Beowulf.

Okładka książki Beowulf. Christopher John Reuel Tolkien, J.R.R. Tolkien
Okładka książki Beowulf.
Christopher John Reuel TolkienJ.R.R. Tolkien Wydawnictwo: Prószyński i S-ka klasyka
klasyka
Beowulf: A Translation and Commentary
Prószyński i S-ka
2015-11-17
2015-11-17
2014-05-22
Katarzyna Staniewska, Agnieszka Sylwanowicz
Agnieszka Sylwanowicz Katarzyna Staniewska poemat heroiczny literatura staroangielska Skandynawia mitologia

Bardzo lubię historię Beowulfa. Książkę świetnie się czyta. W końcu to Tolkien.

Bardzo lubię historię Beowulfa. Książkę świetnie się czyta. W końcu to Tolkien.

Instagram: www.instagram.com/bjcczyta
Facebook: www.facebook.com/bjcczyta

Instagram: www.instagram.com/bjcczyta
Facebook: www.facebook.com/bjcczyta
***************************************************************

Klasyka staroangielskiego poematu heroicznego z okolic 1000 roku, spisana przez jednego z najbardziej znanych pisarzy XX wieku, pod redakcją jego syna Christophera to dzieło niemalże kompletne. Historia niedocenionego wojownika dalekiej północy ratującego tron Danii przed stworem-Ogrem, a także jego matką, wyrzynających ich lud to klasyka fantasy wielokrotnie ekranizowana w Hollywoodzie. Beowulf to także część druga opowiadająca o sędziwym królu, rządzącym sprawiedliwe swoim ludem północy Geatów, który ostatni raz musi stanąć do boju o swoje królestwo z okrutnym, przebudzonym Smokiem szukającym swoich skradzionych skarbów. Doskonale rozpisana walka kończy się spektakularną śmiercią obu stron, i wybornym opisem pogrzebu Pszczeliwilka w iście wikingowskim rytuale. Przekład Tolkiena został odmieniony na 3 sposoby, każdy ma inny wydźwięk, a nawet stanowcze różnice fabularne. Główny, spisany systemem aliteracyjnym wydrukowany jest zarówno w polskim tłumaczeniu jak i oryginalnym Tolkiena, by czytelnik mógł analizować różnice w językach. Sellic spell, spisany prozą, to uproszczenie historii potyczki Beowulfa z Grendelem, przyswajany wszystkim tym, którzy mają problem z wierszem, znacząco różni się ilością bohaterów stającą w szranki z Kruszycielem, niestety także pozbawiony jest drugiej części historii. I na koniec mamy tradycjonalne, dwie krótkie pieśni o wyczynach bohatera północy. Przekład zawiera również obszerne wprowadzenia, przypisy, komentarze i porównania wersji, które z punktu czytelnika pomagają się oswoić z różnicami i docenić wieloletni proces twórczy pisarza. To prawdopodobnie najlepiej udokumentowany przekład tego wielowiekowego arcydzieła ludzkiego heroizmu, potwierdzający wielkość Tolkiena, pozwalający zapoznać się z legendą każdemu następnemu pokoleniu.

Kolejna z książek Tolkiena wyglądająca na zwykły skok na kasę. Nie mam pojęcia dlaczego w kolejnej z książek jest wersja angielska. Chyba tylko żeby sztucznie nabijać ilość stron bo sam Beowulf ma ich z 80. Dalej mamy 2 wersje opowieści gdzie tylko jedna jest istotna, bo druga to szkic gdzie chyba większość twórców robi szkice swoich dzieł a potem co nieco zmienia, ale przecież żaden inny twórca nie wydaje swoich brudnopisów. Jaki jest sens wydawania książek na podstawie notatek nie zawsze czytelnych jakiegokolwiek autora?
No i na koniec najgorsza rzecz 200 stron komentarzy gdzie nieraz kilka zdań odnosi się do jednej litery w wersji staroangielskiej, a w pewnym momencie mamy przeskok i nagle kilkaset wersów nie wymaga komentarza. W jednym miejscu co drugie zdanie potrzebuje komentarza a w innym żadne czyżby zabrakło brudnopisu?
Jak dla mnie to absolutnie zbędna rzecz w polskim wydaniu, zajmowanie się gramatyką staroangielską, no ale wtedy mogłoby być za mało stron na oddzielne wydanie i by się kasa nie zgadzała.
Jeszcze mnie czeka Upadek Króla Artura i zapewne okaże się że w normalnych okolicznościach Kullervo, Beowulf i Artur spokojnie zmieściły by się w 1 wydaniu i to nie za długim ale pogoń za kasą spowodowała wydanie 3 książek.

