Coraz głębiej

Marcin Wróbel
Marcin Wróbel

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Szczerze to nie wiem dlaczego ta książka ma miano kryminału. Bohaterka w dużej mierze opowiada o swojej rodzinie, relacjach z ojcem, bratem i jego znajomymi. Wspomina matkę, która nie żyje i której nie miała okazji poznać. To, że pełni funkcję prokuratora, moim zdaniem jest gdzieś w tle. Poznajemy jedno śledztwo, ale nie ma w nim zagłębienia, a właśnie to powinno być w kryminale. Zwłaszcza, że większa jego część rozgrywa się na końcu. Rodzinne tajemnice Lu są tu głównym motywem, które są odkrywane z biegiem fabuły.

Rozczarowałam się. Zapowiedzi i okładka, która bardzo mi się podoba, sugerowały mocny thriller. Tymczasem to ani romans, ani kryminał, bardziej obyczajówka. Długie i niewiele wnoszące przemyślenia, przeczytana i zapomniana. Dorosła kobieta dowiaduje się między innymi o przeszłości swojej matki, jest zawiedziona, że nie znała prawdy i .... nie pyta nawet, gdzie jest jej grób? Nie kupuję tego. Jedyna korzyść to wzbogacenie mojego słownictwa o nowe wyrazy jak np. " przykromielenie".

Co to ma być kryminał czy lewicowa ideologia. Co ja biorę na czytniku. Nudne

Co to ma być kryminał czy lewicowa ideologia. Co ja biorę na czytniku. Nudne

Dobra obyczajowa powieść. Z thrillerem nie ma nic wspólnego. Pomimo ciekawego i może nawet zaskakującego zakończenia, to całość ciągnie się i dłuży.

5⭐/10 [73/2k21]

"Coraz głębiej' to jeden z tych thrillerów, w których sprawa kryminalna schodzi na dalszy plan zdominowana przez znacznie lepiej poprowadzone wątki obyczajowe. Akcja fabuły toczy się dwutorowo, a powieść została podzielona na trzy części. Rozdziały retrospektywne napisane z pierwszoosobowej perspektywy małoletniej Lu przeplatane są narracją trzecioosobową traktującą o bieżących wydarzeniach oraz w głównej mierze życiu zawodowym naszej bohaterki. Do mnie szczególnie przemówiły te pierwsze rozdziały, gdzie autorka postawiła równy nacisk na dorastanie w niepełnej rodzinie, tajemnice między najbliższymi oraz relacje międzyludzkie ogólnie. Oczami Lu obserwujemy nie tylko jej zapracowanego ojca, któremu niezwykle rzadko zdarzało się nawiązać jakikolwiek stosunek z kobietami, ale też towarzyszymy jej nastoletniemu bratu, który był szkolną gwiazdą oraz jego znajomym. Lu jakby dla kontrastu do AJ-a nie posiadała licznych talentów, ani kolegów ze szkolnej ławy, wykazywała się za to już wtedy ogromną ambicją i to właśnie dzięki niej zasiada jako nieliczna z kobiet na fotelu prokuratora okręgowego. Lu jest wdową posiadającą bliźnięta w wieku wczesnoszkolnym, a w jej życiu nie ma miejsca na pełnoprawny związek. Potrzeby seksualne realizuje potajemnie z osobą nierozerwalnie związaną z jej przeszłością. Jedną z pierwszych spraw, którymi musiała się zająć na nowym stanowisku było morderstwo połączone prawdopodobnie z włamaniem. Ale czy policja złapała odpowiednią osobę? Tu się zatrzymam. Nie znaczy to jednak, że nie chcę zdradzać zbyt dużo z fabuły... Natomiast prawdą jest, że zupełnie nie byłam zainteresowana tym kryminalnym wątkiem i z utęsknieniem wyczekiwałam fragmentów dotyczących dzieciństwa oraz okresu dorastania Lu, które pod każdym względem przewyższały morderczą intrygę. Z tego też względu powieść w moich oczach wypadła przeciętnie, ale znowu nie jakoś tragicznie źle. Muszę zaznaczyć, że autorka dobrze odmalowała charaktery poszczególnych postaci, choć postępowanie Lu nie zawsze było dla mnie zrozumiałe.

