Księga zaginionych opowieści. Część 2

Okładka książki Księga zaginionych opowieści. Część 2 J.R.R. Tolkien
Okładka książki Księga zaginionych opowieści. Część 2
J.R.R. Tolkien Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Historia Śródziemia (tom 2) fantasy, science fiction
Historia Śródziemia (tom 2)
The Book of Lost Tales. Part 2
Zysk i S-ka
2023-03-31
2023-03-31
9788382028492
Katarzyna Staniewska, Agnieszka Sylwanowicz

Szczerze jestem w trakcie czytania niniejszej książki. Okładka wydawnictwa zysk genialna, Nie mniej trzeci raz (chyba) wałkowana historia turina sprawiła iż musiałem ją pominąć. Dla mnie część 1 zdecydowanie lepsza, iż wnosi coś świeżego w poznanie świata Tolkiena oraz komentarze tak nie zniechęcają...

Drugi tom 12-to tomowej Historii Środziemia w końcu po tylu latach marzeń w moich rękach! Jest to zbiór opowiadań wśród których znajdziemy m. In historie Berena i Luthien, Turina, Tuora czy Earendila. Wszystkie historie tak dobrze znane z Silmarillionu a jednoczenie tak nowe, bogate w szczegóły, których dotąd nie znałam. Oczywiście każde opowiadanie okraszone jest komentarzami Mistrza Christophera, dzięki czemu możemy poznać historie powstania każdego teksu, jego ewolucję i wszystkie wersje. Niesamowite jest to jak bardzo bogaty świat stworzył Mistrz Tolkien, jak wiele czasu poświęcił na, każdy szczegół - tu nie ma jakiś tam imion, miejsc i historii, tu wszystko musi do siebie pasować, wszystko ma swoje miejsce, dzięki czemu Środziemie jet tak bardzo żywe i prawdziwe.
Muszę również zaznaczyć, że niesamowity jest również ogrom pracy jaki w stworzenie Środziemia w takiej wersji jaka znamy włożył Mistrz Christopher Tolkien. Ogarnięcie całej schedy po ojcu, wszystkich zapisków, listów, notatek, ogarnięcie wszystkich zmian i koncepcji w rozwoju Środziemia i stworzenie z tego tylu pozycji książkowych to jest mistrzostwo. Tego co zrobił dla fanów ojca, jego wkład w życie Środziemia jest nieoceniony i nie do opisania.

A wracając do samej pozycji - obowiązkowa, dla, każdego Tolkienomana

Tolkien to jest po prostu niedościgniony wzór gatunku fantasy

Tolkien to jest po prostu niedościgniony wzór gatunku fantasy

Opowieści o Earendilu i potem opowieści o Eriolu, moim zdaniem, to nie da się czytać. Wszystko co wcześniej, jest miodzio 😉

Druga część ,,Księgi zaginionych opowieści” to kolejna książka wydana przez Christophera Tolkiena na podstawie zapisków i notatek, które pozostawił jego ojciec. Uważam, że jest to niesamowite, że jego syn dalej kontynuuję tę przygodę i dzięki niemu możemy dowiedzieć się jeszcze więcej o tym wspaniałym uniwersum. Powiem wam, że ja dosłownie chłonę każde zdanie w tej powieści. Jestem dosłownie oczarowana tym, że znowu wracam do tego magicznego świata.

Otrzymujemy historię Berena i Lúthien, Túrina i smoka oraz jedyne pełne opowieści o Naszyjniku Krasnoludów i upadku Gondolinu. Mamy tutaj też uwagi i przypisy od Christophera. Wszystko co związane z Tolkienem mnie fascynuje. Ta część składa się na Opowieść o Tinúviel, Turambar i Foalókë, Upadek Gondolinu, Nauglafring, Opowieść o Eärendelu oraz Historia Eriola.

Historia Śródziemia to dwunastotomowy cykl książek, który został wydany w całości jedynie po angielsku. Jako fanka twórczości Tolkiena dosłownie skacze z radości, że wydawnictwo postanowiło wydać u nas wszystkie tomy. Jeszcze w tak wspaniałej szacie graficznej. Polecam z całego serduszka.