"Beowulf" to stara nordycka legenda, którą teraz, złożoną przez J.R.R. Tolkiena, w wydaniu opatrzonym komentarzem jego syna Christopera Tolkiena możemy przeczytać.

Król Duński, mieszkający w Złotej Hali ma problem z ogrem Grendellem. Ten co noc zakrada się do Złotej Hali i porywa mężów, czyniąc sobie z nich posiłek. Dowiedział się o tym Beowulf i przybył królowi na pomoc. Zajął się problemem Grendella, natomiast pozostał problem jego matki. Złej, starej ogrzycy, która była jeszcze potężniejsza od syna.

Bowulfa otrzymujemy w formie zarówno staroangielskiego poematu, jak i wersji przetłumaczonej na język polski. Dodatkowy Sellic Spell to pisana prozą opowieść o Beewulfie. Do obu tych wersji historii o Beowulfie dostajemy rozległy komentarz zarówno dotyczący samej historii jak i dotyczący tłumaczeń przygotowanych przez Tolkiena. Must have dla fanów ojca Śródziemia.

Oceniam jak czuje , a czuje na 6. Na pewno doceniam prace Tolkiena włożoną w tłumaczenie ,tym bardziej że ta wersja książki w połowie jest właśnie o tym.(Choć skłamałbym pisząc że wszystko związane z tym przeczytałem). Wersja dla ludzi pasjonujących się językiem angielskim.

Mnie chodziło o historię ,choć tą wersje dostałem w prezencie .Raczej nie zrobiła na mnie aż takiego wrażenia ,choć miała w sobie klimat. Aż mi się zatęskniło za Skyrim .

Ogólnie polecam ludziom z zajawką na język i oczywiście fanom Tolkiena.I tyle.

Dla fanów Tolkiena jest to książka warta uwagi. Lepsza niż realizacje na ekranie.

Wydanie dobre, sam zaś "Beowulf" nie porywa. Ciężko mi znaleźć jakiekolwiek plusy; świetnie na tym przykładzie widać, iż nie wszystko co stare jest dobre.

1962

Nieustraszeni wojownicy, potwory, przygody i średniowieczny klimat legend. Czego chcieć więcej?

„Beowulf” to średniowieczny poemat heroiczny, będący jednym z największych skarbów literatury staroangielskiej. Należy do najcenniejszych zabytków kultury wszelakiej – zwłaszcza, że pochodzi sprzed najazdu Wikingów – przypuszcza się, że w formie ustnej istniał już w VIII w., spisano go zaś około 1000 roku. Choć ważny, nie jest szczególnie znany, w szerszym kręgu tytuł można kojarzyć z choćby z licznymi ekranizacjami – na przykład z tą z 2007 roku, gdzie wystąpiła m.in. Angelina Jolie czy Anthony Hopkins.

„Beowulf” wielokrotnie uwspółcześniano. Przekładów na angielski dokonywał m.in. noblista Seamus Heaney, zaś na ekrany przenoszono tę opowieść już 12 razy. W zeszłym roku do grona adaptatorów „Beowulfa” dołączył J.R.R.Tolkien. Choć pracował nad przekładem już w latach 30. XX wieku, to nigdy nie opublikował efektów swojej pracy, ciągle będąc niezadowolonym z wyników. Jego badania zebrał i wydał teraz syn, Christopher Tolkien.