5⭐/10 [73/2k21]

W książce znajdziemy bardzo dużo opisów, które, owszem były ciekawe, ale książka się przez nie dłużyła. Dobrze napisana. Postacie były bardzo dobrze zarysowane, choć nie były idealne i momentami ich zachowania były niezrozumiałe. Poruszyła kilka ważnych tematów. Zakończenie mi się podobało, bo sądziłam, że autorka pójdzie w inną stronę.

Po tę książkę sięgnęłam całkowicie przypadkowo. Zobaczyłam ją na półce w bibliotece i postanowiłam ją przeczytać... i nie był to dobry wybór. Dużo o fabule mówi sam opis książki. Poznajemy tutaj historię Louisy Brant - prokuratorki okręgowej, która biorąc sprawę pewnego morderstwa nie przypuszczała, że ponownie będzie musiała się zmierzyć z przeszłością. Brat Lu, kiedy ona miała 10 lat uratował swojego przyjaciela poświęcając życie innego człowieka. A teraz Lu mierzy się ze sprawą morderstwa, w którym głównym podejrzanym jest dawny znajomy AJ'a...

Tajemnice, przeszłość, niedopowiedzenia - to wszystko miało nas spotkać podczas czytania książki, jednak tak nie było... Owszem, coś tam z tajemniczości było, bohaterowie ukrywali przed wszystkimi pewne sekrety, ale pod koniec wszystko zostało ujawnione. Czy zatem prawda była zaskakująca? Dla niektórych może i owszem, ale mnie ta historia wyjątkowo nużyła i nie potrafiłam się do niej przekonać, czytałam na siłę, fabuła i pojawiające się ze dwa razy zwroty akcji wywołały we mnie bardziej reakcję na zasadzie "wow, to jednak dało się coś z tego wyciągnąć".

Równolegle poznajemy historię teraźniejszą (narracja trzecioosobowa oczami Lu) oraz przeszłość, dzieciństwo Lu i AJ'a oczami i słowami Lu. Bardzo długo cokolwiek się rozkręcało. Przez ponad połowę książki czytamy tylko o życiu Lu. Tajemnicze zdarzenie, w którym brał udział AJ (gdzie ktoś zginął) jest przedstawione niemalże pod koniec fabuły, a w opisie widnieje od samego początku.

Podsumowując - thriller o życiu seksualnym i prywatnym głównej bohaterki, długo nic się nie dzieje, bohaterka nie wie co robić ze swoim życiem a chce decydować o życiu innych ludzi. Długo nie wiadomo o co tutaj chodzi i na tym swój wywód zakończę. Książka niektórym może przypaść do gustu, jednak to nie jest to, czego ja szukam w książkach.

Obok thrillera to leżała tylko okładka, która nijak ma się do fabuły. W połowie zaczęłam się zastanawiać czy w końcu coś się wydarzy.

Spodziewałam się czegoś więcej... Mierna obyczajówka, która miała być kryminałem.

Jeśli ktoś szuka kryminału, to to jest zły adres. Mamy tu obyczajową historię z rodzinną tajemnicą w tle. Rodzina to zresztą nie byle jaka, jeno bogata, aż miło popatrzeć. Wszyscy zdolni, ludzie sukcesu, na wyrost ambitni. Momentami wieje nudą, zwłaszcza w narracji retrospektywnej, np. gdy bohaterka jako jedenastolatka poznaje świat i raczy czytelnika przydługimi rozważaniami na tematy związane z własnym dojrzewaniem. W bohaterach prawdziwa wydaje się tylko nadmierna ambicja i chęć osiągnięcia sukcesu - kwestie uczuć pozostają papierowe. Nieważne, ile razy nasza pani prokurator powie, że kocha swoje dzieci i tak odnoszę wrażenie, że raczej są dla niej tylko problemem.
Jedyny ciekawy aspekt tej książki to jej wymiar kulturoznawczy - obraz amerykańskiej młodzieży lat 70.
Można przeczytać, ale nie trzeba, strata z tego żadna.