Encyklopedia Śródziemia

The Complete Guide to Middle-Earth
83-241-1409-2
tolkien, śródziemie, foster
Kamil

"Encyklopedia ma być uzupełnieniem dzieł Tolkiena i niczym więcej; jej wartość polega na tym, że rozjaśnia ona fakty historyczne i zestawia strzępki informacji, których związki można łatwo przeoczyć" – napisał we Wstępie do Encyklopedii Śródziemia Robert Foster, świetny znawca i wieloletni badacz twórczości wielkiego pisarza.

Wkp | 2017-09-07
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

LEKSYKON ŚRÓDZIEMIA

J.R.R. Tolkien to jeden z tych pisarzy, których popularność nie słabnie mimo upływu lat, a stworzony przez niego świat rozpala wyobraźnię kolejnych pokoleń czytelników. Dziwi więc fakt, że tak rzadko wznawiane są mniej znane pozycje jego autorstwa (a przecież tyle jeszcze pozostało niewydanych) czy też książki powiązane z jego Śródziemiem – szczególnie w czasach, kiedy filmowe adaptacje prozy angielskiego pisarza przyciągnęły do kin miliony widzów. Na szczęście rzadko nie oznacza wcale i teraz, po latach, wśród książkowych nowości znów pojawiła się „Encyklopedia Śródziemia”, fascynujące opracowanie zbierające najważniejsze informacje o miejscach i postaciach tolkienowskiego świata, które powinno znaleźć się na półce każdego miłośnika tego świata.

Całość recenzji opublikowana na moim blogu: http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/09/07/encyklopedia-srodziemia-foster-robert/

Ciacho | 2017-10-10
Przeczytana: 09 października 2017

"Przewodnik po Śródziemiu"

Śródziemie to mitologiczny świat zamieszkiwany przez wiele ludów i różnorodnych ras, który został stworzony przez profesora Johna R. R. Tolkiena zainspirowanego głównie mitami północnoeuropejskimi. Tolkien to pisarz, którego popularność ciągle rośnie wśród kolejnych pokoleń czytelników na całym świecie. Dziś liczy sobie naprawdę wielkie grono fanów uwielbiających mitologię Środziemia, a nazwisko autora rozpoznawalne jest wśród czytelników w różnym wieku. Pierwszą najbardziej znaną książką osadzoną w tym świecie był "Hobbit, czyli tam i z powrotem" wydany w 1937 roku. Kontynuację, czyli "Władcę Pierścieni", autor pisał przez prawie dwadzieścia lat i ze względu na ówczesne ograniczone możliwości wydawnicze (liczyła zbyt wiele stron na jedną książkę) została ona podzielona na trzy części, przez co błędnie do dzisiaj odbierana jest jako trylogia, a nie jednotomowa powieść. Obie te książki zyskały znacznie na popularności, dzięki ekranizacjom Petera...

Visenna | 2014-03-01
Przeczytana: 01 marca 2014

„Encyklopedia Śródziemia” to owoc ponad 10 lat żmudnej pracy badacza, który z wielkim oddaniem pochylił się nad dziełami Profesora. By zyskać jak największą rzetelność, autor „ograniczył się” do książek, które wyszły spod pióra Tolkiena (i to ostatnich wydań, kiedy to dzieła zyskały swój ostateczny kształt), mapy Śródziemia opracowanej przez Pauline Boyens, jak również solidnej pracy innego badacza, C. Kilby’ego, „Tolkien and the Silmarillion” oraz listów pisarza do jednego z przyjaciół Fostera.
Polecam wszystkim miłośnikom prozy Tolkiena – Foster proponuje szerokie spojrzenie na każdy aspekt dzieł Mistrza: miejsca, rasy różnych stworzeń, przedmioty, gatunki flory i fauny, imiona postaci, nazwy ważnych bitew… olbrzymia praca!

Vemona | 2017-11-12
Na półkach: Mam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 11 listopada 2017

Czytałam tę książkę długo, to nie jest coś na jeden wieczór, ale to był czas spędzony, można powiedzieć, w raju. Ponowne spotkanie z wyobraźnią profesora Tolkiena, ogromna ilość nazw własnych miejsc, przedmiotów, zjawisk no i przede wszystkim imion i przydomków bohaterów. Nie ukrywam, że chwilami ilość nazw jednej rzeczy i związanych z tym odsyłaczy była dość spora, zdarzało mi się wracać kilkukrotnie do jednego opisu, bo trafiałam na kompletnie inne określenia tego samego. Przeszkadzało mi, że niestety, wszystkie odsyłacze do tekstów autora były powiązane z wydaniami Amber, podczas kiedy dla mnie kultowe jest (i mam w domu) wydanie Czytelnika, ale to tylko drobiazgi. Znów ogarnęła mnie magia tego świata, czuję się po raz kolejny zaczarowana, zachwycona, muszę tam wrócić, po raz nie wiem który wrócić, by znów spotkać Bilba, Froda, Aragorna, Gandalfa... Stęskniłam się za nimi, ta książka uświadomiła mi, jak bardzo.

Nemmiriel | 2013-12-14

Bardzo pomaga w zrozumieniu dzieł Tolkiena. Myślisz, że wiesz wszystko, a tu nagle... PUFF! I dopiero wtedy otwierają ci się oczy...

Enaris | 2013-08-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadane

Robert Foster musiał włożyć naprawdę wiele pracy, aby stworzyć taką encyklopedię. Zagadnienia są dokładnie (na tyle, na ile było to możliwe) omówione. Fan Tolkiena powinien posiadać, łatwo można sprawdzić wszelkie rzeczy dotyczące Śródziemia: od imion, po znaki tengwaru.

Niesamowity dodatek do dzieł Tolkiena. Wszystkie rasy, postacie, przedmioty, miejsca, wydarzenia (i wiele więcej) - w jednym miejscu, alfabetycznie. Jest to bardzo przydatne w czytaniu np. "Silmarillionu". Tam jest tyle nazw, bohaterów, miejsc itp. że to całkowicie zrozumiałe, że można się pogubić. Z pomocą przychodzi encyklopedia - wystarczy wyszukać hasło i przypomnieć sobie, o co chodziło. Niniejsza encyklopedia to prawdziwa perełka, dzięki której odkrywanie złożonego świata Tolkiena jest prawdziwą przyjemnością. Polecam! :)

Vertila | 2014-07-12

Po pierwsze: to nie jest opowieść, więc ciężko powiedzieć czy można ją przeczytać. Ta książka ma na celu pomóc w poznawaniu i zagłębianiu się w świat profesora Tolkiena. No i był to dla mnie sprawdzian mojej wiedzy, którą - skromnie mówiąc - mam całkiem niezłą.
Po drugie: brawo dla autora, bo widać pasje w opisywanych pojęciach. Bardzo skrupulatnie poznał ten świat.
Po trzecie: ta książka jest dla tych co lubią Śródziemie i chcą się o nim dowiedzieć czegoś więcej.

Więc ja nazywam go przewodnik i tester.
Ocencie go sami.

philips98 | 2014-10-20

Czytając Silmarillion, Dzieci Hurina, czy też Władcę Pierścieni, gdy znalazłem frazę, czy słowo którego nie rozumiałem, jeszcze nie zdarzyło się, żeby nie było ono opisane w Encyklopedii Śródziemia. Bardzo pomocne, jeśli czytelnikowi zależy na dokładnym i całkowitym zrozumieniu dzieł Mistrza. Zdecydowanie polecam każdemu miłośnikowi Tolkiena, i doceniam ogrom pracy autora.

Regalia | 2017-05-01
Przeczytana: 01 maja 2017

No rewelacyjna sprawa.

Przyznam, że czasem mam problemy z odróżnieniem nazw, nie ważne, czy w sindarin, khuzdul czy co, po prostu słyszę Rivendell i nie kojarzę, że to również jest Imladris, tak? Nie mam w głowie słownika. Zapominam również, jak kto co i kto z kim co miał :)

Zawartość obejmuje całość dzieł związanych ze Śródziemiem. Natenczas jestem tylko po WP (reszty nie dorwałam - jeszcze), więc z chęcią starałam się zapoznać z wydarzeniami poprzedzającymi wojnę o Jedyny Pierścień. Początkowo, jasne, trochę się zgubiłam, bo cośtam Valarowie czy elfy, jakaś Muzyka i kto to ten Iluvatar no?

Wydanie - cóż, miałam w rękach wydanie drugie? albo trzecie, po przeprowadzce z biblioteki poznańskiej do ostrzeszowskiej. Są błędy językowe w polskiej pisowni, czasami brakuje spójników (lub mają one za wiele liter), a zdarza się, że i samo główne hasło jest źle zapisane. Problem z wydrukiem tkwi w tym, że niektóre hasła są sklejone, a niektóre zbyt oddalone, również i zdarzyło mi się...