W takich większości przypadków autorka niniejszego tekstu ma spore zastrzeżenia i mieszane uczucia, biorąc do ręki coś, co zostało wydane bez zgody autora. Z jednej strony – cóż, trudno byłoby go zapytać o zgodę, skoro już nie żyje, z drugiej strony – jeśli napisał to w kwiecie wieku i mimo że mógł wydać, schował to do szuflady, to widocznie miał powód i powinno się uszanować jego wybór. Z „Beowulfem” tłumaczonym przez Tolkiena problem jest podobny. Czytelnik może czuć się nieswojo czytając coś, co de facto nie powinno ujrzeć światła dziennego i w sumie jedynie będzie mógł pocieszać się myślą, że J.R.R. Tolkien pracował nad tym całe życie i był bliżej lub dalej końca. Trudno orzec, czy ojciec chciał, by syn dokończył jego dzieła, aby kolejne pokolenia czytelników miały do wyboru jeszcze jeden przekład – zresztą świetnie napisany – „Beowulfa” czy też wolał, żeby jego praca nigdy się nie pojawiła.

Wiadomo za to, że Christopher Tolkien dołożył wszelkich starań, aby „Beowulf” ukazał się w jak najlepszej formie. A zatem w liczącej prawie 500 stron książce pojawia się i poemat – który do najdłuższych nie należy, to około 80 stron – i wykłady, które Tolkien wygłaszał przed studentami, i komentarz towarzyszący przekładowi – czyli kolejne zmiany w tłumaczeniu, które pojawiały się w ciągu długoletniej pracy nad utworem, i „Sellic Spell” będący własnym spojrzeniem na „Beowulf”. Wersja polska jest jeszcze dłuższa - wydawca postanowił umieścić zarówno tłumaczenie Tolkiena w przekładzie na polski, jak i w rodzimym dla autora języku. Był to doskonały pomysł, dzięki któremu czytelnicy będą mogli śledzić oba tłumaczenia, obserwować różnice pomiędzy nimi, jak i dostrzeże niuanse zmian prowadzonych przez Tolkiena. Niewątpliwie efekt jest zaskakujący.

Pozycja obowiązkowa dla każdego. Dla fanów Tolkiena to gratka - mogą bowiem zmierzyć się ze źródłem inspiracji, z którego autor tłumaczenia czerpał pisząc „Hobbita”. Miłośnicy fantastyki odnajdą tu kolejną wspaniałą heroiczną opowieść, zaś prawdziwi, jak i samozwańczy studenci literatury znajdą w opracowaniu Tolkiena rozrywkę na długie wieczory, studiując poemat.

Opinia także na: http://recenzjeksiazek.natemat.pl/166487,beowulf

Wej! Posłuchajcie mej opinii! Ja, czytelnik wytrwały, księgę tę przejrzał, nie całą, acz póki co wstęp i Beowulfa, który to na potrzeby testu został przez mię przeczytany. Dobra to opowieść o mężu walecznym, potwory gromiącym. Opowiada o potężnym, wiatr miłującym wojowniku Geatów, który wyrusza do królestwa Duńczyków co by z biesem zimnym i morderczym się zmierzyć. Warto opowieść tę poznać, choćby z powodu wieku jej zacnego, który to starożytne czasy pamięta. Poznać dzięki niej można dzieje ludów z wielu zim temu.
Nie ruszyłem zaś jeszcze komentarzu po Beowulfie ani Sellic Spell, ale już choćby samą opowieść o walecznym Gocie polecić mogę.

EDIT: Warto wspomnieć także o dwujęzyczności, Beowulf jest podany zarówno w angielskim jak i polskim języku, lewe strony to angielski, prawe to polski, przydatne dla studentów Anglistyki.

• Tolkien
  • Chcę kupić

Dodaj cytat z książki Beowulf.