Nie zapomnisz mnie

Tłumaczenie: Andrzej Szulc
Wydawnictwo: Albatros
Gone, but not forgotten

W Portland w stanie Oregon znikają bez śladu kobiety; jedyne tropy, jakimi dysponuje policja, stanowią czarna róża i kartka z zagadkowymi słowami "Nie zapomnisz mnie" pozostawione w sypialniach ich domów. Intensywne śledztwo przynosi pierwsze rezultaty dopiero wtedy, gdy u miejscowego prokuratora pojawia się policjantka ze Wschodniego Wybrzeża, Nancy Gordon. Okazuje się, że 10 lat wcześniej prowadziła śledztwo w identycznej sprawie. Morderca, któremu udało się ujść sprawiedliwości, był wybitnie inteligentnym i pozbawionym skrupułów potworem, sprytniejszym od jakichkolwiek psychopatów notowanych w policyjnych kartotekach. Nancy twierdzi, że jest on teraz najzamożniejszym, najbardziej wpływowym obywatelem Portland. Zanim prokurator zdąży sprawdzić wiarygodność stów Gordon, ona również znika...

Dorota_1988 | 2013-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2013

Na początku wydaje ci się, że wiesz wszystko, jest znany morderca tylko nie ma dowodów. Jednak z biegiem akcji okazuje się jak mało wiesz.

Mika220 | 2014-06-25

W Junter's Point zaczynają ginąć kobiety, w domu śledczy znajdują czarną różę i liścik "Nie zapomnisz mnie". Potem policja znajduje ofiary. Sprawa przycicha, zabójca został zabity podczas akcji, ale czy aby na pewno? Identyczne zbrodnie powtarzają się w Oregonie. Jeden z tamtejszych policjantów spotyka się z Nancy Gordon, która opowiada mu to co wydarzyło się w Hunter's Point... Co będzie miała mu do powiedzenia i kim jest zabójca?

Książka podzielona na 7 części i epilog. Całość napisana bardzo dobrze, z tym, że to moja druga książka Margolna, pierwsza to "Śpiąca królewna", która też bardzo mi się podobała. Podoba mi się styl autora, historie jakie przedstawia. Z zawodu jest prawnikiem, co odzwierciedliło się w tych obu jego książkach jak widzę, bo akcja też dzieje się na sali sądowej i wtedy faktycznie autor może po prostu pokazać nam swoją wiedzę. Czytało mi się szybko. Mnie rozwiązanie akcji akurat bardzo nie zaskoczyło, ale też nie to, że wiedziałam co będzie, nie wszystkiego...

Dorian_LC | 2015-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2015

CZARNA RÓŻA

Gone, But Not Forgotten - wydana w 1993 roku, to trzecia powieść amerykańskiego pisarza Phillipa Margolina.

Nie zapomnisz mnie - posiada wszystkie cechy znakomitego thrillera: Ciekawe i charakterystyczne postacie reprezentujące wymiar sprawiedliwości, klimat deszczowego Portland (stan Oregon), a także wciągająca, przemyślana fabuła. Phillip Margolin ma znakomicie wyważony styl: Opisy są oszczędne i pozbawione metafor, a zarazem niemęczące i wyraziste. Dialogi naturalne i pełne autentyzmu (autor to były prawnik). A wydarzenia umiejętnie rozłożone w czasie (na przestrzeni 10-lat).

Niestety, kiedy powieść w zasadzie mogła by się udanie zakończyć, fabuła wciąż ewoluuje opiewając w coraz mniej wiarygodne zwroty akcji. Ciekawy, aczkolwiek ocierający się o granicę absurdu jest też przedstawiony w powieści amerykański system prawny (np. prokurator sam siebie powołuje na świadka w procesie, w którym występuje jako oskarżyciel).

Nie zapomnisz mnie jest przyrównywana do...

dzazzminka | 2016-01-28
Przeczytana: 08 stycznia 2016

"Nie zapomnisz mnie" to moje drugie spotkanie z panem Margolinem, prawie tak samo dobre jak przy lekturze "Śpiącej królewny".
W Portland zaczynają ginąć kobiety, a policja nie dysponuje żadnymi konkretnymi dowodami. Nie ma śladów biologicznych, nie ma odcisków palców, są jedynie czarne róże i liściki o treści "Nie zapomnisz mnie".
U miejscowego prokuratora zjawia się policjantka, która kilka lat temu prowadziła identyczne śledztwo. Aktualna sprawa nabiera więc tempa. Ale zanim Nancy Gordon zdąży dokładnie wyjaśnić, co działo się 10 lat temu na Wschodnim Wybrzeżu i do jakich wniosków doszła obecnie, sama znika.
Dobrze zbudowana fabuła, zaskakująca czytelnika niejednokrotnie, lekki styl. Przekonała mnie do tego, aby sięgnąć po kolejne pozycje Margolina.

