Światy Dantego

Wydawnictwo: Uroboros
9788328020955
karollllllla

Propozycja dla wielbicieli dystopii, mrocznych powieści grozy i zjawisk paranormalnych. Nierealne światy, postaci z pogranicza jawy i snu, duszne tajemnice… Każda opowieść z chirurgiczną precyzją odsłania ciemne zakamarki umysłów bohaterów i prowadzi do zaskakującego finału. W tym świecie rządzą martwi, a żywi stają się ich celem. Nic nie jest tym, czym się wydaje. Możesz przegrać w karty...

Nierealne światy, postaci z pogranicza jawy i snu, duszne tajemnice…

Każda opowieść z chirurgiczną precyzją odsłania ciemne zakamarki umysłów bohaterów i prowadzi do zaskakującego finału. W tym świecie rządzą martwi, a żywi stają się ich celem. Nic nie jest tym, czym się wydaje. Możesz przegrać w karty swoje życie albo wykupić cudze. Odkryć tajemnicę, która zostaje spisana na kartach urodzinowej opowieści. Albo stać się zabawką w rękach tych, którym zaufałeś. Strzeż się, bo nigdy nie wiesz, co czai się tuż za rogiem…

Każde z opowiadań opatrzył wstępem Jakub Ćwiek.

źródło opisu: http://www.empik.com/swiaty-dantego-kantoch-anna,p1109577723,ksiazka-p

źródło okładki: http://www.empik.com/swiaty-dantego-kantoch-anna,p1109577723,ksiazka-p

Kańtoch zaskoczyła różnorodnością form od sf do magicznych bajek dla dorosłych. Dała upust swej bogatej fantazji, i choć czuć echo inspiracji, zgrabnie ubrała je we własne słowa. Widać, że potrafi swobodnie poruszać się po licznych ścieżkach ludzkiej wyobraźni. Większość z opowiadań nie trafiła akurat w mój gust, ale kilka - zwłaszcza "Miasteczko" i tytułowe, z zaskakującą ewolucją piekła Dantego, mają w sobie zalążek niezłych powieści, których napisania bardzo życzę autorce. Zaś "Okno Myszogrodu", posępna steampunkowa opowieść o kole straconych złudzeń, jest opowiadaniem idealnym. Kilka stron zwartych słów dobitnie podkreśla całą jej posępność, nic już tu dodawać nie trzeba.

Nie bardzo natomiast rozumiem, jakaż to idea przyświęcała wydawnictwu i urozmaiceniu tomu przedmowami pana Ćwieka do każdego z opowiadań. Odniosłam wrażenie, że w tych osobistych wycieczkach i dygresjach chciał podkreślić, że Anna Kańtoch jako pisarka to w zasadzie jego dzieło. On ją stworzył, ukształtował...

Northman | 2016-09-27
Przeczytana: 26 sierpnia 2016

Niesamowity zbiór opowieści! Tematów multum, ale tak dobranych, by współgrały w jednej całości. Świetne! Książka to kompilacja tajemnic, historii snutych przez autorkę z pogranicza snu i jawy (piekła również), znad granic realnego i nierealnego świata - po prostu z miejsca, w którym wyobraźnia i fantazja autorki niby się kończy, a jednak... tak naprawdę dopiero zaczyna:) ZNAKOMITA KSIĄŻKA!

Zbiór pełen jest mroku, lęku, ciemności... I to działa! Tytułowe "Światy Dantego" wbijają dosłownie w fotel (!). Podobnie jak "Okna Myszogrodu", "Miasteczko", "Duchy w maszynach"... Książka jest naprawdę, naprawdę dobra. Sam byłem zaskoczony (przyjemnie), że aż tak dobra:)

Z czystym sumieniem polecam i książkę i autorkę. Warto sięgnąć po książki Anny Kańtoch. To nie pierwsza którą miałem przyjemność czytać - i na pewno nie ostatnia. Zbyt mi się podoba to, co czytam:)

Opinia znajduje się również na moim blogu:...