Zagłębianie się w historię Śródziemia.

"Księga zaginionych opowieści" część 2 autorstwa J.R.R. Tolkiena, wydana przez Christophera Tolkiena, stanowi nieoceniony skarb dla miłośników Śródziemia oraz fanów twórczości Tolkiena. To wyjątkowa okazja, aby zagłębić się w źródła i pierwotne pomysły tego niesamowitego literackiego świata. Christopher Tolkien, wydając te książki, kontynuuje niezwykle ważną pracę związaną z dokumentowaniem i prezentowaniem zapisków i notatek, które jego ojciec pozostawił po sobie. Dzięki temu czytelnicy mają okazję zagłębić się w proces tworzenia mitologii Śródziemia i poznać tło historii znanych z wcześniejszych publikacji.

W części drugiej "Księgi zaginionych opowieści" czytelnicy zostają zaproszeni do zgłębienia trzech fascynujących historii: Berena i Lúthien, Túrina i smoka oraz opowieści o Naszyjniku Krasnoludów i upadku Gondolinu. To opowieści, które stanowią podstawę dla późniejszych dzieł Tolkiena, w tym słynnego "Silmarillionu". Autor ukazuje tu zarodki mitów i legend, które z czasem ukształtowały świat Śródziemia, co pozwala lepiej zrozumieć całość tego fascynującego świata. Możemy obserwować, jak kształtowały się postacie, jak ewoluowały wątki fabularne, a także jak autor eksperymentował z różnymi koncepcjami. To prawdziwa uczta dla miłośników literatury fantasy, którzy chcieliby zanurzyć się w kulisy tworzenia jednego z najbardziej rozpoznawalnych literackich uniwersów. Narracyjna rama opowieści, czyli podróż żeglarza Eriola, dodaje głębi i kontekstu całemu zbiorowi. Dzięki niej czytelnik ma okazję poznać prawdziwą historię elfów oraz odkryć tajemnice i mity związane z Valinorem i Silmarilami. To element, który pozwala lepiej zrozumieć genezę wielu postaci i wydarzeń, z którymi spotkaliśmy się w późniejszych utworach Tolkiena. Ważne jest podkreślenie, że znajomość historii Śródziemia pozwala wypełnić luki w wiedzy o tym fantastycznym świecie i docenić ogrom i kompleksowość tworzonego przez Tolkiena uniwersum. Dla prawdziwych fanów „Władcy Pierścieni” i mitologii Śródziemia ta książka jest niezbędnym uzupełnieniem i wprowadza ich w jeszcze bardziej fascynujące tajemnice i historie tego fantastycznego świata.

"Księga zaginionych opowieści" część 2 stanowi nieodzowny element dla wszystkich, którzy pragną zgłębić wiedzę na temat Śródziemia oraz docenić dziedzictwo literackie J.R.R. Tolkiena. To nie tylko zbiór opowieści, ale także okno na proces twórczy i fascynujące źródło inspiracji. Dla fanów "Władcy Pierścieni" i całego uniwersum Tolkiena, ta książka jest absolutnie niezbędnym elementem kolekcji i pewnym sposobem na jeszcze głębsze zanurzenie się w magicznym świecie stworzonym przez tego niezrównanego pisarza.

Zagłębianie się w historię Śródziemia.

Spodobała mi się opowieść Berena, kiedy robił podchody pod piękną Tinuviel. Różniło ich wiele, choćby to, że on był gnomem. Uważano ich za istoty zdradzieckie, okrutne i wiarołomne. Nie bardzo wiedziałam kim jest ona, prawdopodobnie elfem, tylko ukazana została przez pryzmat doskonałości, piękności i delikatności, gdyż tańczyła niczym płatki kwiatu na wietrze. Początkowo się go wystraszyła, ale później nasłuchiwała jego nawoływań. Zaprowadziła tanecznym krokiem do swojego domu. Kiedy ujrzał jej ojca, powiedział:

,,A zatem, o królu, pragnę twojej córki Tinuviel, jest bowiem najpiękniejszą i najmilszą ze wszystkich panien, o jakich kiedykolwiek śniłem".

