Olga i osty

Wydawnictwo: W.A.B.
9788328021952
karollllllla

Kogo odnajdziesz po drugiej stronie lustra? Olga Pańkowska to nieśmiała marzycielka, której niezbyt się wiedzie w życiu. Pewnego dnia ratując bezpańskiego kota, trafia do baśniowego świata i zostaje gospodynią w domu czarodzieja. Jednak tak naprawdę ta historia zaczyna się znacznie wcześniej – w dzieciństwie Olgi, zanim jej rodzice się rozwiedli… Okazuje się, że magiczna rzeczywistość to...

Kogo odnajdziesz po drugiej stronie lustra?

Olga Pańkowska to nieśmiała marzycielka, której niezbyt się wiedzie w życiu. Pewnego dnia ratując bezpańskiego kota, trafia do baśniowego świata i zostaje gospodynią w domu czarodzieja. Jednak tak naprawdę ta historia zaczyna się znacznie wcześniej – w dzieciństwie Olgi, zanim jej rodzice się rozwiedli… Okazuje się, że magiczna rzeczywistość to tylko początek podróży, dzięki której Olga upora się z przeszłością i stanie się gotowa na pasjonujące, dorosłe życie.

źródło opisu: http://www.gwfoksal.pl/wydawnictwo/w-a-b/

źródło okładki: http://www.gwfoksal.pl/wydawnictwo/w-a-b/

Pośredniczka | 2017-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2017

Mimo tego, że lektura „Olga i osty” okazała się dla mnie wyzwaniem. Nie mogę jej odmówić tych wszystkich zalet, którymi zostałam zbombardowana podczas czytania. Naprawdę świetna wizja świata wzbogacona o niesamowite postacie, okazała się chyba największym atutem tej książki. Bogata i nakreślona z niebywałym rozmachem fabuła, zmusza do całkowitego skupienia. A najlepsze jest to, że stricte fantastyczna książka niesie w sobie przesłanie, o którym nie opowiem Wam więcej, gdyż musiałabym zdradzić Wam zakończenie, a tego nigdy nie uczynię :) mam nadzieję, że przeczytacie tę książkę, bo jestem strasznie ciekawa Waszej opinii.

Cała recenzja na http://www.posredniczka-ksiazek.pl/2017/06/agnieszka-haas-olga-i-osty-recenzja.html

książek: 1999
milla | 2016-03-23
Przeczytana: 23 marca 2016

„Olga i osty” autorstwa Agnieszki Hałas jest wyjątkowym i mocno specyficznym tytułem utrzymanym w surrealistycznej poetyce snu – ostrzegam, nie każdy doceni „dziwaczność” i pozorny chaos panujący w utworze. Mnie zachwyciła wielowarstwowość i piętrowa fabuła tej powieści-niespodzianki, która co rusz odkrywała przede mną nowe tajemnice świata przedstawionego. Baśniowa konwencja podbijała magiczną atmosferę utworu i wyjaśniała w pewnym stopniu naiwność głównych bohaterów, którzy z zadziwiającym spokojem akceptowali dziwaczne wydarzenia stające się ich udziałem.

Powieść Hałas jest zaskakującą, wypełnioną symbolizmem historią o cierpieniu, bólu i nadziei. Początek opowieści jest baśniowy i niepozorny, nie zapowiada w jakim niezwykłym kierunku rozwinie się fabuła. Olga – tytułowa bohaterka - trafia pewnego dnia do dziwnego miejsca zwanego Zaświatem. Kobieta zostaję gospodynią maga i pomalutku odkrywa tajemnicę niezwykłego miejsca, do którego trafiła oraz strasznej Królowej Ostów, przed...

Natalia Be | 2016-08-29

Najlepsza książka tych wakacji.
Cóż powiedzieć, zalegała mi w sercu i duszy długi kawał czasu, jeszcze ze mnie nie zeszła i tkwi głęboko, wryta tam gdzieś we mnie, gdzie czasem boję się zaglądać. Szalenie smutna, choć pewnie można czytać ją inaczej. Niezwykle bogata w obrazy i wyobrażenia. Twórcza, wytwórcza, momentami do obrzydzenia, kiedy indziej smakowita jak wykwintne danie.
Tak. I więcej nie powiem.
Zostanie ze mną na dłużej.

