Druyan

Antologia Na nocnej zmianie to najlepsze konkursowe opowiadania obiecujących autorów, którzy odpowiedzieli na wezwanie polskiego Fandomu i wzięli udział w konkursie Pióra Falkonu. Zaproszenie otrzymali także mistrzowie gatunku i kilku z nich podjęło rękawicę, by zmierzyć się z nowym pokoleniem. W antologii znalazły się teksty takich popularnych pisarzy jak: Andrzej Pilipiuk, Michał...

W antologii znalazły się teksty takich popularnych pisarzy jak: Andrzej Pilipiuk, Michał Gołkowski, Marcin Podlewski, Marcin Przybyłek, Agnieszka Hałas.

Znajdziecie tu różne światy, posmakujecie potraw literackich przyrządzonych na wolnym lub gwałtownym ogniu.

Efekt tego kalejdoskopu oceńcie sami, bo za rok nowa edycja. Kto wie, może i wasz tekst, który zawsze chcieliście napisać – tam się znajdzie.

źródło opisu: Fabryka Slow

źródło okładki: Materiały wydawcy

Jabuilo | 2016-12-07

Rewelacyjna!
Genialna!
Wraca mi wiara w polską fantastykę!
Cud, miód, malina!

Zaraz, przecież ja nie lubię słodyczy:/
Stek z argentyńskiej wołowiny, kiszona w dębowej beczce kapusta, bataty pieczone z rozmarynem!
POLECAM! Z czystym sumieniem!
:)))))))))))

cranberry | 2018-02-12
Przeczytana: 01 lutego 2018

Trudna sztuka celności

Lektura antologii opowiadań z konkursu „Pióra Falkonu” (wzbogaconej o pięć tekstów zamówionych u znanych autorów) to dobre rozwiązanie dla czytelnika, który ma chwilową przerwę w śledzeniu magazynów literackich, a chciałby wiedzieć, co w fantastycznej trawie piszczy.
(...)

Całość recenzji w magazynie Esensja:

Czyli o tym, jak trudno napisać krótkie opowiadanie i dlaczego stylowi naziści w kosmosie to niekoniecznie najlepszy pomysł.

Kern | 2018-06-19
Na półkach: 2018, Przeczytane, Fantasy, SciFi
Przeczytana: czerwiec 2018

Antologia sama w sobie bardzo ciekawa. Żadne dwa opowiadania nie są do siebie podobne. Wszystkie koncepcje są albo nowe, albo bardzo stare. Ocena całościowa jest wyższa niż średnia właśnie z powodu różnorodności.

Zatem po kolei:
Na nocnej zmianie (5/10) – takie sobie opowieści niesamowite z początku wieku. Dobre wykonanie.
Tarantela dla głupców (5/10) - takie sobie, tym razem fantasy.
Dziewiąty poziom (7/10) - widać potencjał, który wykiełkowałby w dłuższej pozycji. Średnie wykonanie.
Chronowizor (6/10) - takie sobie sf. Dobry pomysł.
Bohaterowie ? - nie pamiętam o czym to było
Ku nieznanym lądom (1/10) - męczące
Dno morza (4/10) – dużo nietrafionych wyborów autora, ale można przeczytać
Patrząc w jedną stronę (10/10) - mistrzostwo
Uwierz w szczura (5/10) - mieszanina wszystkich stylów fantastyki, choćby po to warto przeczytać.
Wheatherby (7/10) - taki standardowy horrorek fantasy z ciekawą kompozycją. Zdecydowanie zalecana dłuższa forma.
Prosto w słońce (4/10) byłoby ciekawe...

Joseheim | 2017-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2017

Antologie to zawsze ryzykowny interes, tym razem jednak jestem wyjątkowo rozczarowana - dawno nie widziałam antologii tak słabej. Niektóre opowiadania wręcz trudno było dokończyć czytać, bo albo są kiepsko napisane/skonstruowane, albo do bólu wtórne; niektóre, co ciekawe, trudno nawet podciągnąć pod temat konkursu, po jakim ta antologia została wydana ("Tam, gdzie nie dotarł żaden człowiek"). Na palcach jednej ręki mogę policzyć teksty, których lektura sprawiła mi przyjemność, czy też takie, które po prostu były dobrze napisane, nawet jeżeli mnie nieszczególnie podeszły. Szkoda.

fynfeuro | 2017-04-02
Przeczytana: 01 kwietnia 2017

Nie wiedziałem, że tyle pomysłów na fantastycznie fikcyjne opowieści można mieć.
Skąd tylu młodych autorów? Skąd ten powiew świeżego-innego-lepszego spojrzenia na s-f? Uważaj Pan, Panie Pilipiuk! Konkurencja rośnie i to może być ostry bój!
Warto poczuć ten smak i rozkoszować się lekturą.

Bruinen | 2017-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2017

Jak przystało na antologię poziom opowiadań jest różny – od czegoś, czego nie warto czytać, po perełki (z przewagą tych pierwszych).
Średnia ocen wszystkich opowiadań: 4,89
Średnia ocen opowiadań konkursowych: 4,93
Średnia ocen opowiadań pozakonkursowych: 4,6

KONKURSOWE:

Na nocnej zmianie – 4
Podług całości antologii, nie był to najlepszy tekst. Nic odkrywczego moim skromnym zdaniem. Przy zakończeniu po prostu facepalm.

Tarantela dla głupców – 5
Opowiadanie z potencjałem, o niezłych podstawach, ale wykonanie... Nie chodzi mi tyle o styl autorki, co o pewne bezsensowności i/lub spadki w logiczności. Chyba, że coś mi umknęło?

Dziewiąty poziom – 8
Początkowo można powiedzieć wtf, jeśli chodzi o pojawiające się ni stąd ni zowąd nazwy tudzież przeskoki między dziś i wczoraj, ale jest to w miarę biegu akcji rekompensowane. Właściwie jedyne co zgrzytało mi w tym opowiadaniu, to imię głównej bohaterki.

Chronowizor – 4
Te opowiadanie mogło być jednym z lepszych, niestety inteligencja...

Tomek | 2017-01-12
Przeczytana: 09 stycznia 2017

Długo ją męczyłem. Opowiadania takie sobie, jest sporo gniotów, ze dwie perełki, kilka naprawdę niezłych tekstów oraz sporo nieporywających przeciętniaków. W sumie to trochę żałuję, bo straciłem nieco wiarę w młode pokolenie pisarzy.

Patusza | 2017-10-20
Przeczytana: 20 października 2017

Nie wiem jak ją ocenić. Poziom opowiadań jest niestety bardzo nierówny jak dla mnie - jest parę genialnych od których nie mogłam się oderwać, dwóch nie skończyłam, przez część trudno mi było przebrnąć; większość jest po prostu średnia.

Miroslaw Kowalski | 2017-06-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 06 stycznia 2017

Jak na antologię opowiadań konkursowych, trzeba przyznać, że wydawnictwo całkiem udane. Historie trzymają niezły poziom, te zgłoszone na konkurs niekiedy wyższy niż pisane przez obecnych w spisie treści poczytnych autorów.

Michalina Mądrowska | 2018-08-29
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam