Encyklopedia Śródziemia

83-241-1409-2
tolkien, śródziemie, foster
Kamil

Inne wydania

"Encyklopedia ma być uzupełnieniem dzieł Tolkiena i niczym więcej; jej wartość polega na tym, że rozjaśnia ona fakty historyczne i zestawia strzępki informacji, których związki można łatwo przeoczyć" – napisał we Wstępie do Encyklopedii Śródziemia Robert Foster, świetny znawca i wieloletni badacz twórczości wielkiego pisarza.

Visenna | 2014-03-01
Przeczytana: 01 marca 2014

„Encyklopedia Śródziemia” to owoc ponad 10 lat żmudnej pracy badacza, który z wielkim oddaniem pochylił się nad dziełami Profesora. By zyskać jak największą rzetelność, autor „ograniczył się” do książek, które wyszły spod pióra Tolkiena (i to ostatnich wydań, kiedy to dzieła zyskały swój ostateczny kształt), mapy Śródziemia opracowanej przez Pauline Boyens, jak również solidnej pracy innego badacza, C. Kilby’ego, „Tolkien and the Silmarillion” oraz listów pisarza do jednego z przyjaciół Fostera.
Polecam wszystkim miłośnikom prozy Tolkiena – Foster proponuje szerokie spojrzenie na każdy aspekt dzieł Mistrza: miejsca, rasy różnych stworzeń, przedmioty, gatunki flory i fauny, imiona postaci, nazwy ważnych bitew… olbrzymia praca!

Nemmiriel | 2013-12-14

Bardzo pomaga w zrozumieniu dzieł Tolkiena. Myślisz, że wiesz wszystko, a tu nagle... PUFF! I dopiero wtedy otwierają ci się oczy...

Enaris | 2013-08-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadane

Robert Foster musiał włożyć naprawdę wiele pracy, aby stworzyć taką encyklopedię. Zagadnienia są dokładnie (na tyle, na ile było to możliwe) omówione. Fan Tolkiena powinien posiadać, łatwo można sprawdzić wszelkie rzeczy dotyczące Śródziemia: od imion, po znaki tengwaru.

Vertila | 2014-07-12

Po pierwsze: to nie jest opowieść, więc ciężko powiedzieć czy można ją przeczytać. Ta książka ma na celu pomóc w poznawaniu i zagłębianiu się w świat profesora Tolkiena. No i był to dla mnie sprawdzian mojej wiedzy, którą - skromnie mówiąc - mam całkiem niezłą.
Po drugie: brawo dla autora, bo widać pasje w opisywanych pojęciach. Bardzo skrupulatnie poznał ten świat.
Po trzecie: ta książka jest dla tych co lubią Śródziemie i chcą się o nim dowiedzieć czegoś więcej.

Więc ja nazywam go przewodnik i tester.
Ocencie go sami.

Jutciak | 2017-02-11

Niesamowity dodatek do dzieł Tolkiena. Wszystkie rasy, postacie, przedmioty, miejsca, wydarzenia (i wiele więcej) - w jednym miejscu, alfabetycznie. Jest to bardzo przydatne w czytaniu np. "Silmarillionu". Tam jest tyle nazw, bohaterów, miejsc itp. że to całkowicie zrozumiałe, że można się pogubić. Z pomocą przychodzi encyklopedia - wystarczy wyszukać hasło i przypomnieć sobie, o co chodziło. Niniejsza encyklopedia to prawdziwa perełka, dzięki której odkrywanie złożonego świata Tolkiena jest prawdziwą przyjemnością. Polecam! :)

philips98 | 2014-10-20

Czytając Silmarillion, Dzieci Hurina, czy też Władcę Pierścieni, gdy znalazłem frazę, czy słowo którego nie rozumiałem, jeszcze nie zdarzyło się, żeby nie było ono opisane w Encyklopedii Śródziemia. Bardzo pomocne, jeśli czytelnikowi zależy na dokładnym i całkowitym zrozumieniu dzieł Mistrza. Zdecydowanie polecam każdemu miłośnikowi Tolkiena, i doceniam ogrom pracy autora.

Artem | 2016-12-16
Na półkach: Przeczytane, Middle-Earth
Przeczytana: 16 grudnia 2016

Nie widzę powodu dla którego książka powinna dostać mniej niż 10, jest to encyklopedia i w pełni spełnia swoją rolę. Większość książki to masa pojęć czy imion bohaterów, jeżeli czytając dzieła Tolkiena nie znamy jakiegoś pojęcia czy chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej o nim lub o postaci, wszystko jest tam bardzo dobrze opisane.

Na samym końcu znajduje chronologia wszystkich wydarzeń i krótki opis a także drzewa genealogiczne różnych rodów. Może nie jest to coś dla zwykłych ludzi którzy tylko chcą przeczytać daną historię ale jeżeli ktoś jest fanem twórczości Tolkiena i chciałby uzupełnić swoją wiedzę lub lepiej zrozumieć jego twórczość jest to pozycja obowiązkowa.

Julia | 2014-04-04

Na encyklopedię trafiłam przypadkowo kupując Niedokończone Opowieści Pana Tolkiena. Czytając książki , które przeniosły mnie we wspaniały świat Śródziemia nie rozumiałam na początku wielu pojęć i się gubiłam.Po przeczytaniu Tej encyklopedii zrozumiałam terminy/osoby/wydarzenia , które ułatwiły mi czytanie dalszych części , które mam jeszcze przed sobą.

Ithil | 2014-06-15

Źródło rzetelnej wiedzy o Śródziemiu kiedy nie chce ci się wertować książek

Memphis | 2013-09-18

Bardzo przydatna pozycja.