Encyklopedia Śródziemia

83-241-1409-2
tolkien, śródziemie, foster
Kamil

Inne wydania

"Encyklopedia ma być uzupełnieniem dzieł Tolkiena i niczym więcej; jej wartość polega na tym, że rozjaśnia ona fakty historyczne i zestawia strzępki informacji, których związki można łatwo przeoczyć" – napisał we Wstępie do Encyklopedii Śródziemia Robert Foster, świetny znawca i wieloletni badacz twórczości wielkiego pisarza.

Visenna | 2014-03-01
Przeczytana: 01 marca 2014

„Encyklopedia Śródziemia” to owoc ponad 10 lat żmudnej pracy badacza, który z wielkim oddaniem pochylił się nad dziełami Profesora. By zyskać jak największą rzetelność, autor „ograniczył się” do książek, które wyszły spod pióra Tolkiena (i to ostatnich wydań, kiedy to dzieła zyskały swój ostateczny kształt), mapy Śródziemia opracowanej przez Pauline Boyens, jak również solidnej pracy innego badacza, C. Kilby’ego, „Tolkien and the Silmarillion” oraz listów pisarza do jednego z przyjaciół Fostera.
Polecam wszystkim miłośnikom prozy Tolkiena – Foster proponuje szerokie spojrzenie na każdy aspekt dzieł Mistrza: miejsca, rasy różnych stworzeń, przedmioty, gatunki flory i fauny, imiona postaci, nazwy ważnych bitew… olbrzymia praca!

Nemmiriel | 2013-12-14

Bardzo pomaga w zrozumieniu dzieł Tolkiena. Myślisz, że wiesz wszystko, a tu nagle... PUFF! I dopiero wtedy otwierają ci się oczy...

Enaris | 2013-08-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadane

Robert Foster musiał włożyć naprawdę wiele pracy, aby stworzyć taką encyklopedię. Zagadnienia są dokładnie (na tyle, na ile było to możliwe) omówione. Fan Tolkiena powinien posiadać, łatwo można sprawdzić wszelkie rzeczy dotyczące Śródziemia: od imion, po znaki tengwaru.

Vertila | 2014-07-12

Po pierwsze: to nie jest opowieść, więc ciężko powiedzieć czy można ją przeczytać. Ta książka ma na celu pomóc w poznawaniu i zagłębianiu się w świat profesora Tolkiena. No i był to dla mnie sprawdzian mojej wiedzy, którą - skromnie mówiąc - mam całkiem niezłą.
Po drugie: brawo dla autora, bo widać pasje w opisywanych pojęciach. Bardzo skrupulatnie poznał ten świat.
Po trzecie: ta książka jest dla tych co lubią Śródziemie i chcą się o nim dowiedzieć czegoś więcej.

Więc ja nazywam go przewodnik i tester.
Ocencie go sami.

philips98 | 2014-10-20

Czytając Silmarillion, Dzieci Hurina, czy też Władcę Pierścieni, gdy znalazłem frazę, czy słowo którego nie rozumiałem, jeszcze nie zdarzyło się, żeby nie było ono opisane w Encyklopedii Śródziemia. Bardzo pomocne, jeśli czytelnikowi zależy na dokładnym i całkowitym zrozumieniu dzieł Mistrza. Zdecydowanie polecam każdemu miłośnikowi Tolkiena, i doceniam ogrom pracy autora.

Julia | 2014-04-04

Na encyklopedię trafiłam przypadkowo kupując Niedokończone Opowieści Pana Tolkiena. Czytając książki , które przeniosły mnie we wspaniały świat Śródziemia nie rozumiałam na początku wielu pojęć i się gubiłam.Po przeczytaniu Tej encyklopedii zrozumiałam terminy/osoby/wydarzenia , które ułatwiły mi czytanie dalszych części , które mam jeszcze przed sobą.

Ithil | 2014-06-15

Źródło rzetelnej wiedzy o Śródziemiu kiedy nie chce ci się wertować książek

Memphis | 2013-09-18

Bardzo przydatna pozycja.

Greyorn | 2016-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2016

Niemal kompaktowy leksykon imion i nazw, odnoszących się do twórczości J.R.R. Tolkiena. Przydatna książka, dzięki niej, chcąc sobie sprawdzić/przypomnieć konkretną postać czy miejsce, nie trzeba sięgać po poszczególne pozycje opisujące dzieje Śródziemia.
Niestety, książka nie ustrzegła się drobnych błędów (głównie w datach - czasami hasło powinno być oznaczone odniesieniem do inne Ery) i jednego nieco większego, odnośnie matki Elrohira.
Wygodny leksykon, przydatny osobom zainteresowanym Śródziemiem.

Beorn | 2011-10-27
Przeczytana: 2009 rok