tajus | 2011-04-18
Przeczytana: kwiecień 2009

Była to moja pierwsza przygoda z utworem Margolina. Książkę połknęłam w jeden dzień - połowę na nudnych wykładach i w autobusie, a połowę w domu. Nie sposób było się oderwać od lektury, powieść bardzo wciąga i trzyma w napięciu do samego końca, do wyjaśnienia wszelkich zagadek. Jest to typowy kryminał, którego akcja krąży wokół tajemniczych morderstw i bohaterów. Wielu podejrzanych, zaskakujący koniec - to gratka dla czytelników uwielbiających zagadkowe thrillery i kryminały trzymające w napięciu. Lubię styl pisarski Margolina - jest bardzo przejrzysty, a jednocześnie precyzyjny i interesujący. Książki tej nie da się tak szybko zapomnieć ;).

kasia | 2013-08-01
Przeczytana: 10 października 2012

Książka wciąga. Czytałam ją już dwa razy. Obejrzałam mini serial i powiem tylko, że w niczym nie dorównuje książce.

saigon | 2014-04-02

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Psychopata też ubiera się u Prady" - recenzja

Czy mieliście już kiedyś wrażenie, że nic was nie zaskoczy, a potem
okazało się, że jest zupełnie inaczej?

A więc w moim przypadku tak było. Margolin, który w "Nie zapomnisz..." utrzymuje ten sam poziom, co w "Śpiącej królewnie", kreśli portret psychopaty Dariusa, który czerpie sadystyczną przyjemność z dominowania i zadawania bólu kobietom.
Nasłuchałem się już naprawdę wielu opowieści różnych facetów o czerpaniu wynikającej z naszej ludzkiej, "grzesznej"(?) natury, przyjemności z dominowania i świadomości posiadania władzy podczas aktu seksualnego, ale to, co zaserwował nam Margolin jest po prostu odrażające.
Zestawił on bowiem pragnienia dominacji z morderstwem, torturami i brakiem człowieczeństwa i obdarzył tymi cechami przystojnego, szanowanego obywatela Ameryki z wyższych sfer.
Ale uwaga, żeby nie było tak prosto, okazuje się, że jeden psychopata to nie wszystko...
Jest ich dwóch. I tutaj zaczyna się zabawa. Bo czy ofiara...

marKiza | 2014-03-27
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Kolejna pozycja Margolina, którą zaliczyłabym do lektury obowiązkowej dla każdego miłośnika kryminalnych intryg. Fabuła, cóż.. jeśli czytałeś "Śpiącą królewnę" z pewnością dostrzeżesz podobieństwa. Ale jest i kilka różnic. jedno mi się spodobało - nic nie jest do końca pewne i łatwe do rozszyfrowania. Gdy już mi się wydawało, że mogę wskazać palcem mordercę od liścików i róż autor jednym zdaniem zbijał mnie z tropu.. trafiłam jednak na ten właściwy, choć chwilę to trwało i wahałam się nie jeden raz. To dodaje lekturze jedynie smaku i pikanterii. Polecam całą sobą.

Kinga | 2016-08-10
Przeczytana: 09 sierpnia 2016

Ciekawie poprowadzony kryminał. Autorzy zawsze serwują nam opowiastki o dzielnych paniach detektyw, więc ta książka dzięki swojej inności ma u mnie plus już na samym początku. Tutaj bowiem poznajemy zaradną panią prawnik. Sprawa rozwija się ciekawie, chociaż jak dla mnie najpierw zbyt wolno, potem z kolei za szybko i mało realistycznie. Część wątków też bym zmieniła, ale ogółem nieźle i szybko się czyta. Polecam jako po prostu coś nowego, odbiegającego od typowego schematu.

nieidentyczna | 2013-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2013

Jedna sprawa, kilkunastu zamieszanych. Jeden człowiek, dwa oblicza. Silne kobiety. Skrywany ból. Tajemnica sprzed laty. Ambicje. Trudne wybory. Żądza zemsty. Niby oczywistości. Niby schematy. Ale kryminał doskonały!

Gdy sprawa wydaje się być już wyjaśniona, pojawiają się nowe okoliczności, nowi bohaterowie, którzy pomagają w odkryciu pardwy, jednocześnie komplikując poważnie sprawę. Nie chcę zdradzać niczego, bo wiem, jaką frajdę sprawia własne zagłębianie się w lekturę oraz wcielanie się rolę detektywa, próbującego rozwikłać zagadkę.
Jeśli ktoś naprawdę lubi kryminały, ten polecam szczególnie.

Dodatkowe brawa należą się za genialne opisy miejsc i postaci, nie za długie, ale bardzo trafne. Właśnie tak wyobrażałabym sobie te postaci! Plus także za ukazanie systemu pracy adwokata i prokuratora oraz za złożone portrety psychologiczne bohaterów ujawniające ich mechanizmy działania.