To, co ukryte

Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer
Wydawnictwo: Marginesy
Every Secret Thing
Ag2S

Dwie jedenastolatki po drodze do domu widzą wózek z dzieckiem. Postanawiają je uratować – skoro ktoś je zostawił bez opieki, to znaczy, że go nie chce. Prawda? Kilka dni później policja znajduje zwłoki niemowlęcia. Po szybkim procesie dziewczynki zostają skazane. Siedem lat później Alice i Ronnie wychodzą z poprawczaka. Mają szansę zacząć życie od nowa. Jednak tajemnica, którą owiana jest...

Siedem lat później Alice i Ronnie wychodzą z poprawczaka. Mają szansę zacząć życie od nowa. Jednak tajemnica, którą owiana jest dawna zbrodnia, wciąż dręczy ich rodziców, prawników i policjantów. Wszystkich, którzy wtedy nie odważyli się stawić czoła szokującej prawdzie …

A kiedy w niepokojących okolicznościach znika kolejne dziecko, podejrzenia natychmiast padają na dawne koleżanki. Zaczyna się walka z czasem, poszukiwania, batalia z mediami, które węszą za tanią sensacją. Sprawę prowadzi młoda pani detektyw, która siedem lat wcześniej znalazła ciało Olivii.

Tyle że nic w tej sprawie nie jest normalne...

Powieść Laury Lippman została zekranowana. W filmie w reżyserii Amy Berg zagrały m.in. Diane Lane, Elizabeth Banks, Danielle Macdonald i Dakota Fanning.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Wojciech Gołębiewski | 2018-10-08
Przeczytana: 08 października 2018

Z ZASOBÓW BIBLIOTEKI MIEJSKIEJ W TORONTO. POZDRAWIAM KRAJ
Alzheimera ani Parkinsona nie mam, lecz miażdżycę (czytaj: sklerozę) - tak, i dlatego wypożyczyłem książkę Lippman, mimo przydzieleniu jej niegdyś PAŁY za „Co wiedzą zmarli”. Tamtą notkę kończyłem słowami pasującymi i do tej:
„….No cóż, PAŁA, bo ten "mystery/suspense/thriller", tak mnie znudził, że nie doczytałem do końca. Odradzam.”
Absolutnie innymi kryteriami kieruję się przy literaturze „kryminalnej” niż przy pozostałej, bo tu decyduje NUDA. Każda inna książka może być mniej lub bardziej nudnawa, lecz ziewanie w trakcie lektury kryminału, dyskwalifikuje go.
Na LC ta książka ma 5,61 (266 ocen i 38 opinii), przy czym aż w jednej trzeciej opinii pojawia się słowo „nuda” (lub pokrewne jak: „akcja się dłużyła”, „opisy się dłużą” etc).
Nie widzę powodu, by nie przestrzec Państwa przed stratą czasu,...

Octopus | 2018-12-19
Przeczytana: 06 grudnia 2018

Sam pomysł ciekawy, ale wykonanie, a raczej napisanie ... takie sobie.

Priada | 2015-01-25
Przeczytana: 20 stycznia 2015

Postanowiłam się przerzucić na kryminały, ale ta pozycja bardzo się ciągnęła. Owszem przeczytałam, ale akcja zaczeła się rozgrywać, gdzieś za połową przeczytanej książki.
Pomysł dobry, bo porusza temat dzieci jako małych morderców. Owiane tajemnicą zabójstwo małej Olivii Barnes. Czy dwie 11-letnie dziewczynki, skazane na 7 lat w zakładach poprawczych, naprawdę dopuściły się takiego aktu zbrodni?
A może nic nie jest takie na jakie wygląda?
Koniec zaskakujący to jedyny plus...reszta znośna...
Osobiście nie polecam, chyba, że ktoś ma dużo czasu na myślenie kiedy autor w końcu nas zaskoczy.

Rybana | 2019-03-18

Sięgnęłam po tę książkę i początek mnie porwał, a potem wszystko jakby skisło. Nie dlatego, że historia jest zła, wręcz przeciwnie-jest dobra, tylko przy jej wykonaniu coś poszło nie tak.
Przeładowana jest różnorodnymi przemyśleniami i psychologicznymi wycieczkami wszystkich bohaterów po kolei i tych głównych i tych mało znaczących. Niczego to do książki nie wniosło jeśli chodzi o treść, za to zwiększyło tylko jej objętność. Gdyby okroić te wszystkie myślowe rozkminki i zostawić samą historię mielibyśmy naprawdę dobre, esencjonalne opowiadanie kryminalne. Nie książkę, która momentami nuży, ale wciągające opowiadanie. I tyle by wystarczyło. Jednak ze względu na samą historię polecam, tym bardziej, że zakończenie zaskakuje.

wiola | 2016-02-13

Jak dla mnie książka co najmniej przereklamowana, trzeba ogromu czasu żeby się wczytać w książkę. Autorka dosyć przerysowuje akcje, daje zbyt długie opisy postaci. Na pewno nie jest to książka z tych do których wrócę.

