R.L. Stine (właść. Robert Lawrence Stine) - amerykański autor, który opublikował ponad 350 książek (głównie horrorów dla dzieci i młodzieży),wydanych w przeszło 30 językach, a sprzedanych na świecie w łącznym nakładzie blisko 400 milionów egzemplarzy.
R.L. Stine urodził się 8 października 1943 roku w Columbus, stolicy stanu Ohio. Pochodzi z bardzo biednej rodziny i w dzieciństwie czuł z tego powodu wstyd. Wolał wówczas siedzieć w cieniu i obserwować. Wśród swoich ulubionych lektur tamtego okresu wymienia szczególnie takie serie książek oraz komiksów jak "Nancy Drew - dziewczyna detektyw", "Bracia Hardy", "Opowieści z krypty", czy kultowy już i bardzo popularny magazyn "Mad". W wieku dziewięciu lat znalazł na strychu starą maszynę do pisania i to odkrycie zmieniło jego życie. Zaniósł ją do swojego pokoju, by całymi godzinami pisać potem wymyślone przez siebie historie. Jak wyznał w kilku wywiadach, jego matka wielokrotnie błagała go, aby wyszedł na zewnątrz pobawić się z kolegami, ale on zawsze odpowiadał, że tam jest zbyt nudno.
W 1965 roku ukończył Uniwersytet Stanu Ohio. W college'u przez trzy lata redagował humorystyczną gazetkę szkolną "The Sundial".
Po studiach udał się do Nowego Jorku, by właśnie tam zostać pełnoetatowym pisarzem. Zdobył etat w wydawnictwie Scholastic (jednym z największych amerykańskich wydawnictw skupiających się na publikacji literatury dziecięcej i młodzieżowej),gdzie tworzył głównie do szkolnych czasopism. Potem zaczął wydawać żartobliwe książki dla dzieci, stworzył także "Bananas" - pełen humoru magazyn, który redagował przez kolejne dziesięć lat. W tamtym czasie publikował pod pseudonimem Jovial Bob Stine i jedynym, czego wówczas pragnął, to wciąż umieć rozśmieszać. Pewnego dnia jadł jednak lunch z jednym z dyrektorów Scholastic, odpowiedzialnym za treść wydawanych przez ich wydawnictwo książek. Ten skarżył się, że ciągle musi o to walczyć z autorami młodzieżowych horrorów. Zaproponował, czy właśnie on, Bob, nie mógłby czegoś takiego napisać. Bob się zgodził i w 1986 roku opublikował swój pierwszy horror dla nastolatków, zatytułowany "Blind Date", który błyskawicznie stał się bestsellerem. Bob poszedł za ciosem i napisał kolejne tego typu powieści, m.in. "The Babysitter", "Beach House", "Hit and Run" oraz "The Girlfriend". Jak często wspomina w wywiadach, gdy one również okazały się bardzo popularne, powiedział sobie wtedy: "Zapomnij o śmiesznych historyjkach. Dzieciaki lubią się bać!".
W 1989 roku wydał powieść "The New Girl", rozpoczynając tym samym serię pt. "Ulica strachu" (oryg. Fear Street),która z miesiąca na miesiąc sprzedawała się coraz lepiej i jak do tej pory jest jedną z najbardziej popularnych serii książek young adults na świecie. Liczy ponad 100 tytułów, z czego w Polsce wydano w latach 90. ledwie 14.
