od pierwszego kopa polskim patriotą?) i "Astralkerem: Drugie dno" Tomasza Sobieśka (radziecki portal wiodący w dość idiotyczne miejsce). Do kompletu dochodzi tuzinkowy cyberpunkowy akcyjniak ("Wszczepiarz Link Overdose" Tomasza Graczykowskiego) i naiwne, żerujące na paru modnych młodzieżowych antyutopiach postapo ("Ampułka" Krzysztofa Abramowskiego).

Z bloku opowiadań profesjonalnych z pewnością zasługuje na uwagę kończące książkę "Future Fame" Marcina Przybyłka (w przyszłości pisarze płacą fanom za lekturę swoich powieści). Dobrze też się czyta "Panicza z Ertel-Sega" Agnieszki Hałas (odzyskiwanie dzieciaka porwanego na inny plan astralny),choć nominowanie tego tekstu do Zajdla to spora przesada choćby ze względu na niepasującą do całości, krotochwilną puentę. Niestety, przyjemnie startujący i odmalowujący fajne uniwersum "Czas martwy" Michała Gołkowskiego pogrąża się w pewnym momencie w błotach mętności (nazistowski kosmiczny okręt wojenny zaczyna dostawać niezrozumiałe cięgi od amerykańskiego przeciwnika),"Esktrapolacja" Marcina Podlewskiego z kolei fatalnie startuje, tak że do finału trzeba się przedzierać ze sporym samozaparciem (podróż w czasie w celu naprawienia błędów przeszłości - tyle że potem się okazuje, że nie wiadomo, czemu bohater w ogóle miałby cokolwiek poprawiać),a na ścinek Pilipiuka w ogóle należy spuścić zasłonę milczenia...

Zbiór dziewiętnastu opowiadań, w tym pięć stworzonych przez znanych pisarzy fantastycznych. Pozostałe wyszły spod piór debiutantów. To pokłosie konkursu "Pióra Falkonu". Tytuł zbioru pochodzi od tekstu laureatki. Zdaje się, że nie było ograniczeń tematycznych, więc teksty są zróżnicowane.

Mam wrażenie, że limit niektórym Autorom przeszkadzał i teksty zyskałyby na rozwinięciu, rozbudowaniu świata i/lub przedłużeniu akcji. Starych wyjadaczy już tak nie ograniczano, mogli się bardziej rozpisać. Acz nie wszyscy z tej szansy skorzystali.

Tutaj kilka słów o każdym opowiadaniu: https://finklaczyta.blogspot.com/2018/12/na-nocnej-zmianie-antologia-konkursowa.html

Mam wrażenie, że limit niektórym Autorom przeszkadzał i teksty zyskałyby na...

Antologia sama w sobie bardzo ciekawa. Żadne dwa opowiadania nie są do siebie podobne. Wszystkie koncepcje są albo nowe, albo bardzo stare. Ocena całościowa jest wyższa niż średnia właśnie z powodu różnorodności.

Zatem po kolei:
Na nocnej zmianie (5/10) – takie sobie opowieści niesamowite z początku wieku. Dobre wykonanie.
Tarantela dla głupców (5/10) - takie sobie, tym razem fantasy.
Dziewiąty poziom (7/10) - widać potencjał, który wykiełkowałby w dłuższej pozycji. Średnie wykonanie.
Chronowizor (6/10) - takie sobie sf. Dobry pomysł.
Bohaterowie ? - nie pamiętam o czym to było
Ku nieznanym lądom (1/10) - męczące
Dno morza (4/10) – dużo nietrafionych wyborów autora, ale można przeczytać
Patrząc w jedną stronę (10/10) - mistrzostwo
Uwierz w szczura (5/10) - mieszanina wszystkich stylów fantastyki, choćby po to warto przeczytać.
Wheatherby (7/10) - taki standardowy horrorek fantasy z ciekawą kompozycją. Zdecydowanie zalecana dłuższa forma.
Prosto w słońce (4/10) byłoby ciekawe jakby nie było nudne, widać padł warsztat.
Wszczepiarz Link Overdose ? - nie przekonało mnie
Ampułka (8/10) - postapo tym razem i to bardzo dobre. Również zalecana dłuższa forma.
Astralker: Drugie dno (6/10) - bez emocji, ale ciekawe

Zatem po kolei:
Tarantela dla głupców (5/10) - takie sobie, tym...

Na półkach: , , , , , ,

Trudna sztuka celności

Lektura antologii opowiadań z konkursu „Pióra Falkonu” (wzbogaconej o pięć tekstów zamówionych u znanych autorów) to dobre rozwiązanie dla czytelnika, który ma chwilową przerwę w śledzeniu magazynów literackich, a chciałby wiedzieć, co w fantastycznej trawie piszczy.
(...)

Całość recenzji w magazynie Esensja:

Czyli o tym, jak trudno napisać krótkie opowiadanie i dlaczego stylowi naziści w kosmosie to niekoniecznie najlepszy pomysł.

Trudna sztuka celności

(...)

Całość recenzji w magazynie...

Nie wiem jak ją ocenić. Poziom opowiadań jest niestety bardzo nierówny jak dla mnie - jest parę genialnych od których nie mogłam się oderwać, dwóch nie skończyłam, przez część trudno mi było przebrnąć; większość jest po prostu średnia.

Jak na antologię opowiadań konkursowych, trzeba przyznać, że wydawnictwo całkiem udane. Historie trzymają niezły poziom, te zgłoszone na konkurs niekiedy wyższy niż pisane przez obecnych w spisie treści poczytnych autorów.

Dodaj cytat z książki Na nocnej zmianie. Pióra Falkonu