Joanna | 2018-11-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Fantasy
Przeczytana: 13 listopada 2018

Gdybym miała wybierać to mam trzy ulubione opowiadania z tej antologii- tytułowe, które pełne jest niedomówień i uczucia niepokoju. Duszna atmosfera beznadziei, zmęczenia psychicznego całej małej załogi ekspedycji, oraz próba, trochę na siłę, znalezienia leku na zarazę wyniszczającą ludność na Ziemi doprowadza do tragedii wprost niewyobrażalnej. I jak to przeważnie u tej autorki bywa nie dostajemy konkretnego zakończenia- pewnych rzeczy trzeba się domyślić, trzeba wyczytać między wierszami, co ja osobiście kocham ;)
Kolejne, które przypadło mi do gustu to opowiadanie "Miasteczko"- za styl podobny do ukochanych przeze mnie pisarzy z dzieciństwa i młodości, opisane z perspektywy dorastającego dziecka, pisane jego językiem i z jego sposobem rozumowania. Od razu polubiłam bandę dzieciaków z Klubu Młodych Detektywów, a zakończenie sprawiło, że opadła mi szczęka bo się takiego czegoś kompletnie nie spodziewałam. W dodatku co ciekawe zostało ze mną najdłużej po przeczytaniu bo jeszcze je...

Elenaj | 2015-10-22
Na półkach: Przeczytane, Fantasmagorie

Opowiadania niezwykłej urody choć mroczne i depresyjne ,zarażające szarością.
Każde z nich to inny rodzaj piekła , w jakie zmienia nam świat wyobraźnia autorki .
Postapokaliptyczne piekło ludzkości :
„Światy Dantego” , „Duchy w maszynach” czy „Miasteczko”
Jest też piekło człowieka osobnego:
„ Okna Myszogrodu „ Człowiek nieciągły.”
Takim piekłem może być dzieciństwo :
„Cmentarzysko potworów „czy „Za siedmioma stopniami „
Niezwykłość opowiadań polega na tym, że każdy może je odczytać na swój sposób , widzieć w nich coś innego .
Mimo tych różnic w odbiorze , a może właśnie dzięki nim - , wszyscy ulegną magii opowieści.
I bonus na końcu książki – odwiedziny u mojego ulubionego ,długo wyczekiwanego bohatera pani Ani - Domenica Jordana.
Cud ,miód i orzeszki.

Jarosław Jastrzębski | 2016-08-29
Przeczytana: 20 sierpnia 2016

Opowiadania zawarte w tym zbiorze są niesamowite! Od wielu lat nieustająco pozostaję pod wielkim wrażeniem talentu Anny Kańtoch, która jak nikt inny potrafi kreować Światy tak bardzo "trójwymiarowe", tak emocjonalnie "soczyste", i tak silnie zagnieżdżające się w wyobraźni czytelnika. Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o "Światach Dantego" polecam recenzję Aleksandry 'yukiyuki' Cyndler: http://polter.pl/ksiazki/Swiaty-Dantego-c28297

michal3 | 2018-02-09
Przeczytana: 24 stycznia 2018

Perełka. Zbiory opowiadań zawsze rządzą się swoimi prawami. Trudno jest utrzymać wysoki poziom każdej przedstawionej historii. W powieści jest zgoła inaczej, czasem jeden lub dwa zaskakujące momenty sprawiają, że powieść błyszczy jak złoto, chociaż do pewnego momentu można było uznać ją za średnią lub po prostu dobrą. U Kańtoch tego nie ma. Każda historia to malutki majstersztyk językowo-fabularny. Nie ma się do czego przyczepić. Nic tylko piać z zachwytu. Aż trudno uwierzyć, że przez tyle lat omijałem Autorkę z obawy, że będzie średnio. Padam na kolana i błagam o wybaczenie. Pędzę do księgarni po kolejne tomiszcza.