Ta książka to dla mnie duże pozytywne zaskoczenie. Początkowo wydaje się nam, że czytamy fantasy, po jakimś czasie jednak zdajemy sobie sprawę, że tak naprawdę mamy do czynienia z bardzo dobrą powieścią psychologiczną. „Olga i osty” to książka o poranionych, pokaleczonych przez życie ludziach, toksycznych rodzicach, złych relacjach i depresji. Uprzedzam, nie jest to wesoła historia, chociaż pięknie napisana. Cała książka przepełniona jest smutkiem i pewnego rodzaju melancholią, tęsknotą za dzieciństwem i za tym co było w nim cudowne. Ucieczką od szarej i ponurej rzeczywistości. Nie zawsze jednak dzieciństwo bywa wspaniałe. Czasami wydarzają się rzeczy, które mają potem wpływ na całe nasze dorosłe życie.

Główną bohaterką książki jest Olga, bardzo przeciętna młoda kobieta, z problemami, która pewnego razu trafia do fantastycznej krainy o nazwie Zaświat. Zamieszkują ją różne dziwne stwory, bardzo podobne do tych, które znamy ze starych baśni, bajek, opowieści fantasy czy mitologii....

Siemomysła | 2017-02-25
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 22 lutego 2017

Bardzo tak.
Jedna z tych nielicznych, które potrafią sprawić, że zarywam noc. To nie jest łatwe, bo jestem raczej skowronkiem niż sową i godzinę 22:00 zwykle przegapiam - już śpiąc. Olga i jej kraina ostów dwa razy bez żadnego kłopotu przeniosły mnie poza granicę północy, choć budzik nastawiony na piątą złowrogo odmierzał czas.
Jest piękna. Pięknie napisana, przejmująca, niejednoznaczna, mądra. Jest w niej napięcie, które bardzo szybko mi się udzieliło, jest świadoma baśniowość, którą bardzo lubię. Weszła mi na emocje i do samego końca odrobinę się bałam.
A za ostatnie zdanie jestem autorce wdzięczna podwójnie.

KotWBookach | 2016-09-16

Dlaczego czytamy baśnie? Wielu z nas zachowuje sentyment do tych opowieści będąc już dawno w wieku, który na dziecinne zachowania pozwala tylko wtedy, gdy nikt nie patrzy. Widzimy w tym zazwyczaj coś już nam niedostępnego: uniwersalne wartości, jasne, czarno-białe sytuacje, złoczyńców, których spotyka zasłużona kara i sowicie nagradzanych dobrych i szlachetnych. W porównaniu do rzeczywistości, w której o jednoznaczność trudno, tworzy się kontrast, w którym trudno nie wybrać czasem ucieczki w opowieść i wierzyć, że takich okolicznościach sami bylibyśmy lepszą wersją siebie. A gdyby to było możliwe?

Olgę Pańkowską poznajemy w momencie, w którym życie daje jej solidnie w kość. Wciąż w konflikcie z bratem, który pozostał jej jako jedyny z rodziny, nie bardzo jest w stanie poradzić sobie z samodzielnym życiem. Zarobki freelancera nie wystarczają na utrzymanie, setki rozesłanych CV nie dają odzewu, a stłuczone okulary i zepsuty samochód ostatecznie przelewają czarę goryczy. W drodze do...

Duszek | 2016-04-07

Opis wydawcy może sugerować, że mamy do czynienia z fantastyczną powieścią przygodową. Zwykła dziewczyna trafia do magicznego świata, gdzie dzieją się rzeczy niezwykłe... Tymczasem to nie do końca tak. Ba, to w ogóle nie tak. "Olga i osty" to książka wielowymiarowa, w której przejście Olgi do magicznej rzeczywistości jest tylko jednym i wcale nie najważniejszym wątkiem. Jest to też książka, która moim zdaniem może podobać się nie tylko fanom fantastyki - bowiem magiczne, baśniowe elementy można traktować jako symbol, sen, wyobrażenie czy formę metafory. To historia o zwykłej kobiecie (naprawdę zwykłej - takiej samej jak setki innych, pozbawionej magicznych mocy, nie okazującej się wybrańcem i tak dalej), jej codziennych zmaganiach z szarą rzeczywistością, wspomnieniami z dzieciństwa. O depresji i trudnych relacjach z innymi ludźmi. Jest też przede wszystkim pięknie napisana i niesamowicie klimatyczna.
Jeśli ktoś się zastanawia nad lekturą - szczerze polecam przeczytać oficjalnie...

