To, co ukryte

Marginesy
2017-03-15
2008-04-02
Maciej Nowak-Kreyer
kryminał literatura amerykańska poszukiwanie prawdy śledztwo tajemnica trauma więzienie wyścig z czasem zabójstwo zagadka kryminalna zaginięcie zemsta

To książka z niespiesznie prowadzoną akcją, która wymaga dużego skupienia, a napięcie budowane jest bardzo powoli. Wydarzenia rozgrywają się w Baltimore, mieście, w którym każdy kogoś nienawidził. Gdzie biali nienawidzili czarnych, czarni nienawidzili białych, ludzie z miasta nienawidzili tych z przedmieść, a biedni nie lubili bogatych. Dwie jedenastolatki Alice i Ronnie zostają skazane za zaginięcie i zabójstwo małego dziecka. Czy były zdolne do takiego okrucieństwa? Gdy po siedmiu latach wychodzą na wolność z zakładów poprawczych w ich rodzinnych stronach ginie kolejne dziecko. Czy coś łączy te dwie spawy? Sprawę prowadzi detektyw Nancy, która wcześniej znalazła ciało Olivii. To pełna tajemnic wstrząsająca historia, której zakończenie zaskakuje i którą polecam.

Bardzo fajna i nietuzinkowa książka w tematyce dość oklepanej, bo już coś podobnego kiedyś czytałem, mam wrażenie.
Nie jest to powieść porywająca tłumy, ale pojedyncze jednostki już tak. W tym i mnie.
Warto dać się porwać. Jeśli ktoś lubi portrety psychologiczne i niespiesznie prowadzoną akcję.
Polecam

Polecam

Pomimo tylu negatywnych opinii, byłam pozytywnie zaskoczona. Fakt, książka bardzo "rozgadana" bardzo poetycka jak na kryminał i wymagająca dużego skupienia. Momentami byłam zmuszona cofnąć się o kilka linijek wyżej, by wyłapać sens zdań lub przypomnieć sobie, czego dana sytuacja dotyczyła. Jednak budowanie napięcia, opis zachowań matek- niesamowicie wiarygodny. Łapałam się na tym, że porównywałam swoje zachowanie do zachowania innych osób w tej książce... I ze zdziwieniem odkrywałam, że robię dokładnie tak samo. Tak samo myślę, tak samo mówię.
Opis głównych bohaterek, ich zachowanie - pozwalają nam wniknąć w ich świat. Być rzeczywistym uczestnikiem wszystkich wydarzeń. Napięcie budowane jest bardzo powoli, akcja- toczy się powoli. Mam wrażenie, że autorka położyła nacisk na sferę psychologiczną, na psychologiczny świat bohatera, na jego rozwój, na jego emocje i interakcje ze światem i innymi ludźmi. Wątek kryminalny, jest tylko tłem do uwypuklenia rys na charakterze głównych bohaterów. Taka formuła mnie przekonuje, taką formułę kupuję.
Jeśli jednak ktoś lubi wartką, szybką akcję, przemoc i piętrzące się kłopoty i zagmatwanie- zdecydowanie odradzam... Będzie się nudził, będzie rzucał książkę w kąt by raz jeszcze dać jej szansę, aż ostatecznie ją porzuci nie przeczytawszy jej do końca.
Mnie ujęła, bo uwielbiam psychologiczne wątki, uwielbiam obserwować środowisko bohaterów, w którym żyją, w którym się wychowują.
Bardzo mocne 7 i obniżam tylko za mozolne przetłumaczenie, za błędy gramatyczne i czasami nieudolną konstrukcję zdań.

Bardzo mi się ciągnęła, czytałam jedną stronę po kilka razy, bo mnie tak nudziła. Z tego wszystkiego zakończenie nie było dla mnie zaskoczeniem, tylko ulgą.

W sumie średnia. Film jakoś podobał mi się bardziej choć też nie był wybitny. Książka była jakaś rozwleczona. Na plus koniec , gdy okazuję się , że mimo tego , że to Ronnie zabiła niemowlę w dzieciństwie to zrobiła to na rozkaz Alice , która była bardziej złym dzieckiem niż na początku się wydawało. A sama też została wtedy skazana , bo jej matka , która uwielbiała Ronnie podrzuciła zabawkę córki by też ją ukarać. Ostatecznie szkoda mi było Ronnie , która próbowała się odnaleźć w teraźniejszości , ale ostatecznie popełniła samobójstwo. A sam los Alice mnie wkurzył , bo została aresztowana za porwanie niemowlęcia , ale dostała tylko wyrok w zawieszeniu

1982

To jest książka dla tych, którym niestraszna wolna akcja, spokój, budowanie napięcia i zakończenia, które naprawdę zaskakują.
Tak, akcja rozwija się bardzo powoli i może to zniechęcić, ale za to historia naprawdę wciąga, a zakończenie rekompensuje wszystkie niedostatki.
Mija 7 lat, Ronnie i Alice opuszczają zakłady poprawcze. Dlaczego zabiły niemowlę i kto naprawdę za tym stoi? Książka pełna tajemnic, naprawdę świetna!

Ronnie i Alice, wracają z urodzin koleżanki. Na ganku znajdują niemowlę i postanawiają się nim zająć....

Ciągnie się i ciągnie.. strasznie wolno mi się ją czytało, nie przykuwała uwagi na długo i ciężko było do niej wracać. Żaden z bohaterów nie wzbudza sympatii, nie kibicowałam nikomu, jedynie Ronnie wzbudza we mnie współczucie a Nancy po prostu jest. Liczyłam na coś lepszego - sama historia jest ok, może gdyby książkę porządnie skrócić oceniłabym ją lepiej.
Irytujące kobiety - w zasadzie wszystkie mnie wkurzały poza niezbyt rozgarnientą Ronnie i nudną panią detektyw.

Irytujące...

Żadna książka od dawna mnie tak nie wynudziła....to było moje pierwsze i ostatnie spotkanie z autorką.

Sięgnęłam po tę książkę i początek mnie porwał, a potem wszystko jakby skisło. Nie dlatego, że historia jest zła, wręcz przeciwnie-jest dobra, tylko przy jej wykonaniu coś poszło nie tak.
Przeładowana jest różnorodnymi przemyśleniami i psychologicznymi wycieczkami wszystkich bohaterów po kolei i tych głównych i tych mało znaczących. Niczego to do książki nie wniosło jeśli chodzi o treść, za to zwiększyło tylko jej objętność. Gdyby okroić te wszystkie myślowe rozkminki i zostawić samą historię mielibyśmy naprawdę dobre, esencjonalne opowiadanie kryminalne. Nie książkę, która momentami nuży, ale wciągające opowiadanie. I tyle by wystarczyło. Jednak ze względu na samą historię polecam, tym bardziej, że zakończenie zaskakuje.

Jedna z lepszych ksiazek, jakis czytalam. Historia przedstawiona z punktu widzenia dziewczynek, rodzicow i prawnika. Bardzo dobra! 10/10

• Kryminały
  • Kryminał