Natalia | 2012-02-09
Przeczytana: 10 lutego 2012

Książkę można krótko określić mianem zaskakującej. Historia wstrząsa jak każda w której biorą udział dzieci. Mamy tutaj dwie jedenastolatki, które spędziły 7 lat w więzieniu za morderstwo niemowlaka. Wychodzą z więzienia i zostaje porwane kolejne dziecko. Mamy do czynienia z próba nawiązania do zbrodni sprzed lat czy w sprawę zamieszane są te same, dorosłe już dziewczyny? Książka pokazuje, że nie wszystko co oczywiste jest prawdziwe. Odpowiada także na tabu rasizmu, stereotypów i nierówności społecznych.

wasp | 2014-06-30
Na półkach: Przeczytane, Kryminały

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Osobiście uważam, że kryminał jest to słaby, bo nie trzyma w napięciu, co jest przecież kwintesencją tego gatunku. Momentami się nudziłam, bo autorka potrafiła spowolnić akcję do granic możliwości. Jednakże pomysł na fabułę był całkiem niezły, a i zakończenie zaskakujące, i chyba nawet przerażające. Postać Alice również bardzo dobra, bo zadziwia czytelnika swoją podwójną osobowością i brakiem jakichkolwiek granic moralnych w momentach, kiedy chciała osiągnąć swój cel.
Oczekiwałam więcej, acz mogło być gorzej.

anetapzn | 2017-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2017

Nie ukrywam, iż liczyłam na coś więcej. Co prawda kilka lat temu przeczytałam 4 inne książki Lippman i zdawałam sobie sprawę, że to bardzo nierówna autorka), ale sądziłam, iż To, co ukryte znajdzie się na górze sinusoidy, jaką jest twórczość tej pisarki. Niestety, ale tak nie jest.
Chwytliwy, poruszający temat, zabójstwo, zaginięcie dziecka, dwie 11-latki skazane za tę zbrodnię, zniknięcie kolejnego dziecka i zagadka z tym związana. Historia wstrząsa. Bo kogo nie poruszy porwanie, zabójstwo dziecka?! To na plus.
Dodatkowy plus to prolog. Nie ukrywam, nie przepadam za prologami. Zbyt często niewiele one wnoszą do fabuły, albo są kiepsko napisane. W tym przypadku sprawa przedstawia się zupełnie inaczej. Doskonały prolog, mocne wejście.
Kolejny plus to zaskakujące zakończenie całej historii.
Atutem także są ciekawie nakreśleni bohaterowie. Jednak minusem z kolei ich przeogromna ilość. Można się pogubić. Zdecydowanie usunęłabym kilka postaci, które wg. mnie nic do treści i samego...

Poppapraniec | 2017-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2017

Podsumowując, „To, co ukryte" jest dobrym kryminałem, z fenomenalną zagadką, przydługim wstępem i doskonale nakreślonymi bohaterami, których poczynania czytelnik obserwuje z wielkim zafrapowaniem. Pomimo mankamentów, warto ją przeczytać i dotrzeć aż do satysfakcjonującego finału. Teraz czas zapoznać się z adaptacją filmową powieści i porównać, kto opowiedział tę historię ciekawiej.

Więcej: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/2017/08/w-odkrywaniu-tego-co-ukryte.html

justyna | 2017-07-01
Na półkach: Kryminały, Przeczytane
Przeczytana: luty 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka bardzo ciekawa, ukazująca świat młodych dziewcząt i to do czego są one zdolne, gdy ktoś nimi manipuluje. To jest dość mocny i trudny obraz stworzony przez autorkę. Brutalne zachowania dziewczyn, które mając lat 11, dokonały zbrodni na niemowlęciu. To wgląd w psychikę osób o trudnym charakterze, niełatwym dzieciństwie oraz o braku aprobaty w oczach innych. Mocna książka o nastolatkach. Polecam