W 1992 roku stworzył swoją najpopularniejszą serię książek zatytułowaną "Gęsia skórka" (oryg. Goosebumps) - serię horrorów dla dzieci, pełną potworów, duchów oraz innych straszydeł. W jednym z wywiadów stwierdził, że według niego tajemnicą sukcesu tych książek jest to, iż historie w nich opowiedziane są przedstawione właśnie z punktu widzenia dzieci. Prócz tego nikt w nich nie umiera, nie ma broni ani przekleństw, a więc rodzice pozwalają czytać je swoim dzieciom. W latach 1992-1997 Bob opublikował 62 książki w oryginalnej serii. Razem ze spin-offami "Gęsia skórka" liczy ponad 230 tytułów (w Polsce opublikowano tylko 10 pierwszych historii wydanych w 5 tomach, a także tom 38. wydany samodzielnie). Ukazując się w 32 językach, seria rozeszła się w łącznej liczbie przeszło 350 milionów egzemplarzy, co czyni ją drugą (zaraz po "Harrym Potterze") najlepiej sprzedającą się serią książek na świecie. Sam autor zdradził, że jego ulubione historie z tej serii to "The Haunted Mask" (#11 – w Polsce nie wydana) i wszystkie te, w których występuje Slappy – żywa i złowroga lalka brzuchomówcy. W latach 1995-1998 wyprodukowano serial o tej samej nazwie, liczący 74 odcinki. Przez trzy lata zajmował on pierwsze miejsce na liście najchętniej oglądanych seriali dla dzieci. W Polsce serial premierowo emitowany był na nieistniejącym już kanale Fox Kids. Na podstawie serii nakręcono również dwa pełnometrażowe filmy, w których w rolę samego R.L. Stine'a wcielił się Jack Black, zaś sam Bob odegrał w nich role cameo.
Prócz wyżej wymienionych serii, Bob stworzył jeszcze: "Mostly Ghostly" (na jej podstawie nakręcono trzy filmy dostępne również po polsku),"Rotten School", "The Nightmare Room", "The Nightmare Room Thrillogy", "Hark", "Dangerous Girls". Ponadto wydał wiele antologii i powieści standalones oraz kilka powieści graficznych. Bob napisał także kilka książek dla dorosłych, w tym „Superstitious” (pol. wyd. Przesądny – 1997 r.),„The Sitter”, „Eye Candy” (na jej podstawie powstał w 2015 roku 10-odcinkowy serial o tym samym tytule, dostępny również po polsku, w którym główną rolę zagrała Victoria Justice) i „Red Rain”.
Bob mieszka obecnie w Nowym Jorku z żoną Jane, z którą ożenił się w 1969 roku. Mają jednego syna – Matthew (ur. 1980). W 2014 roku przyszedł na świat ich wnuk – Dylan Stine.http://rlstine.com/index.php
Sięgając po tą książkę jako odskocznie od takich ciężkich, dorosłych pozycji i jako powrót do przeszłości, kiedy przeczytało się kilka historii z "Gęsię skórki" i oglądało się serial. Książka nadal ciekawi, choć już nie ma tego dreszczyku emocji, strachu (może dlatego, że czytałam ją już jako osoba dorosła). Nie zmienia to faktu, że dalej jest interesująca ma wstęp, rozwinięcie i niespodziewany zwrot akcji :D
To moja druga książka z serii ulice strachu.
Młody chłopak Brendan Fear zaprasza znajomych na swoją osiemnastkę na prywatną wyspę. Zaproszona Rachel jest zachwycona 😅 Od zawsze coś czuję do solenizanta 😍 Rozum bierze jednak górę, kiedy przyjęcie zmienia się w mrożąca krew w żyłach grę, gdzie stawką jest ludzkie życie.
Książkę czyta się bardzo lekko. Pisana prostym językiem z wieloma dialogami sprawia, że płyniemy przez rozdziały bez poczucia upływu czasu. Postacie wykreowane są bardzo dobrze, można je zrozumieć, wczuć się w ich odczucia czy im kibicować. Nie są to stereotypowe nastolatki, które walczą z hormonami a na każdą ich decyzje przewraca się oczami. Autor zręcznie operuje akcją, zaciekawia. Mamy tutaj główny przewrót o sto osiemdziesiąt stopni i to największa zaleta tej książki.
Polecam wszystkim 😍 Będzie idealna dla nastolatków jako delikatny wstęp w mroczniejsze klimaty a dla tych starszych sprawdzi się jako lekki przerywnik po mocniejszych pozycjach.