Król natomiast nakazał mu z drwiną zdobyć rzecz, której nikomu innemu się nie udało. Samo czytanie tego przez co przechodził i co go spotykało, bolało. Musiał udać się po kłamstwo, by nie odebrali mu życia. Spotkał tam strasznego Tevilda, który był kotem. Stał się jego sługą kuchennym, często poniewieranym i żałował, że tu trafił. W tym czasie jego ukochana pytała matki swojej o losy Berena za którym tęskniła. Niestety jej plany uwolnienia go nie zostały dobrze przyjęte. Król uwięził swoją córkę w specjalnym domku i nakazał czekać, aż o nim zapomni. Opowieść o tym, co robiła była dla mnie pierwszą tak znaną, zmieszaną i zdumiewającą rzeczą jednocześnie. Pomysłowość jej była godna podziwu, tak jak tęsknota za tym, który gdy tańczyła i śpiewała, wpatrywał się w nią z uwielbieniem. Autor w jakiekolwiek poszukiwania, czy przejścia wplata inne opowieści, by postać, czy osobnik, która się pojawia, była nam znana z tego kim, lub czym jest, skąd się wziął i co robi. Tym sposobem jeśli ukazana jest osoba zwykła, choć magiczna, wiemy jak się zachowa i co potrafi. Nawet pies, kiedy przemawiał do uciekającej Tinuviel miał w sobie coś z człowieka. Każda postać, która się pojawiła była zwyczajna i niezwyczajna jednocześnie. Potrafiła pomagać i kuć, choć w dziwny sposób wiedzieli o kogo jej chodziło, gdy o Berenie wspominała. Ciężko się było oderwać od tekstu, gdyż nie było takiej siły ani mocy, która podpowiedziałaby jak się to wszystko zakończy. I choć imiona występujących tu osób początkowo mi się mieszały ze względu na podobieństwo, to później od razu wiedziałam o kogo chodziło. Podpowiedzią były cechy charakteru, które postacie posiadały. Każdy był bowiem inny i znany z pewnej charakterystyki. Powtarzanie tego zapadało mi w pamięci i trudność wymowy imienia zanikała. Nie sądziłam, że opowieści pochłonie mnie na tyle, że z niecierpliwością wyczekuję teraz kolejnego tomu Księgi Zaginionych Opowieści:-)
Naprawdę bardzo ją polecam!

świetna książka.

świetna książka.

Instagram: www.instagram.com/bjcczyta
Facebook: www.facebook.com/bjcczyta

Instagram: www.instagram.com/bjcczyta
Facebook: www.facebook.com/bjcczyta
***************************************************************

"Księga zaginionych opowieści. Część 2" to drugi tom cyklu "Historia Śródziemia", który w oryginale ma, aż dwanaście części. Seria w całości ukazała się tylko po angielsku, a wydawnictwo Zysk i S-ka postanowiło wydać kompletny cykl. Jest to świetnia informacja zapewne nie tylko dla mnie, ale również dla wszystkich miłośników twórczości autora "Władcy Pierścieni". Jak widać na zdjęciu, książka jest wydana w genialny sposób i wraz z pozostałymi lekturami z ilustrowanego cyklu jest przepiękną ozdobą książkowych regałów. Środek zawiera historie, które zostały wydane przez Christophera Tolkiena po śmierci jego ojca. Oczywiście całość została opublikowana na podstawie różnych zapisków i tekstów z notatników J.R.R. Tolkiena. W tym tomie między innymi poznamy opowieść o Eärendelu czy przeczytamy o upadku Gondolinu i Naszyjniku Krasnolódów. Lektury z tego cyklu są prawdziwą kopalnią wiedzy na temat Śródziemia i sprawdzą się idealnie dla miłośników twórczości wybitnego pisarza jakim był J.R.R. Tolkien.

• Tolkien
  • Do kupienia