Siemomysła | 2016-01-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 26 stycznia 2016

Od razu powiem. Dodatkowa gwiazdka za "Okno Myszogrodu". Uwiodło mnie to opowiadanie. Na chwilę zamarłam po przeczytaniu, a w trakcie wracałam sobie do pewnych fraz, fragmentów, by wchłonąć jeszcze raz. Co wspaniały przykład prawdziwie steampunkowego klimatu <3
Zbiór generalnie bardzo dobry. Najbardziej mnie zachwyciła różnorodność. Tematyki, narracji, zabaw z formą. To, że po pierwszym opowiadaniu - tytułowym - przerwałam czytanie na dwa tygodnie, bo trochę się bałam nawrotu uczucia przygnębienia po "Światach Dantego" - zakończenie tego opowiadania tak bardzo sugestywne!
Uczta to była.

Sylwek | 2015-09-12
Przeczytana: 02 września 2015

Z twórczością Ani Kańtoch po raz pierwszy zetknąłem się dobrych kilka lat temu i już wtedy przypadła mi ona do gustu. Wiedziałem, że prędzej czy później sięgnę po inne utwory jej autorstwa, jednak jak do tej pory udało mi się to zrobić tylko raz - sami rozumiecie, tak dużo książek do przeczytania, a tak mało czasu.. Teraz jednak udało mi się nadrobić nieco braki w znajomości dzieł, bowiem w moje ręce wpadły “Światy Dantego”.

W skład zbioru wchodzi dziewięć opowiadań, które na przestrzeni lat zamieszczone były w różnych antologiach zawierających utwory różnych pisarzy. Aż trzy z tych tekstów przyniosły autorce Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, miałem więc wobec nich niemałe oczekiwania. Czy zostały one spełnione?

Opowiadań Ani Kańtoch w żaden sposób nie można zaklasyfikować do jednego, konkretnego gatunku. Każdy tekst to tak naprawdę mieszanka różnych nurtów: fantasy miesza się tu z science fiction, młodzieżowa opowieść detektywistyczna przybiera cechy thrillera, zaś...

Dag | 2015-08-28

Nie lubię opowiadań.

Lubię opasłe tomiszcza pisane przez swoich autorów na kilogramy w ilościach hurtowych, w których mamy czas na poznanie bohaterów, zrozumienie ich historii, przyzwyczajenie się do nich i żałowanie, gdy skończą tragicznie. W opowiadaniach tak się nie da, chyba że ma się przywilej bycia Sapkowskim. Ponieważ jednak Anna Kańtoch wielokrotnie udowodniła mi, że pisarką jest na, nie bójmy się tego słowa, światowym poziomie, więc skusiłam się, ten jeden raz, na wymęczenie dziewięciu opowiadań przeplatanych wstępami celebryty polskiej fantastyki – Jakuba Ćwieka.

Zacznę zwyczajowo od ostrzeżenia: jeśli jesteście w miarę na bieżąco z konwentowo-fandomowym światkiem rodzimego pisarstwa, to raczej nic nowego w zbiorze nie znajdziecie. Nagrodzone Zajdlem i drukowane tu i ówdzie opowiadania, miniaturki tworzone do różnorakich antologii, jedno opowiadanie, które w mojej opinii wygląda trochę na wstępny szkic Przedksiężycowych... wychodzi na to, że zapoznawać od zera będziemy...

Darr | 2015-11-04

"Światy Dantego" niewątpliwie wpisują się w literaturę wysokich lotów. Anna Kańtoch w sposób mistrzowski i z prawdziwym kunsztem stworzyła historie z pogranicza horroru, fantastyki, kryminału, okraszone suspensem i szczyptą tajemniczości. Każde opowiadanie napisane jest z rozmachem, buduje napięcie, zaskakuje i zachwyca. Obcowanie z niewątpliwym talentem pisarskim Anny Kańtoch to prawdziwa przyjemność i zaszczyt, mam nadzieję że kolejne książki tej autorki będą równe udane i dostarczą tych samych niezapomnianych emocji co "Światy Dantego". Może i Anna Kańtoch jest malutkiego wzrostu ( jak zauważył w posłowiu Jakub Ćwiek ) ale zdecydowanie jej opowiadania zawarte w tym zbiorze są wielkie. Z czystym sumieniem polecam zanurzyć się w "Światy Dantego" i przeżyć niezapomniane chwile :)