Aż śmierć nas rozłączy

Książka zawiera zbiór opowiadań, jedne lepsze, inne gorsze.

Książka zawiera zbiór opowiadań, jedne lepsze, inne gorsze.

Na kilkanaście opowiadań, tylko kilka jest naprawdę dobrych. A najbardziej oczywiście Cobena

Lubię thrillery. Lubię kryminały. Czasami też mam ochotę na krótką formę, gdzie jako czytelnicy jesteśmy wrzuceni w najciekawszy urywek czyjegoś życia. Zaleta zbioru opowiadań - na dodatek pisanych przez różnych autorów - jest taka, że można znaleźć coś dla siebie.

Wyróżniłabym w tej pozycji co najmniej trzy naprawdę świetne opowiadania, które pamiętam do tej pory. Ich fabuła była dla mnie zaskakująca i odkrywcza, wątki inteligentnie poprowadzone. Rzeczywiście pewnie niektóre z opowiadań nie były aż tak wyjątkowe, ale dla samych tych kilku na wysokim poziomie zostawiam taką ładną ocenę. I polecam!

Dużo kryminalnej przyjemności, ale ponieważ to są nowelki, nie ma miejsca na rozbudowanie akcji. Można za to poznać różne style i odkryć kolejne nazwiska ze świata kryminału.

Słabe te opowieści, najlepsza jest ta, którą napisał Child. Innych nie pamiętam wcale lub prawie wcale, kojarzę jedynie niektórych autorów.

Bardzo dobre opowiadania. Przyjemnie i szybko się czyta.

Bardzo dobre opowiadania. Przyjemnie i szybko się czyta.

Miłość aż po grób

Poznać świat uczuć w pewnym sensie prowadzi do poznania samego człowieka. Potrafią targać nim sprzeczne emocje, od tych okropnych po te szlachetne. Wielkie uczucia prowadzą do wielkich czynów, czasami zaślepiając umysł, co zbliża do zbrodni. Miłość jest najpiękniejszym uczuciem, które może spotkać każdego z nas. Jednak tak jak każde uczucie, ma swe przeciwieństwo na drugim biegunie, a linia podziału między nimi czasami jest bardzo cienka. Wtedy wystarczy jeden krok i wchodzimy w krainę nienawiści i zbrodni. Skoro droga między miłością a zbrodnią potrafi być tak krótka, to wydaje się, że autorzy kryminałów są najlepszymi przewodnikami po tej wędrówce uczuć.

Dziewiętnastu autorów powieści sensacyjnych zebrało szyki by stworzyć zbiór opowiadań pod przewodnictwem znanemu szerszemu gronu czytelników, Harlana Cobena. Miłość, przyjaźń, rodzinne więzi i zbrodnia, wszystko wymieszane w różnych proporcjach zarówno pod względem emocji jak i poziomu poszczególnych opowiastek. Takie zbiory opowiadań pozwalają nie tylko spotkać się znów z ulubionymi autorami, ale również zaistnieć nowym, do których być może zapałamy czytelniczą miłością. Im większy zbiór, tym większa różnorodność stylów, ale tym samym cała gama ocen co do poszczególnych historii. W zbiorze „Aż śmierć nas rozłączy” jak w podobnych tego typach zbiorach znajdziemy zarówno te dobre jaki i gorsze opowieści.

Znani autorzy nie zawiedli, niektórzy nowi zaskoczyli dobrym poziomem, a pozostali szybko ulecieli z pamięci. Jedni postawili na swój wypracowany styl tak jak Harlan Coben, czy też Lee Child, inni spróbowali zachwycić czytelników odmiennym podejściem do fabuły. Chociażby sympatyczna opowieść R.L.Stine „Żonka” z psem w roli głównej, czy napisana w klimacie portali społecznościowych „Cyberrandka.com” Toma Savage’a. Pozostali napisali poprawne, lecz nie wciągające opowieści. Jednak wszystkie połączone są emocjami, z miłością na czele wraz z jej różnymi wariantami.

Większość bohaterów zbioru „Aż śmierć nas rozłączy” dokonuje złych wyborów, co tylko prowadzi do czynów dokonywanych z zimną krwią. Mimo, że znaczna część opowieści ma sensacyjny rodowód to tylko nieliczni autorzy pokusili się o skonstruowanie kryminalnej zagadki, a tym samym stworzyli możliwość końcowego zaskoczenia czytelnika. Wszyscy natomiast skupili się na drodze, która w efekcie prowadzi do zbrodni. Począwszy od pierwszych wyborów, podejrzeń, drobnych gestów na ostatecznym końcowym, morderczym czynie kończąc.

Być może autorzy nie stworzyli nic nowatorskiego, potwierdzili tylko prawdy, które są wszystkim dobrze znane, lecz czasami takie czytelnicze przypomnienie jest jak najbardziej potrzebne. Otóż w dobie rozumu, ludźmi nadal targają emocje a rządzi nimi serce. Porywy uczuć, a raczej wyborów dokonywanych pod ich wpływem mogą prowadzić do wydarzeń, które byłyby nie do pomyślenia w racjonalnym podejściu. Jednak gdybyśmy z naszego życia wycięli emocje, zostalibyśmy prawie z niczym.

Podsumowując, miłość i zbrodnia zawsze szły w parze. Dziewiętnastu autorów spróbowało ukazać ich wspólną drogę, lecz nie wszystkim się udało. W ogólnej ocenie przeciętny zbiór, lecz w poszczególnych elementach poprawny, a nawet sympatyczny.

Miłość aż po grób

Groteska, dobra rozrywka:)

Groteska, dobra rozrywka:)

Wypożyczyłam tę książkę na szybko z biblioteki i nie wiedziałam, ze to zbiór opowiadań. Trochę mnie to zaskoczyło, ale mimo wszystko było ciekawe i szybko się czytało. Taki przerywnik w czytaniu większych książek, bardzo na plus :)

Naprawdę chciałam się przełamać, ale po raz kolejny tylko utwierdziłam się w przekonaniu, że krótka forma nie jest dla mnie :( Przeczytałam, ale bez krzty zaciekawienia, raczej przebrnęłam przez te nowelki. Jedyną, jaka naprawdę mi się spodobała, była ostatnia, autorstwa samego Cobena - za to gwiazdka w górę. Jednak to powieści są dla mnie odpowiednie - muszę się wciągnąć w świat, nie móc doczekać następnego spotkania z książką, aby wiedzieć, co będzie dalej. Tutaj tego nie było, szkoda. Nie będę więcej tracić czasu na opowiadania.

• Harlan Coben
  • Thriller/sensacja/kryminał