Tixon | 2017-08-23
Przeczytana: 10 czerwca 2017

Lubię sterty książek. Są użyteczne: można z nich zbudować fort, używać jako pocisków, szpanować kompletem UW, ułożyć elegancko na półce i czerpać z tego estetyczną przyjemność (jest coś magnetycznego w dobrze ułożonej domowej biblioteczce), można też z nich budować własne Sèvres. Mam do tego nawet kilka typów. Jednym z nim jest Olga i osty Agnieszki Hałas, którą mógłbym wykorzystać właśnie jako wzór ambiwalencji.

Otóż, z jednej strony Olga jest - nie bójmy się tego powiedzieć - książką fandomowo ważną. Powinniście po nią sięgnąć, przeczytać i przedyskutować. To na poły obyczajowa historia o dziewczynie z naszego środowiska, z kwestiami do których każde z nas może się odnieść: domowe problemy, toksyczni rodzice, niesatysfakcjonujące wybory życiowe, nietrafione studia, smętna praca (albo jej brak), zawody sercowe, nadwaga, depresja. To rzeczy, od których próbujemy uciec - jak tytułowa bohaterka - w fantastykę, książki, RPGi, czy na konwent ;).
Jednakże u Olgi eskapizm jest...

Grzegorz | 2017-12-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 05 grudnia 2017

Zanim zabrałem się do tej książki, słyszałem o niej wiele zachęcających opinii. Zacząłem czytać…, i cóż przyznaję rację tym opiniom, a na dodatek muszę je uzupełnić. W trakcie czytania stopniowo odkrywałem tajemnice Zaświatów razem z głównymi bohaterami. Książka pochłaniała mnie coraz bardziej, a baśniowa kraina mieszająca się ze smutną szarą codziennością z każdą kolejną stroną stawała się cząstką mnie. Zdecydowanie przygoda jaką była ta książka zostanie ze mną przez dłuższy czas. A te wszystkie szczegóły ,których czepiają się czepialscy, jak na przykład drobne niedociągnięcia, czy nie do końca wiarygodne męskie postaci, są praktycznie niezauważalne.
W moim przypadku ukazywane przez Agnieszkę Hałas fragmenty świata popkultury , zdecydowanie zadziałały na ogromny plus, chociaż zdaję sobie sprawę, że nie wszystkim przypadną do gustu, a dla młodszych lub starszych czytelników mogą być niezrozumiałe. To jednak nie zmienia faktu, że przedstawiane przez autorkę baśniowe krainy, na...

Aleksandra Janusz | 2016-03-03
Przeczytana: 2015 rok

Miałam okazję przeczytać tę książkę w wersji jeszcze przed wydaniem i wyjątkowo, jako że rozgłos się przyda, wchodzę na lubimy czytać i wystawiam ocenę. Zwykle można mnie znaleźć na Goodreadsach.

Blurb nie oddaje klimatu powieści. Przede wszystkim to nie jest, jak sugeruje streszczenie, książka fantasy. Bardziej pasuje określenie "literatura pogranicza", a poza tym - powieść z wyższej półki. Autorka z ogromnym wyczuciem zagłębia się w zakamarki ludzkiej psychiki, konfrontując bohaterkę z jej przeszłością, tą zapamiętaną i tą wypartą. To książka trochę o tym, jakie opowieści ludzie tworzą o sobie i w sobie, żeby przetrwać. Jak rozrastają się w labirynty, z których trudno wybrnąć. A tak naprawdę w dużej mierze o naszej współczesności.
Mroczna i mądra.
Więc tak: mamy w Polsce Wita Szostaka i mamy Orbitowskiego, i Joannę Bator też mamy.
A teraz chciałabym, żebyście usiedli i zakolejkowali sobie jeszcze Agnieszkę Hałas.