Świerszcze w soli

Okładka książki Świerszcze w soli Agnieszka Hałas
Okładka książki Świerszcze w soli
Agnieszka Hałas Wydawnictwo: Sine Qua Non Seria: SQN Originals fantasy, science fiction
SQN Originals
Sine Qua Non
2023-05-15
2023-05-15

Okładka książki Epidemie Paweł Dybała, Agnieszka Fulińska, Wojciech Gunia, Agnieszka Hałas, Paweł Majka, Mikołaj Maria Manicki, Andrzej Miszczak, Tadeusz Oszubski, Krzysztof Rewiuk, Magdalena Anna Sakowska, Marta Sobiecka, Jacek Sobota, Wojciech Szyda, Marek Żelkowski
Epidemie Paweł Dybała, Agnie...
Okładka książki Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2023. Antologia utworów nominowanych za rok 2022 Michał Cholewa, Agnieszka Hałas, Łukasz Kucharczyk, Magdalena Świerczek-Gryboś, Paula Wanarska
Nagroda im. Ja... Michał Cholewa, Agn...
Okładka książki Nowa Fantastyka 487 (04/2023) Ewa Białołęcka, Agnieszka Hałas, Alicja Janusz, Tomasz Krzywik, Django Mathijsen, Luigi Musolino, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Catherynne M. Valente
Nowa Fantastyk... Ewa Białołęcka, Agn...
Okładka książki Inne nieba Ewa Białołęcka, Krystyna Chodorowska, Agnieszka Hałas, Anna Hrycyszyn, Aneta Jadowska, Aleksandra Janusz, Anna Kańtoch, Magdalena Kubasiewicz, Anna Nieznaj, Martyna Raduchowska, Milena Wójtowicz, Aleksandra Zielińska
Inne nieba Ewa Białołęcka, Kry...

Na półkach: , , , , , ,

Pierwszy raz dodaję opinię bez konkretnej oceny, jednakże gdybym wzięła pod uwagę mój subiektywny odbiór to ocena byłaby niższa i mocno krzywdząca. A tego nie chcę.

"Świerszcze w soli" to zbiór opowiadań, który dzieje się w jednym uniwersum. Każde opowiadanie to odrębna historia, ale mają właśnie wspólne elementy i ten sam wykreowany świat. Są anioły, demony i inni, jedni pracują dla Góry inni dla Dołu, ale prawdę mówiąc nic nie jest takie oczywiste.

Uwielbiam warsztat Agnieszki Hałas, jej styl, sposób budowania i przedstawiania świata, ten mrok, uczucie lekkiego przytłoczenia. Pomysł i fabuły opowiadań naprawdę mi się podobały, a autorka świetnie sobie radzi, nawet z niedopowiedzeniami i zostawieniem czytelnikowi sporego pola do popisu wyobraźni.

Podczas czytania czuje się ten dreszcz niepokoju i tym razem to było trochę dla mnie za dużo. Nie byłam w stanie mocno wejść w świat, wciągnąć się na tyle, by czytać bez odrywania się długie godziny. Lekturę musiałam regularnie przerywać innymi, lżejszymi książkami i dzięki temu udało mi się skończyć czytać. Ale właśnie czytanie tego niezbyt długiego zbioru zajęło mi ponad miesiąc. Za dużo tu było mroku i za bardzo mnie to przytłaczało, pochłaniało.

Myślę, że nie trafiłam z terminem i za lekturę powinnam się wziąć wtedy, kiedy sama poszukuję cięższych tematów i wtedy ten mrok aż tak mi nie przeszkadza.

Podsumowując:
Moja prywatna, bardzo subiektywna ocena to 5/10.
Natomiast biorąc pod uwagę kwestię warsztatową. literacką, światotworzenia, konstrukcji bohaterów to dałabym 8/10.
Ocena średnia byłaby wtedy 6,5/10, ale uważam, że jest krzywdząca dla książki, bo zasługuje na wyższy wynik, którego nie mogę przyznać, pamiętając jak ciężko mi się czytało.

Niemniej, polecam "Świerszcze w soli" tym, którzy lubią takie klimaty, bo mogą się spodobać.

To była ciekawa książka. Na pewno podoba mi się styl autorki i chętnie sięgnę po inne jej książki w przyszłości. Jednak nie do końca zagrał mi ten zbiór opowiadań. Były one dla mnie za ogólne i miały zbyt otwarte zakończenia. Też samo zamknięcie zbioru i tej historii zupełnie do mnie nie przemówiło. Najbardziej podobały mi się historie z naszego świata, w raczej współczesnych czasach, które tylko ocierały się o ponadnaturalne. Moje ulubione to "Kontrakt Ficerów" i "Po drugiej stronie gwiazd".

Gdzieś między jawą a snem wysnuła się wypleciona przez weird fiction opowieść . Opowieść dzielona na czasy, miejsca, postacie a zarazem ciągła i jednostajna.
Historia o zabarwieniu religijnym. Historia czasu i śmierci.
Głównie o śmierci. Tej po życiu, za życia, o śmierci duszy, martwocie.
Silna w wiarę chrześcijańską książka stylem nawiązująca trochę do "Białych Jabłek" Carolla, trochę do "Między piekłem a niebem" Mathesona. Pomiędzy "Vanilla Sky" a "ubikiem".
Z jednej strony niesamowicie dobra i wartościowa lektura, ale... Jednak nie dla mnie. Od dawna nic mnie tak nie wymęczyło. Lekkie to nie jest, choć może winna temu tematyka bo pióro jest zacne i płynnie się czyta. Tylko przerwy szybko chce się robić bo wypala człowieka, wysysa.
Ciężko mi ocenić właściwie ten tytuł.

Historia o zabarwieniu religijnym. Historia czasu i śmierci.
Głównie o śmierci. Tej po życiu, za życia, o śmierci duszy, martwocie.
Silna w wiarę chrześcijańską książka stylem nawiązująca trochę do "Białych...

Dół jest przepełniony, tylko Apokalipsa może to oczyścić...
Wyjątki z grzesznego życia na Ziemi i na Rubieżach, push back-i na granicy, zamordowani w Mariupolu
Całkiem niezła.

Dół jest przepełniony, tylko Apokalipsa może to oczyścić...
Całkiem niezła.

• Antologie